Рішення № 106038706, 10.08.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.08.2022
Номер справи
640/27484/21
Номер документу
106038706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2022 року м. Київ № 640/27484/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Приватного нотаріуса ОСОБА_1

до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся приватний нотаріус ОСОБА_1 з позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо оформлення та направлення приватному нотаріусу Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області ОСОБА_1 листа від 24.09.2021 №4589/64-21 та зобов`язати Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) утриматися від включення до розрахунку строків, які дають право на направлення приватному нотаріусу Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області ОСОБА_1. листа про проведення перевірки періодів часу на протязі яких він був протиправно позбавлений права па зайняття нотаріальною діяльністю.

В обґрунтувань позовних вимог позивач зазначає, що Центральним міжрегіональним управлінням юстиції (м. Київ) під час розрахунку строку, який дає право на проведення планової перевірки, не враховано, що наказом Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 № 490/06 припинено його нотаріальну діяльність з 17.07.2019. В подальшому зазначений наказ скасовано постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 2340/5084/18.

На думку Позивача, оскільки остання перевірка його нотаріальної діяльності була поведена в листопаді 2018 року, а в період з 19.12.2018 по 09.07.2021 (дата поновлення нотаріальної діяльності), за виключенням окремих періодів, він не здійснював нотаріальну діяльність і за розрахунками Позивача він здійснював нотаріальну діяльність лише 18 місяців, що менше 2-х років, у Відповідача були відсутні підстави для проведення перевірки його нотаріальної діяльності.

Крім того, Позивач зазначає, що лист Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 24.09.2021 № 4589/6.4-21 направлений не головою комісії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.10.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що відповідачем, належним чином проаналізовано всі обставини справи, і на підставі закону прийнято правомірне рішення, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив наступне.

З листа Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) «Про проведення перевірки» від 24.09.2021 №4589/64-21 (далі по тексту лист №4589/64-21) позивач дізнався що відповідно до Графіку проведення планових комплексних перевірок організації роботи державних нотаріальних контор, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів та дотримання державними і приватними нотаріусами Черкаської області порядку вчинення нотаріальних дій і виконання ними правил нотаріального діловодства на 2021 рік..

Вважаю протиправними дії Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі по тексту Відповідач) щодо оформлення та направлення приватному нотаріусу Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області ОСОБА_1 листа від 24.09.2021 №4589/64-2І, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Статтею 129 Конституції України визначено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною третьою вищезазначеної статті КАС України визначено, що одними із основних засадами (принципами) адміністративного судочинства є: верховенство права, обов`язковість судового рішення, неприпустимість зловживання процесуальними правами та інші.

Частиною першою ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до змісту ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Частиною першою статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16).

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлено Законом України «Про нотаріат» (далі - Закон).

Статтею 33 Закону передбачено, що Міністерство юстиції України, його територіальні органи проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період.

Механізм здійснення Міністерством юстиції України, територіальним органом Міністерства юстиції перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства визначений в Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 № 357/5 (далі - Порядок).

Пунктом 12 Порядку передбачено, що підставою для проведення планової комплексної перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса та дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил нотаріального діловодства є графік проведення такої перевірки.

24.01.2021 начальником ЦМУЮ затверджено графік проведення планових комплексних перевірок організації роботи державних нотаріальних контор, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів та дотримання державними і приватними нотаріусами Черкаської області порядку вчинення нотаріальних дій і виконання ними правил нотаріального діловодства на 2021 рік (далі - Графік перевірок). Зазначеним графіком передбачено проведення, у жовтні 2021 року, перевірки приватної нотаріальної діяльності Позивача.

Пунктом 19 Порядку передбачено, що для проведення перевірки утворюється комісія.

Персональний склад комісії, її голова, термін проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса затверджуються наказом відповідно Міністерства юстиції чи територіального органу Міністерства юстиції.

Голова комісії організовує та координує діяльність членів комісії, розподіляє між ними конкретні завдання та повідомляє про час проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса.

Наказом ЦМУМЮ від 30.09.2021 № 947/7 для проведення перевірки Позивача утворено комісію у складі: голова комісії - Булава Світлана Анатоліївна, начальник відділу з питань нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату ЦМУМЮ та члени комісії: Науменко Валентина Миколаївна, головний спеціаліст відділу з питань нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату ЦМУМЮ; Старовойтов Олександр Сергійович, приватний нотаріус Черкаського районного нотаріального округу; Степаненко Алла Миколаївна, приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу; Терещенко Марина Євгенівна, приватний нотаріус Черкаського районного нотаріального округу.

Абзацом другим пункту 4 Порядку передбачено, що перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов`язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів.

24.09.2021 за вих. № 4589/6.4-21 на адресу Позивача направлене повідомлення про проведення 06.10.2021 перевірки його приватної діяльності.

Пунктом 48 розділу І частини другої Інструкції з діловодства у Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Київ) затвердженою наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 25.09.2020 № 1151/6 (із змінами) передбачено, що посадові особи Центрального міжрегіонального управління підписують документи в межах своїх повноважень, визначених актами законодавства, відповідно до Інструкції з діловодства. У разі відсутності начальника Центрального міжрегіонального управління порядок підписання документів іншими особами, які виконують його обов`язки, визначається наказом начальника Центрального міжрегіонального управління.

