Рішення № 105826938, 27.05.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.05.2022
Номер справи
640/27904/21
Номер документу
105826938
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2022 року м. Київ № 640/27904/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 08 червня 2021 року № 411, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, враховуючи основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення та з урахуванням таких сум грошового забезпечення як: посадовий оклад - 9440,00 гривень, оклад за військове звання - 1480,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 5460,00 гривень, надбавку за особливості проходження служби (65%) - 10647,00 гривень, премію (35%) - 3304,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1416,00 гривень, надбавки за науковий ступінь «кандидат наук» (5%) - 472,00 гривень, надбавки за вчене звання доцент або с.н.с. (5%) - 472,00 гривень;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві прийняти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 08 червня 2021 року № 411, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, та здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі вказаної довідки, враховуючи основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення та з урахуванням таких сум грошового забезпечення як: посадовий оклад - 9440,00 гривень, оклад за військове звання - 1480,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 5460,00 гривень, надбавку за особливості проходження служби (65%) - 10647,00 гривень, премію (35%) - 3304,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1416,00 гривень, надбавки за науковий ступінь «кандидат наук» (5%) - 472,00 гривень, надбавки за вчене звання доцент або с.н.с. (5%) - 472,00 гривень, та виплатити заборгованість з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про те, що він звільнений у запас наказом Міністра оборони України від 15 березня 2010 року № 215.У 2018 році відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача. Однак, у зв`язку з набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 від 13 лютого 2008 року, зокрема і в позивача, виникли підстави для перерахунку пенсії. Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 08 червня 2021 року № 411 видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, яку також скеровано і до відповідача. Однак відповідачем повідомлено, що вказану довідку оформлено та подано всупереч нормам чинного законодавства. Підстав для перерахунку пенсії не вбачається. Позивач вважає вказану відмову протиправною.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 жовтня 2021 року відкрито провадження в справі зі здійсненням розгляду справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Водночас зобов`язано відповідача надати до суду належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Копію ухвали та позовні матеріали представником відповідача отримано 08 жовтня 2021 року, про що свідчить розписка, яка долучена до матеріалів справи.

26 жовтня 2021 року до суду надійшла від відповідача копія пенсійної справи ОСОБА_1

01 листопада 2021 року до суду надійшло клопотання позивача про невідкладний розгляд і вирішення справи, на яке 08 листопада 2021 року надано інформацію про те, що станом на день надання відповіді, рішення у справі не прийнято.

15листопада 2021 року до суду надійшло клопотання позивача про невідкладний розгляд і вирішення справи

Відповідач скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України та 23 листопада 2021 року подав до суду відзив, який обґрунтовано безпідставністю заявлених позовних вимог, оскільки скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не дає підстав для здійснення жодних перерахунків. Відповідач у відзиві просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

22 листопада 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.

Обставини встановлені судом:

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, який звільнений у запас наказом Міністра оборони України від 15 березня 2010 року № 215 та на теперішній час перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у місті Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

11 квітня 2010 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років.

Посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 позивач звернувся до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою щодо надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, яку позивач займав на час звільнення зі служби з урахуванням надбавок, оплат, підвищень та премій, станом на 05 березня 2019 року. Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено та направлено довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві.

12 серпня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Однак, листом від 10 вересня 2021 року № 24190-24142/Н-02/8-2600/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві повідомлено позивача про те, що довідка Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними.

Відповідач у відзиві зазначив про те, що перерахування з 01 січня 2018 року перерахування позивачу пенсії виходячи з розрахунку 70% грошового забезпечення є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства. Окрім того, скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не дає підстави для здійснення жодних перерахунків. Таким чином, на думку відповідача, його дії є правомірними, відповідно до чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Щодо позовних вимог в частині про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України умісті Києві в частині зменшення основного розмір пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% під час перерахунку, судом зазначається наступне.

Як вбачається з наданої копії пенсійної справи, до 01 січня 2018 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , становив 90%. Однак, з 01 січня 2018 року пенсійним органом зменшено розмір грошового забезпечення позивача до 70%.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-УІІ, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року, положення частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність, у зв`язку з внесенням змін Законом України № 3668-УІІ до редакції цієї статті.

Аналізуючи встановлені у справі обставини та враховуючи положення процитованих норм у їх сукупності, суд дійшов висновку, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, які виникли після 01 квітня 2014 року, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.

