Постанова № 10608160, 20.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.07.2010
Номер справи
2а-5494/10/7/0170
Номер документу
10608160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 липня 2010 р.Справа №2а-5494/10/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В. ,

при секретарі Силантьєвій О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом В.о. Прокурора міста Судак

до Судацької міської ради

при залученні третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Обслуговуючий кооператив «Уютна поляна»

про визнання протиправним та скасування рішення

за участю:

позивач не зявився,

від відповідача Кутік І.А., представник за довіреністю №02.116/10 від 06.01.10р.

від третьої особи Клінченко К.О., голова кооперативу, паспорт.

Обставини справи: Виконуючий обовязки прокурора міста Судак звернувся до суду до Судацької міської ради з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Судацької міської ради від 28.12.2009року №2580/47, яким надано Обслуговуючому кооперативу «Уютна поляна» дозвіл на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,5га для ведення садівництва в південно-західній частині м. Судак за процедурою, передбаченою діючим земельним законодавством України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем необґрунтовано відхилений протест прокурора на рішення від 08.04.2010року, який був принесений ним на скасування рішення 47 сесії 5 скликання Судацької міської ради №2580/47 від 28.12.09р.

Позивач вважає, що рішення відповідача №2580/47 від 28.12.09р. є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки відповідач, приймаючи це рішення, порушив вимоги Земельного кодексу України та прийняв рішення за межами встановлених повноважень законом.

Відповідач проти позовних вимог заперечував, надавши суду заперечення (а.с.31-41) та пояснення (а.с.42-43), відповідно яких вважає вимоги необґрунтованими та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що діяв в рамках закону та у межах наданих повноважень згідно з законом, а прийняте рішення 52 сесії 5 скликання Судацької міської ради №2580/47 від 28.12.09р. не порушує нічиїх прав, свобод та інтересів.

Третя особа проти задоволення позовних вимог заперечувала, надавши суду пояснення по справі, відповідно до яких просила визнати законним рішення Судацької міської ради.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та пояснення третьої особи, дослідивши наявні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Обслуговуючий кооператив «Уютна поляна», ідентифікаційний код юридичної особи 33678640, зареєстровано Виконавчим комітетом Судацької міської ради Автономної Республіки Крим, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №624497 (а.с.49).

Рішенням 47 сесії 5-го скликання Судацької міської ради Автономної Республіки Крим №2580/47 від 28.12.2009р. «Про надання дозволу ОК «Уютна поляна» на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,5га для ведення садівництва у північно-західній частині м.Судак» надано дозвіл обслуговуючому кооперативу «Уютна поляна» на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,5га для ведення садівництва у північно-західній частині м.Судак за процедурою, передбаченою діючим земельним законодавством України, зобовязано при оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку передбачити введення постійно діючого обмеження по використанню в частині встановлення заборони на будь-яке капітальне будівництво будинків та споруд (а.с.7).

23.03.2010року на вказане рішення принесено протест прокурора м.Судак №1065, в якому прокурор вимагає скасувати рішення Судацької міської ради №2580/47 від 28.12.2009р. про надання дозволу на оформлення правовстановлюючих документів ОК «Уютна поляна» на земельну ділянку площею 4,5га ведення садівництва у межах міста Судака (а.с.8-9).

08.04.2010року рішенням 52 сесії 5-го скликання Судацької міської ради Автономної Республіки Крим протест прокурора м.Судак №1065 від 28.12.2009р. на рішення Судацької міської ради №2580/47 від 28.12.2009року відхилено (а.с.11).

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист правий, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень із боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при виконанні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.21 Закону України Про прокуратуру протест прокурора підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про результати розгляду у цей же строк повідомляється прокурору.

Згідно зі ст.21 Закону України «Про прокуратуру» у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду.

Відповідно до ч.1 ст.2 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Частиною1 ст.3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (ч.2 ст.4 ЗК України).

Відповідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР 21.05.1997 року до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного Кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, відповідно до якої належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Підстави набуття права на землю встановлені статтею 116 ЗК України, згідно з вимогами якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст. 116 ЗК України).

Сільські, селищні, міські ради, згідно ч. 1 ст. 122 ЗК України передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені у земельному кодексі України і стаття 123 та 124.

Що стосується повноважень Судацької міської ради відносно надання у користування ОК «Уютна поляна» земельної ділянки, то вони визначені ч.1 ст.123 ЗК України. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи третя особа - ОК «Уютна поляна» не подавала до відповідача клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а відповідач не приймав відповідного рішення.

Рішенням Судацької міської ради Автономної Республіки Крим №2580/47 від 28.12.2009р. надано дозвіл обслуговуючому кооперативу «Уютна поляна» на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,5га для ведення садівництва у північно-західній частині м.Судак за процедурою, передбаченою діючим земельним законодавством України.

Правовстановлюючі документи на земельну ділянку є тотожнім поняттям з документами, що посвідчують право на земельну.

Документи, що посвідчують право на земельну визначені у статті 126 ЗК України, відповідно до якої:

-право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою;

-право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Фактично відповідачем у своєму рішенні надано право на оформлення вказаних документів, які посвідчують право третьої особи на земельну ділянку, що, як вбачається з вищенаведеного, є підміною встановленого земельним законодавством порядку отримання земельної ділянки у постійне користування чи в оренду.

Суд зазначає, що рішення відповідача не засновано на законі та прийнято поза межами встановлених законом повноважень, у звязку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача, викладені у поясненнях відповідача, згідно яких прийняте рішення не є підставою для виникнення, зміни або припинення правових підстав, повязаних з реалізацією права на землю фізичних чи юридичних осіб, виходячи з наступного.

Відповідно до Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ч.2 ст.5Конституції України). Судацька міська рада АР Крим є органом місцевого самоврядування, і цей орган, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до його компетенції, та приймаючи рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території, зобовязаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Діючим земельним законодавством України не передбачено такої форми дозволу на набуття права користування земельної ділянки як «дозвіл на оформлення правовстановлюючих документів». Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що 47 сессії 5-го скликання Судацької міської ради Автономної Республіки Крим №2580/47 від 28.12.2009р. «Про надання дозволу ОК «Уютна поляна» на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,5га для ведення садівництва у північно-західній частині м.Судак» прийнято всупереч вимогам діючого законодавства, поза межами повноважень відповідача та з порушенням способу, що передбачений Земельним Кодексом України, у звязку з чим таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 26.07.2010р.

Керуючись ст.ст.98,160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправними та скасувати рішення 47 сесії 5-го скликання Судацької міської ради Автономної Республіки Крим №2580/47 від 28.12.2009р. «Про надання дозволу ОК «Уютна поляна» на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,5га для ведення садівництва у північно-західній частині м.Судак».

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Маргарітов М.В.