Рішення № 105892784, 25.08.2022, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2022
Номер справи
320/5862/20
Номер документу
105892784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2022 року м. Київ№ 320/5862/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області (далі також - відповідач 1, Управління соцзахисту) та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі також відповідач 2, ГУ ПФУ), в якому просив суд:

1) визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області від 27.04.2020 у видачі довідки про складові заробітної плати, яка включає: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, матеріальну допомогу та всі виплати, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, згідно заяви від 28.01.2020 №4-6-413, необхідної для переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця по інвалідності 1 групи;

2) зобов`язати Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідку про складові заробітної плати, яка включає: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, матеріальну допомогу та всі виплати, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, згідно заяви від 28.01.2020 №4-6-413, необхідної для переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця по інвалідності 1 групи;

3) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 25.06.2020 за № 2877 та здійснити переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця по інвалідності 1 групи;

4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 12.05.2020 пенсію державного службовця по інвалідності 1 групи відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати, яка включає: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, матеріальну допомогу та всі виплати, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з урахуванням проведених витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він перебував на обліку в Бориспільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримував пенсію державновго службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 80% від заробітку. Починаючи з 01.10.2017 позивач згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне срахування» від 09.02.2003 №1058-IV був автоматично переведений на пенсію за віком, з надбавкою за інвалідність.

Поряд з цим, після перенесеного наприкінці 2013 року інсульту позивач отримав статус інваліда 1 групи. Позивач вважає, що згідно з нормами п.п. 10, 12 розд. ХШ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та відповідно до чинної ст. 37 Закону України «Про державну службу» ід 16.12.1993 № 3723-XII наявні всі підстави для переведення його (з урахування обставини наявності стажу на державній службі 10 років) пенсії по інвалідності у загальному порядку на пенсію по інвалдності державного службовця. З метою реалізації права на отримання пенсії державного службовця позивач 28.01.2020 звернувся до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області із заявою про видачу йому довідки про складові заробітної плати за відповідною посадою для призначення пенсії по інвалідності державного службовця. У відповідь позивач отримав довідку від 07.02.2020 за №6-935, що містила відомості лише про такі складові заробітної плати як посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на січень 2019 року, та водночас не містила інформації про розміри інших виплат, про стаж державної служби ОСОБА_1 , а також в такій довідці було зазначено невірні розмір надбавки за вислугу років (15% замість 30%) та назва посади («заступник начальника начальник відділу праці» замість «заступник начальника управління начальник відділу праці»). В подальшому у відповідь на свою заяву від 28.01.2020 позивач додатково отримав від Управління соцзахисту лист-відповідь від 10.02.2020 з інформацією про те, що посада державної служби, яку обіймав позивач була скорочена у 2008 році та з травня 2016 року така не прирівнюється до посад державної служби для виходу на пенсію. Як наслідок нова довідка, яка б містила усі необхідні складові заробітної платиза відповідною посадою для переведення позивача на пенсію по інвалідності державного службовця, йому відповідачем 1 не бла видана.

Між тим, у травні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою щодо витребування від Управління соцзахисту довідки про розміри інших виплат за посадою та про переведення ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця. Однак, Головне управління своїм рішенням від 25.06.2020 №2877 відмовило позивачу у переведенні на заявлений вид пенсії з посиланням лише на те, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким не передбачено можливість здійснення перерахунків раніше призначених пенсій.

