Рішення № 106037751, 02.09.2022, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2022
Номер справи
420/8763/22
Номер документу
106037751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/8763/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача викладену у листі №1500-0308-8/64617 від 24.06.2022 року у нездійсненні перерахунку його - ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі Довідки №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від загальної суми 63 294,76 грн.;

- зобов`язати ГУ ПФУ провести перерахунок призначеної пенсіонеру ОСОБА_1 пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі Довідки №49/7551 від 08.06.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від загальної суми 63 294,76 грн. та виплачувати пенсію (з урахуванням встановлених її підвищень, надбавок, доплат до пенсії, індексації) в повному обсязі без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач зазначив, що він є пенсіонером МВС, якій отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон України №2262-ХІІ) та перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 28.08.2014 року.

З 01.01.2016 року йому як пенсіонеру, якій отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ пенсія перерахована на підставі Постанови КМУ №103 виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років, премія, рота з таємними виробами, носіями, тобто не були включені всі додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року в адміністративній у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови КМУ№103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45 (далі Порядок №45).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови КМУ №103.

Таким чином, пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 вважаються не чинними з 05 березня 2019 року. Пункт 3 Постанови №103 скасований з 19 листопада 2019 року.

Позивач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року по справі №420/5815/21 МВС України Департамент персоналу 10.06.2021 року виготовили та направили до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення на його ім`я за №22/6-2527 від 10.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року, яке склало 27 754,91 грн, проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії, у зв`язку з чим він звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.08.2021 року по справі №420/10979/21 зобов`язано ГУ ПФУ провести з 01.12.2019 року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Департаменту персоналу МВС України від 10.06.2021 року №22/6-2527 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від загальної суми 27 754,91 грн.

На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії, проте відповідно до відповіді на запит його представника обмежив розмір його пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та відмовив у перерахунку та виплаті пенсії без обмеження максимальним її розміром.

Позивач знов звернувся до суду та рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/22470/21 від 11.01.2022 року зобов`язано ГУ ПФУ здійснити з 01.12.2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

ГУ ПФУ на виконання рішення суду від 11.01.2022 року по адміністративній справі № 420/22470/21 провело перерахунок пенсії з 01.12.2019 року без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами на підставі довідки №22/6-2527 від 10.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року, яке склало 27 754,91 грн.

Позивач вказує, що у зв`язку з тим, що при ухваленні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року по справі №420/5815/21 судом не було вирішенні усі позовні вимоги, позивач звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового судового рішення у справі №420/5815/21.

02.12.2021 року додатковим рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/5815/21 зобов`язано МВС України виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для проведення з 01.12.2019 року ОСОБА_1 перерахунку пенсії. При цьому суд у додатковому рішенні визначив розміри складових грошового забезпечення, що скало у підсумку 63292,76 грн.

На виконання вимог додаткового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 року по справі №420/5815/21 Департаментом пенсійних питань та соціального захисту МВС України направлено до ГУ ПФУ довідку №49/7551 від 08.06.2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року від загальної суми 63 294,76 грн.

20.06.2022 року адвокатом направлений запит щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки. Крім того, звернуто увагу на право позивача на доплату до основного розміру пенсії щодо збільшення основного розміру на 25%, доплата інваліда війни 3 групи при виконанні службових обов`язків.

24.06.2022 року за №1500-0308-8/64617 від ГУ ПФУ отримано відповідь №661 від 20.06.2022 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 49/7551 від 08.06.2022 наданою Департаментом пенсійних питань та соціального захисту МВС України.

Позивач вважає, що він має право на перерахунок своєї пенсії з 01.12.2019 року від загальної суми грошового забезпечення у розмірі 63 294,76 грн на підставі довідки № 49/7551 від 08.06.2022 про розмір грошового забезпечення з урахуванням встановлених з 01.01.2020 року доплат (збільшення основного розміру на 25%, доплата інваліда війни 3 групи при виконанні службових обов`язків) та з урахуванням виплати пенсії без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами.

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 04.07.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.262 КАС України.

Представник ГУ ПФУ надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що ст.63 Закону України №2262-ХІІ, Порядком №45 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться на умовах та в розмірах, передбачених КМУ. Після прийняття КМУ рішення про перерахунок пенсій формуються списки, на підставі яких готуються довідки відповідними уповноваженими органами.

Позивачу на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, уповноваженим органом передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

На виконання вищезазначеної Постанови №103 ГУ ПФУ в березні 2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі наданої уповноваженим органом довідки.

