Рішення № 105933920, 25.08.2022, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.08.2022
Номер справи
921/256/22
Номер документу
105933920
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 серпня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/256/22

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

за участі секретаря судового засідання Качунь І.Є.

розглянув справу

за позовом Керівника Бучацької окружної прокуратури, 48400, Тернопільська область, Чортківський район, місто Бучач, вулиця Міцкевича, 10А, в інтересах держави в особі:

Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, 46008, місто Тернопіль, вулиця Шашкевича, 3, код ЄДРПОУ 37977693

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Бучацька міська рада, 48400, Тернопільська область, Чортківський район, місто Бучач, площа Волі 1, код ЄДРПОУ 04058479

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" 48431, Тернопільська область, Чортківський район, село Трибухівці, вулиця Горішня, 79, код ЄДРПОУ 00952829

про відшкодування шкоди, заподіяної державі порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря у сумі 27 790,1 грн

за участі представників від:

прокуратури: Куліковської Л. Б., довіреність № 12-11 ВИХ-22 від 06.01.2022;

позивача: ОСОБА_1 , виписка з ЄДР від 01.04.2022;

третьої особи: не прибув;

відповідача: не прибув.

В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.

Встановив:

Керівник Бучацької окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" про відшкодування шкоди, заподіяної державі порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря у сумі 27 790,10 грн.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що в результаті вивчення питання належного реагування Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області та вжиття заходів спрямованих на стягнення збитків, завданих державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища виявлено порушення в частині несплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" нарахованих Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області збитків, завданих внаслідок здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди, що є порушенням вимог ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", внаслідок чого державі завдано збитків в сумі, що заявлена до стягнення.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 14 червня 2022 року позовну заяву № 1231 вих-22 від 08.06.2022 (вх. № 298 від 09.06.2022) Керівника Бучацької окружної прокуратури прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 921/256/22 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у даній справі на 18 липня 2022 року.

18 липня 2022 року суд відклав підготовче засідання без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про відкладення підготовчого засідання у протоколі судового засідання до 08 серпня 2022 року о 10:40 год., про що присутні прокурор та представник позивача повідомлялися під розписку, а відповідач та третя особа повідомлялися згідно ст. 120 ГПК України ухвалою суду.

У підготовчому засіданні 08.08.2022 суд, у відповідності до ст. 185 ГПК України, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 25 серпня 2022 року о 10:00 год. без постановлення окремого процесуального документу із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України, про що присутні прокурор та представник позивача повідомлені під розписку, відповідачу та третій особі - надіслано відповідні ухвали.

В призначене на 25 серпня 2022 року судове засідання для розгляду справи по суті прибули прокурор та представник позивача, останні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання для розгляду справи по суті 25.08.2022 явку свого представника не забезпечив, письмового відзиву на позов, у відповідності до ст.165 ГПК України, суду не надав, хоча про дату, час та місце розгляду даної справи повідомлений у відповідності до ст.ст. 120, 121, 176, 242 ГПК України.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача явку свого представника у судове засідання 25.08.2022 не забезпечила, однак в матеріалах справи наявні письмові пояснення Бучацької міської ради № 03-12/1060 від 01.07.2022 (вх. № 4269) відповідно до яких орган місцевого самоврядування позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд проводити розгляд даної справи без участі представника Бучацької міської ради.

Разом з тим, суд відзначає, що ним виконано процесуальні вимоги щодо повідомлення відповідача належним чином про час та місце слухання справи. При цьому явка сторін не визнавалася судом обов`язковою, відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом його направлення на адресу суду поштовим відправленням.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Клопотань про відкладення судового засідання не надходило та перед судом не доведено обставин, які б перешкоджали розгляду спору у даному судовому засіданні.

Згідно ч. ч.1, 3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Отже, оскільки відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, враховуючи вжиті судом заходи із забезпечення повідомлення відповідача про розгляд судом справи засобами поштового зв`язку, суд на підставі ч. ч.1, 3 ст. 202 ГПК України дійшов висновку про необхідність розгляду справи по суті за наявними матеріалами.

25 серпня 2022 року справу розглянуто по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні пояснення присутніх прокурора та представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Так, частиною 3 ст. 53 ГПК України закріплено право прокурора у визначених законом випадках звертатися до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4, 5 ст. 53 ГПК України).

