Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.07.2010 Справа № 7/42-ПД-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонбекон", м.Херсон
до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Кампус Коттон Клаб", м.Київ
про внесення змін до договору
за участю
представників сторін:
від позивача: Мурашкін А.В., дов. №45 від 15.04.2010р.
від відповідача: Клочко П.Г., директор Другої Херсонської Філії ТОВ ТД "Кампус Коттон клаб", дов. №9/10-Хрс2 від 25.12.2009р.
Сутність справи: Позивач (сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонбекон", м.Херсон, код 30768694) звернувся з позовом, в якому просить суд внести зміни до укладеного з відповідачем (ТОВ Торговий дім "Кампус Коттон Клаб", м.Київ, код 23721570) договору про надання комунальних послуг №02 від 12.01.2000р. з викладенням його пункту 1.1 в наступній редакції (з врахуванням мови оригіналу): Исполнитель обязывается оказывать заказчику комунальные услуги по приему и очистке стоков в очисных сооружениях в объемах не менее 3000 (трех тысяч) куб. метров в месяц. В случае уменьшения объемов сбрасываемых заказчиком стоков ниже 3000 (трех тысяч) куб. метров в месяц, заказчик оплачивает исполнителю стоимость 3000 (трех тысяч) куб. метров стоков";
Підпункт 3.1 договору викласти в наступній редакції:
" Стоимость услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков составляет 5 (пять) грн. 54коп. (вместе с НДС) за 1 (один) куб. метр стоков, что соответствует тарифам, установленным исполкомом Херсонского городского совета на услуги по централизованому водоотведению. По обоюдному согласию сторон, последние устанавливают, что в дальнейшем стоимость услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков изменяется без дополнительного согласования сторонами согласно тарифам, установленным исполнительным комитетом Херсонского городского совета на услуги по централизованому водоотведению. Основанием для изменения стоимости услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков является решение исполнительного комитета Херсонского городского совета об установлении тарифов на услуги по централизованому водоотведению. С момента, установленного в решении исполнительного комитета Херсонского городского совета, заказчик обязуется оплачивать исполнителю стоимость предоставляемых исполнителем услуг в соответствии с установленными исполкомом тарифами на цетрализованное водоотведение";
Частину 2 підпункту 3.2 договору викласти в наступній редакції:
"Заказчик оплачивает оказанные услуги на основании выставленных исполнителем счетов один раз в месяц, до 10 числа следующего месяца по тарифам (расценкам) согласно п.п.3.1 договора за израсходованные ресурсы (полученные услуги) по показаниям счетчиков на хозяйственно-бытовую канализацию с учетом положений, определенных в.п.п.1.1 договора."
Обгрунтовуючи позов, посилається на те, що за час дії договору вартість послуг, що надавались відповідачу, була значно нижчою від вартості послуг, яка була встановлена та застосовувалась комунальними службами міста (згідно рішення міськвиконкому від 29.11.2009р. №632-1 тарифи на послуги з центрального водопостачання та водовідведення, що виробляє МКП "ВУ ВКГ м.Херсона" для населення, бюджетних та інших споживачів становили 5грн. 54коп. за 1 куб м. стоків), тоді як для позивача витрати на перекачку 1 куб. метра стоків є значно вищими від загальноміських внаслідок значної різниці в об'ємах перекачуваних стоків.
Узгоджуючи щорічно ціни на послуги, відповідач погоджувався сплачувати їх вартість з врахуванням встановленого індексу інфляції і відмовлявся враховувати інші важливі фактори ціноутворення, особливо обсяги перекачки. що зробило надання цих послуг збитковим.
З посиланням на приписи частин 1, 2 ст.652 ЦК України, позивач зазначає, що договір був укладений у 2000р., з моменту його укладення відбулась істотна зміна обставин, що сторони не могли передбачити, тобто відбулись події, які суттєвим чином змінили рівновагу договірних обов'язків в силу збільшення для сторони вартості виконання.
Позивач не мав можливості передбачити темпів зростання вартості енергоносіїв, паливно-мастильних матеріалів, збільшення розміру мінімальної заробітної плати. Початковий тариф був розрахований, виходячи з річного обсягу перекачки 42480 куб. метрів стоків. У 2009р. річний обсяг перекачки у порівнянні з 2001р. зменшився майже вдвічі (25704 куб.м.) Тобто, позивач не міг передбачити зменшення обсягів стоків, що є переважною складовою, що приймається до уваги під час розрахунку собівартості перекачки 1 куб.м. стоків.
