Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/20805/19
Провадження № 1-кп/344/349/22
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2022 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області у складі:
Головуючого судді Руденка Д.М.
секретарів с/з Кулеші С.І., Стецик М.М., Горайської Ю.В.,
з участю: прокурорів Карабіна Є.М., Савчука В.А., Когута В.В.,
обвинуваченого ОСОБА_1 ,
захисника Грици Ю.Ю.
представника потерпілого Косача Є.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду кримінальне провадження стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Болехів Долинського району Івано-Франківської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , з вищою освітою, одруженого, працюючого в КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» , раніше несудимого:
який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 190, ч.2 ст.364-1 Кримінального Кодексу України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 вчинив заволодіння чужим майном шляхом обману; зловживання повноваженнями, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використання всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки.
Кримінальні правопорушення скоєно за наступних обставин.
12 липня 2004 року ОСОБА_1 зареєструвався як фізична особа-підприємець (далі ФОП ОСОБА_1 ) з основним видом діяльності (код КВЕД 46.46) - оптова торгівля фармацевтичними товарами.
Так, в 2018 році в Яремчанській центральній міській лікарні вийшов з ладу флюорографічний апарат і з метою відновлення його роботи головний лікар вказаної лікарні звернувся за консультацією до ОСОБА_1 .
Оглянувши флюорографічний апарат в Яремчанській центральній міській лікарні, у ОСОБА_1 виник протиправний умисел на заволодіння бюджетними коштами, шляхом обману.
Реалізовуючи свій протиправний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами Яремчанської центральної міської лікарні, ОСОБА_1 повідомив головному лікарю лікарні, про те, що може реалізувати для лікарні рентгенівську трубку типу 2,5-30 БД і встановити її в флюорографічний апарат, при цьому він приховав інформацію про реальну вартість вказаної трубки.
Так, ОСОБА_1 , маючи досвід у сфері оптової торгівлі фармацевтичними товарами та знаючи, що відповідно до Закону України «Про ціни та ціноутворення» Кабінетом Міністрів України прийнята, постанова від 17 жовтня 2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» редакції від 18.03.2017, підпунктом 2 пункту 1 якої встановлено, що на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово:відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків, діючи умисно, з метою привласнення бюджетних коштів, в порушення вимог постанови КМУ № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» від 17.10.2008, склав проект договору про закупівлю товарів за державні кошти в якому умисно сформував завищену ціну при реалізації трубки для флюорографічного апарату Яремчанської центральної міської лікарні з порушенням вимог законодавства про ціни та ціноутворення та передав його головному лікарю лікарні.
В подальшому, за результатами розгляду та оцінки наданих пропозицій 22 жовтня 2018 року ФОП ОСОБА_1 (Продавець), уклав договір № 1 про закупівлю товарів (трубка для флюорографічного апарату 2,5 - З БД) з Яремчанською центральною міською лікарнею в особі головного лікаря лікарні ОСОБА_2 (Покупець) з ціною 135000,00 (сто тридцять п`ять тисяч) грн.
Нa підставі договору № 1 від 22.10.2018 про закупівлю товарів за державні кошти 24.10.2018 на рахунок ФОП ОСОБА_1 НОМЕР_2 з розрахункового рахунку Яремчанської центральної міської лікарні, перераховано кошти в загальній сумі 135000,00 грн без ПДВ.
Продовжуючи реалізацію свого протиправного наміру, спрямованого на протиправне заволодіння бюджетними коштами Яремчанської центральної міської лікарні, шляхом обману, приховавши від лікарні інформацію про реальну вартість трубки для флюорографічного апарату 2,5 - З БД, ФОП ОСОБА_1 , 24 жовтня 2018 року уклав договір із ФОП ОСОБА_3 , на ремонт флюорографічного апарату 12Ф7к із заміною рентгенівського випромінювача. Згідно кошторису ціна трубки рентгенівської 2,5-30БД29-150 становить 92000.00 (дев`яносто дві тисячі) грн.
Відповідно до висновку експерта №1562/1563/19-28 від 30.09.2019 ринкова вартість трубки типу 2,5-30 БД 29-150, виробник акціонерне товариство «Светлана-Рентген» російська федерація, Санкт-Петербург, з врахуванням стану цін на час проведення експертизи та станом на 22.10.2018 року складає 32667,00 грн.(Тридцять дві тисячі шістсот шістдесят сім гривень, 00 копійок).
