Ухвала суду № 105762478, 16.08.2022, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
16.08.2022
Номер справи
689/980/22
Номер документу
105762478
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Справа № 689/980/22

Провадження № 1-кп/689/82/22

УХВАЛА

16 серпня 2022 року смт. Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі: головуючого - судді Мазурчака В.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Хмелянчишиної Ю.Ю.

прокурора ЛуньЮ.А.,

обвинуваченого ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці кримінальне провадження, відомості про яке 12 лютого 2021 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32021240000000019 про обвинувачення ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Хмельницькому Хмельницької області, де і проживає по АДРЕСА_1 , є громадянином України, має вищу освіту, одружений, на утриманні неповнолітніх дітей немає, раніше не судимий, є пенсіонером, особою з інвалідністю 3 групи, у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 222 Кримінального кодексу України,

встановив:

ОСОБА_1 , будучи директором державного підприємства «Дослідне господарство «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України» (код ЄДР 00846429) відповідно до контракту з Інститутом сільського господарства Західного Полісся Національної академії агарних наук України від 03.12.2015 року, являючись службовою особою підприємства, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов`язками, відповідальною за своєчасність, повноту нарахування та сплату податків, а також будучи відповідальною особою за відображення достовірної інформації у формуванні податкової звітності про результати діяльності підприємства, усвідомлюючи, що для досягнення кінцевої мети та можливості несплачувати в повному обсязі земельний податок через застосування пільгової ставки оподаткування, будучи обізнаним про фактичні ставки оподаткування земельних ділянок підприємства, розташованих за межами населеного пункту, нормативну грошову оцінку яких не проведено, в порушення вимог п.270.1 ст.270, п.271.1 п.271, п.277.1 ст.277, 287.1 п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України), ст. 7, п. п. 3, 6 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», діючи умисно, з метою отримання пільги по сплаті земельного податку, 17.02.2017 подав завідомо неправдиву інформацію до Ярмолинецького відділення Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області, а саме податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, де в розрахунку суми земельного податку умисно не відобразив встановлену п.2 рішення Проскурівської сільської ради №1 від 14.07.2016 ставку податку за земельні ділянки, розташовані за межами населеного пункту, нормативну грошову оцінку яких не проведено, у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Хмельницькій області, в результаті чого занизив податкові зобов`язання з земельного податку за 2017 рік у сумі 1 063 357,61 гривні.

Таким чином, ОСОБА_1 , подавши завідомо неправдиву інформацію до Ярмолинецького відділення Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області, а саме податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, завірений його цифровим підписом, отримав податкову пільгу у формі звільнення від сплати земельного податку в сумі 1 063 357,61 гривні, внаслідок чого вчинив шахрайство з фінансовими ресурсами за відсутності ознак злочину проти власності, що завдало великої матеріальної шкоди.

Так, ДП «Дослідне господарство «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці ім. В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України» (далі ДП «ДГ «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці ім. В.М.Ремесла НААНУ») створено Національною академією аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00024360), 06.10.1999 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за №16711200000000032 та 30.12.1991 взято на податковий облік.

У постійному користуванні ДП «ДГ «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці ім. В.М.Ремесла НААНУ», на підставі державного акта на право постійного користування землею серія ІІ-ХМ №002872 від 24.04.1998 року, перебувають земельні ділянки загальною площею 2 941,4 га, які у 2017 році розташовувались на території Проскурівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, а саме: ріллі - 1 929 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -1А), багаторічні насадження - 165,5 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -1Б), сіножаті - 126,6 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -1В), пасовища 91,2 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -1Г), землі громадської забудови - 55,8 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -03), землі транспорту - 26,6 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -12), землі лісогосподарського призначення - 448,7 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -09), землі водного фонду - 1,5 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -10), землі загального користування - 84,4 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -18), землі водного фонду - 12,1 га (відповідно до класифікації видів цільового призначення земель -10) , до яких, на підставі поданої 17.02.2017 р. ОСОБА_1 податкової декларації з плати за землю (земельний податок) за 2017 рік, була застосована ставка податку 0,70 % до 2 312,3 га (1929+165,5+126,6+91,2) та 0,10 %, до 629,1 га (55,8+26,6+448,7+1,5+84,4+12,1).

У відповідності до п.277.1 ст.274 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів у межах своїх повноважень приймають сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад (п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI)

Підпунктом 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI визначено, що рішення про встановлення місцевих податків і зборів має бути офіційно оприлюднено відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). У іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до пп.12.4.3 п.12.4 ст.12 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Згідно із п 284.1 ст.284 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п.2 рішення сьомої сесії Проскурівської сільської ради VIІ скликання від 14.07.2016 року №1 «Про затвердження ставок земельного податку на 2017 рік», встановлено ставки земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населеного пункту, нормативну грошову оцінку яких не проведено у розмірі 5 відсотка від нормативно грошової оцінки одиниці ріллі по Хмельницькій області.

Відповідно до п.1 ст.73 Закону № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень (п.3 ст.73 Закону №280).

Отже, якщо рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення ставок земельного податку на 2017 р. прийнято, то таке рішення є обов`язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами.

