Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.09.2022м. ДніпроСправа № 904/1570/22за позовом Комунального підприємства "ЖОВТОВОДСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ" Дніпропетровської обласної ради
до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат"
про стягнення заборгованості за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з Відповідача плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями в розмірі 160 802,21 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.06.2022 справу №904/1570/22 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Заперечень щодо порядку розгляду справи від сторін не надходило. Судом зобов`язано: Відповідача, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надати відзив на позовну заява; Позивача, протягом 5 днів з дня одержання відзиву, надати відповідь на відзив.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позов. Ухвалу суду про відкриття провадження у справі, в якій запропоновано Відповідачеві подати відзив на позов протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю фінансування направлено відповідачу на його офіційну електронну адресу (зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).
В ході розгляду даної справи Господарським судом Дніпропетровської області, відповідно до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
На офіційному сайті Судова влада України, судом розміщено повідомлення для Відповідача про розгляд справи №904/1570/22.
Помічником судді, для вжиття всіх необхідних заходів повідомлення сторони про розгляд справи, 19.07.2022 Відповідачеві (Референту Марценюк О.О.) передано телефонограму.
Згідно з ч.5 ст. 242 ГПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.
Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи, що ухвалу суду від 22.06.2022 направлено Відповідачеві 22.06.2022 на офіційну електронну адресу, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа, то 15-ти денний строк на подання відзиву сплив 08.07.2022.
Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" у визначені законом строки відзив на позов не подало.
Згідно з ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
29.12.2021 сторони уклали договір № 745/03/114П на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі Договір), за п. 1.1. якого керуючись Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Водним кодексом України, Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", надалі "Правила користування…", затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, введеними в дію з 18.10.2008 (1), "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України", надалі "Правила технічної експлуатації…", затвердженими наказом Держжитлокомгоспу України від 05.07.1995 № 30 (2), "Правилами приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення м. Жовті Води", затвердженими рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 25.10.2018 № 419 (3), "Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення", затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 (4), а також іншими вимогами нормативно-правових актів України, регулюючих відносини за даним договором, виробник забезпечує споживачу подачу питної води згідно вимог ДСТУ 7525:2014; прийом та повну біологічну очистку стічних, в тому числі дощових і снігових вод (надалі водопостачання та водовідведення).
Споживач (Відповідач) бере на себе зобов`язання своєчасно оплачувати водопостачання та водовідведення, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, відповідно до цього договору та вимог діючих нормативних документів у сфері водопостачання та водовідведення (п. 1.2 Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору Виробник (Позивач) надає Споживачу водопостачання та водовідведення з дотримання наступних споживчих властивостей, якісних показників і режимів:
- подача води із системи водопроводу Виробника, яка відповідає нормативним документам України у сфері питного постачання, у розмірі встановленого ліміту у обсязі: 22873 куб.м. на місяць, з тиском 2-3 кг/см2. (підп. 2.1.1 Договору);
- кількість стічних вод, які надходять у систему централізованого водовідведення, визначається: при наявності приладів обліку стічних вод відповідно до показників цих приладів; при відсутності приладів обліку стічних вод: за кількістю спожитої води, що надходить з мереж централізованого питного та технічного водопостачання, розрахунку додаткового об`єму стічних вод (дощових і талих) та з урахуванням втрат у технологічних процесах на підставі нормативних розрахунків (питомих норм) централізованого водовідведення, паспортів водного господарства; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах (скважинах); по розрахунку за пропускною спроможністю труби вводу при без обліковому водокористуванні, самовільному приєднанні, без договірному користуванні; по нормативним розрахункам (питомим нормам) водоспоживання на господарсько-питні, виробничі та технологічні потреби.
Договірний об`єм скиду стічних вод від споживання води з усіх джерел, крім дощового та талого стоку Споживача становить 15764 куб.м на місяць (підп. 2.1.2 Договору).
Кількість дощових і снігових вод, які надходять до системи централізованого водовідведення визначається на підставі розрахунку, виконаному Виробником з урахування площі водозбору та даних Дніпропетровського обласного центру з гідрометеорології метеостанції Комісарівка П`ятихатського району, (на підставі Правил …" (1), (4), п. 6.4.1. "Правил…" (3)) в тому числі з урахуванням результатів "Звіту обстеження дощової каналізації ДП "СхідГЗК" (х/д №2.2-236), з об`єктів наведених у таблиці №1 (п. 2.1.4 Договору).
