Постанова № 10565973, 29.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.07.2010
Номер справи
2а-2535/10/9/0170
Номер документу
10565973
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.07.10Справа №2а-2535/10/9/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.О. при секретарі Павленко Н.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фонду майна Автономної Республіки Крим

до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Відкрите акціонерне товариство «Госпрозрахункове будівельне управління»

про скасування розпорядження,

за участю представників:

позивача Скрильова О.В., довіреність № 28-Д від 10.03.2010 року;

відповідача Ніколаішвілі В.Я., довіреність № 03 від 11.01.2010 року;

третьої особи Мєтєлєва С.Ф., довіреність № б/н від 05.05.2010 року;

Обставини справи: Фонд майна Автономної Республіки Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про скасування розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим від 30.07.2009 року № 18-КР-С про скасування випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління».

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.02.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 01.04.2010 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Відкрите акціонерне товариство «Госпрозрахункове будівельне управління».

Представник позивача та третьої особи у судовому засіданні, яке відбулось 29.07.2010 року наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що скасування розпорядження від 30.07.2009 року № 18-КР-С можливе у разі звернення до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим безпосередньо ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» з проханням про поновлення реєстрації випуску акцій та свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Згідно зі ст. 5 вказаного Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат ітериторіальні органи.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).

Ст. 7 Закону передбачено, що одним з головних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України.

На виконання вказаного завдання Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює реєстрацію випусків цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, у тому числі цінних паперів іноземних емітентів, що є в обігу на території України.

На виконання Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» розроблене Положення про територіальні органи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 9 від 14.05.1997 року (далі по тексту Положення).

Відповідно до п. 1 Положення територіальний орган Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є складовою частиною системи Комісії, яка здійснює державне регулювання ринку цінних паперів у відповідному регіоні у межах повноважень, визначених цим Положенням. Територіальний орган утворюється за наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є підпорядкованим і підзвітним Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Територіальними органами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є територіальні управління та територіальні відділення.

Територіальні управління Комісії створюються в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, м. Києві та Київській області та областях України (п. 4 положення).

Відповідно до п. 3 Положення територіальний орган реалізує у Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, у м. Києві та Київській області і в областях України завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». При цьому голова територіального органу є уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (п. 8 Положення).

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.05.2005 року № 240 «Про передачу повноважень територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) у звязку з їх ліквідацією» (далі по тексту Рішення №240) на територіальні управління Комісії покладені обовязки щодо виявлення акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у звязку з їх ліквідацією, але не здійснили скасування зареєстрованих випусків акцій відповідно до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.2998 року № 222, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.03.1999 року за № 180/3473.

Відповідно до п. 1 Рішення № 240 уразі виявлення такого акціонерного товариства уповноважена особа територіального управління Комісії уповноважена складати відповідний акт, у якому зазначити найменування та вид акціонерного товариства, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний код юридичної особи), місцезнаходження, розмір статутного фонду, кількість акцій за типами та категоріями, номінальну вартість акцій, номер свідоцтва про випуск акцій, дату реєстрації випуску акцій.

Пунктом 2 рішення № 240 територіальним управлінням Комісії надані повноваження щодо скасування реєстрації випусків акцій зазначених товариств шляхом надання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом пяти робочих днів від дати складання акту щодо виявлення кожного акціонерного товариства, яке виключене з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), але не виконало вимог Порядку.

Керуючись наданими повноваженнями, Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 30.07.2009 року було складено акт № 18-КР-С про виявлення акціонерного товариства, яке виключене з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.32). Відповідно до вказаного акту ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» (код ЄДРПОУ 23895927; адреса: 97503, АР Крим. м. Сімферополь, смт Комсомольське, вул. Зелена, 6а; розмір статутного капіталу 91703,00 грн.; 366812 простих іменних акцій номінальною вартістю 25 копійок; свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 39/01/1/99 від 08.12.1999 року, видане управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по АР Крим та м. Севастополю), вилучено з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у звязку з ліквідацією, але не здійснило скасування зареєстрованого випуску акцій відповідно до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.2998 року № 222.

На підставі акту від 30.07.2009 року № 18-КР-С Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 30.07.2009 року було прийнято розпорядження № 18-КР-С, яким скасовано реєстрацію випуску акцій ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління», анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 39/01/1/99 від 08.12.1999 року, видане управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку по АР Крим та м. Севастополю (а.с.33).

Розпорядженням № 18-КР-С-ОВ від 28.01.2010 року в розпорядження від 30.07.2009 року № 18-КР-С внесені зміни в частині зазначення дати видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 39/01/1/99, а саме: 08.12.1999 року замінено на 08.02.1999 року (а.с.34).

