Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2022 року м. Київ№ 640/22123/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Спірітс Груп»доДержавної податкової служби Українипровизнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації,В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Глобал Спірітс Груп» (03056, м. Київ, вул. Польова, 24, код ЄДРПОУ 42735405) з позовом до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації №2820/ІПК/99-00-09-03-02-06 від 20.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ТОВ «Глобал Спірітс Груп» не погоджується із отриманою індивідуальною податковою консультацією №2820/ІПК/99-00-09-03-02-06 від 20.07.2021 та вважає, що вона суперечить чинним нормам законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позову у відзиві на позов зазначив, що податкова консультація надана у відповідності до приписів чинного законодавства та із врахуванням позиції Верховного Суду.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ТОВ «Глобал спірітс груп» 28.05.2021 звернулось до відповідача із запитом про надання індивідуальної податкової консультації. В запиті товариство просило надати роз`яснити чи дозволяється відвантаження та транспортування горілок, лікеро-горілчаної продукції на експерт в тарі, що не є споживчою, в тому числі у спеціальних цистернах, флексітанках, контейнерах та іншій тарі, що є хімічно стійкою для цього виду продукції, якщо використання саме такої тари буде передбачене умовами відповідної угоди на експорт.
Державна податкова служба України від 20.07.2021 №2820/ІПК/99-00-09-03-02-06 надала відповідь, згідно якої «чинним законодавством не передбачено перевезення горілок та лікеро-горілчаних напоїв, наливом у контейнерах-цистернах (танк-контейнерах), горілка, як продукт призначений для кінцевого споживача і виготовлена товариством з метою переміщення за межі митної території України у митному режимі експорт, має бути розлита у відповідну тару (посудину) із дотриманням Закону №481 та ДСТУ 4256:2003, а також маркована відповідними етикетками згідно з умовами відповідної угоди на експорт з урахуванням вимог інших країн».
Позивач вважає, що вказана індивідуальна податкова консультація не відповідає нормам Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а тому звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 14.1.172-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України індивідуальна податкова консультація - роз`яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
Згідно з абзацом 1 пункту 52.1 та пунктом 52.2 статті 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Відповідно до пункту 52.3 статті 52 Податкового кодексу України за вибором платника податків індивідуальна податкова консультація надається в усній або письмовій формі. Індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, обов`язково повинна містити назву - податкова консультація, реєстраційний номер в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства.
Положеннями 1, 2 пункту 53.2. статті 53 Податкового кодексу України визначено, що платник податків може оскаржити до суду надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладену в письмовій формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
До ДПС звернулось ТОВ «Глобал Спірітс Груп» листом щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно відображення експортних операцій.
З порушеного питання ДПС була надана індивідуальна податкова консультація листом від 20.07.2021 №2820ЛПК/99-00-09-03-02-06, в якій зазначено наступне.
ДПС відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України, розглянула запит ТОВ «Глобал Спірітс Груп» стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє таке.
У зверненні ТОВ «Глобал Спірітс Груп» повідомляє, що здійснює виробництво алкогольних напоїв, належних до коду товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД 2208 60 11 00, 2208 60 19 00, 2208 90 69 00. Крім того, товариство здійснює оптову реалізацію алкогольних напоїв на підставі ліцензії на право оптової торгівлі.
Як зазначено у зверненні товариство також здійснює експорт алкогольних напоїв. При цьому останнім часом покупці алкогольної продукції - нерезеденти висловлюють зацікавленість у придбанні алкогольних напоїв, які виробляє товариство, в тарі, що на території України не вважається споживчою. Одним із іноземних контрагентів товариства висловлено бажання на придбання горілки, виробництва товариства в цистерні місткістю 180 л.
Враховуючи зазначене товариство запитує, чи дозволяється відвантаження та транспортування горілок, лікеро-горілчаної продукції на експорт в тарі, що не є споживчою, в т.ч. у спеціальних цистернах, флексітанках, контейнерах та іншій тарі, що є хімічно стійкою для цього виду продукції (виготовленої із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями), якщо використання саме такої тари буде передбачене умовами відповідної угоди на експорт.
Згідно з частиною першою ст. 11 Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон № 481) маркування алкогольних напоїв, які реалізуються в Україні - здійснюється відповідно до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, та має містити таку інформацію: загальна та власна назви виробу; найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про алкогольний напій, а для імпортованих алкогольних напоїв - найменування та місцезнаходження імпортера (у разі зміни найменування виробника у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство виробник має право зазначати на етикетці своє попереднє найменування протягом 18 місяців з дня зміни його найменування у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство); знак для товарів і послуг; географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво); вміст спирту (% об.); місткість посуду; вміст цукру.
Штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду).
На видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) виробу повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та номер ліцензії на виробництво.
Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, здійснюється у виготовлену із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки. Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, з вмістом спирту етилового понад 8,5% об`ємних одиниць здійснюється виключно у тару (посуд) місткістю 0,05 л, 0,1 л, 0,18 л, 0,2 л, 0,25 л, 0,275 л, 0,33 л, 0,35 л, 0,37 л, 0,375 л, 0,4 л, 0,45 л, 0,5 л, 0,61 л, 0,7 л, 0,75 л, 1,0 л і більше.