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За висновком Конституційного Суду України, наведеним у рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99, поняття "інтереси держави" є оціночним; в кожному конкретному випадку прокурор, який звертається до суду із заявою, повинен обґрунтувати в суді наявність підстав для представництва інтересів держави (в тому числі публічних інтересів територіальної громади), але виключного переліку обставин, які можуть використовуватися, закон не передбачає.

Необхідність захисту інтересів держави у даній справі прокурор обґрунтував бездіяльністю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, як органу уповноваженого здійснювати функції щодо охорони та використання природних ресурсів, у зв`язку із незверненням ним до суду з позовною заявою про стягнення шкоди, заподіяної відповідачем викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу.

Згідно з ч. 4 ст. 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом. Отже, державні органи та інші суб`єкти владних повноважень зобов`язані вживати (реалізовувати) комплекс організаційно-правових та інших заходів, спрямованих на створення умов для такого захисту прав, в межах визначених законодавством повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекцїї, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України № 230 від 07.04.2020, до повноважень Держекоінспекцїї належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря; пред`явлення претензій про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

З огляду на те, що Держекоінспекція уповноважена державою здійснювати відповідні функції щодо охорони та використання природних ресурсів, які перебувають і є об`єктами права власності Українського народу, тому в даному випадку остання є органом, уповноваженим на захист інтересів держави у цій сфері.

Згідно п.1, 3 Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 №53, державна екологічна інспекція у Тернопільській області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі Держекоінспекція) та їй підпорядковується.

Повноваження Інспекції поширюються на територію Тернопільської області.

З метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", 05.01.2022 Бучацькою окружною прокуратурою надіслано лист №27вих.-22 в Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, в якому проінформовано про наявність невідшкодованої ТОВ "Бучачагрохлібпром" шкоди в сумі 27 790, 10 грн за здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел) та запропоновано вжити відповідних заходів.

Однак, із листа - відповіді Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 11.01.2022 року № 1-1-05-103 вбачається, що останній відомо про факт наявності шкоди, проте остання не зверталась в суд з позовом у зв`язку із тим, що кошти на сплату судового збору передбачено в обмеженому обсязі.

16.02.2022 Бучацькою окружною прокуратурою надіслано повторний лист № 534 вих -22 в Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області з проханням надати інформацію про те, чи зверталась Інспекція до суду із позовною заявою про стягнення шкоди з ТОВ "Бучачагрохлібпром".

Проте, згідно листа - відповіді Інспекції від 16.03.2022 № 1-1-05-697, кошти на сплату судового збору кошторисом установи передбачено в обмеженому обсязі, у зв`язку з чим остання просить органи прокуратури пред`явити позовну заяву в інтересах держави до суду про стягнення із ТОВ "Бучачагрохлібпром" 27 790,10 грн збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Аналогічний за змістом лист Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області надіслано на адресу Бучацької окружної прокуратури 26.05.2022 року за №1-1-05-1136.

Таким чином, підставою реалізації прокурором представницьких функцій стала усвідомлена пасивна поведінка Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, її бездіяльність.

З огляду на викладене, у даному випадку у Бучацької окружної прокуратури наявні підстави для представництва інтересів держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області у зв`язку з нездійсненням нею захисту інтересів держави у сфері охорони та захисту атмосферного повітря від забруднення шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою.

Також, згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За змістом ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Для фінансування заходів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища, утворюються місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції формують і використовують місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України 50 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягають зарахуванню до спеціального фонду бюджету міської ради.

Отже, шкода завдана внаслідок наднормативних викидів в атмосферне повітря в м. Бучач (на даний час Чортківського району) на території Бучацької об`єднаної територіальної громади, у відповідності зі ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 29 ч. 3 п. 7 та ст. 69-1 ч. 1 п. 4 Бюджетного кодексу України підлягають стягненню та зарахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Бучацької міської ради, оскільки відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 724-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області" Бучацька територіальна громада ввійшла в Бучацьку об`єднану територіальну громаду з центром у м.Бучач.

У зв`язку з чим, Бучацьку міську раду залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

З приводу самого порушення відповідачем законодавства про охорону атмосферного повітря судом встановлено наступне.