Фонд майна АР Крим, який є акціонером ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» та володіє пакетом акцій товариства в розмірі 25% + 1 акція, 24.11.2009 року звернувся до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим з листом №03/2995 (а.с.10), в якому просив розяснити процедуру скасування рішення щодо скасування зареєстрованого випуску акцій, оскільки станом на 23.11.2009 року скасована державна реєстрація припинення юридичної особи - ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» та вживаються заходи щодо його поновлення в ЄДРПОУ.

Листом від 27.11.2009 року № 01/02/1341 Територіальним управлінням було повідомлено позивача про те, що розпорядження від 30.07.2009 року № 18-КР-С прийнято у відповідності до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.05.2005 року № 240. Однак, вказаним рішенням не передбачено скасування розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій у звязку з поновленням товариства в ЄДРПОУ. На підставі зазначеного, відповідачем зроблено висновок про те, що поновлення реєстрації випуску акцій та свідоцтва про реєстрацію випуску акцій товариства можливе тільки на підставі відповідного рішення, прийнятого у судовому порядку (а.с.11).

Вважаючи розпорядження від 30.07.2009 року № 18-КР-С таким, що прийнято Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим з порушенням встановленого порядку, Фонд майна АР Крим звернувся до суду з адміністративним позовом про його скасування.

Судом було перевірено правомірність прийнятого Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим розпорядження від 30.07.2009 року № 18-КР-С та встановлено наступне.

Фонд державного майна України відповідно до ст. 4 Закону України «Про управління обєктами державної власності» є субєктом управління обєктами державної власності.

Згідно з ст. 7 зазначено Закону Фонд майна України відповідно до законодавства виступає від імені держави засновником господарських організацій, до статутних фондів яких передається державне майно; виступає в установленому порядку правонаступником державних підприємств стосовно суб'єктів господарювання, раніше створених за їх участю, а також державних внесків до статутного фонду недержавних суб'єктів господарювання; приймає рішення про створення, реорганізацію (реструктуризацію) та ліквідацію підприємств і організацій, заснованих на державній власності, що перебувають у його управлінні; здійснює визначені законодавством повноваження під час провадження справ про банкрутство державних підприємств, що перебувають у його управлінні, та господарських організацій з корпоративними правами держави, у тому числі веде їх реєстри.

Територіальним органом управління Фонду майна України в Автономній Республіці Крим є Фонд майна АР Крим.

Відповідно до п. 5 Указу Президента України від 18.08.1995 року № 757/95 «Про органи приватизації в автономній Республіці Крим», п. 1 Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Уряду АР Крим від 02.11.1995 року № 325, погодженого з Верховною Радою АР Крим 02.11.1995 року № 614-1, Фондом державного майна України 18.10.1995 року, Фонд майна АР Крим в межах повноважень, визначених Фондом державного майна України і делегованих Верховною Радою АР Крим, здійснює функції власника державних та таких, що належать Автономній Республіці Крим пакетів акцій та часток.

На підставі наказу Фонду майна АР Крим від 21.12.1998 року № 1703 було створено Відкрите акціонерне товариство «Госпрозрахункове будівельне управління» шляхом перетворення Державного підприємства Госпрозрахунковий будівельний майданчик обєднання «Кримагробуд».

Частка Фонду майна АР Крим у статутному фонді ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» складає 25%+1акція.

Як вбачається з матеріалів справи ухвалою Господарського суду АР Крим від 11.06.2009 року по справі № 2-19/9097-2008 за заявою Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до боржника ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» про визнання банкрутом, визнано банкрутом та ліквідовано ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» шляхом його виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.12).

На підставі рішення Господарського суду АР Крим від 11.06.2009 року по справі № 2-19/9097-2008 дані щодо припинення юридичної особи ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» 07.07.2009 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим були внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, про що свідчить довідка Головного управління статистики в АР Крим № 05.3-8.1/2362 від 21.07.2009 року (а.с.31).

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Згідно з ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 39 Закону передбачено порядок державної реєстрації припинення юридичної особи за судовим рішенням щодо визнання юридичної особи банкрутом.

Так, відповідно до зазначеної статті суд, який постановив рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, у день набрання рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відповідне судове рішення.

Дата надходження судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

У разі, якщо після завершення ліквідаційної процедури в процесі банкрутства, яка встановлена законом, судом постановлене рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута, суд, що виніс відповідне рішення, в день набрання ним законної сили направляє його державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи - банкрута для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Дата надходження судового рішення про ліквідацію юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута заповнити реєстраційну картку про державну реєстрацію припинення юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та в той же день передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення для зняття юридичної особи з обліку.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи є датою припинення юридичної особи.

Таким чином, з аналізу наведених норм вбачається, що підставою внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи є судове рішення, яке набрало законної сили.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

У разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим було подано апеляційну скаргу на ухвалу Господарського суду АР Крим від 11.06.2009 року по справі № 2-19/9097-2008 щодо визнання банкрутом ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління».

