Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2022 року м. Київ № 640/21920/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Обставини справи:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, у якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 68% грошового забезпечення на підставі довідки Управління державної охорони України від 14 серпня 2020 року № 2/6-1451;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 68% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Управління державної охорони України від 14 серпня 2020 року № 2/6-1451, з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплати, починаючи з 01 квітня 2019 року;
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про те, що він є військовим пенсіонером. У 2018 році відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом. Однак, у зв`язку з набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 від 13 лютого 2008 року, зокрема і в позивача, виникли підстави для перерахунку пенсії. Управлінням державної охорони України 14 серпня 2020 року № 2/6-1451 видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, яку також скеровано і до відповідача. Однак відповідачем повідомлено, що вказану довідку оформлено та подано всупереч нормам чинного законодавства. Підстав для перерахунку пенсії не вбачається. Позивач вважає вказану відмову протиправною.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2021 року позовну заяву залишено без розгляду та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків.
16 серпня 2021 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року відкрито провадження в справі зі здійсненням розгляду справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали надати відзив на позовну заяву.
Водночас зобов`язано відповідача надати до суду належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Копію ухвали та позовні матеріали представником відповідача отримано 25 серпня 2021 року, про що свідчить розписка, яка долучена до матеріалів справи.
08 вересня 2021 року до суду надійшла від відповідача копія пенсійної справи позивача.
Відповідач скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України та 23 вересня 2021 року подав до суду відзив, який обґрунтовано безпідставністю заявлених позовних вимог, оскільки скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не дає підстав для здійснення жодних перерахунків. Відповідач у відзиві просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
02 грудня 2021 року до суду надійшло клопотання позивача про невідкладний розгляд і вирішення справи
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.
Обставини встановлені судом:
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
У квітня 2018 року позивачу було перераховано пенсію з 01 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом.
У зв`язку з тим, що 24 червня 2020 року набрало чинності рішення Великої палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, яким рішення касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії щодо підготовки та надання до управління Пенсійного фонду України у місті Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся із заявою до Управління державної охорони України з проханням оформити і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві для перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсії довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
За результатами розгляду вказаної заяви Управлінням державної охорони України листом від 14 серпня 2020 року № 2/6-867 надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві довідку від 14 серпня 2020 року № 2/6-1451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
В подальшому позивач особисто звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії.
Окрім того, позивач не погоджуються зі здійсненням виплати пенсії з обмеженням максимального розміру пенсії.
Позивач також не погоджується з обмеженням розміру виплати підвищення до пенсії, та вважає, що підвищення до пенсії має виплачуватися у 100% розмірі.
Однак відповідачем вказаний перерахунок здійснено не було. Листом від 19 липня 2021 року № 2600-0203-8/116053 Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві у перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки позивачу було відмовлено, оскільки скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не дає підстави для здійснення жодних перерахунків. Таким чином, на думку відповідача, його дії є правомірними, відповідно до чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки уповноваженого органу, судом зазначається наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі - Постанова № 704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Окрім того, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року (далі - Постанова № 103).
Пунктом 1 постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тобто з 01 березня 2018 року, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача з 01 січня 2018 року, з огляду на норми пункту 2 Постанови № 103.
Згідно із наявного у справі перерахунку пенсії вбачається, що пенсію позивача перераховано з 01 січня 2018 року, виходячи із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.
Разом з тим, скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови № 103 не впливає на дії відповідача щодо перерахунку пенсії, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським внутрішніх справ, поліцейським і членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2017 року № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
З наведеного вбачається, що на Управління державної охорони України покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У даному випадку, Управлінням державної охорони України оформлено 14 серпня 2020 року довідку № 2/6-1451 про розмір грошового забезпечення позивача, звільненого зі служби (за аналогічною посадою), виготовленою відповідно до постанови № 704.
Вказану довідку Управлінням державної охорони України скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві.
Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві довідку Управління державної охорони України про розмір грошового забезпечення позивача не взято до уваги як підставу для перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Однак, в даному випадку, Управлінням державної охорони України при формуванні довідки для перерахунку пенсії позивачу у 2018 році не було враховано надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за службу в умовах режимних обмежень. Таким чином, перерахунок пенсії по пенсійній справі позивача у 2018 році проведено без врахування розмірів додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704.
З аналізу наведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмови відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі нової довідки Управління державної охорони України від 14 серпня 2020 року № 2/6-1451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивача на підставі нової довідки уповноваженого органу.
Вказане є належним способом захисту порушених прав позивача у даних правовідносинах та відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у зразковій справі №160/8324/19.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати позивачу у 2018 році лише 50%, у 2019 році лише 75% суми підвищення пенсії, судом зазначається наступне.
Суд наголошує на тому, що встановлюючи такий порядок виплати пенсії у новому розмірі, відповідач керувався пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Зазначена норма передбачає, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 01 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років, станом на 01 січня 2018 року, підвищення пенсії позивача складає 2767,61, з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1383,81 гривень; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 2075,71 гривень; з 01 січня 2020 року 100% щомісячно від підвищення - 2767,61 гривень. .
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 постанови № 103 скасовано.
Відповідно до частини 2 статті 255 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Отже, з 05 березня 2019 року, пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Згідно з висновками Верховного Суду у рішенні від 06 серпня 2019 року у справі № 160/3586/19, скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постановою № 704. Саме з 05 березня 2019 року, тобто з моменту набрання рішенням суду законної сили, пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Тож, вказані висновки Верховного Суду підлягають врахуванню, згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України.
Таким чином, враховуючи, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» були чинним на момент з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року, виплата пенсії, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії підлягає з 05 березня 2019 року. За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати ОСОБА_1 , починаючи з 05 березня 2019 року лише 75% суми підвищення пенсії є протиправними.
З аналізу викладеного, зважаючи на зазначені висновки Верховного Суду, з метою ефективного захисту прав позивача та згідно з частиною другою статті 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивача з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Водночас, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії без обмеження її максимального розміру, задоволенню не підлягають, як передчасні, оскільки, по-перше, перерахунок пенсії на підставі цього рішення ще не здійснено, жодних обмежень не застосовано, по друге, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження того, що за наслідками набрання даним рішенням законної сили, відповідач ухилятиметься від вчинення таких дій. Стверджувати, що таке обмеження наразі застосовано пенсійним органом до позивача, або буде відповідачем застосовано, чи розмір пенсії після перерахунку підпадатиме до обмеження, наразі підстав немає, а отже, ці вимоги є передчасними і ґрунтуються на припущеннях. Водночас, вирішувати спори на майбутнє суди не в праві, адже захисту підлягають лише порушені права особи.
З урахуванням викладеного, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Беручи до уваги вищевикладене, виходячи з предмету адміністративного позову та встановлених обставин під час розгляду справи, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов підлягає задоволенню, судовий збір сплачений позивачем відповідно до квитанції від 30 липня 2021 року № 49354 у розмірі 908,00 гривень підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 241-246, 255, 257-263 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Управління державної охорони України від 14 серпня 2020 року № 2-6-1451 про розмір грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки Управління державної охорони України від 14 серпня 2020 року № 2-6-1451, починаючи з 01 квітня 2019 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати ОСОБА_1 , починаючи з 05 березня 2019 року лише 75% суми підвищення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з 05 березня 2019 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Відповідно до частини першої статті 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
За приписами статті 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська,16, код ЄДРПОУ 42098368).
Суддя В.І. Келеберда