Повідомленням № 1-3-09-625 від 18.02.2020 Державна екологічна інспекція у Тернопільській області довела до відома ТОВ "Бучачагрохлібпром" про те, що у термін з 02 по 06 березня 2020 року буде проведено планову перевірку останнього з питань дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

На підставі наказу начальника Держекоінспекції у Тернопільській області від 02.03.2020 № 95, а також виданого відповідно до даного наказу Направлення від 02.03.2020 №110, завідувачем сектору державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лужецькою С.Ф., начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) водних ресурсів - старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Галицьким С.В., головними спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Ліщук О.Є., Кульбіцькою М.Я. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Бучачагрохлібпром" (код ЄДРПОУ 00952829).

У ході проведеного планового заходу в період з 02.03.2020 06.03.2020 року суб`єкта ТОВ "Бучачагрохлібпром" (юридична адреса Тернопільська область, Чортківський р-н, с.Трибухівці, вул.Горішня, 79, фактичне місцезнаходження м.Бучач вул. Галицька, 160, а також виробничі підрозділи знаходяться у с.Соколів, Пилява, Осівці, Підзамочок), інспекторами виявлено порушеннявимог статей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 року на промплощадках за адресами вул.Галицька, 160 м.Бучач, с.Соколів, с.Пилява, с.Осівці (ферми великої рогатої худоби), а саме здійснення товариством наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, не проведення замірів на джерелах викидів, відсутність контролю за експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин.

Крім того, вищевказаною плановою перевіркою виявлені також інші порушення в сфері охорони навколишнього середовища, що стосуються поводження з відходами та обліком забору підземних вод.

За результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "Бучачагрохлібпром" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсі складено Акт від 06.03.2020 № 10/013.

06.03.2020 примірник Акта перевірки з додатками (на 30 сторінках) отримано директором ТОВ "Бучачагрохлібпром" Попілем К.Я., що підтверджується його підписом на Акті перевірки.

В подальшому, з метою усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства Держекоінспекцією у Тернопільській області підприємству внесено припис № 1/2-4-11-905 від 10.03.2020 з вимогами отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від усіх наявних на підприємстві стаціонарних джерел викидів; провести заміри на джерелах викидів, передбачених дозволом на викиди, провести інструментально-лабораторні вимірювання на ефективність роботи УОГ, поставити підприємство на державний облік у галузі охорони атмосферного повітря тощо.

Крім цього, за наслідками перевірки, складено протокол №003829 від 05.03.2020 про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП, а саме: порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферу: викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел викидів на проммайданчиках підприємства в с.Соколів, с.Пилява, с.Осівці, вул.Галицька, 160 м.Бучач без дозволу на викиди.

Вищевказаний протокол отриманий головним інженером ТОВ "Бучачагрохлібпром" Кралькою П.С. про що свідчить його підпис на протоколі.

Зазначений протокол розглянуто Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 05.03.2020 та винесено постанову № 12 про притягнення до адміністративної відповідальності головного інженера ТОВ "Бучачагрохлібпром" ОСОБА_2 , якого визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 (сто тридцять шість) гривень, який порушником сплачений 17.03.2020 року (квитанція №N1DPF4627M на загальну суму 1122, 00 грн, оскільки ОСОБА_2 оплачено одним платежем декілька штрафів за декілька правопорушень).

Тобто, відповідач не заперечував, що має місце факт порушення природоохоронного законодавства у частині охорони атмосферного повітря, не оскаржував ні Акт перевірки, ні припис, ні санкції адміністративних заходів впливу.

Також, в ході перевірки Держекоінспекцією проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел ТОВ "Бучачагрохлібпром", зокрема, відповідно до акта відбору проб від 05.03.2020 №8-20 відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції в Тернопільській області складено протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел ТОВ "Бучачагрохлібпром" №8-20 від 09.03.2020 року, в якому зафіксовано параметри газопилового потоку, масову концентраціювикидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел викиду.

07.10.2020 року, на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції в Тернопільській області №335 від 05.10.2020 року, інспекторами Державної екологічної інспекції в Тернопільській області проведено позапланову перевірку ТОВ "Бучачагрохлібпром" щодо виконання вимог припису від 10.03.2020 року №1/2- 4-11-905.

Згідно акту №31/013 від 07.10.2020 р за результатами вищевказаної перевірки, ТОВ "Бучачагрохлібпром" не виконало вимоги припису від 10.03.2020 року №1/2- 4-11-905.

