Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 209/2555/21
№ провадження 2/208/102/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
20 червня 2022 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого, судді - Івченко Т.П.,
за участі - секретаря судового засідання - Задьори В.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Кам`янське Дніпропетровської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) «про зобов`язання вчинити певні дії»,-
встановив:
1.Позиція позивача.
У липні 2021 року адвокат Монатко Д.С., який діє в інтересах позивача, ОСОБА_1 подав до Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області матеріали позовної заяви до Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) «про зобов`язання вчинити певні дії». Згідно до змісту позову, просить:
1. Зобов`язати Дніпровський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни:
- до актового запису про народження № 01 (відн.) від 26 березня 2021 року по Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), у частині виправлення громадянства батька - Громадянин ОСОБА_2 на особа без громадянства;
- в актовому записі про народження № 07 від 26 квітня 2012 року по виконавчому комітету Пушкарівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, у частині доповнення громадянства батька - особа без громадянства;
- в актовому записі про шлюб № 37 від 12 липня 2012 року по відділу реєстрації актів цивільного стану Верхньодніпровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства нареченого - особа без громадянства;
-в актовому запису про народження № 295 від 29 грудня 2017 року по Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства батька - особа без громадянства.
2. Стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позову зазначив, що позивач має паспорт громадянина Палестинської автономії та перебуває на території України на підставі посвідки на постійне місце проживання від 22 червня 2012 року.
12 липня 2012 року позивач уклав шлюб з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом. Від зазначеного шлюбу у позивача народилися діти: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Позивач, з метою отримання посвідки на постійне місце проживання, подав заяву до Державної міграційної служби, однак рішенням від 18 вересня 2020 року позивачу відмовлено по причині неточностей в документах.
Дійсно, в посвідці на постійне місце проживання від 22 червня 2012 року зазначено, що позивач є громадянином Палестини. У свідоцтві про шлюб від 12 липня 2012 року, свідоцтві про народження ОСОБА_7 та свідоцтві про народження ОСОБА_6 громадянство позивача не зазначено зовсім. Натомість у свідоцтві про народження ОСОБА_5 в графі громадянства позивача зазначено, що він є громадянином Палестинської автономії.
Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 69/5 Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом, державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Згідно абз. 6 п. 2.1. Іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.
З метою виправлення неточностей щодо громадянства, позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актових записів в частині виправлення відомостей щодо громадянства позивача, а саме: зазначити, що позивач є особою без громадянства.
Позивач просив відповідача внести зміни:
1)До актового запису про народження № 01 (відн.) від 26 березня 2021 року по Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), у частині виправлення громадянства батька - Громадянин ОСОБА_2 на особа без громадянства.
2)В актовому записі про народження № 07 від 26 квітня 2012 року по виконавчому комітету Пушкарівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, у частині доповнення громадянства батька - особа без громадянства.
3)В актовому записі про шлюб № 37 від 12 липня 2012 року по відділу реєстрації актів цивільного стану Верхньодніпровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства нареченого - особа без громадянства.
4)В актовому запису про народження № 295 від 29 грудня 2017 року по Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства батька - особа без громадянства.
Однак, 03 квітня 2021 року, відповідач відмовив у внесені змін до актових записів, посилаючись на розбіжності в документах позивача щодо громадянства (копія висновку додається).
16 квітня 2021 року адвокат Монатко Д.С., як представник позивача, звернувся із запитом до Міністерства закордонних справ України з приводу отримання інформації щодо статусу осіб, які мають паспорт громадянина Палестинської автономії.
Листом від 22 квітня 2021 року, Міністерство іноземних справ повідомило, що паспорти Палестинської автономії мають міжнародний статус лессе-пассе згідно з угодами в Осло, підписаними у Вашингтоні 13 вересня 1993 року, а жителі палестинських територій визначаються, як особи без громадянства.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України від 01 липня 2010 № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 № 96/5(далі - Правила).
Статтею 49 Цивільного кодексу України, та статтями 2, 3 Закону № 2398-VI визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до статті 9 Закону № 2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно із частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами.
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 69/5 Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом, державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Згідно абз. 6 п. 2.1. Іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.
Крім того, у статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземець, це - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, а особа без громадянства, це - особа, яку жодна держава відповідно до цього законодавства не вважає своїм громадянином.
Таким чином, особи, які мають підданство (громадянство) Палестини, з точки зору українського законодавства можуть вважатися особами без громадянства, що також підтверджується листом Міністерства закордонних справ України від 22 квітня 2021 року.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
За приписами п.п. 1.7 та 1.16 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Пунктом 2.16.7. Правил передбачено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Позивач звертався із позовною заявою до Дніпровського окружного адміністративного суду, але у відкритті провадження відмовлено ухвалою від 14.06.2021 року. Суд прийшов до висновку, що спірні правовідносини виникли не у публічно-правовій сфері і позивачка діє на захист своїх цивільних прав, а тому такий спір має приватноправовий характер. Одночасно з цим, роз`яснено позивачу право на звернення за захистом порушених прав в порядку цивільного судочинства.