Отже, виконання договору в існуючій редакції порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладенні договору (одержання прибутку).
Із суті укладеного договору або звичаїв ділового обороту не випливає. що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Враховуючи п.п.3.2 договору, який передбачає, що вартість наданих виконавцем послуг не може перевищувати державні тарифи. а при відсутності таких тарифів - не може бути вищою від середніх тарифів, що застосовуються комунальними службами на території області. Враховуючи вищеперелічені обставини та додані розрахунки, позивач просить внести зміни до договору та встановити вартість послуг по перекачці стоків, виходячи з 5грн. 54коп. за 1 куб. м. та встановлення для замовника обов'язку оплачувати стоки у об'ємі не меншому ніж 3000 куб.м., навіть коли об'єм перекачки буде меншим від цієї суми.
Відповідач позов не визнає, у наданих запереченнях посилається на те, що вартість послуг по прийманню та очистці стоків протягом дії договору неодноразово змінювалася з врахуванням встановленого індексу інфляції.
Відповідач пропонував встановити вартість перекачки стоків в розмірі 3грн. 76коп. за один кубічний метр; ним не порушуються умови договору в частині обсягу стоків, які не перевищують встановлену норму - до 480 куб. м. на добу; запропонована позивачем вартість послуги не підтверджена відповідними розрахунками; вважає неприпустимим встановлення обов'язкової оплати 3000 куб. м. стоків у випадку зменшення їх об'ємів, оскільки оплаті підлягають тільки фактично виконані роботи (послуги). З посиланням на ч.1 ст.632 ЦК України та умови укладеного договору зазначає, що ціна в договорі має бути встановленою за згодою сторін.
Вважає, що на сьогоднішній день відсутні істотні зміни обставин, якими сторони керувались 12.01.2000р. при укладенні договору.
Просить суд відмовити у задоволенні позову.
На підставах, передбачених п.3 ст.77 ГПК України, розгляд справи відбувався з перервою, яка оголошувалася до 22.07.2010р.
Взявши до уваги доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Дванадцятого січня 2000р. між сторонами був укладений договір на надання комунальних послуг №02, відповідно до якого позивач зобов'язався надавати послуги з постачання електроенергії та пару, а також здійснювати прийом та очистку стоків у обсязі до 480 куб.м на добу. Відповідач, в свою чергу, зобов'язався прийняти ці послуги та провести їх оплату на умовах, передбачених договором.
Строк дії договору встановлено до 31.12.2050р.
У пункті 3 договору сторони встановили, що вартість наданих послуг визначається за домовленістю сторін і фіксується у двостороньому додатку, який є невід'ємною частиною договору. Вартість комунальних послуг може змінюватись за домовленістю сторін, з врахуванням індексів інфляції, встановлених Державним комітетом статистики України; вартість цих послуг не може бути вищою ніж державні тарифи, а за відсутності таких - вищою від середніх тарифів, що застосовуються комунальними службами на території області у місяці, що передує місяцю оплати; замовник сплачує надані послуги на підставі виставлених виконавцем рахунків щомісяця, до 10 числа наступного місяця за встановленими тарифами по показниках лічильників.
З врахуванням викладених у описовій частині рішення підстав та обставин, позивач звернувся до відповідача з пропозицією про зміну умов договору відповідно до запропонованої ним редакції з посиланням на те, що існуючі тарифи у зв'язку з істотною зміною обставин, якими керувались сторони при укладенні договору, є значно нижчими, ніж середні тарифи, що застосовуються комунальними службами міста, в зв'язку з чим надання цих послуг для виконавця є збитковим, що протирічить основній меті комерційної господарської діяльності - одержанню прибутку.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд задовольняє заявлений позов частково з врахуванням наступного.
У сучасних умовах господарювання більшість договорів укладається за вільним волевиявленням сторін, тому вони є вільні у досягненні згоди щодо внесення змін до умов договору та його розірвання.