У зв`язку з чим, 16.10.2021 року інспекторами Державної екологічної інспекції в Тернопільській області складено протокол №004605 від 16.10.2020 року стосовно головного інженера ТОВ "Бучачагрохлібпром" ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-5 КпАП України.

Зазначений протокол розглянуто Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 16.10.2020 та винесено постанову № 37 про притягнення до адміністративної відповідальності головного інженера ТОВ "Бучачагрохлібпром" ОСОБА_2 , якого визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень, який порушником сплачений 22.10.2020 року (квитанція №N1BKW4690M додається).

02.12.2020 року, керуючись п.3 ч.2 розділу III "Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області", затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 №125, з метою проведення розрахунку розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу, Держекоінспекцією в Тернопільській області направлено лист ТОВ "Бучачагрохлібпром" за № 1/2-4-11-4389 з вимогою надати інформацію щодо фонду робочого часу (в годинах) стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розхід сировини, кількість спаленого природного газу, витраченого на просушку зерна за період функціонування без дозволу на викиди з 15.05.2020 по 10.11.2020.

30.12.2020 року Держекоінспекцією в Тернопільській області повторно направлено листа в ТОВ "Бучачагрохлібпром" щодо фонду робочого часу (в годинах) стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розхід сировини, кількість спаленого природного газу, витраченого на просушку зерна за період функціонування без дозволу на викиди з 15.05.2020 по 10.11.2020, оскільки відповіді на попередній лист від 02.12.2020 року Інспекцією не отримано.

Листи аналогічного змісту надсилались Держекоінспекцією в Тернопільській області відповідачу також 10.02.2021 року за №1/2-4-11-582 та 08.04.2021 року за 1/2-4-11-1417.

Згідно одержаної Інспекцією від ТОВ "Бучачагрохлібпром" на зазначені вище листи відповіді від 13.04.2021 року №70 фонд робочого часу для джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайданчику 1, що знаходиться за адресою вул.Галицька, 160, м.Бучач, Чортківського р-ну, Тернопільської області:

Дж.№66 - 32 год.;

Дж.№67 32 год.;

Дж.№68 32 год.;

Дж.№69 32 год.;

Дж.№70 32 год.;

Дж.№82 32 год.;

Дж.№89 10 год.;

Дж.№90 10 год.

Крім того, згідно зазначеної вище відповіді, інші джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не здійснювали, у зв`язку з реконструкцією об`єктів, на яких ці джерела знаходяться.

З огляду на вказане, на підставі Акта перевірки та відомостей, наданих ТОВ "Бучачагрохлібпром" про викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, Держекоінспекцією у Тернопільській області 26.04.2021 відповідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.2020 № 277, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2020 за № 414/3469 здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків, які завдані державі ТОВ "Бучачагрохлібпром" в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди у сумі 27 790,10 грн.

З метою добровільного відшкодування вказаної суми збитків, Держекоінспекцією у Тернопільській області надіслано керівнику ТОВ "Бучачагрохлібпром" претензію № 1/2-4-11-1690 від 26.04.2021 про відшкодування збитків, завданих навколишньому природному середовищу разом із копією розрахунку збитків.

Факт надіслання вищевказаної претензії підтверджується списком №1042 згрупованих поштових відправлень Держекоінспекції у Тернопільській області.

Однак, відповіді на вищевказану претензію від 26.04.2021 Держекоінспекцією у Тернопільській області не отримано, а збитки, які завдані державі ТОВ "Бучачагрохлібпром" в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди у сумі 27 790,10 грн станом на час звернення із даним позовом до суду залишаються невідшкодованими.

Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦК України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, а також цивільно-правової відповідальності, як обов`язку відшкодувати шкоду, є заподіяння майнової шкоди.

Статтею 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання відповідним органом державної влади.

Відповідно до п. 2, 3, 4 Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 13.03.2002, передбачено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб`єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди. Дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п`ять років.

Згідно зі ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну цивільну і кримінальну відповідальність. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавство України.

Згідно зі ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у ст. 1166 Цивільного кодексу України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, шкода, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою, вина. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Загальною підставою деліктної відповідальності є протиправне, шкідливе, винне діяння завдавача шкоди (цивільне правопорушення). Винне діяння - це усвідомлений, вольовий вчинок людини, зовні виражений в формі дії (активного поводження) або бездіяльності (пасивного поводження). Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані здійснювати організаційно-господарські технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог передбачених дозволами на викиди забруднюючих речовин.