Всупереч наведеному, при здійснені перерахунку пенсії позивача, відповідач безпідставно керувався положеннями Постанови Кабінету Міністрів України №103, та застосував норми, які регулюють питання призначення пенсії, а не її перерахунку.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі №21-420а13.

Окремо суд акцентує увагу відповідача на тому, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами та встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Відтак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 24 квітня 2018 року справа № 686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17).

У даному випадку пенсійний орган не довів правомірності своїх дій, спрямованих на зменшення відсоткового розміру пенсії позивачу.

Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії позивача у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 % грошового забезпечення, згідно з частиною другою статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки дане обмеження не стосується позивача, адже пенсія останнього мала бути перерахована, а не призначена вперше.

За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року та зменшення відсотку основного розміру пенсії з 90% на 70% на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року в зразковій справі №240/5401/18.

Правовими положеннями частини п`ятої статті 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до статей 13, 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, судом зазначається наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі - Постанова № 704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Окрім того, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тобто з 01 березня 2018 року, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача з 01 січня 2018 року, з огляду на норми пункту 2 Постанови № 103.

Згідно із наявного у справі перерахунку пенсії вбачається, що пенсію позивача перераховано з 01 січня 2018 року, виходячи із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.

Разом з тим, скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови № 103 не впливає на дії відповідача щодо перерахунку пенсії, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським внутрішніх справ, поліцейським і членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2017 року № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

З наведеного вбачається, що на Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

У даному випадку, Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оформлено 08 червня 2021 довідку № 4110 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 травня 2021 у справі № 640/23901/20 ОСОБА_1 , звільненого зі служби 31 березня 2010 року (за аналогічною посадою), виготовленою відповідно до постанови № 704.

Вказану довідку Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оформлено та надіслано позивачу, а також до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві до раніше наданої довідки від 08 червня 2018 року, що була складена на виконання вимог постанови № 103, і на підставі якої пенсійним органом у 2018 році було проведено перерахунок пенсії позивача.

Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві довідку Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08 червня 2021 № 4110 про розмір грошового забезпечення позивача не взято до уваги як підставу для перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Однак, в даному випадку, Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки при формуванні первинної довідки для перерахунку пенсії позивачу у 2018 році не було враховано надбавки за особливості проходження служби (65%), премії (35%), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%), надбавку за науковий ступінь «кандидат наук» (5%), надбавку за вчене звання доцент або с.н.с. (35%). Таким чином, перерахунок пенсії по пенсійній справі позивача у 2018 році проведено без врахування розмірів додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704.

З аналізу наведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмови відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі оновленої довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08 червня 2021 року № 411, виданої про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов`язання провести вказаний перерахунок пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року.

Вказане є належним способом захисту порушених прав позивача у даних правовідносинах та відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у зразковій справі №160/8324/19.

Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З урахуванням викладеного, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Беручи до уваги вищевикладене, виходячи з предмету адміністративного позову та встановлених обставин під час розгляду справи, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки адміністративний позов підлягає задоволенню, судовий збір сплачений позивачем відповідно до квитанції від 28 вересня 2021 року № 0.0.2282534631.1 у розмірі 908,00 гривень підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 241-246, 255, 257-263 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Київського міського центру комплектування та соціальної підтримки від 08 червня 2021 року № 411 враховуючи основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення та з урахуванням таких сум грошового забезпечення як: посадовий оклад - 9440,00 гривень, оклад за військове звання - 1480,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 5460,00 гривень, надбавку за особливості проходження служби (65%) - 10647,00 гривень, премію (35%) - 3304,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1416,00 гривень, надбавки за науковий ступінь «кандидат наук» (5%) - 472,00 гривень, надбавки за вчене звання доцент або с.н.с. (5%) - 472,00 гривень.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві прийняти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 08 червня 2021 року № 411, виданої Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, та здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії на підставі вказаної довідки, враховуючи основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення та з урахуванням таких сум грошового забезпечення як: посадовий оклад - 9440,00 гривень, оклад за військове звання - 1480,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 5460,00 гривень, надбавку за особливості проходження служби (65%) - 10647,00 гривень, премію (35%) - 3304,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1416,00 гривень, надбавки за науковий ступінь «кандидат наук» (5%) - 472,00 гривень, надбавки за вчене звання доцент або с.н.с. (5%) - 472,00 гривень, та виплатити заборгованість з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Відповідно до частини першої статті 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

За приписами статті 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368).

Суддя В.І. Келеберда