Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2022 Справа № 914/1351/22
За позовом: Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», м.Львів,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Природа плюс», м.Львів,
про: стягнення заборгованості 7 759,20 грн.
Суддя І.Б.Козак
При секретарі Г.Гелеш
Представники:
Від позивача: Т.А.Захарченко представник,
Від відповідача: не з`явився.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" до Товариства з обмеженою відповідальністю «Природа плюс» про стягнення 7 759,20 грн витрат, пов`язаних з проведенням демонтажу, транспортуванням вивісок та їх зберіганням.
Ухвалою суду від 28.06.2022 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.08.2022. 02.08.2022 закрито підготовче провадження, розгляд справи призначено на 30.08.2022.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 30.08.2022 представник позивача з`явився, позовні вимоги підтримав. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач ТзОВ «Природа плюс» самовільно, без отримання дозволу на розміщення реклами, встановив спеціальну конструкцію зовнішньої реклами на фасаді будинку, на просп.Червоної Калини, 61 у м. Львові, чим порушив вимоги ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу». У зв`язку з виявленим порушенням ТзОВ «Природа плюс» було скеровано вимогу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 23.10.2020р. № 23/Р-17-2103, якою було запропоновано Відповідачу добровільно усунути допущене порушення у зазначений у вимозі термін. Проте, ТзОВ «Природа плюс» вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про демонтаж не виконало. Самовільно встановлена конструкція зовнішньої реклами ТзОВ «Природа плюс» була демонтована позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 11.11.2020р. № 6. Позивачем понесено витрати на демонтаж та зберігання самовільно встановленої вивіски на загальну суму 7 759,20 грн, які і просить стягнути з відповідача.
.
Правова позиція відповідача.
Відповідач у жодне судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав.
Обставини справи.
ТзОВ «Природа плюс» самовільно, без отримання дозволу на розміщення реклами, встановило спеціальну конструкцію зовнішньої реклами на фасаді будинку на просп.Червоної Калини, 61 у м. Львові, чим порушило вимоги ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу».
У зв`язку з виявленим порушенням ТзОВ «Природа плюс» було скеровано вимогу Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 23.10.2020р. № 23/Р-17-2103, якою було запропоновано відповідачу добровільно усунути допущене порушення у зазначений у вимозі термін (до 31.10.2020). Проте, ТзОВ «Природа плюс» вимоги Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про демонтаж не виконало.
Департамент економічного розвитку Львівської міської ради видав наказ від 04.11.2020р. № 116-Д «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами», яким доручив КП «Адміністративно-технічне управління» демонтувати самовільно встановлену конструкцію зовнішньої реклами ТзОВ «Природа плюс» в примусовому порядку.
На підставі вищезазначеного наказу самовільно встановлена конструкція зовнішньої реклами ТзОВ «Природа плюс» була демонтована позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується Актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 11.11.2020р. № 6.
Демонтаж самовільно встановленої рекламної конструкції проводив підрядник ФОП ОСОБА_1 згідно Договору про надання послуг від 10,02,2020р. № 10/02/20. Вартість робіт по демонтажу самовільно встановлених конструкцій ТзОВ «Природа плюс» склала 380,00 грн, що підтверджується рахунком та актом надання послуг, які долучені позовної заяви.
Оплата позивачем витрат за демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами в розмірі 380,00 грн. підряднику ФОП ОСОБА_1 підтверджується копією банківської виписки за 20.11.2020.
Сума, яку ТзОВ «Природа плюс» зобов`язане, відшкодувати за зберігання самовільно встановленої конструкції, демонтованої 11.11.2020, складає 6086,00 грн. (з 12.11.2020 по 04.11.2021 - 358 днів *17 грн * 1 конструкція = 6086,00 грн без ПДВ).
Зберігання самовільно встановлених рекламних конструкцій підтверджується копією накладної № 65 від 11.11.2020.
З метою досудового врегулювання спору позивачем скеровувася відповідачу лист- вимога від 15.12.2020р. № 2410-10-5090, про повернення витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв`язку з демонтажем та зберіганням конструкцій, однак станом на 09.06.2022 року відповідач не оплатив витрат КП «Адміністративно-технічне управління», понесених у зв`язку з демонтажем та зберіганням самовільно встановленої конструкції зовнішньої реклами ТзОВ «Природа плюс».