Судом встановлено та не заперечується учасниками спору, що відповідач допустив порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, а саме - здійснив викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів за відсутності дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у період з 03.04.2017 по 10.11.2020, чим спричинив шкоду територіальній громаді Бучацької міської ради.

Так, відповідно до п. 3.11 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України № 277 від 28.04.2020 (далі - Методика № 277 від 28.04.2020), час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з дати початку вчинення порушення до моменту його усунення з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Інформацію про фактичний відпрацьований час в режимі наднормативного викиду (в годинах) надає суб`єкт господарювання по кожному джерелу викиду (утворення). У разі не надання суб`єктом господарювання інформації протягом 15 календарних днів з моменту отримання письмового запиту (припису) фактичний час роботи джерела викиду вважати 24 годинним на добу.

За таких обставин, суд вважає доведеною вину відповідача у викиді забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу у період з 03.04.2017 по 10.11.2020. При цьому вказані дії призвели до завдання шкоди державі, що свідчить про наявність причинно-наслідкового зв`язку між такими діями та завданою матеріальною шкодою.

Отже, суд дійшов висновку, що прокурором та позивачем належними та допустимими доказами доведено наявність в діях відповідача складу цивільного правопорушення, визначеного ст. 1166 ЦК України, як спричинення шкоди державі.

Щодо суми завданої шкоди, заявленої прокурором, то суд враховує, що порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб`єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) без дозволу, регулюється Методикою № 277 від 28.04.2020.

Згідно з п. 2.2 вказаної Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб`єкта господарювання та/або розрахунковими методами.

Так, у матеріалах справи міститься розрахунок шкоди, спричиненої ТОВ "Бучачагрохлібпром" в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних організованих джерел викидів за період з 03.04.2017 по 10.11.2020 на суму 27 790,10 грн, виконаний Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на підставі Методики № 277 від 28.04.2020.

Перевіривши розрахунок збитків в розмірі 27 790, 10 грн, суд дійшов висновку про те, що його виконано відповідно та з дотриманням вимог Методики.

Доказів, які би спростовували обставини здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу у зазначений період, чи підтверджували відсутність вини відповідача у вчиненні протиправних дій у матеріали справи не містять.

При цьому судом враховується, що кожен, хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, повинен відшкодувати шкоду в повному обсязі (ст. 66 Конституції України).

У відповідності до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами (ч. 2 ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).

Частиною 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Пунктами 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

На підставі викладеного, оскільки судом встановлено наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, зокрема: протиправної поведінки відповідача, яка виявилась у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу; безпосереднього причинного зв`язку між шкодою і протиправною поведінкою відповідача, адже шкода виступає об`єктивним наслідком поведінки відповідача через недотримання природоохоронного законодавства; самої шкоди та вини, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 27 790,10 грн збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України.

В силу приписів ст.129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 73, 74, 79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" (код ЄДРПОУ 00952829, 48431, Тернопільська область, Чортківський р-н, с.Трибухівці, вул.Горішня, 79) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області - 27 790 (двадцять сім тисяч сімсот дев`яносто) грн, 10 коп. збитків, завданих внаслідок здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які перерахувати на р/р UA 878999980333199331000019757, код одержувача 37977599 в Казначейство України (ЕАП), код економічної класифікації 24062100.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" (код ЄДРПОУ 00952829, 48431, Тернопільська область, Чортківський р-н, с.Трибухівці, вул.Горішня, 79) на користь Тернопільської обласної прокуратури (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 4, р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄРДПОУ 02910098, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Копію рішення надіслати рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення:

- Бучацькій окружній прокуратурі, 48400, Тернопільська область, Чортківський район, місто Бучач, вулиця Міцкевича, 10А;

- Державній екологічній інспекції у Тернопільській області, 46008, місто Тернопіль, вулиця Шашкевича, 3;

- Бучацькій міській раді, 48400, Тернопільська область, Чортківський район, місто Бучач, площа Волі 1;

- Товариству з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" 48431, Тернопільська область, Чортківський район, село Трибухівці, вулиця Горішня, 79.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст. ст. 256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Повне рішення складено 29.08.2022.

Суддя Н.В. Охотницька