Такі відмови відповідачів позивач вважає протиправними, а своє право на отримання належної пенсії порушеним.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 14.07.2020 відкрито провадження у справі № 320/5862/20 за вказаним позовом та дану справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача 1 подав до суду відзив на позов, де просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Свої заперечення Управління соцзахисту мотивувало тим, що у спірних парвовідносинах Управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Представник відповідача 1 підтвердив те, що позивач 28.01.2020 звертався до Управління соцзахисту за довідкою. В ході розгляду заяви ОСОБА_1 встанавлено наступне: на час звернення із завою ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 1 групи підгрупи «Б» та отримує пенсію за віком, з надбавкою по інвалідності. До того часу ОСОБА_1 з 30.01.2007 вийшов на пенсію за віком, а 01.07.2008 перейшов на пенсію державного службовця, як прирівняна особа з посади заступника начальника-начальника відділу праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради. З 01.10.2017 перейшов на пенсію за віком на загальних підставах. При цьому, загальний трудовий стаж ОСОБА_1 складає 43 роки 1 місяць 15 днів, з них військової служби - 2 роки 1 1 місяців 27 днів, служби в органах місцевого самоврядування - 7 років 0 місяців 14 днів. Відповідно загальний трудовий стаж ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування (прирівняний до державної служби) та військової служби становить 10 років 0 місяців 11 днів. Разом з тим, у 2008 році посада заступника начальника-начальника відділу праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради (що її обіймав ОСОБА_1 перед звільненням) була скорочена, тому складові заробітної плати за посадою заступника начальника-начальника відділу праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради зазначити неможливо у зв`язку із відсутністю зазначеної посади у структурі та штатному розписі управління. На даний час нормативно-правовий акт щодо перерахунку пенсії у відповідності до нової структури органів самоврядування не прийнято, а Управління не наділене повноваженнями щодо тлумачення зазначеного питання на власний розсуд. Крім того, оскільки форма довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та її складові відсутня, а то Управлінням була використана форма довідки, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

З метою вирішення спірної ситуації за зверненням позивача Управління соцзахисту направило до Національного агентства України з питань державної служби запит від 10.02.2020 за №6-963. У свою чергу НАДС відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 500, направило даний запит до Міністерства соціальної політики України. За змістом отриманих від Мінстерства роз`яснень (лист від 07.04.2020 № 4009/0/290-20/45) норми діючого законодавства України, а саме; ст. 90 Закону України «Про державну службу», ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.02.2003 №1058-IV). При цьому, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII не передбачено здійснення перерахунку пенсій державних службовців. Також згідно з роз`ясненням за змістом довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії). Разом з тим, починаючи з травня 2016 року спеціалісти управління є посадовими особами місцевого самоврядування вже не прирівнюються до державних службовців при виході на пенсію. З огляду на наведені обставини Управління соцзахисту дійшло висновку про недоцільність видачі довідки за іншою формою.

Представником відповідача 2 також був поданий відзив на позов. Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з посилання на наведене у відзиві нормативне обгрунтування.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач 28.01.2020 звернувся до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області із заявою, в якій просив видати йому довідку про складові заробітної плати за відповідною посадою для переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності державного службовця.

За результатами розгляду такї заяви позивача Управління соцзахисту оформило довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця вих. №6-935 від 07.02.2020, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1 -3. Вказана довідка містила інформацію про те, що ОСОБА_1 працював в Управлінні соціального захисту населення Бориспільської міської ради на посаді заступника начальника начальника відділу праці, та що заробітна плата останнього станом на січень 2020 року за посадою становить 8 165 грн. (в т.ч. посадовий оклад 6 600 грн., надбавка за ранг (9 ранг) 500 грн., надбавка за вислугу років (15%) (за стаж державної служби ---- років (тобто, не зазначено кількість років)). На всі види оплати праці, включені до довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Довідка вилана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

У подальшому Управління соцзахисту надіслало на адресу позивача лист від 27.04.2020 вих. № 6-1905, де повідомляло, зокрема, що: «Відповідно до роз`яснень зазначених у листі Міністерства соціальної політики та норми діючого законодавства України, а саме: ст. 90 Закону України «Про державну службу», ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - №1058). Законодавством України (Закон №889) не передбачено здійснення перерахунку пенсій державних службовців. Відповідно роз`яснень до Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 вказано наступне: «Для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії)», але з травня 2016 року спеціалісти управління є посадовими особам місцевого самоврядування і не прирівнюються до державних службовців при виході на пенсію.».

Додатково у тексті цього ж листа відповідач 1 повідомив позивача, що у 2008 році посада заступника начальника-начальника відділу праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради була скорочена.

При цьому, до свого листа від 27.04.2020 № 6-1905 Управління соцзахисту додало лист Мінсоцполітики (вхідний від 22.04.2020), що містило наступну позицію: пунктом 47 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій») передбачено, що особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 43 цього розділу, розрахований за нормами Закону №1058, буде проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умова передбачених Законом №1058, за матеріалами пенсійних справ. Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах Закону №1058, у буд який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення і пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» із встановлення розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає місяцем, у якому надійшла така заява. З огляду на зазначене, та за викладених у зверненні обставин, при переведенні за бажанням особи, з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсія державного службовця встановлюється у розмірі пенсії, отримуваної до переведення на пенсію відповідно до Закону № 1058.