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 04.08.2009 року № 2-19/9097-2008 апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим задоволено, ухвалу Господарського суду АР Крим від 11.06.2009 року по справі № 2-19/9097-2008 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду АР Крим.

Таким чином, суд дійшов висновку, що запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» було внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України протиправно, з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Як вбачається з матеріалів справи, а саме розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим від 30.07.2009 року № 18-КР-С, рішення про скасування реєстрації впуску акцій ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 39/01/1/99 від 08.02.1999 року було прийнято на підставі відомостей про ліквідацію ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління», які були отримані з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Судом було перевірено чи є відомості про ліквідацію юридичної особи, отримані з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України належною підставою для скасування реєстрації впуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій та встановлено наступне.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку врегульовані Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону випуск цінних паперів це сукупність певного виду емісійних цінних паперів одного емітента, однієї номінальної вартості, які мають однакову форму випуску і міжнародний ідентифікаційний номер, забезпечують їх власникам однакові права незалежно від часу придбання і розміщення на фондовому ринку.

Цінними паперами відповідно до ст. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» є документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» одним з видів цінних паперів є акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування.

Згідно з ч. 10 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» реєстрацію випуску акцій здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку. Обіг акцій дозволяється після реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення акцій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.2998 року № 222 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.03.1999 року за № 180/3473.

Пунктом 3 вказаного Порядку встановлений порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з ліквідацією акціонерного товариства.

Так, протягом семи робочих днів з дати затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу комісія подає до реєструвального органу такі документи: заяву про скасування реєстрації випуску акцій; рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, оформлене відповідним протоколом, який повинен бути пронумерований, прошнурований та засвідчений підписами голови та секретаря зборів, або копію ухвали господарського суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства; копію повідомлення (оголошення) про ліквідацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України, статті 20 Закону України «Про господарські товариства», статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; копію звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, засвідчені підписом голови комісії та печаткою товариства; копію опублікованого згідно з вимогами статті 43 Закону України «Про господарські товариства» повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу товариства, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства; довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження; оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.

Розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом трьох робочих днів з дати видання направляється емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента.

Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій.

На підставі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій реєструвальним органом уносяться відповідні зміни до загального реєстру випуску цінних паперів, а також здійснюється анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

За результатами вивчення наведених вище норм, суд дійшов висновку, що єдиною підставою для скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у разі ліквідації акціонерного товариства є заява ліквідаційної комісії про скасування реєстрації випуску акцій, яка подається до реєстраційного органу, в даному випадку Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим, протягом семи робочих днів з дати затвердження звіту комісії та ліквідаційного балансу.

Такий самий порядок застосовується і у разі ліквідації акціонерного товариства у відповідності до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Жодних інших підстав для скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій вказаним Порядком не передбачено.

Вивчивши Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.2998 року № 222, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.03.1999 року за № 180/3473, суд дійшов висновку, що вказаним порядком дійсно не передбачено скасування розпорядження щодо скасування випуску зареєстрованих акцій, у тому числі у разі поновлення підприємства в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Проте, суд звертає увагу на те, що розпорядження від 30.07.2009 року № 18-КР-С про скасування реєстрації випуску акцій, було прийнято Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим на підставі недостовірних відомостей щодо припинення ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління», які були внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, оскільки рішення суду про припинення ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління» на момент внесення відомостей до реєстру та прийняття оскаржуваного розпорядження знаходилось в порядку апеляційного оскарження та, відповідно, ще не набрало законної сили.

Крім того, суд зазначає, що визнавши Фонд майна АР Крим неналежним субєктом подання заяви про скасування розпорядження щодо скасування випуску зареєстрованих акцій, Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було порушено права Фонду майна АР Крим як власника частини акцій ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління».

Так, з наведеного в Законі України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначення акції вбачається, що вказаний іменний цінний папір засвідчує права його власника, які стосуються акціонерного товариства.

Відтак, визнавши Фонд майна АР Крим неналежним заявником, Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було порушено права Фонду майна АР Крим щодо вільного користування, володіння та розпорядження належним йому майном (25%+1акція ВАТ «Госпрозрахункове будівельне управління»).

Враховуючи зазначене вище, суд вважає розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим від 30.07.2009 року № 18-КР-С таким, що прийнято протиправно, у звязку з чим підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 30.07.2010 року.

Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити .

2.Визнати протиправним та скасувати розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим від 30.07.2009 року № 18-КР-С про скасування реєстрації впуску акцій Відкритого акціонерного товариства «Госпрозрахункове будівельне управління» та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій № 39/01/1/99 від 08.02.1999 року.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Цикуренко А.С.