Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/927/22Провадження № 2-а/724/15/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2022 року Хотинський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді: Ковальчук Т.М.
за участі:
секретаря судового засідання: Федонюка В.В.
представника позивача режимі відеоконференції Мельника А.І.
представників відповідачів: Паур М.Я., Мазур О.Г.
розглянувшиувідкритомусудовому засіданнів залі суду в м.Хотин Чернівецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення ,-
В С Т А Н О В И В:
18 травня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позову посилається на те, що 01.04.2022 року працівником поліції відносно неї було складено протокол серії ВАБ № 403442 відповідно до якого вона 01.04.2022 року близько 11:30 год. розмістила по АДРЕСА_1 каміння біля проїзджої частини дороги, чим перешкоджала руху транспорту, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.152 КУпАП.
14 квітня 2022 року Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області була винесена постанова №8 від 14.04.2022 року про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 152 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. (30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян).
Позивач зазначає, що відповідач на засідання адміністративної комісії її не викликав, про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення не повідомляв, що позбавило її можливості висловити свої власні заперечення з приводу правопорушення, оскаржувану постанову на її адресу не направляв.
Вважає,що постановапро притягненняїї доадміністративної відповідальностівинесена зпорушенням чинногозаконодавства,оскільки відповідачемв постановіне наведеновиклад встановленихобставин,які відображаютьсклад адміністративногоправопорушення;не проводилосьдослідження доказів;не вказано,які самеправила усфері благоустроюнею булопорушено унаселеному пункті,а томувказана постановає незаконноюта підлягаєскасуванню. Позивач просить суд:
- визнати дії Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області щодо складання постанови № 8 від 14 квітня 2022 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у вигляд штрафу в сумі 510 грн за порушення ст.152 КУпАП незаконними;
- визнати постанову № 8 від 14 квітня 2022 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у вигляді штрафу в сумі 510 грн за порушення ст. 152 КУпАП протиправною та скасувати її, а провадження по справі закрити;
- судові витрати покласти на відповідачів.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 20 травня 2022 року даний адміністративний позов було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 24 червня 2022 року позивачу поновлено пропущений строк звернення до суду та відкрито провадження по справі.
01.07.2022 року на адресу суду від представника відповідача Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області надійшов відзив, в якому сільська рада просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Недобоївської сільської ради про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Позовні вимоги сільська рада не визнає, при цьому вважає, що постанова про накладення адміністративного стягнення від 14.04.22 на ОСОБА_1 є такою, що винесена в законний спосіб (а.с.26).
Представник позивача адвокат Мельник А.І. в судовому засіданні позов підтримав, уточнив вимоги відповідно до ст.286 КАС України, а саме просив скасувати постанову від 14.04.22 № 8 та адміністративне провадження по справі відносно ОСОБА_1 закрити, судові витрати покласти на відповідача.
Представники відповідача Паур М.Я. та Мазур О.Г. в судовому засіданні позов визнали, не заперечували щодо скасування постанови, пояснивши, що відповідача на засідання адмінкомісії викликали по телефону, проте належні докази повідомлення відсутні. 14.04.22 року на засіданні адмінкомісії була розглянута справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.152 КУпАП та накладено стягнення в межах мінімального штрафу, який передбачено санкцією статті. Недобоївською сільською радою затверджено Правила благоустроюнаселених пунктівНедобоївської сільськоїради,проте воскаржуванійпостанові помилково не зазначено відповідні пункти цих правил, які було порушено позивачем. Просили відзив, який було направлено до суду, не приймати до уваги.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою №8 від 14 квітня 2022 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн (30 неоподатковуваних мінімумів громадян) /а.с.12/.
Згідно фабули постанови, позивач 01.04.2022 року близько 11:30 год розмістила по вулиці Сагайдачного в с.Недобоївці каміння біля проїзної частини дороги, чим порушила ст.152 КУпАП.
Згідно ч.2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб`єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі-КУпАП) адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
На виконання п. 1 ч. 1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
За визначенням ч. 1 ст. 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 152 КУпАП.
Позивачку притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Відповідно до ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами норм ч.ч.1, 2 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Виходячи зі змісту п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення, що повинно бути доведене шляхом надання доказів.
Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно із ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Як вбачається з протоколу засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради №8 від 14.04.2022, ОСОБА_1 на засіданні комісії при розгляді адміністративної справи відносно неї, участі не приймала (а.с.10).
Доказів належного сповіщення позивача про дату, час та місце проведення засідання адміністративної комісії, відповідачем суду не надано.
Крім того, винесена адміністративною комісією при виконавчому комітеті Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області 14.04.2022 постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП не містить посилання на нормативний акт, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення, а саме посилання на відповідні порушення Правил благоустрою населених пунктів Недобоївської сільської ради.
Відповідно до ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У відповідності до положень статті 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вважає, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів в розумінні приписів ст.251 КУпАП, які підтверджують наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що обов`язок доказування в даних справах покладається на відповідача, суд дійшов висновку щодо недоведеності відповідачем під час судового розгляду справи правомірності прийнятого ним рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку що відповідачем не надані належні та допустимі докази, які свідчать про обґрунтованість прийняття оскаржуваної постанови в зв`язку з чим, позов підлягає задоволенню, а постанова по справі про адміністративне правопорушення №8 від 14.04.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП - визнанню протиправною та скасуванню, а справа закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 496,20 грн.
Керуючись ст.ст.243-245,286 КАС України,суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 доВиконавчого комітетуНедобоївської сільськоїради Дністровськогорайону Чернівецькоїобласті,Адміністративної комісіїпри виконавчомукомітеті Недобоївськоїсільської радиДністровського районуЧернівецької областіпро визнанняпротиправною таскасування постановипро накладенняадміністративного стягнення - задовольнити.
Постанову №8 від 14.04.2022 року Адміністративної комісії при виконавчомукомітеті Недобоївськоїсільської радиДністровського районуЧернівецької області про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.152 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень, скасувати.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.152КУпАП -закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області /код ЄДРПОУ:04416884/ судовий збір на користь ОСОБА_1 , / ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 /, в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду (21050, м.Вінниця, вул.Соборна,48) шляхом подання до суду апеляційної інстанції через Хотинський районний суд Чернівецької області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне судове рішення складено 16.08.2022 року.
Суддя Т.М.Ковальчук