Споживач зобов`язаний щомісячно до 20-го числа місяця наступного за розрахунковим надавати інформацію про кількість спожитих водоресурсів (вода питна, скид стічних вод) за розрахунковий період (місяць). Дані повинні бути у вигляді довідки завірені підписом відповідальної особи та печаткою підприємства (п. 2.10 Договору).
Скидання Споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речових (ДК) оплачується Споживачем на підставі розрахунку величини плати здійснений у відповідності Розділу 4 Правил (3) та окремо виставленого Виробником рахунку (п. 2.17 Договору).
Виробник надає Споживачу водопостачання і водовідведення за тарифами, які розраховуються з урахуванням економічно обґрунтованих витрат, які несе Виробник для здійснення централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (п. 3.1. Договору).
Тарифи встановлюються відповідно до чинного законодавства України та уповноваженими на те державними органами. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну тарифів на послуги Виробник у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це Споживачу із зазначенням рішення відповідних органів (п. 3.2 Договору).
Розрахунки виконуються згідно затверджених тарифів в розмірі за 1м3 відпущеної питної води і за 1м3 відведених стічних вод, в тому числі снігових і дощових стічних вод.
Вартість послуг на момент укладання договору складає:
-централізоване водопостачання 25,70 грн. без ПДВ;
-централізоване водовідведення (в т.ч. дощові та талі води) 25,57 грн. без ПДВ.
Загальні об`єми: питного водопостачання становить 227 901 м3, централізованого водовідведення 164 645 м3. Вартість послуг на централізоване водопостачання складає 5 857 055,70 грн. без ПДВ, вартість послуг централізованого водовідведення складає 4 209 972,65 грн. без ПДВ; загальна вартість послуг складає 10 067 028,35 грн. без ПДВ; ПДВ 20 % - 2 013 405,67 грн.; загальна вартість договору становить 12 080 434,02 грн. з ПДВ.
Величина плати за скид стічних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій до системи централізованого водовідведення, розраховується із застосуванням коефіцієнта кратності та діючого тарифу за надання централізованого водовідведення відповідно до розділу 4 "Правил…" (3) (п. 3.4 Договору).
Розрахунковий період централізованого водопостачання і централізованого водовідведення встановлюється в один місяць (п. 3.5. Договору).
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання, вноситься Споживачем на рахунок Виробника у п`ятиденний термін з дати отримання рахунку (п. 4.18 "Правил…" (3)), за умови відсутності письмових зауважень з боку Споживача (п. 3.7.1 Договору).
Відповідно до п. 5.1 Договору Виробник має право, зокрема проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем Споживача, приладів і пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т.ін., складати акти за наслідками цих обстежень; здійснювати нарахування згідно вимог Правил та інших нормативних документів, зазначених у п. 1.1 договору; на виконання Споживачем всіх зобов`язань за даним договором, а також інших вимог обумовлених нормативно-правовими актами України, регулюючими відносини за даним договором; контролювати якість, кількість та режим скидання стічних вод споживача відповідно "Правил…" (3); встановлювати Споживачу кількісні та якісні показники приймання стічних вод до централізованої системи водовідведення, а також вимоги щодо додержання певного режиму скидання стічних вод з урахуванням діючих вимог нормативних документів і цього договору; пред`являти Споживачу у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень розраховані у відповідності до розділу 4 Правил (3); здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Споживачем заздалегідь, відбір проб стічних вод, які скидаються Споживачем до системи каналізації централізованого водовідведення, для контролю за їх якістю. Споживач може залучати представника незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність"; при відмові Споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб, чи зволіканні з допуском більше 30 хвилин, що зафіксовано в акті за підписом представників Виробника та Споживача, проводити дії відповідно до пп. 6.9; 6.9.1 Правил… (3).
Згідно з п. 5.5 Договору Споживач зобов`язаний, зокрема здійснювати регулярний, не рідше 1 разу на квартал лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод Споживача у систему централізованого водовідведення та надавати Виробнику відповідні звітні дані про кількісний і якісний склад стічних вод в терміни передбачені п. 2.2.14 "Правил..." (3) з обов`язковим наданням акту відбору проб, протоколу досліджень складу стічних вод і інших документів, що вимагаються виробником. Аналіз якості стічних вод, що скидаються споживачем, здійснює будь-яка акредитована лабораторія за рахунок коштів споживача. Враховуючи специфіку роботи підрозділів підприємства, споживач зобов`язаний надавати результати аналізу стічних вод по інгредієнтам, наведеним в таблиці №4; вчасно, у встановлений договором термін, оплачувати рахунки Виробника водопостачання питної води та водовідведення, а також рахунки за скид понаднормативних забруднень стічних вод Споживача при порушенні Споживачем встановлених показників; дотримуватись установлених Виробником кількісних та якісних показників стічних вод, які скидаються Споживачем у систему централізованого водовідведення. За скидання об`єму стічних вод, які перевищують зазначені в п. 2.1.2. договору, Споживач оплачує Виробнику у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до п. 4.5.2 "Правил..." (3); скидати стічні води якісні показники яких не повинні перевищувати встановлених допустимих величин показників забруднень (ДК). У разі скидання Споживачем стічних вод з перевищенням ДК, оплата за них здійснюється за встановленим тарифом, згідно п. 4 "Правил..." (3). Перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах
споживача (мг/дм3 або г/м3) приведені в таблиці №4.