2. Позиція відповідача.
Відповідач, Дніпровський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в судове засідання явку свого представника не забезпечив. Крім того, відповідач не скористався своїм правом та не подав в строк, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття позовного провадження, відзив на позов, який має відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, та докази в підтвердження обставин, на яких ґрунтується заперечення, а також не подав зустрічний позов.
3. Процесуальні питання пов`язанні з розглядом справи.
12 липня 2021 року адвокат Монатко Д.С., який діє в інтересах позивача, ОСОБА_1 подав до Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області матеріали позовної заяви до Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) «про зобов`язання вчинити певні дії». Згідно до змісту позову, просить:
1. Задовольнити позов - зобов`язати Дніпровський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни:
- до актового запису про народження № 01 (відн.) від 26 березня 2021 року по Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), у частині виправлення громадянства батька - Громадянин ОСОБА_2 на особа без громадянства;
- в актовому записі про народження № 07 від 26 квітня 2012 року по виконавчому комітету Пушкарівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, у частині доповнення громадянства батька - особа без громадянства;
- в актовому записі про шлюб № 37 від 12 липня 2012 року по відділу реєстрації актів цивільного стану Верхньодніпровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства нареченого - особа без громадянства;
- в актовому запису про народження № 295 від 29 грудня 2017 року по Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства батька - особа без громадянства.
2. Стягнути з відповідача судові витрати.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 14 липня 2021 року цивільну справу передано за підсудністю до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01 вересня 2021 року цивільну справу № 209/2555/21 передано до провадження судді Івченко.
Ухвалою Заводського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 01 вересня 2021 року відкрито справу в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 21 лютого 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
До судового засідання призначеного на 20 червня 2022 року через канцелярію суду від адвоката Монатко Д.С., який діє в інтересах позивача подав заяву про розгляд справи без його та позивача участі.
Сторонами не заявлено клопотань про витребування інших доказів, виклик свідків чи призначення судових експертиз, а тому суд вирішив справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється на підставі ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 223 Цивільного процесуального кодексу України визначені наслідки неявки учасника справі у судове засідання.
Зокрема, згідно з частиною 3 статті 223 Цивільного процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи, що у справі маються достатні дані про права і взаємовідносини сторін, суд розглядає справу за відсутності сторін.
Ухвалою суду від 20 червня 2022 року постановлено провести заочний розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) «про зобов`язання вчинити певні дії», на підставі наявних у справі доказів.
Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Відповідно до Листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України № 1-5/45 від 25 січня 2006 року у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.
Критерії оцінювання «розумності» строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.
4. Фактичні обставини встановлені судом.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 має паспорт громадянина Палестинської автономії та перебуває на території України на підставі посвідки на постійне місце проживання від 22 червня 2012 року (а.с.7-9).
Позивач, ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому 12 липня 2012 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Верхньодніпровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, про що в книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис № 37, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 згідно до змісту якого місцем народження ОСОБА_1 зазначено «Палестина, місто Хеврон», у графі «громадянство» - запис відсутній (а.с.10).
Від зазначеного вище шлюбу позивач має трьох дітей:
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданим 19 грудня 2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського районного управління юстиції м. Донецька, згідно до змісту якого у графі «батько» зазначений ОСОБА_1 , громадянин Палестинської Автономії», у графі «мати» зазначено « ОСОБА_9 , громадянка України» (а.с.13);
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданим 06 червня 2012 року Виконавчим комітетом Пушкарівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, згідно до змісту якого у графі «батько» зазначений ОСОБА_1 », у графі «громадянство» - запис відсутній, у графі «мати» зазначено « ОСОБА_9 , громадянка України» (а.с.11);
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданим 29 грудня 2017 року Дніпровським районним у м. Кам`янське відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, згідно до змісту якого у графі «батько» зазначений ОСОБА_1 », у графі «громадянство» - запис відсутній, у графі «мати» зазначено « ОСОБА_9 , громадянка України» (а.с.12).
Рішенням від 18 вересня 2020 року № 12032300004548 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відмовлено в оформленні та видачі посвітки на постійне проживання на підставі підпункту 3 пункту 62 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвітки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 25 квітня 2018 року № 321 (а.с.14).
Згідно до висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану по справі № 22/20.23-79 від 26 березня 2021 за заявою ОСОБА_1 , Дніпровський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) відмовив позивачу у внесені змін до актових записів, посилаючись на розбіжності в документах позивача щодо громадянства (а.с.17-18).
Згідно до відповіді на запит адвоката Монатко Д.С. від 16 квітня 2021 року до Міністерства закордонних справ України зазначено наступне. Поняття «громадянин Палестини» або «Палестинської Національної Автономії» можуть використовуватися лише всередині Палестини, однак фактично вони відсутні, оскільки юридичний статус Держави Палестина на даний момент остаточно не визначений. У палестинських паспортах відсутня графа «громадянство». Паспорти мають міжнародний статус лессе-пассе згідно з угодами в ОСОБА_10 , підписаними у Вашингтоні 13 вересня 1993 р., а жителі палестинських територій визначаються здебільшого як особи без громадянства. Закон про громадянство в Палестині на даний момент відсутній. Наразі палестинською владою здійснюються попередні заходи щодо реформування існуючої нормативної бази в світлі голосування в ООН щодо визнання палестинської держави, однак через фактичну відсутність діючого парламенту терміни прийняття подібного закону невідомі. (а.с.21).