До ГУ ПФУ надійшла оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача на виконання рішення суду. Представник вважає, що довідка видана з порушенням Порядку.

Представник відповідача також зауважує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, визнані протиправними та не чинними пункти 1,2 постанови КМУ №103, проте КМУ рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії не приймалось, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі повторно наданих довідок.

Крім того, відсутні підстави для нарахування та виплати пенсії без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із ст.2 згідно Закону України від 08.07.2011 №3668 Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зазначений Закон є чинним, оскільки неконституційним не визнавався.

Також на думку представника відповідача позивачем пропущений строк звернення до суду.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт НОМЕР_1 ) перебуває з 28.08.2014 року на обліку в ГУ ПФУ, є пенсіонером МВС, якій отримує пенсію за вислугою років до Закону України №2262-ХІІ. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 гр (посвідчення серія НОМЕР_2 видане 04.12.2019 року).

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2016 розрахований виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років, премія, рота з таємними виробами, носіями, тобто не були включені всі додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року в адміністративній у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ№103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45 (далі Порядок №45).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови КМУ №103.

Таким чином, пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 вважаються не чинними з 05 березня 2019 року. Пункт 3 Постанови №103 скасований з 19 листопада 2019 року.

Позивач вважаючи, що йому повинна бути видана довідка зі всіма складовими грошового забезпечення звернувся до суду з позовом до ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», МВС України про визнання протиправними дій відповідачів, які полягають у відмові скласти та подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та зобов`язати виготовити та направити до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3400 грн.; оклад за спеціальним званням полковник міліції 2400 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 2900 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби 100% - 8700 грн.; премія 250% - 21750 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 12072,38 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 12072,38 грн., всього 63292,76 грн. для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року по справі №420/5815/21 (суддя Свида Л.І.) позов задоволено частково. Визнано протиправними дії МВС України та зобов`язано МВС України виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43,63 Закону №2263-ХІІ та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

На виконання рішення суду від 17.05.2021 року по справі №420/5815/21 МВС України виготовлено та направлено до ГУ ПФУ довідку від 10.06. 2021 року №22/6-2527 із визначенням грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 року, яке склало 27754,91 грн, для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.

Проте ГУ ПФУ не здійснило позивачу перерахунок пенсії, у зв`язку з чим він 29.06.2021 року звернувся до суду з позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.08.2021 року по справі №420/10979/21 (суддя Танцюра К.О.) позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 р на підставі довідки №22/6-2527 від 10.06.2021року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від загальної суми 27754,91 грн. Зобов`язано ГУ ПФУ провести з 01.12.2019року перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Департаменту персоналу МВС України від 10.06. 2021 року №22/6-2527 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від загальної суми 27 754,91 грн. та зобов`язано ПФУ здійснити виплату, перерахованої з 01.12.2019 року на підставі довідки від 10.06.2021 року №22/6-2527 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2021 року частково задоволена апеляційна скарга ГУ ПФУ по справі №420/10979/21.

Рішення суду скасовано в частині зобов`язання ПФУ здійснити виплату, перерахованої з 01.12.2019 року на підставі довідки від 10.06.2021 року №22/6-2527 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум. Ухвалено в цієї частині нову постанову зобов`язано ГУ ПФУ здійснити виплату, перерахованої з 01.12.2019р на підставі довідки від 10.06.2021 року №22/6-2527 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум. В іншій частині рішення суду від 13.08.2021 року у справі №420/10979/21 залишено без змін.

ГУ ПФУ на виконання рішення суду по справі №420/10979/21 здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 10.06. 2021 року №22/6-2527 про розмір грошового забезпечення у розмірі 27 754,91 грн., проте застосувала обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

17.11.2021 року позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ (справа №420/22470/21), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо виплати з 01.12.2019 року пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зобов`язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням встановлених підвищень, надбавок, доплат до пенсії) з 01 грудня 2019 у повному обсязі без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 року по справі №420/22470/21 (суддя Балан Я.В.), залишеного без змін постановою апеляційної інстанції від 30.03.2022 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо обмеження з 01.12.2019 року основного розміру перерахованої пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та зобов`язано ГУ ПФУ здійснити з 01.12.2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду виконано ГУ ПФУ, проте позивач вважав виконання його таким, що не відповідає вимогам законодавства та 03.05.2022 року звернувся до суду із заявою у порядку ст.383 КАС України про визнання протиправними дій ГУ ПФУ, оскільки перерахунок проведений без урахування доплат та надбавок на які він має право.

