Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 199/1020/22
(2/199/1280/22)
РІШЕННЯ
іменем України
18.08.2022
м. Дніпро
справа №199/1020/22
провадження № 2/199/1280/22
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Подорець О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною компенсацією фізичним особам, які надають соціальні послуги, -
учасники справи:
позивач - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради відповідач ОСОБА_1
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2022 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною компенсацією фізичним особам, які надають соціальні послуги.
В обґрунтування позову зазначивши, що ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради із заявою від 17.10.2014 про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги. Отримувачем соціальних послуг являвся його батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач був повідомлений, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним компенсації, він зобов`язаний повідомити органи праці та соціального захисту населення, про що засвідчив своїм підписом в заяві від 17.10.2014.
У результаті перегляду архіву даних отримувачів різних пільг встановлено, що особа якій надавались соціальні послуги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги.
У зв`язку з тим, що відповідач своєчасно не повідомив управління про зміни, які могли вплинути на призначення компенсації, виникла переклата.
На підставі викладеного, позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на користь надміру виплачену суму компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги в розмірі 6581, 30 грн.
Ухвалою суду від 29 березня 2022 року, відкрито провадження по справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судове засідання проведено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження. Так, ухвала суду про відкриття провадження у справі з доданою позовною заявою та з додатками була отримана відповідачем 07.06.2022, про що свідчить повідомлення Укрпошти про вручення поштового рекомендованого відправлення.
Відзив на позов відповідачем у визначений в ухвалі суду термін не надано.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 17.10.2014 ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради із заявою про призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги (а.с.16).
Отримувачем соціальних послуг являвся батько відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач ОСОБА_1 був повідомлений, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним компенсації він зобов`язаний повідомити органи праці та соціального захисту населення, про що засвідчив своїм підписом у заяві від 17.10.2014.
Так, відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальні послуги» №966-ІV від 19.06.2003, пунктів 1, 2 «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №558, рішенням управління від 10.11.2014 ОСОБА_1 була призначена компенсація по догляду за утриманцем ОСОБА_2 на період з 17.10.2014 довічно в розмірі 121,80 грн. щомісячно, що підтверджується довідкою №415 від 02.10.2014 виданою Комунальним закладом Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги №11 (а.с.6,7).
У зв`язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму управлінням проводився перерахунок розміру компенсації за надання соціальних послуг (а.с.18).
На підставі рішення Дніпровської міської ради від 23.01.2019 №40/40 «Про внесення змін до рішень міськох ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міької ради та її виконавчих органів» було затверджено виконавчий орган міської ради зі статусом юридичної особи - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
18.02.2019 прийнято рішення сесії VII скликання Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради за N 7/20-VII «Про припинення діяльності виконавчого органу юридичної особи управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з 24.04.2019».
На виконання Постанови КМ України від 21.08.2001 №1091 (у редакції від 25.08.2004 №1098), якою затверджено «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», з метою здійснення контролю за цільовим використанням державних коштів, державним соціальним інспектором в липня 2020 року було проведено перевірку особової справи (о/р № НОМЕР_1 ) одержувача соціальної допомоги ОСОБА_1 .
У результаті перегляду архіву даних отримувачів різних пільг встановлено, що особа якій надавались соціальні послуги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги (а.с.8).
Відповідно до вищезазначених норм законодавства відповідач ОСОБА_1 втратив право на отримання компенсації з 01.11.2017, у зв`язку зі смертю особи, якій надавалались соціальні послуги.
Абзацом 1 п. 15 Порядку передбачено, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
На виконання пункту 15 Порядку та на підставі отриманих даних, розпорядженням управління від 21.07.2020 ОСОБА_1 було припинено виплату компенсації та виставлено переплату за період з 01.11.2017 по 31.08.2020 у розмірі 6581,30 грн. (а.с.9).
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, безпідставно виплачена компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховування відомостей, які впливають на призначення та виплату компенсації.
Отже, судом встановлено, що відповідач не повідомив Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про наявність підстави для припинення нарахування та виплати йому компенсації, що розцінюється судом як недобросовісність дій з боку ОСОБА_1 . Внаслідок недобросовісних дій відповідача, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплаченої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги в розмірі 6581,30 грн.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає доцільним задовольнити позовні вимоги та стягнути з ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надмір виплачених коштів за призначеною компенсацією фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі 6 581,30 грн.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 2 481,00 грн.
Керуючись ст.ст.12,13,19,141,258,259,263,264,265,268,272,273, 279 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною компенсацією фізичним особам, які надають соціальні послуги - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради суму надміру виплачених коштів за призначеною компенсацією фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі у розмірі 6 581 (шість тисяч двісті п`ятсот вісімдесят одну) грн. 30 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради судові витрати у вигляді сплачкеного судового збору в розмірі 2 481(дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дняйого проголошення.
Повний текст судового рішення складено 18 серпня 2022 року.
Позивач Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 42788389, місцезнаходження пр. Петра Калнишевського, 55, м. Дніпро, 49051.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_1 .
Суддя О.Б.Подорець