Змінити або розірвати договір, якщо згода сторін про це не досягнута, можна на вимогу зацікавленої сторони лише у судовому порядку і лише за наявності певних підстав. Такими підставами, відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України, може бути істотне порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За приписами частин 1, 2 ст.652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Будь-яка особа здійснює оцінку свого інтересу від укладення того чи іншого договору не абстрактно, а виходячи з усієї сукупності існуючих зовнішніх обставин і певних прогнозів відносно їх розвитку у майбутньому. Оцінюючи можливість тих чи інших змін існуючих зовнішніх обставин у майбутньому, сторони при укладенні договору, як правило, прагнуть певним чином забезпечити свої інтереси на випадок таких змін. Так, передбачаючи можливість знецінення встановленої вартості послуг внаслідок стрімких інфляційних процесів, у пункті 3.1 договору сторони передбачили проведення оплати цих послуг із застосуванням встановлених Держкомстатом України індексів інфляції. Утім, в ході виконання договору можуть відбуватися і такі зміни зовнішніх обставин, що істотно впливають на інтереси сторін, і не могли бути передбачені сторонами при укладенні договору навіть при всій необхідній завбачливості з їх боку. При цьому, істотна обставина не тягне неможливості виконання, така можливість зберігається, але таке виконання стає вкрай невигідним для однієї з сторін і порушує її інтереси.
Якщо сторони не досягли згоди здійснити спроби щодо зміни договору за взаємною згодою у зв'язку з істотною зміною обставин, договір може бути змінений лише за рішенням суду на вимогу зацікавленої сторони.
З наданих у справу належних доказів встановлено, що за час дії договору розцінки на послуги, що надавались позивачем відповідачу, були нижчими від розцінок, які застосовували комунальні служби міста Херсона. Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 29.11.2009р. №632-1 встановлено тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що виробляє МКП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м.Херсона" для населення, бюджетних та інших споживачів, зокрема, для юридичних осіб, виходячи з тарифу 1 куб.м. стоків - 5грн. 54коп.
Для позивача витрати на перекачку 1 куб метра стоків є значно вищими від загальноміських, оскільки об'єми міськводоканалу є значно вищими від тих, які переробляються позивачем.
Позивач жодним чином не мав можливості передбачити зріст цін та темпів зростання цін на енергоносії, паливно-мастильні матеріали, збільшення розміру мінімальної заробітної плати, які входять до складових калькуляції фактичної собівартості перекачки 1 куб. метра стічних вод. Початковий тариф був розрахований, виходячи з річного обсягу перекачки 42480 куб. м. стоків у 2001р. У 2009р. річний обсяг перекачки стоків склав 25704 куб.м, і у порівнянні з 2001р. зменшився майже вдвічі. Позивач не міг передбачити зменшення стоків, обсяг яких є переважною складовою, що приймається до уваги під час проведення розрахунку перекачки 1 куб. метра стоків.
Позивач також позбавлений можливості вплинути на економічні та соціальні процеси, що відбуваються в державі, а саме: зріст цін на енергоносії, паливно-мастильні матеріали, збільшення розміру мінімальної заробітної плати.
Враховуючи викладене, виконання договору на попередніх умовах порушує співвідношення майнових інтересів сторін, позбавляє позивача того, на що він розраховував, укладаючи договір у 2001р. Суд враховує також, що зміна обставин, зумовлена причинами, які позивач не міг усунути після їх виконання при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе саме позивач.
Отже, взявши до уваги доводи сторін, суд викладає запропоновані позивачем зміни до укладеного 12.01.2000р. договору №02 у наступній редакції.
Підпункт 1.1 договору змінюється та викладається в редакції (мовою оригіналу):
"Исполнитель обязуется оказывать Заказчику услуги по приему и очистке стоков в очисных сооружениях в объемах не менее 3000 куб. метров в месяц."
Підпункт 3.1 договору змінюється та викладається в редакції:
" Стоимость услуг Исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков составляет 5 (пять) грн. 54коп. (вместе с НДС) за 1 (один) куб. метр стоков, что соответствует тарифам, установленным исполнительным комитетом Херсонского городского совета на услуги по централизованому водоотведению. По обоюдному согласию сторон, последние устанавливают, что в дальнейшем стоимость услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков изменяется без дополнительного согласования сторонами согласно тарифам, установленным исполнительным комитетом Херсонского городского совета на услуги по централизованому водоотведению. Основанием для изменения стоимости услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков является решение исполнительного комитета Херсонского городского совета об установлении тарифов на услуги по централизованому водоотведению.