Продукція, призначена для експорту, розливається у тару та маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Крім цього, ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі» містить такі вимоги до цієї продукції:
- розливають в пляшки згідно з ГОСТ 10117, ГОСТ 26586, і в інший скляний, порцеляновий і фаянсовий сувенірний посуд для харчових рідин згідно з чинним нормативними документами, дозволений до використання Міністерством охорони здоров`я України та хімічно стійку для цього продукції тару місткістю 0,05 дм», 0,1дм3; 0,2 дм3; 0,25 дм3; 0,33 дм3; 0,37 дм3; 0,375 дм3; 0,4 дм3; 0,45 дм3; 0,5 дм3; 0,61 дм3; 0,7 дм3; 0,75 дм3; 1,0 дм3 і більше (п. п. 4.3.1 ДСТУ);
- маркують для експорту відповідно до вимог контракту (п. п. 4.4.2 ДСТУ);
- транспортують всіма видами транспорту в критих транспортних засобах згідно з правилами перевезення вантажів, чинними на відповідних видах транспорту (п. п. 9.1 п. 9 ДСТУ), під час завантаження на транспортні засоби, перевезення і вивантаження транспортна тара з горілками і горілками особливими повинна бути захищена від забруднення та атмосферних осадів (п. п. 9.2 п. 9 ДСТУ).
Правила перевезення швидкопсувних вантажів затверджено наказом Міністерства транспорту України від 09.12.2002 № 873, згідно п. п. 5.15 п. 5 яких лікеро-горілчані вироби (лікери, наливки, настойки, пунші, напої десертні, аперитиви, бальзами, особливі горілки) перевозять у пляшках, упакованих в ящики з гофрованого картону, дерев`яні або полімерні, а також у пакетах, обтягнутих міцною термостійкою плівкою. У літній та перехідний періоди лікеро-горілчані вироби перевозяться у критих та ізотермічних вагонах, а в зимовий період - в ізотермічних вагонах. Закриті дерев`яні ящики з вином та лікеро-горілчаними виробами обтягуються дротом або стальною стрічкою, а картонні - обклеюються паперовою або полімерною стрічкою.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що п. 1 ст. 11 Закону України №481/95ВР передбачає чітке положення стосовно того, що «продукція, призначена для експорту, розливається у тару та маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.».
Так, з запиту на отримання індивідуальної податкової консультації від 28.05.2021 вбачається, що товариство запитувало щодо тари, дозволеної до використання при відвантаженні алкогольної продукції на експорт, а саме: «в тарі, що не є споживчою, в т.ч. у спеціальних цистернах, флексітанках, контейнерах та іншій тарі, що є хімічно стійкою для цього виду продукції (виготовленої із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями), якщо використання саме такої тари буде передбачене умовами відповідної угоди на експорт.».
Суд погоджується з твердженнями позивача, що п. п. 4.3.1 ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі» передбачає, що горілки та горілки особливі розливають в пляшки згідно з ГОСТ 10117, ГОСТ 26586, і в інший скляний, порцеляновий і фаянсовий сувенірний посуд для харчових рідин - згідно з чинним нормативними документами, дозволений до використання Міністерством охорони здоров`я України та хімічно стійку для цього продукції тару місткістю 0,05 дм; 0,1дм3; 0,2 дм3; 0,25 дм3; 0,33 дм3; 0,37 дм3; 0,375 дм3; 0,4 дм3; 0,45 дм3; 0,5 дм3; 0,61 дм3; 0,7 дм3; 0,75 дм3; 1,0 дм3 і більше (ДСТУ).
Отже, враховуючи, що ключовим в запиті на отримання індивідуальної податкової консультації від 28.05.2021 було саме питання щодо тари відвантаження та транспортування горілок, лікеро-горілчаної продукції на експорт, що не є споживчою, проте є хімічно стійкою для цього виду продукції, то суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано дійшов висновку, що чинним законодавством не передбачено перевезення горілки та лікеро-горілчаних напоїв, наливом у контейнерах-цистернах (танк-контейнерах), які є хімічно стійкими для цього виду продукції.
На підставі викладеного, суд доходить до висновку, що оскаржувана податкова консультація Державної податкової служби України №2820/ІПК/99-00-09-03-02-06 від 20.07.2021 не у повній мірі ґрунтується на нормах Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі», якими врегульовані спірні правовідносини, у зв`язку із цим підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваної індивідуальної податкової консультації, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З урахуванням ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.
Керуючись статтями 2, 6-10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Спірітс Груп» (03056, м. Київ, вул. Польова, 24, код ЄДРПОУ 42735405) задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України №2820/ІПК/99-00-09-03-02-06 від 20.07.2021.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Спірітс Груп» (03056, м. Київ, вул. Польова, 24, код ЄДРПОУ 42735405) понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн.), за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Г. Вєкуа