Загальна вартість витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв`язку з демонтажем та зберіганням конструкції зовнішньої реклами ТзОВ «Природа плюс» станом на 09.06.2022р. складає:
- демонтаж рекламної конструкції та вивісок - 380,00 грн.
-зберігання конструкцій на складі-6086.00грн.
-загальна вартість - 6466,00 грн.
-ПДВ 20 % - 1293,20 грн.
-всього із ПДВ- 7759,20 грн.
Станом на дату винесення рішення сума заборгованості, що є предметом спору, відповідачем не сплачена.
Оцінка суду.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з приводу примусового демонтажу самовільно встановленої рекламної вивіски.
Відносини, які виникають у зв`язку з встановленням малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, розміщення яких передбачено законодавством України, процедуру встановлення архітектурних форм (вивісок) та правові відносини між органами місцевого самоврядування і фізичними та юридичними особами, які виникають у процесі розташування архітектурних форм (вивісок), врегульовано Порядком розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженим рішенням виконкому Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016 (зі змінами та доповненнями), який також регламентує загальні вимоги до їх розміщення (надалі Порядок).
Вказаний Порядок розроблений відповідно до Законів України Про рекламу, Про охорону культурної спадщини, Про місцеве самоврядування в Україні, Про адміністративні послуги, Про регулювання містобудівної діяльності, Про основи містобудування в Україні, Про благоустрій населених пунктів, Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, ухвали міської ради від 21.04.2011 № 376 Про Правила благоустрою м. Львова.
Такий Порядок є обов`язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичними особами підприємцями, які встановлюють малі архітектурні форми (вивіски) у м. Львові (п.1.4 Порядку).
Згідно з п.п. 1.6, 5.1 Порядку, встановлення малих архітектурних форм (вивісок) з порушенням цього Порядку забороняється, а моніторинг їх розміщення у м. Львові здійснює комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління.
У п.6.2 Порядку визначено, що власникам самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок) скеровуються вимоги уповноваженого органу (департаменту містобудування) про усунення допущеного порушення.
У вимозі Департаменту містобудування Львівської міської ради №23/Р-17-2103 від 23.10.2020, надісланій відповідачу, зазначено про встановлене порушення вимоги Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові (рішення виконкому від 11.11.2016 №1025), а саме: самовільно встановлено спеціальну конструкцію зовнішньої реклами рекламоносій на фасаді будинку на фасаді будинку на просп.Червоної Калини, 61 у м.Львові.
Відповідачем не заперечено належність йому такої вивіски.
Згідно з ч.1 ст.73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Частинами 1, 4 статті 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Проте, відповідачем вимог вказаних актів органу місцевого самоврядування не виконано, внаслідок чого допущено відповідне порушення, встановлене позивачем.
Відповідно до п.5.3 Порядку, відповідальність за розміщення малої архітектурної форми (вивіски) (міцність, стійкість, безпеку, відповідність погодженому паспорту, цілісність фасаду будівлі після монтажу/демонтажу малої архітектурної форми (вивіски) несе власник або уповноважена власником особа.
Відповідно до пп.6.1.1, п.6.1 Порядку, самовільно встановлені малі архітектурні форми (вивіски) підлягають демонтажу.
У п.п. 6.3, 6.6 Порядку встановлено, що демонтаж таких малих архітектурних форм (вивісок) повинен провести власник (користувач) малої архітектурної форми (вивіски) самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у вимозі уповноваженого органу. Малі архітектурні форми (вивіски), власники яких не виконали у встановлений термін вимог уповноваженого органу про добровільний демонтаж (або отримання паспорта) вносяться до наказу на примусовий демонтаж. Примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) організовує комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління за наказом уповноваженого виконавчого органу Львівської міської ради, проект якого готує орган, який здійснює нагляд за станом малої архітектурної форми (вивіски) (комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління).
Оскільки відповідачем у добровільному порядку самовільно встановлену малу архітектурну форму (вивіску) не демонтовано, Департаментом містобудування Львівської міської ради 05.12.2017 винесено відповідний наказ №116-Д, за яким КП Адміністративно-технічне управління повинно в строк до 06.05.2021 року демонтувати самовільно встановлену вивіску. Такий наказ відповідачем не оскаржено та в судовому порядку незаконним не визнавався.
Суд звертає увагу на те, що на КП Адміністративно-технічне управління покладено функції з організації примусового демонтажу малих архітектурних форм (вивісок). Відтак, як вбачається з матеріалів справи, ним залучено до проведення відповідних робіт Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .
Зазначеним вище Порядком встановлено, що під час проведення демонтажу можуть бути присутні власник або користувач малої архітектурної форми (вивіски), представники державних органів, міських служб та інших організацій (п.6.6). Примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) оформляється актом (2 примірники), який підписують власник (користувач) малої архітектурної форми (вивіски) (у разі його присутності при демонтажі), представник комунального підприємства Адміністративно-технічне управління та представник організації, яка здійснювала демонтаж. До акта додається в обов`язковому порядку фотофіксація місця розташування малої архітектурної форми (вивіски) до і після демонтажу (п.6.7). У разі відсутності власника малої архітектурної форми (вивіски) при демонтажі або його відмови від підписання акта демонтажу (про що робиться відповідна відмітка на акті) другий примірник акта комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління у п`ятиденний термін надсилає поштою за місцем реєстрації власника рекомендованим листом (якщо встановлено його місцезнаходження) (п.6.8).
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що демонтаж самовільно встановленої малої архітектурної форми (вивіски) проведено у відповідності до встановлених вимог, акт проведення демонтажу зазначеної спеціальної конструкції №6 від 11.11.2020 складено належним чином та направлено на адресу ТзОВ «Природа Плюс» у встановленому порядку, зважаючи на його відсутність при демонтажі. Надіслання інших документів Порядком не передбачено.
У відповідності до п.п. 6.9, 6.10 Порядку, після проведення демонтажу складається акт демонтажу малої архітектурної форми (вивіски) з зазначенням характеру робіт та їх вартості, який підписує комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління (замовник) та організація або особа (виконавець), які надали послуги з демонтажу. Демонтовані малі архітектурні форми (вивіски) зберігаються на складі комунального підприємства Адміністративно-технічне управління.
До матеріалів справи долучено належні та допустимі докази на підтвердження того, що вартість послуг демонтажу самовільно встановленої малої архітектурної форми (вивіски), належної ТОВ «Природа Плюс», наданих ФОП ОСОБА_1 на підставі укладеного з КП Адміністративно-технічне управління договором №10/02/2020 про надання послуг від 10.02.2020 (з додатком).
Відповідно до п.13.4.2 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради №376 від 21.04.2011, витрати за зберігання конструкції зовнішньої реклами відшкодовують її власники у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання.
Відтак, за зберігання демонтованої вивіски відповідача за період з 12.11.2020 по 04.11.2021 позивачем нараховано 6086,00грн. без ПДВ.
Суд також звертає увагу на те, що кошти надходять до платника податків в рахунок оплати вартості поставлених таким платником товарів/послуг, в тому числі які постачаються в рамках виконання програми благоустрою міста чи інших подібних програм, які для цілей оподаткування ПДВ є об`єктом оподаткування, то на дату зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку платник зобов`язаний визначити податкові зобов`язання виходячи з вартості таких товарів/послуг.
З огляду на вищенаведене, загальна вартість понесених КП Адміністративно-технічне управління витрат, пов`язаних з примусовим демонтажем, транспортуванням та зберіганням самовільно встановленої малої архітектурної форми (вивіски), належної ТОВ «Природа Плюс» становить 7759,20 грн разом з ПДВ.
У відповідності до п.6.11 Порядку, компенсація витрат комунального підприємства Адміністративно-технічне управління, пов`язаних з примусовим демонтажем, транспортуванням та зберіганням малої архітектурної форми (вивіски), покладається на власника (користувача) демонтованої малої архітектурної форми (вивіски).
Згідно зі ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Відповідно до ч.4 ст.11 ЦК України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що позивачем подано достатньо об`єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, які відповідачем не спростовані, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги КП Адміністративно-технічне управління до ТОВ «Природа Плюс» про стягнення суму 7759,20 грн разом з ПДВ витрат, понесених у зв`язку з демонтажем, транспортуванням та зберіганням малої архітектурної форми (вивіски), обґрунтовані матеріалами справи та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати.
Щодо стягнення судових витрат, то сплачений позивачем судовий збір в силу вимог ст. 129 ГПК України покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Природа плюс» (79005, м.Львів, вул.Туган-Барановського, 24, ідентифікаційний код 35227213) на користь Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" (адреса: 79005, м.Львів, пл.Міцкевича, 6/7, код ЄДРПОУ 13804591) 7759,20 грн боргу та 2 481,00 грн судового збору.
3.Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4.Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
5.Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 31.08.2022.
Суддя Козак І.Б.