Одеським окружним адміністративним судом (суддя Радчук А.А.) винесена 04.07.2022 року окрема ухвала, якою визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області, встановлені у змісті ухвали, вчинені на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року по справі №420/22470/21. Судом встановлено, що 20.04.2022 року на виконання рішення суду від 11.02.2022 року по справі №420/22470/21 ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2022 року. При перерахунку пенсії було враховано всі доплати та надбавки на які має право ОСОБА_1 . Підсумок пенсії становив 28760,55 грн, з урахуванням максимального розміру 19707,96 грн. Суд дійшов висновку, що здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2022 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року по справі №420/22470/21, ГУ ПФУ безпідставно обмежив ОСОБА_1 пенсію максимальним розміром виходячи з 19707,96 грн.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2022 року задоволена частково апеляційна скарга ГУ ПФУ. Окрему ухвалу суду від 04.07.2022 року змінено, виключивши з мотивувальної частини висновки суду першої інстанції про протиправність дій ГУ ПФУ при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019 р. ОСОБА_1 без врахування надбавок, а саме збільшення основного розміру на 25% та доплата інваліда війни 3 групи при виконанні службових обов`язків. Судова колегія вважає помилковими висновки суду першої інстанції в частині встановлення протиправності дій ГУ ПФУ щодо не врахування надбавок на які має право позивач, оскільки питання складових грошового забезпечення позивача, які повинні враховуватись при перерахунку пенсії не досліджувались судом під час розгляду справи №420/22470/21, ці питання були предметом спору в інших адміністративних справах.

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 , вважаючи, що по справі № 420/5815/21 (суддя Свида Л.І.) судом при прийнятті рішення від 17.05.2021 року не були розглянуті всі позовні вимоги, 23.11.2021 року звернувся до суду про прийняття додаткового рішення.

02.12.2021 року по справі №420/5815/21 судом прийнято додаткове рішення, яким зобов`язано МВС України виготовити та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2263-ХІІ від 09.04.1992 року та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в наступних розмірах: посадовий оклад 3400 грн.; оклад за спеціальним званням 2400 грн.; надбавка за вислугу років 50% -2900 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби 100% - 8700 грн.; премія 250% - 21750 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення -12072,38 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 12072,38 грн., всього 63292,76 грн., для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

На зазначене додаткове рішення суду Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу.

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на додаткове рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 року у зв`язку з невиконанням МВС України ухвали апеляційного суду від 25 січня 2022 року про залишення скарги без руху суду та надання строку на усунення недоліків.

На виконання додаткового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 року по справі №420/5815/21 МВС України виготовлена довідка №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначені складові відповідно до додаткового рішення суду від 02.12.2021 року та складає розмір 63 294,76 грн.

МВС України подало касаційну скаргу на ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 року.

Постановою Верховного Суду від 29.08.2022 року касаційна скарга МВС України залишена без задоволення, ухвала П`ятого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2022 року без змін.

Таким чином, довідка №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 63 294,76 грн виготовлена для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року на виконання додаткового рішення суду від 02.12.2021 року є чинною.

Позивач через свого представника звернувся до ГУ ПФУ про здійснення перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідка №49/7551 від 08.06.2022 року, яка направлена на адресу МВС України, проте отримав листом №1500-0308-8/64617 від 24.06.2022 року відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною відмову відповідача викладену у листі №1500-0308-8/64617 від 24.06.2022 року у нездійсненні перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року на підставі Довідки № 49/7551 від 08.06.2022 року та зобов`язання ГУ ПФУ провести перерахунок призначеної йому пенсії з 01.12. 2019 року на підставі Довідки №49/7551 від 08.06.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від загальної суми 63 294,76 грн та виплати пенсії (з урахуванням встановлених її підвищень, надбавок, доплат до пенсії, індексації) в повному обсязі без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII його пенсія підлягає перерахунку у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідної категорії поліцейських. При цьому позивач вважає, що вимоги щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру пенсії не є передчасними, оскільки відповідач вже протиправно застосував вказані обмеженні при перерахунку його пенсії, що встановлено рішенням суду а від 11.01. 2022 року по справі №420/22470/21. Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства» від 15.02.2022 року №4668 передбачено визначення дати щорічної індексації пенсії 1-березня, для всіх категорій (зокрема військовослужбовців та державних службовців) на загальних умовах. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році встановлено з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21, і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Таким чином пенсія ОСОБА_1 також підлягає індексації.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій,"вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