Споживач несе відповідальність за перевищення обсягів стічних вод, встановлених цим договором (п. 6.3.10 Договору).
Відповідно до п. 8.1. Договору цей Договір діє з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року. В частині оплати водопостачання та водовідведення договір діє до повного виконання.
14.02.2022 з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ДП "Східний ГЗК" (об`єкт СКЗ) до каналізаційної мережі м. Жовті Води, уповноважені представники КП "Жовтоводський водоканал" ДОР, в присутності представника Споживача інженера Тутової О.О., відбрали проби стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей, про що складено Акт №41/22 відбору проб стічної води, що скидається до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води.
В акті зазначені наступні відомості:
мета відбору дотримання ГДК забруднюючих речовин в стічній воді; вид проби контрольна (разова); спосіб відбору ручний, пробовідбірник виготовлено з інертного матеріалу; об`єм проби 5 дм3, пластиковий бачок; дані про обробку проби охолодження до t 2-50С, доставка в лабораторію в сумці термосі; дата і час доставки проби в лабораторію о 11:15 год. 14.02.2022.
Згідно з Протоколом КП "ЖВК" ДОР №41/22, за результатами проведення хімічного аналізу проб стічних вод, відібраних 14.02.2022, встановлено перевищення ГДК забруднюючих речовин за наступним показником: залізо загальне допустима норма 2,940 мг/жм3 фактично 15,05 мг/дм3; сульфати допустима норма 400,0 мг/дм3 фактично 532,33 мг/дм3; сухий залишок допустима норма 997,448 мг/дм3 фактично 1056,0 мг/дм3.
У зв`язку з цим, відповідно до розрахунку плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями від об`єкту СКЗ ДП "СХІДГЗК", Позивач нарахував плату за скид Споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 160 802,21 грн. за період з 07.02.2022 по 14.02.2022.
18.02.2022 Позивач надав Відповідачеві лист-повідомлення № 764 від 18.02.2022 про виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин. В подальшому Відповідачеві надано лист № 1030 від 17.03.2022 у якому повідомлено про нарахування плати, а також надано копію акту відбору проб та проколу дослідження якості стічної води № 41/22 від 14.02.2022, рахунок № 7706 від 18.03.2022, акт приймання-передачі виконаних робіт № 7706 від 18.03.2022, розрахунок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.
За даними Позивача, Відповідач рахунок № 7706 від 18.03.2022 не оплатив.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є: факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Відповідача, обґрунтованість нарахування боргу.
Аналізуючи правову природу спірних правовідносин, судом встановлено, що вони виникли між сторонами з приводу відносин водопостачання та водовідведення, а тому ці відносини регулюються загальними положеннями про зобов`язання, визначеними Цивільним та Господарським кодексами України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (Правила № 316), Правилами приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення міста Жовті Води затверджені рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 25.10.2018 №419 (Правила № 419).
Укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме, майново-господарських зобов`язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України, статтями 11, 202, 509 ЦК України, і відповідно до статті 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів. Екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно зі ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані: …дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території;..
Відповідно до підпунктів 3, 5, 7 пункту 1 розділу II Правил №316, виробники повинні: контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб. Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
Згідно з пунктами 1, 6 пункту 2 розділу II Правил №316, споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд.
Пунктом 6 розділу VI Правил №316 встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті.
Відповідно до ст. 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.
Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.
Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб`єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється з суб`єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.
До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів (ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення").
Відповідно до п. 3.1. Правил № 149 до системи централізованого водовідведення приймаються стічні води споживачів, які не призводять до порушення роботи каналізаційних мереж та очисних споруд, безпеки їх експлуатації та можуть бути очищені на КОС виробника відповідно до вимог Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 року №465.
Згідно з п. 3.2. Правил № 149 стічні води, що приймають до системи централізованого водовідведення, не повинні: містити горючих домішок і розчинених газоподібних речовин, здатних утворювати вибухонебезпечні суміші; містити речовин, які здатні захаращувати труби, колодязі, решітки або відкладатися на їх поверхнях (сміття, ґрунт, абразивні порошки та інші грубодисперсні зависі, гіпс, вапно, пісок, металева та пластмасова стружка, жири, смоли, мазут, пивна дробина, хлібні дріжджі тощо); містити тільки неорганічних речовин або речовин, які не піддаються біологічній деструкції; містити речовин, для яких не встановлено гранично допустимих концентрацій (далі - ГДК) для води водойм або токсичних речовин, що перешкоджають біологічному очищенню стічних вод. містити небезпечних бактеріальних, вірусних, токсичних та радіоактивних забруднень; містити біологічно жорстких синтетичних поверхнево-активних речовин (далі - СПАР), рівень первинного біологічного розкладу яких становить менше 80%; мати температуру вище 400С; мати pH нижче 6,5 або вище 9,0; мати хімічне споживання кисню (далі - ХСК) вище біохімічного споживання кисню за 5 діб (далі - БСК) більше ніж у 2,5 рази; мати БСК, яке перевищує вказане в проекті КОС на вході на міські очисні споруди пункту; створювати умови для заподіяння шкоди здоров`ю персоналу, що обслуговує системи централізованого водовідведення; унеможливлювати утилізацію осадів стічних вод із застосуванням методів, безпечних для навколишнього природного середовища; містити забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами приймання стічних вод.
Для споживачів, що скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води, встановлені єдині допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах (Таблиця 1) (п. 4.1. Правил № 419).
Пунктом 4.13. Правил № 419 передбачено, що у разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Cf) понад установлену цими Правилами Таблиця 1допустимою концентрацією (ДК) коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою:
Cfi
Кк= - 1
Дкі
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 4.8, 4.9 цього розділу;
Відповідно до п. 4.18. Правил № 419 плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок виробника в п`ятиденний термін з дати отримання рахунку.
Згідно з п. 6.8. Правил № 419 з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин є достатньою підставою для нарахування плати за скид по наднормових забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача (підп. 6.8.1. Правил № 419)
Пунктом 6.10 Правил № 419 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами приймання, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу.
Відповідно до підп. 6.10.1. Правил № 419 у строк, що не перевищує 6 місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів;
Згідно з п. 6.11. Правил № 419 у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника, щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність перевищень у стічних водах споживача ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражної проби, яка відбирається одночасно з робочою пробою ( проба яку виконує Виробник) та паралельною (яку виконує споживач, при бажанні).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач не надав суду доказів відсутності боргу чи контррозрахунку стягуваної суми, доводи і докази Позивача не заперечував і не спростував.
Так, відбір проб відбувався за участі представника Відповідача. До акту відбору проб представник Відповідача зауважень з приводу відбору проб не вносив.
З наданих позивачем доказів вбачається, що протокол досліджень якості стічної води № 41/22 від 14.02.2022 містить інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників, фактичне їх значення, відомості про методику виконання вимірювань, а також висновки за підписом начальника лабораторії.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідач не скористався своїм правом на оскарження дій службових осіб Позивача щодо перевірки.
Виявлені у відібраних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 160 802,21 грн. розрахована Позивачем за період з 07.02.2022 по 14.02.2022 у відповідності до Правил № 419.
Рахунок №7706 від 18.03.2022 на суму 160 802,21 грн. Відповідач одержав 28.03.2022, про що свідчить відмітка на супровідному листі Позивача №1030 від 17.03.2022.
Пунктом 3.7.1 Договору передбачено, що Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання, вноситься Споживачем на рахунок Виробника у п`ятиденний термін з дати отримання рахунку (п. 4.18 "Правил…" (3)), за умови відсутності письмових зауважень з боку Споживача.
Беручи до уваги відсутність письмових зауважень Споживача, а також наведені обставини, строк оплати за рахунком №7706 від 18.03.2022 на суму 160 802,21грн. настав.
Доказів сплати цього рахунку Відповідач суду не надав, доводи Позивача в установленому порядку не спростував.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення 160 802,21 грн. плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241,247 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (52210, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2, код 14309787) на користь Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8 Березня, 40А, код 32182594) 160 802,21 грн. боргу, 2 481,00 грн. судового боргу.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повне судове рішення складене 12.09.2022.
Суддя С.Г. Юзіков