Також суд встановив, що 12.05.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою від 08.05.2020, у якій просив Головне управління: витребувати від Управління соцзахисту довідку про розмір інших виплат за відповідною посадою за зверненням ОСОБА_1 від 28.01.2020 (вх. № 4-6-413) та здійснити переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсіюпо інвалідності державного службовця.

За результатами розгляду такої заяви позивача відповідач 2 прийняв рішення від 25.06.2020 № 2877 про відмову в перерахунку пенсії. Вказане рішення Головного управління було мотивоване тим, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, яким не передбачено можливість здійснення перерахунків раніше призначених пенсій.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст.40 Закону №1058-ІV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Статтею 41 Закону №1058-ІV визначено, що виплати, які враховуються до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Поряд з цим, положеннями ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV передбачена можливість переведення з одного виду пенсії на інший. Так, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання особою заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), яким передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до ст. 37 Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі Закон №3723-XII).

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.

При цьому, пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Поряд з цим, ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-III у редакції, що діяла як на момент звільнення позивача з посади в органі місцевого самоврядування (27.06.2008) та до 01.10.2017, було передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Також відповідно п. 4 ч. 2 ст.46 Закону №889-VIII, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-III зараховуються до стажу державної служби.

У свою чергу, ч. 1 ст. 14 Закону №2493-III визначено, що в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Дослідивши та проаналізуваши наявні у справі документи (зокрема: трудову книжку, довідку до акта огляду МСЕК, розпоряджень про проведені перерахунки пенсії) суд встановив, що станом на 28.01.2020 та відповідно станом на 12.05.2020 (на дату звернення позивача до органу Пенсійного фонду України) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав стаж державного службовця не менше 10 років (з них: період військової служби - 2 роки 11 місяців 27 днів, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, - зараховується до стажу державної служби; період роботи на посадах «заступник начальника управління начальника відділу державного інспектора праці», що в подальому перейменована на «заступник начальника управління начальник відділу праці» в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради, - 7 років і 14 днів), та після звільнення звільнення із займано посади в органі місцевого самоврядування (27.06.2008) отримав інвалідність (1 група). При цьому, як видно з тексту листа Управління соцзахисту від 27.04.2020 №6-1905, на момент звільнення з посади заступник начальника управління начальник відділу праці в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради названа посада була прирівнена до посад державної служби.

Таким чином, позивач відповідає умовам, встановленим ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII, для призначення особі пенсії по інвалідності державного службовця.

Пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14.09.2016 №622, передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу», зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку № 622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону мають, зокрема, чоловіки, які досягли віку 62 роки.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Як зазначено у п. 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Отже, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №889-VIII, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова № 1-3), зокрема: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Зокрема, затверджена форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) не містить відомості про інші виплати, аніж вказані вище. Водночас така довідка має містити відомості про обсяг стажу державної служби у кількості років, розмір відсотку надбавки за вислугу років.

При цьому, у примітках до довідки зазначено, що: для державних службовців, які на час звернення за призначенням пенсії працюють на посадах державної служби, зазначаються дані про встановлений особі посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби.

Для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).

Для осіб, які працювали в органі, який на момент звернення за призначенням пенсії ліквідований, а також у разі перейменування (відсутності) посади у відповідному державному органі, зазначаються посадовий оклад та ранг за прирівняною посадою, надбавка за вислугу років у відсотках (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).

Між тим, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, був затверджений Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі Порядок №750).

Так, згідно з п. 2 Порядку № 750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії (далі - довідка для призначення пенсії) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку № 622.

Пунктом 3 Порядку № 750 встановлено, що довідка видається у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають:

Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України (крім Національного банку України);

Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України;

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м.Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 4 Порядку №750, для надання довідок для призначення пенсії враховуються:

1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліками:

посад і постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, що наведені в додатку 1 до цього Порядку;

посад і нормативно-правових актів, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників установ та організацій до набрання чинності Законом №889, що наведені в додатку 2 до цього Порядку;

посад і постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, посади яких у зв`язку з набранням чинності Законом №889 не належать до посад державної служби, що наведені в додатку 3 до цього Порядку;

посад і постанов Кабінету Міністрів України та постанов правління Національного банку України, відповідно до яких посадові оклади працівників Національного банку України, які мають стаж 20 років на посадах, віднесених до посад державної служби, посади яких після набрання чинності Законом № 889 не належать до посад державної служби, віднесені до категорій посад державної служби, що наведені в додатку 4 до цього Порядку;

2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу;

3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби;

4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1 - 3 цього пункту;

5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).