29.12.2016 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом ст. 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою ч. З, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11.11.2015 року КМУ прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988). Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну полінію», Постанови №988 наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові, види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п.4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п.6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (п.8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п.9 Порядку №260); доплата за вчене звання (п.10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (п.11 Порядку №260).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою також внесені зміни у Порядок №45. На підставі постанови КМУ №103 позивачу здійснено перерахунок пенсії.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними п.п. 1,2 Постанови №103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п.3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

З 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - п. 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. З цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ. з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262- XII.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеного у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналізуючи зазначені правові норми Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року, зробив правовий висновок, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати військо службовці мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ. Але до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до моменту отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення у відповідача не виникало обов`язку з перерахунку пенсії позивача по даній справі.

Позивачу на виконання додаткового рішення суду від 02.12.2021 року МВС України виготовлена довідка №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 63 294,76 грн. для перерахунку його пенсії та направлена до ГУ ПФУ, проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивача, про що позивач на запит отримав відповідь листом №1500-0308-8/64617 від 24.06.2022 року.

Суд вважає, враховуючи правові висновки Верховного Суду, що відповідач протиправно та безпідставно не здійснив перерахунок пенсії позивача, та дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача за оновленою довідкою №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 63 294,76 грн та обов`язок ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року за оновленою довідкою №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 63 294,76 грн, виданої МВС України на виконання додаткового рішення суду від 02.12.2021 року по справі №420/5815/21.

Висновком суду по даній справі є також те, що ГУ ПФУ повинно перерахувати пенсію позивачу на підставі довідкою №49/7551 від 08.06.2022 року без застосування до неї обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, оскільки положення ч.7 ст.43 Закону України №2262-ХІІ рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положенням ч.7 ст.43 Закону України №2262-ХІІ, тобто з 20.12.2016 року положення ч.7 ст.43 Закону є такими, що втратили чинність.

При цьому вказаний висновок суду зроблений на підставі висновків Верховного Суду щодо застосування норм права, які відповідно до ч.5 ст.242 КАС України повинні бути враховані при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Вказані висновки сформовані в постановах Верховного Суду від 16.04.2020 року у справі №620/1285/19, від 09.11.2020 року у справі №813/678/18, від 09.02.2021 року у справі №640/2500/18 та полягає у наступному.

Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом .

Згідно із Законом України від 24.12.2015 №848-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.43 Закону №2262-XII доповнено частиною 7 про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016року.

Згідно із пунктом другим резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№ 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 не чинною є ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону № 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Внесені Законом України від 06.12.2016 №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Відповідно до ст.1-1 Закону України №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Закон України №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

Суттєвою є обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося ч.7 ст.43 Закону України №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України №2262-XII.

Верховний Суд зазначив, що застосування положень Закону України №3668-VI по відношенні до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст. 17 Конституції України.

Крім того, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача щодо зобов`язання перерахувати його пенсію на підставі Довідки №49/7551 від 08.06.2022 та виплачувати пенсію з нарахуванням встановлених позивачу підвищень, надбавок, доплат до пенсії та її індексації.

При цьому суд виходить з того, що Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено поняття пенсії та пенсіонера. Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби.

Таким чином, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з преамбулою цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Таким чином, преамбула Закону №2262-ХІІ та її норми, а також норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмежовують поняття пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визначаються з грошового забезпечення, та надання інших соціальних гарантій (підвищення пенсії, доплати до пенсії тощо).

Так, однією із соціальних гарантій є підвищення пенсії особам, визначеним у ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , а саме вказаною нормою встановлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються, зокрема особам з інвалідністю III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, згідно з розрахунками пенсії позивача йому нараховувались підвищення пенсії на 25%, індексація пенсії.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача у відзиві на позов на пропущення позивачем строку звернення до суду, оскільки представник відповідача не заявив відповідного клопотання з цього приводу в установленому процесуальному законодавством порядку. Крім того, спірні правовідносини виникли щодо перерахунку пенсії на підставі довідки №49/7551 від 08.06.2022 року, тобто саме за вказаними спірними правовідносинами з ГУ ПФУ у позивача строк звернення до суду не пропущений. Також Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 зазначив, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає, що по даній справі з відповідача ГУ ПФУ Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 01.12.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою підставі Довідки №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, наданою Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.12.2019 року ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру на підставі Довідки №49/7551 від 08.06.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, наданою Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України на виконання додаткового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 року по справі №420/5815/21 та виплачувати перераховану пенсію з нарахуванням встановлених підвищень, доплат та індексації, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва