Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/7189/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), за результатом розгляду якого позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) викладені в Відмові від 28 квітня 2022 року що полягають в відмові в державній реєстрації народження дитини в зв`язку з відсутністю документів.
- зобов`язати Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєструвати народження гр. ОСОБА_2 дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що вчинити відповідний актовий запис.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину, жіночої статті, що підтверджується Випискою про новонародженого. 28.04.2022 року мати позивачки ОСОБА_3 , звернулась до Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зі зверненням, щодо проведення державної реєстрації народження моєї дитини (за довіреністю), та отримала відмову у зв`язку, тим, що нібито відсутні документи. Позивачка вважає дану відмову такою, що не відповідає діючому законодавству та порушує її законні права та інтереси.
Ухвалою суду від 11.07.2022 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом ухвалу про відкриття провадження у справі надіслано на електрону пошту відповідача та в електродний кабінет відповідача через підсистему «електронний суд». Проте відповідачем, у встановлений ухвалою суду строк не надано до суду відзив на позовну заяву.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).
Відтак суд, керуючись ч.6 ст.162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Судоми встановлено, що 13.05.2014 року ОСОБА_4 уклала шлюб з ОСОБА_5 (а.с.15).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 народила дитину дівчинку, що підтверджується випискою про новонародженого форми 097/о від 13.11.2021 року (а.с.45-46).
26.04.2022 року мати ОСОБА_1 ОСОБА_3 , звернулася до Любашівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою, в які просила здійснити державну реєстрацію дитини, народженої її донькою ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Одесі у зв`язку з тим, що батьки дитини знаходяться закордоном.
До заяви додано: оригінал паспорта заявниці, оригінал доручення заявниці, копію паспорта ОСОБА_1 , копію паспорта ОСОБА_5 , копію посвідки на постійне місце проживання ОСОБА_5 , копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 з ОСОБА_5 , копію Виписки про новонародженого.
В заяві також зазначено, що оригінали доданих до заяви документів знаходяться у батьків дитини.
28.04.2022 року Любашівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) розглянуто вказану заяву та надано відповідь, в якій повідомлено, що згідно пункту 2 Розділу 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні підставами для проведення державної реєстрації народження є:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236. (на даний момент не приймаються, у зв`язку з відсутністю доступу до мережі Дія)
б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Одночасно повідомлено, що батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до пункту 12 розділу 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні окрім заяви про державну реєстрацію народження пред`являються:
а) паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них);
б) паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у, разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою;
в) документ про шлюб батьків у разі реєстрації шлюбу компетентним органом іноземної держави.
Враховуючи вищезазначене, Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відмовив в державній реєстрації народження у зв`язку з відсутністю документів.
Також, у матеріалах справи наявне медичне свідоцтво про народження №268 форми №103/о видане 17.05.2022 року пологовим будинком № 2 м.Одеси, відповідно до якого лікарем ОСОБА_8 підтверджено народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 дитини дівчинки вагою 3120 гр (а.с.13).
Суд зазначає, що ухвалою суду від 11.07.2022 року витребувано у Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином завірену копію заяви гр. ОСОБА_9 , за №388/24.22-34 та доданих до неї документів.
На виконання вказаної ухвали Любашівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надано витребувані документи та лист від 29.07.2022 року, в якому зазначено, що дії Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) є такими, що відповідають чинному законодавству, адже ні медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), ні медичний висновок що народження, сформований в реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження Електронної системи охорони здоров`я, заявницею пред`явлено не було. Після пред`явлення заявниками до відділу відповідних документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини, буде прийнято заяву та проведено державну реєстрацію народження.
Отже, Любашівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відмовлено у державній реєстрації дитини народженої ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Одесі у зв`язку з тим, що заявником не надано документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч.2 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Положеннями ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Наказом МЮУ від 18.10.2000 року № 52/5 затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні відповідно до п.1 яких державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Підпунктом 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, визначено правила та вимоги державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, відповідно до положень якого державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.
Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236.
Електронний примірник медичного висновку про народження та відомості, необхідні для проведення державної реєстрації народження, отримуються органом державної реєстрації актів цивільного стану за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або шляхом автоматизованого обміну відомостями між інформаційними ресурсами Національної служби здоров`я України та Міністерства юстиції України через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів за сформованим запитом, що містить відомості про унікальний номер медичного висновку, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) та/або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та реквізити паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу матері;
б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Отже, Державна реєстрація народження можлива виключно при пред`явленні одного із документів, визначених підпунктом 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо:
1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України;
2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану;
3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв`язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі.
Як встановлено судом, 26.04.2022 року мати позивачки звернулася до Любашівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою, в які просила здійснити державну реєстрацію дитини, народженої її донькою ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Одесі у зв`язку з тим, що батьки дитини знаходяться закордоном та до заяви додала: оригінал паспорта заявниці, оригінал доручення заявниці, копію паспорта ОСОБА_1 , копію паспорта ОСОБА_5 , копію посвідки на постійне місце проживання ОСОБА_5 , копію свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 з ОСОБА_5 , копію Виписки про новонародженого за формою №097/о від 13.11.2021 року.
Отже, передбачених Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» документів для здійснення державної реєстрації народження фізичної особи заявницею не було надано, з підстав чого Любашівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відмовлено у реєстрації народження дитини та вказано про це у відповіді від 28.04.2022 року.
Отже, відмовляючи у державній реєстрації народження дитини Любашівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) діяв у ежах повноважень та відповідно до вимог законодавства, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 не належить до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у суду відсутні підстави для вирішення питання про стягнення судового збору з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 243, 245, 246, 257-262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. 8 Березня, 107, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 38111361) про визнання дій протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. 8 Березня, 107, м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 23212288).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 08.09.2022 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.