Ціна, згідно договору від 24 жовтня 2018 року та кошторису між ФОП ОСОБА_1 , та СПД ФО ОСОБА_3 на рентгенівську трубку типу 2,5-30 БД 20-150, виробник: АТ «Светлана-Рентген» російська федерація, Санкт-Петербург, вул. Промислова, 5Б, що придбана Яремчанською центральною міською лікарнею згідно договору № 1 від 22.10.2018 не відповідає ринковій ціні, що визначена експертом-товарознавцем станом на 22.10.2018, отже різниця між вартістю придбаної Яремчанською центральною міською лікарнею рентгенівської трубки типу 2,5-30 БД 29-150 та ринковою вартістю рентгенівської трубки типу 2,5-30 БД 29-150, станом на 22.10.2018 становить 59333.00 грн.(п`ятдесят дев`ять тисяч триста тридцять три гривень 00 копійок).
Отже ФОП ОСОБА_1 , незаконно, шляхом обману, заволодів належними Яремчанській міській лікарні коштами, а саме при підготовці договору на закупівлю трубки для флюорографічного апарату, умисно сформував завищену ціну з порушенням вимог законодавства про ціни та ціноутворення, в результаті чого ціна була завищена, а ФОП ОСОБА_1 заволодів грошовими коштами Яремчанської центральної міської лікарні в сумі 59333.00 грн.(п`ятдесят дев`ять тисяч триста тридцять три гривень 00 копійок).
Крім цього, 20 червня 2006 року рішенням власника приватного підприємства «ГЛОРІЯ-ІВ» (далі ПП «ГЛОРІЯ-ІВ») № 1 створено вищевказане підприємство та затверджено статут. Основним видом діяльності вказаного підприємства є оптова торгівля фармацевтичними товарами (Код КВЕД 46.46). Цього ж дня на загальних зборах засновників, Протоколом № 1 загальних зборів засновників ПП «ГЛОРІЯ-ІВ», ОСОБА_1 обрано директором вищевказаного підприємства.
В своїй діяльності директор ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» керується статутом. У відповідності до п. 4.3 статуту ПП «ГЛОРІЯ-ІВ», директор:
- здійснює оперативне керівництво роботою підприємства;
- без довіреності діє від імені Підприємства, представляє його інтереси в усіх установах, підприємствах і організаціях в Україні і за її межами;
- розпоряджається за погодженням з власником майном Підприємства, укладає угоди та інші юридичні акти, видає доручення;
- приймає на роботу та звільняє працівників Підприємства, застосовує до них міри заохочення, накладає на них стягнення у відповідності до чинного законодавства.
Однак, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та будучи згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України службовою особою та у відповідності до вимог ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" - суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення використав свої службові повноваження у злочинних цілях.
05 травня 2017 року Департаментом охорони здоров`я Івано-Франківської обласної державної адміністрації подано оголошення на проведення відкритих торгів, яке було розміщено в електронній системі ПРОЗОРО на майданчику «ZAKUPKI.PROM.UA», ідентифікатор закупівлі UA- 2017-05-05-002373-b з придбання семи одиниць апаратів: апарат високочастотний електрохірургічний (гінекологічний) - 2 шт, апарат високочастотний електрохірургічний (хірургічний) - 1 шт, стерилізатор паровий - З шт, тахолтеровський монітор ЕКГ - 1 щт.
Дізнавшись про проведення вищезазначених відкритих торгів, у ОСОБА_1 виник протиправний умисел на отримання неправомірної вигоди для ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» шляхом внесення в тендерну документацію ціну на медичне обладнання з надбавкою, яка перевищує 10 відсотків.
Реалізовуючи свій протиправний умисел, спрямований на отримання неправомірної вигоди для ПП «ГЛОРІЯ-ІВ», директор ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» ОСОБА_1 придбав у НВПП «Медпромсервіс» згідно накладної №1057 від 26.06.2017 Діатермокоагулятор ДКХ-250 в кількості 3 одиниць, за ціною 15 850,35 грн з ПДВ за одиницю, 08.06.2017 згідно видаткової накладної № 206/03 у ФОП ОСОБА_4 придбав стерилізатор паровий М1-SТ (ГК-100) в кількості З одиниць, за ціною 135 000,00 грн за одиницю, 26.06.2017 згідно видаткової накладної № 2 в НВФ «Діагностичні системи» придбав монітор електрокардіосигналів добовий SDM3 за ціною 48 230,00 грн з ПДВ.
В подальшому, директор ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» ОСОБА_1 , маючи досвід у сфері оптової торгівлі фармацевтичними товарами та знаючи, що відповідно до Закону України «Про ціни та ціноутворення» Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 17 жовтня 2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» редакції від 18.03.2017, підпунктом 2 пункту 1 якої встановлено, що на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди для ПП «ГЛОРІЯ-ІВ», в порушення вимог постанови КМУ № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» від 17.10.2008, використовуючи свої службові повноваження в супереч інтересам юридичної особи приватного права при підготовці тендерної документації, умисно сформував завищену ціну при реалізації 7 одиниць вищевказаних апаратів з порушенням вимог законодавства про ціни та ціноутворення.
Так, 12.05.2017 директор ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» ОСОБА_1 подав тендерну пропозицію щодо участі в торгах на закупівлю: апарат високочастотний електрохірургічний (гінекологічний) (Діатермокоагулятор ДКХ-250) - 2 одиниці, апарат високочастотний електрохірургічний (хірургічний) (Діатермокоагулятор ДКХ-250) - 1 одиниця, стерилізатор паровий М1-SТ (ГК-100) 3 одиниці, та холтеровський монітор ЕКГ (монітор електрокардіосигналів добовий SDM3)- 1 одиниця. Загальна вартість тендерної пропозиції, що подало ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» становила 803 784,00 (вісімсот три тисячі сімсот вісімдесят чотири грн з ПДВ).
За результатами розгляду та оцінки тендерних пропозицій ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» оголошено переможцем в проведенні відкритих торгів UA-2017-05-05-002373-b щодо закупівлі "3312000-7 системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання (СPV) апарат високочастотний електрохірургічний (гінекологічний) (Діатермокоагулятор ДКХ-250) - 2 одbниці, апарат високочастотний електрохірургічний (хірургічний) (Діатермокоагулятор ДКХ-250) - 1 одиниця, стерилізатор паровий (М1-SТ (ГК-100) - 3 одиниці, та холтеровський монітор ЕКГ (монітор електрокардіосигналів добовий SDM3) - 1 одиниця.
13 червня 2017 року між ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» (Постачальник) в особі директора ОСОБА_1 та Департаментом охорони здоров`я Івано-Франківської обласної державної адміністрації в особі в.о. директора ОСОБА_5 (Покупець) укладено договір №19 ДЗ про закупівлю товарів за державні кошти. Предмет даного договору товар 3312000-7 системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання (СРV) апарат високочастотний електрохірургічний (гінекологічний) (Діатермокоагулятор ДКХ-250) - 2 одниці, апарат високочастотний електрохірургічний (хірургічний) (Діатермокоагулятор ДКХ-250) - 1 одиниця, стерилізатор паровий (М1- ST (ГК-100) - 3 одиниці, та холтеровський монітор ЕКГ (монітор електрокардіосигналів добовий SDM3) - 1 одиниця., з ціною 803784,00грн (вісімсот три тисячі сімсот вісімдесят чотири грн з ПДВ).
На підставі договору №19 ДЗ від 13.06.2017 про закупівлю товарів за державні кошти 07.07.2017 на рахунок ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» № 26006176478600 з розрахункового рахунку Департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської обласної державної адміністрації, перераховано кошти в загальній сумі 803 784,00 грн, як оплату за придбаний товар.
Згідно довідки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області № 12-12/1808 від 08.07.2019, ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» під час реалізації медичних виробів для Департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської ОДА порушило вимоги законодавства України, а саме вимоги постанови КМУ № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» від 17.10.2008, сформувавши ціну при реалізації 7 одиниць вищевказаних апаратів з порушенням вимог законодавства про ціни та ціноутворення, в результаті чого ціна була завищена на 221 739,93 грн (803784,00 грн - 582 044,07 грн) або на 47,26 - 97,47% замість граничних 10%.
Відповідно до висновку експерта від 23.08.2019 № СЕ-10/109/31-12ЕК/19 підтверджується документально завищення вартості на суму 221 739,96 (двісті двадцять одна тисяча сімсот тридцять дев`ять гривень 96 копійок) грн під час реалізації медичних виробів ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» для ДОЗ Івано-Франківської ОДА за результатами закупівлі UА-2017-05-05-002373-b та підписання договору №19ДЗ від 13.06.2017 «Про закупівлю товарів за державні кошти», згідно Довідки від 08.07.2019 №12-12/1808 Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Отже директор ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» ОСОБА_1 , зловживаючи своїми службовими повноваженнями всупереч інтересам юридичної особи приватного права, при підготовці тендерної документації, умисно сформував завищену ціну при реалізації 7 одиниць медичного обладнання з порушенням вимог законодавства про ціни та цінотворення, в результаті чого ПП «ГЛОРІЯ-ІВ» отримано неправомірну вигоду в сумі 221 739,96 (двісті двадцять одна тисяча сімсот тридцять дев`ять гривень 96 копійок) грн, що спричинило тяжкі наслідки Департаменту охорони здоров`я Івано-Франківської ОДА.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнав повністю, підтвердив суду вказані всі вище обставини вчинення ним кримінальних правопорушень. Щиро покаявся, просив суд суворо його не карати.
Суд, відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, визнавши недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються, приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 , у скоєнні інкримінованих йому кримінальних правопорушень знайшла своє підтвердження і кваліфікує його дії за ч.1 ст.190 як заволодіння чужим майном шляхом обману; за ч.2 ст.364-1 КК України, як зловживання повноваженнями, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб використання всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_1 суд враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, дані про особу винного, який раніше несудимий, кримінальні правопорушення вчинив вперше, працює в КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» на посаді завідувача обласного рентгено-радіологічного відділення, одружений, позитивно характеризується за місцем роботи, на обліках у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, допомога не надавалася, повне відшкодування завданої шкоди, відсутність претензій з боку потерпілих, висновок, наданий в досудовій доповіді органу пробації, з якого вбачається середній рівень ризику ймовірності вчинення повторного кримінального правопорушення та середній рівень небезпеки для суспільства (у тому числі окремих осіб) , а також те, що виправлення ОСОБА_1 без позбавлення або обмеження волі на певний строк можливе та не становить високої небезпеки для суспільства, обставини, які обтяжують і пом`якшують його покарання. До обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_1 суд відносить щире каяття у вчиненому, добровільне відшкодування завданих збитків. Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого - не встановлено.
За таких обставин справи, суд, враховуючи думку прокурора, який просив призначити ОСОБА_1 покарання на підставі ч.1 ст. 70 КК України у виді штрафу в розмірі 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15300 гривень з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням владних, організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, приходить до висновку, що обвинуваченому ОСОБА_1 слід обрати покарання, необхідне й достатнє для його виправлення та запобігання вчинення нових злочинів в межах санкцій ч. 1 ст. 190, ч.2 ст.364-1 КК України у виді штрафу. Таке покарання буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого, цілком відповідати тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особі винного.
Цивільний позов прокурора залишити без розгляду, оскільки обвинуваченим ОСОБА_1 заподіяну матеріальну шкоду повністю відшкодовано.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_1 не обирався.
Процесуальні витрати за проведення судових експертиз відповідно до ч.2 ст.124 КПК України покласти на обвинуваченого ОСОБА_1 .
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 373, 374 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190, ч.2 ст.364-1 КК України та призначити покарання:
- за ч.1 ст. 190 КК України у виді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень;
- за ч.2 ст.364-1КК України у виді штрафу в розмірі дев`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15300 гривень з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням владних, організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків на строк 1 рік.
На підставі ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_1 остаточне покарання у виді штрафу в розмірі дев`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 15300 гривень з позбавленням права обіймати посади, пов`язані із виконанням владних, організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків на строк 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 11304,32 грн. за проведення експертиз.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Суддя Дмитро РУДЕНКО