Частина 2 підпункту 3.2 договору змінюється і викладається в наступній редакції:
"Заказчик оплачивает оказанные услуги на основании выставленных исполнителем счетов один раз в месяц, до 10 числа следующего месяца по тарифам (расценкам) согласно п.п.3.1 договора за израсходованные ресурсы (полученные услуги) по показаниям счетчиков на хозяйственно-бытовую канализацию ."
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд вважає некоректною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства пропозицію позивача щодо запропонованої зміни до п.1.1 договору щодо встановлення обов'язкової оплати 3000 куб. метрів стоків на місяць, без врахування об'ємів наданих послуг, тобто, навіть, коли обсяг цих послуг буде меншим від встановленої кількості (3000 куб. м) стоків, що подаються для перекачки.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У пункті 3.2 договору сторони передбачили, що вартість послуг не може перевищувати державні тарифи (розцінки), а за відсутності таких - не може бути вищою від середніх тарифів (розцінок), які застосовуються комунальними службами на території області за місяць, що передує місяцю оплати.
Запропонована позивачем ставка відповідає і не перевищує ставку вартості послуг, встановлену виконкомом Херсонської міської ради для комунальних служб міста.
Укладений між сторонами договір є оплатним. Згідно приписів ч.1 ст.903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Принцип оплатності наданої послуги передбачений і приписами ч.1 ст.901 ЦК України, згідно з якою за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Безпідставною і такою, що не підлягає задоволенню, є вимога про внесення змін щодо встановлення зміненої ставки з момента прийняття міськвиконкомом рішення, тобто з 29.11.2009р.
Відповідно до ч.3 ст.632 ЦК України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається, а ч.3 ст.653 ЦК України встановлює, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Враховуючи предмет та підстави позову, витрати по оплаті державного мита та вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на сторони у рівних частках, тобто з відповідача на користь позивача стягується 42грн. 50коп. державного мита та 118грн. вартості послуг з ІТЗ судового процесу.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
Підпункт 1.1 договору №02 від 12.01.2000р. змінити та викласти в наступній редакції:
"Исполнитель обязуется оказывать Заказчику услуги по приему и очистке стоков в очисных сооружениях в объемах не менее 3000 куб. метров в месяц."
Підпункт 3.1 договору змінити та викласти в редакції:
" Стоимость услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков составляет 5 (пять) грн. 54коп. (вместе с НДС) за 1 (один) куб. метр стоков, что соответствует тарифам, установленным исполнительным комитетом Херсонского городского совета на услуги по централизованому водоотведению. По обоюдному согласию сторон, последние устанавливают, что в дальнейшем стоимость услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков изменяется без дополнительного согласования сторонами согласно тарифам, установленным исполнительным комитетом Херсонского городского совета на услуги по централизованому водоотведению. Основанием для изменения стоимости услуг исполнителя по очистке хозяйственно-бытовых и промышленных стоков является решение исполнительного комитета Херсонского городского совета об установлении тарифов на услуги по централизованому водоотведению.
Частина 2 підпункту 3.2 договору змінюється і викладається в наступній редакції:
"Заказчик оплачивает оказанные услуги на основании выставленных исполнителем счетов один раз в месяц, до 10 числа следующего месяца по тарифам (расценкам) согласно п.п.3.1 договора за израсходованные ресурсы (полученные услуги) по показаниям счетчиков на хозяйственно-бытовую канализацию ."
2. У задоволенні решти позову відмовити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Кампус Коттон Клаб", м.Київ, вул.Димитрова, 6, код 23721570, р.рахунок 26005301360366 в Залізничному відділенні Промінвестбанку м.Києва, МФО 322153, на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонбекон", м.Херсон, вул.Нафтовиків, 131, р.рахунок 26006162047 в ВАТ "Райффайзен банк Аваль" м.Херсона, МФО 380805, код 30768694, 42грн. 50коп. витрат по оплаті державного мита та 118грн. судових витрат.
Наказ стягувачу видати після набранням рішенням законної сили.
Суддя Н.О. Задорожна
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України
28.07.2010р.