Документи, шо надсилаються до державних органів, підписуються начальником Центрального міжрегіонального управління або за його дорученням - заступниками.

Наказом ЦМУМЮ від 27.12.2019 № 18/6 «Про розподіл обов`язків» затверджено розподіл обов`язків між начальником ЦМУМЮ та заступниками начальника ЦМУМЮ.

Підпунктом 4.3. пункту 4 розподілу обов`язку передбачено, що заступник начальника ЦМУМЮ у Черкаській області має право підпису вихідної службової кореспонденції.

Підпунктом 4.20 пункту 4 зазначеного розподілу обов`язків передбачено, що заступник начальника ЦМУМЮ у Черкаській області координує та контролює діяльність відділу з питань нотаріату у Черкаській області.

З аналізу зазначеного суд зазначає, що виключно до повноважень начальника або ж заступника начальника ЦМУМЮ віднесено обов`язок підписувати вихідну службову кореспонденцію, а тому твердження Позивача про направлення листа від 24.09.2021 № 4589/64-21 не головою комісії не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Крім того, суд звертає увагу, що вимогами Закону та Порядку не передбачено вимог направляти разом з повідомленням про проведення перевірки копію наказу про проведення перевірки.

Також, не визначено вимог і до форми та змісту повідомлення про проведення перевірки. Враховуючи зазначене, твердження Позивача про відсутність посилання у повідомленні на наказ про проведення перевірки та не долучення його до повідомлення не ґрунтується на вимогах нормативно-правових актів.

Щодо вимоги про зобов`язання утриматися від включення до розрахунків строків, які дають право на направлення Позивачу листа про проведення перевірки, періодів часу на протязі яких він був протиправно позбавлений права на зайняття нотаріальною діяльністю, суд встановив наступне.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що ЦМУМЮ помилково включено до розрахунку 2-х років, із спливом яких виникає право на направлення листа про проведення перевірки, в розумінні статті 33 Закону України «Про нотаріат», періодів часу протягом яких він був протиправно позбавлений можливості здійснювати нотаріальну діяльність, так як врахування таких періодів часу не передбачене законодавством України.

Частиною другою статті 33 Закону передбачено, що перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов`язковим повідомленням його про проведення такої перевірки за 10 днів.

Відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 19 грудня 2018 року № 928/06 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 з 19 грудня 2018 року, у зв`язку із направленням до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 20.12.2010 № 8327 ОСОБА_1 , на підставі пункту 8 частини 1 статті 29-1 закону України «Про нотаріат».

Згідно з наказом Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 14 червня 2019 року № 436/06 «Про поновлення діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » з 19 червня 2019 року поновлено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 .

На підставі наказу Міністерства юстиції України від 18.06.2019 № 1860/5 «Про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого ОСОБА_1 » припинено нотаріальну діяльність ОСОБА_1 по Шполянському районному нотаріальному округу з 17 липня 2019 року (наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 № 490/06).

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2020 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020 у справі № 640/19337/19, відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) «Про скасування наказу Міністерства юстиції України від 18.06.2019 №860/5» скасовано наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 № 490/06 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності та анулювання реєстраційного посвідчення, виданого ОСОБА_1 », 09 липня 2020 року повернуто свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 20.12.2010 та реєстраційне посвідчення від 20.04.2011 № 85, видане Головним управлінням юстиції у Черкаській області.

Згідно з наказом ЦМУМЮ перевірка нотаріальної діяльності Позивача була проведена 06 жовтня 2021 року за період роботи з 13 червня 2018 року по 18 грудня 2018 року, з 19 червня 2019 року по 16 липня 2019 року, з 09 липня 2020 року по 06 жовтня 2021 року.

Попередня перевірка організації нотаріальної діяльності Позивача проводилась Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області 12 червня 2018 року, відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 07 червня 2018 року № 421/06 за період роботи з 14 липня 2017 року по 11 червня 2018 року за результатами якої було складено довідку.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що ЦМУМЮ призначено проведення перевірки з дотриманням встановлених строків.

Щодо посилання Позивача на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі № 580/481/19, суд керується наступним.

У своєму позові Позивач акцентує увагу на постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі № 580/481/19, якою було визнано протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Черкаській області щодо проведення перевірки приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1 в межах предмета звернення Шполянського відділення Смілянського відділу поліції ГУНП в Черкаській області.

Також, Позивач наголошує на необхідності врахування, що під час розгляду справи було встановлено, що перевірка, яка була проведена в листопаді 2018 року є комплексною, та на його думку, саме з дати зазначеної перевірки необхідно відраховувати строк для проведення наступної планової комплексної перевірки.

Суд зазначає, що предметом судового розгляду у справі №580/481/19 було надання оцінки діям Головного територіального управління юстиції у Черкаській області щодо проведення перевірки позивача в межах предмета звернення Шполянського відділення Смілянського відділу поліції ГУНП в Черкаській області.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, предметом розгляду справи № 640/27484/21 для суду є направлення листа про проведення перевірки не уповноваженою особою та врахування періодів часу, при направленні листа від 24.09.2021 № 4589/6.4-21, на протязі яких Позивач був позбавлений права на зайняття нотаріальною діяльністю.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України, а тому позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Приватного нотаріуса ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01001, м. Київ, провулок Музейний, 2Д, ЄДРПОУ 43315602) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя І.А. Качур