5. Мотиви, з яких виходить суд при вирішенні спору та застосовані норми права.
Стаття 49 ЦК України зазначає, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Так, відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року, що діє з 27.07.2010року (із наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 5 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін, виправлень до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису.
Зміни до актових записів цивільного стану та порядок їх внесення регулюються Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила).
Відповідно до пункту 2.13. 1 зазначених Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
Згідно із п. 2.16.7. Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Крім того, відповідно до абз. 2 п. 3, п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» від 07.07.1995 року суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків). Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану. При цьому, неправильність в актовому записі не обов`язково має бути пов`язана з помилками власне при складенні актового запису чи помилками реєстратора, така неправильність може бути пов`язана з іншими чинниками, наприклад, неправильним перекладом в документі, на підставі якого вносились відомості до актового запису.
Згідно з положеннями п.7 вказаної Постанови, питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, зокрема, щодо доповнення відомостей про національність та громадянство батьків, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
У статті 129 Конституції України закріплені основні засади судочинства. Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.
Згідно зі ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Згідно зі статтею 300 ЦК України, особа має право на індивідуальність, на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України, ЦК України та іншим законом, не є вичерпним (частина третя статті 270 ЦК України).
Позивач звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 ЦК України) на відображення достовірної інформації в актовому записі.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує відповідь Міністерства закордонних справ України, яке зазначило, що поняття «громадянин Палестини» або «Палестинської Національної Автономії» можуть використовуватися лише всередині Палестини, однак фактично вони відсутні, оскільки юридичний статус Держави Палестина на даний момент остаточно не визначений. У палестинських паспортах відсутня графа «громадянство». Паспорти мають міжнародний статус лессе-пассе згідно з угодами в ОСОБА_10 , підписаними у Вашингтоні 13 вересня 1993 р., а жителі палестинських територій визначаються здебільшого як особи без громадянства. Закон про громадянство в Палестині на даний момент відсутній. Наразі палестинською владою здійснюються попередні заходи щодо реформування існуючої нормативної бази в світлі голосування в ООН щодо визнання палестинської держави, однак через фактичну відсутність діючого парламенту терміни прийняття подібного закону невідомі (а.с.19).
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що під час судового розгляду знайшли підтвердження обставини, викладені у позовній заяві.
Зазначені невідповідності в актових записах порушують права позивача, за наявності чого, у останньої виникають труднощі з оформленням всіх необхідних документів, роблять неможливим отримання посвідки на постійне місце проживання позивача, а відтак, породжує для нього юридичні наслідки.
Зважаючи на те, що вказаний актовий запис є первинним документом, що позбавляє позивача іншої можливості виправити допущену у ньому помилку, а тому усунення такої помилки можливе лише у судовому порядку шляхом встановлення неправильності в актовому записі. За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги, є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
7. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат пов`язаних з розглядом справи.
Згідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача ; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем ОСОБА_1 при зверненні до суду з позовною заявою сплачений судовий збір, що підтверджується квитанцією про сплату № 22871 від 06 липня 2021 року у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок (а.с.4), який підлягає стягненню з відповідача, Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на користь позивача, ОСОБА_1 .
Керуючись вимогами ст.ст. 10, 76, 141, 259, 260, 263-265, 280 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) «про зобов`язання вчинити певні дії» - задовольнити повністю.
Зобов`язати Дніпровський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни до:
- актового запису про народження № 01 (відн.) від 26 березня 2021 року складеного Дніпровським районном у місті Кам`янське відділом реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), у частині виправлення громадянства батька - «Громадянин Палестинської Автономії» на «особа без громадянства»;
- актового запису про народження № 07 від 26 квітня 2012 року складеного виконавчим комітетом Пушкарівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, у частині доповнення громадянства батька - «особа без громадянства»;
- актового запису про шлюб № 37 від 12 липня 2012 року складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Верхньодніпровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства нареченого - «особа без громадянства»;
- актового запису про народження № 295 від 29 грудня 2017 року складеного Дніпровському районному у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у частині доповнення громадянства батька - «особа без громадянства».
Стягнути з Дніпровського районного у місті Кам`янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), юридична адреса реєстрації: область Дніпропетровська, місто Кам`янське, проспект Василя Стуса, будинок № 2 «А», на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , витрати зі сплату судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивачем заочне рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідачем заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://zv.dp.court.gov.ua.
Сторони:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Дніпровський районний у місті Кам`янське відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), код ЄДРПОУ 33247395, юридична адреса реєстрації: область Дніпропетровська, місто Кам`янське, проспект Василя Стуса, будинок № 2 «А».
Суддя Івченко Т. П.