Водночас, ОСОБА_1 , будучи обізнаним, із вказаними нормами податкового законодавства, обіймаючи посаду директора підприємства, відповідно до наказу №33-К від 03.12.2015, будучи наділеним обов`язком, відповідно до контракту директора державного підприємства дослідного господарства «Проскурівка» від 03.12.2015, забезпечувати виробничо-фінансову діяльність підприємства, згідно зі ст. 67 Конституції України - сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом; згідно зі ст. 7, п. п. 3, 6 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» - створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення неухильного виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів, забезпечення дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності, організація контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій, забезпечення перевірки стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства, а також відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах; згідно зі ст. 16 ПК України - організувати ведення в установленому порядку обліку доходів і витрат, складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, забезпечити подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПК України, ігноруючи зазначені вимоги законодавства, заздалегідь розуміючи і усвідомлюючи покладену на нього відповідальність та бажаючи настання наслідків, у формі незаконного отримання пільги по сплаті земельного податку, подав до Ярмолинецького відділення Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області неправдиві відомості, а саме податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, в якій не відобразив відомості щодо встановленої п.2 рішення Проскурівської сільської ради від 14.07.2016 року №1 «Про затвердження ставок земельного податку на 2017 рік» ставки в розмірі 5 % земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Так, ОСОБА_1 , у невстановленому місці та час, у лютому 2017 року, вніс неправдиві відомості до податкової декларації з плати за землю ДП «ДГ «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці ім. В.М.Ремесла НААНУ» за 2017 рік, а саме до рядків 1.5-1.9 графи 11 «Ставка податку (%)» про ставку земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, в розмірі 0,10 % та до рядку 3 «нараховано на - рік, усього» графи 3 «Річна сума» та граф 4-15 про суми податкових зобов`язань з податку за землю, що підлягає сплаті за даними платника, внаслідок чого порушив вимоги п.277.1 ст. 277 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, що призвело до зменшення податкового зобов`язання ДП «ДГ «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці ім. В.М.Ремесла НААНУ» по земельному податку в зв`язку із заниженням ставки земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено за 2017 рік всього у сумі 1 063 357,61 грн., у тому числі в розрізі звітних податкових періодів: за січень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за лютий 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за березень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за квітень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за травень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за червень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за липень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за серпень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за вересень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за жовтень 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за листопад 2017 року в сумі 88 613,14 грн.; за грудень 2017 року в сумі 88 613,07 грн.

Відповідно до п.п. 30.1, 30.2 , 30.3 ст.30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Таким чином, директор ДП «ДГ «Проскурівка» Миронівського інституту пшениці ім. В.М.Ремесла НААНУ» ОСОБА_1 , в порушення вимог п.270.1 ст.270, п.271.1 п.271, п.277.1 ст.277, 287.1 п.287.3 ст.287 ПК України, шляхом подачі завідомо неправдивої інформації до Ярмолинецького відділення Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області, а саме податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, отримав податкову пільгу у формі звільнення від сплати земельного податку в сумі 1 063 357,61 гривні, внаслідок чого вчинив шахрайство з фінансовими ресурсами за відсутності ознак злочину проти власності, що завдало великої матеріальної шкоди.

Своїми умисними діями, які виразились у наданні завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків за відсутності ознак злочину проти власності, ОСОБА_1 вчинив злочин, передбачений частиною другою статті 222 КК України в редакції Закону України №4025-VI від 15.11.2011 року за ознаками: надання завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків за відсутності ознак злочину проти власності, що завдало великої матеріальної шкоди.

В судовому засіданні обвинувачений свою вину визнав та подав клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі пункту 3 частини першої статті 49 КК України (в редакції, чинній на дату вчинення злочину - 17.02.2017 року) за вчинення злочину, передбаченого частиною другою статті 222 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності (п`яти років) та про закриття кримінального провадження. Пояснив, що його позиція є добровільною, висловлена без жодного тиску.

Прокурор клопотання підтримав.

Відповідно до частини другої статті 222 КК України ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або завдали великої матеріальної шкоди, караються штрафом від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відповідно до частини третьої статті 12 КК України (в редакції на час вчинення злочину) злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.

Отже, ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості.

Відповідно до пункту 3-1 частини першої статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров`я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Відповідно до пунктів 1 та 1-1 частини другої статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності з підстави, передбаченої пунктом 3-1 частини першої цієї статті.

На виконання частини третьої статті 285 КПК України обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, роз`яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності з цієї підстави і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.

Обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, не заперечував проти цього, подав клопотання про закриття кримінального провадження.

З урахування означеного вище, клопотання обвинуваченого слід задовольнити - звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі пункту 3 частини першої статті 49 КК України за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 222 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження - закрити.

Витрат на залучення експерта у сумі 6 824, 80 грн. віднести на рахунок держави.

Керуючись пунктом 3 частини першої статті 49 КК України, статтями 284-288 КПК України,

постановив:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_1 задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності на підставі пункту 3 частини першої статті 49 КК України за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 222 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження, відомості про яке 12 лютого 2021 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32021240000000019 про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 222 Кримінального кодексу України закрити у зв`язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Витрат на залучення експерта у сумі 6 824, 80 грн. віднести на рахунок держави.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом семи днів з дня її оголошення до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області.

Суддя В. Мазурчак