У силу положень п. 5 Порядку №750 довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

При цьому, за змістом п. 7 Порядку № 750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

У разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

З наявних у справі матеріалів суд встановив, що орган місцевого самоврядування (код ЄДРПОУ 03190797), з якого звільнився відповідач, не ліквідоваий. Водночас, як стверджує відповідач та не заперечує позивач, посада «заступник начальника управління начальник відділу праці» (що її займав позивач перед звільненням), була виключена з переліку посад держної служби в травні 2016 року. Тобто, на момент звернення до відповідача за довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, така посада в органі місцевого самоврядування була відсутня.

Наведені обставини дає суду підстави для висновку, що при оформленні довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) вих. №6-935 від 07.02.2020, а також при написанні листа-відповіді від 27.04.2020 №6-1905 Управління соцзахисту протиправно не врахувало вимоги Порядку №622 і Порядку №750 в частині змісту та порядку оформлення такої довідки. А саме відповідач 1 при складані довідки від 07.02.2020 мав: зазначити вірну назву посади позивача, визначити позивачу надбавку за вислугу років у розмірі 30% та вказати стаж державної служби позивача у відповідній кількості років, додатково до трьох наявних складових заробітної плати державного службовця визначити позивачу премію у розмірі 10 відсотків від посадового окладу за прирівняною посадою державної служби (тобто, в даному випадку 10% від посадового окладу 6 600 грн.). Що стосується інших виплат (надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень, грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям), то наявними у справі матеріалами наявність правових підстав для включення таких до складу заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця не підтверджується.

Однак таких дій Управління соцзахисту не вчинило та нову (доопрацьовану) довідку позивачу не видав, що є свідченням протиправності дій відповідача 1.

В силу положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

При цьому, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом норм ч. 1 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

У такому випадку суд також може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У разі скасування індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, виходячи з обсягу встановлених у справі обставин та враховуючи наведені вище норми права у сукупності, суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі заявлених позовних вимог з метою забезпечення повного та ефективного захисту порушених прав позивача, а відповідно вирішив прийняти рішення про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради щодо оформлення довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) вих. №6-935 від 07.02.2020 за зверненням ОСОБА_1 від 28.01.2020 без дотримання вимог Порядку №622 і Порядку №750.

У зв`язку з цим, керуючись нормами ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив за доцільне зобов`язати Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради оформити та видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та з дотриманням вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, та Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, з урахуванням зауважень суду, наведені тексі цього рішення.

Стосовно позовних вимог пред`явлених позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, то суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25.06.2020 № 2877 як нормативно та документально необгрунтованого. Зокрема, під час розгляду цієї справи суд встановив навність у позивача права на призначення пенсії по інвалідності державного службовця та те, що на момент звернення до відповідача 2 із заявою від 08.05.2020 позивач отримував пенсійне забезпечення за іншим видом пенсії пенсії за віком. Таким чином, в ході розгляду такої заяви позивача Головне управління мало вирішити питання не про перерахунок, а про призначення позивачу іншого виду пенсії.

Крім того, проаналізувавши зміст рішення від 25.06.2020 № 2877 суд дійшов висновку, що воно не містить належного нормативного та документального обгрунтованого висновку про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії по інвалідності державного службовця.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача 2 призначити з 12.05.2020, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця по інвалідності, то суд вважає у даному випадку передчасною, оскільки призначення іншого виду пенсії може бути здійснений лише після надходження відповідної довідки, видача якої, з урахуванням складових заробітної плати позивача є предметом спору у цій справі. Водночас, до розгляду органом Пенсійного фонду України відповідного питання спір про призначення пенсії та/або її розмір не може бути предметом судового розгляду.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області щодо оформлення довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) вих. № 6-935 від 07.02.2020 за заявою ОСОБА_1 від 28.01.2020 без дотримання вимог чинного законодавства.

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області оформити та видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 та з дотриманням вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, та Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, а також з урахуванням зауважень суду, що наведені у тексті цього рішення суду.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову в перерахунку пенсії від 25.06.2020 № 2877.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Панова Г. В.