Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" вересня 2022 р. справа № 300/2122/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про:
визнання протиправними дій в частині невиплати пенсії, що не відповідає нарахованому розміру у повному обсязі;
зобов`язання виплачувати пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків із ступенем втрати працездатності 70% у відповідності нарахованому повному обсязі призначеної згідно норм ч.1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахованої у порядку постанов КМУ №795 від 30.10.2013, №486 від 12.07.2017 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №300/329/19 від 08.07.2019 з урахування рішення Калуського міськрайонного суду у справі №345/1834/16-а від 19.08.2016 - з 01.12.2018;
зобов`язання відновити та виплатити заборговану суму - 76141,21 грн. за період з 01.12.2018 по 08.07.2019;
зобов`язання провести нарахування та виплату недоплаченої суми пенсії по інвалідності за період з 01.03.2021 по даний час.
08.09.2022 до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить зобов`язати відповідача виплатити позивачу пенсію у нарахованому повному обсязі, зазначеному у протоколі (розпорядженні) з урахуванням рішення Калуського міськрайонного суду від 19.08.2016 у справі №345/1834/16-а.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно у спірний період не здійснив виплату пенсії позивачу у нарахованому розмірі в повному обсязі, а обмежив виплати 10-ти прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.05.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду 06.06.2022 (а.с.76-81). У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що перерахунок пенсії позивачу з обмеженням граничного розміру є законним і обґрунтованим та таким, що не призвів до зменшення розміру пенсії, яку позивач отримував до цього часу. Доплату в розмірі 76141,21 грн., яка була обчислена на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 у справі №300/329/19, переглянуто, оскільки зазначена сума обчислена без врахування максимального розміру пенсії, а після приведення пенсійної виплати до норм чинного законодавства, розмір пенсії підлягає обмеженню десятьма прожитковими мінімумами доходів громадян. Водночас зазначено, що звернення позивача до суду з позовом у даній справі фактично спрямоване на перегляд висновків суду у справі №300/1644/21. На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.
Рішенням Калуського міськрайонного суду від 19.08.2016 у справі №345/1834/16-а, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Зобов`язано Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області проводити нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до частини 1 статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - без обмеження заробітної плати за фактично відпрацьований час за дні роботи в зоні відчуження та без обмеження суми нарахованої та виплачуваної пенсії з 01.01.2016 року. Зобов`язано Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області донарахувати та виплатити різницю недорахованої та не виплаченої суми пенсії з урахуванням фактично виплаченої (вебсайт: https://reуestr.court.gov.ua/Review/59790822).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 у справі №300/329/19 провадження №857/5621/19, яка набрала законної сили з дати її прийняття, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 у справі №300/329/19 скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною відмову відповідача. Зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке є правонаступником Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням частини 2 статті 42 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України №795 від 30.10.2013, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №486 від 12.07.2017, з 01.12.2018. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.22-25).
Суд встановив, що ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 відкрито провадження у справі №300/1644/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про:
визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;
зобов`язання відповідача припинити обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;
зобов`язання відповідача відновити нарахування та виплату пенсії позивачу без обмеження її розміру, з урахуванням постанови Калуського міськрайонного суду від 19.08.2016 у справі №345/1834/16-а та постанови Восьмого апеляційного адміністративного сулу віл 08.07.2019 у справі №300/329/19;
визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача від 29.03.2021 №926200165886 щодо обмеження з 01.03.2021 розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;
визнання протиправними дій відповідача щодо виведення переплати пенсії позивачу за період з липня 2019 року по березень 2021 року у розмірі 188440,89 грн. та скасування виведеної позивачу переплати пенсії за період з липня 2019 року по березень 2021 року у розмірі 188440,89 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі №300/1644/21 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо виведення переплати пенсії ОСОБА_1 за період з липня 2019 року по березень 2021 року у розмірі 188440,89 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі №300/1644/21, яка набрала законної сили з дати її прийняття, скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі №300/1644/21 та прийнято нове рішення, яким у відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі №300/1644/21, яка набрала законної сили, встановлено наступне.
Калуським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 16.11.2016 подано до Калуського міськрайонного суду звіт про виконання рішення Калуського міськрайонного суду від 19.08.2016 у справі №345/1834/16-а, згідно якого відповідачем добровільно було виконано вказане рішення суду та проведено відповідний перерахунок пенсії з 01.01.2016 без будь-яких обмежень розміру пенсії та виплачено усю заборгованість за рішенням суду.
На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 у справі №300/329/19 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням частини 2 статті 42 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України №795 від 30.10.2013 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №486 від 12.07.2017).
Надалі, відповідач виявивши помилку щодо не застосування обмеження граничного розміру пенсійної виплати позивачу десятьма прожитковими мінімумами, рішенням від 29.03.2021 за №926200165886 перерахував з 01.03.2021 розмір пенсії ОСОБА_1 , застосувавши обмеження десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, відповідач вирішив вивести переплату пенсії ОСОБА_1 за період з липня 2019 року по березень 2021 року у розмірі 188440,89 грн.
Відповідно до матеріалів даної справи, відповідач листом №7426-7230/А-2/8-0900/21 від 13.09.2021 повідомив позивача про те, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 перерахунок пенсії позивача було проведено з 01.12.2018 без обмеження максимальним розміром, відповідно розмір доплати з 01.12.2018 по 07.07.2019 становив 76141,21 грн. Оскільки, у відповідності до листа Пенсійного фонду України №2800-030203-9/12915 від 18.03.2021 щодо правильності виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019, позивачу проведено перерахунок пенсії в максимальному розмірі з 01.12.2018, відповідно доплати за вищевказаний період (з 01.12.2018 по 07.07.2019) не має бути, так як раніше пенсія виплачувалась в розмірі обмеженому максимальним розміром (а.с.50-52, 60, 61).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Законів №3668-VI від 08.07.2011, №1774-VIII від 06.12.2016), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Приписи статті 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011, визначають, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, Про пенсійне забезпечення, Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати 10740,00 грн.
Восьмий апеляційний адміністративний суд в постанові від 25.08.2021 у справі №300/1644/21, яка набрала законної сили з дати її прийняття, погодився з висновком суду першої інстанції, що перерахунок пенсії з обмеженням граничного розміру пенсії є законним і обґрунтованим та не призвів до зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , яку він отримував до цього, скасував рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 у справі №300/1644/21 та прийняв нове рішення, яким у відмовив у задоволенні позовних вимог.
Згідно статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
У відповідності до частин 1, 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, враховуючи обов`язковість судового рішення у справі №300/1644/21, відповідач правомірно переглянув доплату 76141,21 грн., яка була обчислена за період з 01.12.2018 по 07.07.2019 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2019 у справі №300/329/19 провадження №857/5621/19, оскільки правова оцінка щодо законності і обґрунтованості перерахунку пенсії з обмеженням граничного розміру пенсії була надана Восьмим апеляційним адміністративним судом в постанові від 25.08.2021 у справі №300/1644/21, а зазначена сума обчислена без врахування максимального розміру пенсії.
З огляду на наведене, відсутні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача в частині невиплати пенсії позивачу, що не відповідає нарахованому розміру у повному обсязі, зобов`язання відповідача виплачувати позивачу пенсію у відповідності нарахованому повному обсязі, зазначеному у протоколі (розпорядженні), без врахування максимального розміру пенсії, зобов`язання відновити та виплатити заборговану суму - 76141,21 грн. за період з 01.12.2018 по 08.07.2019 та зобов`язання провести нарахування та виплату недоплаченої суми пенсії по інвалідності за період з 01.03.2021 по даний час.
Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.