ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2633/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання С.А. Даниловій,
за участю представників
від позивача: Лиска Н.А., довіреність № 718-17/3 від 14.01.2001
від відповідача: не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «ПП Спеценергомонтаж»
про: стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 66810,50 грн.
ВСТАНОВИВ:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області звернулася із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПП Спеценергомонтаж», в якому просить суд стягнути з відповідача штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 66 810,50 грн.
Позивач ґрунтує свої вимоги посилаючись на положення Закону України «Про архітектурну діяльність», Закону України «Про планування і забудову територій», Закону України «Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування». Вказує, що 01.02.2010 головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було складено протокол про допущене ТОВ «ПП Спеценергомонтаж» правопорушення у сфері містобудування. На підставі протоколу та інших документів начальником інспекції була винесена постанова про накладення на ТОВ «ПП Спеценергомонтаж» штрафу в розмірі 66810,50 грн., який наразі відповідачем в добровільному порядку не сплачений.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги з підстав, викладених у позовній заяві. Наполягає на задоволенні позову та стягненні штрафу.
Відповідач проти позову не заперечив, представник в судове засідання не зявився. Про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до підпунктів 4, 5 п. З Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 № 225 Держархбудінспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.
Пунктом 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244 передбачено, що штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
14.01.2010 на адресу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області надійшло доручення прокуратури Запорізького району Запорізької області від 12.01.2010 № 111вих-10 про проведення перевірки додержання будівельного законодавства України при проведенні ТОВ «ПП Спеценергомонтаж» робіт з реконструкції та будівництва водогону в с. Бабурка Запорізького району відповідно до договорів, укладених з Долинською сільською радою Запорізького району.
Відповідно до наказу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 25.01.2010 № 09-ОД, посвідчення (направлення) від 26.01.2010 № 7/8-120/5 головним державним інспектором, начальником Запорізького управління по контролю за об'єктами будівництва інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, у присутності голови Долинської сільської ради, головного бухгалтера Долинської сільської ради та старшого оперуповноваженого СДЗБЕП Запорізького РВ ГУМВС України в Запорізькій області проведено перевірку додержання законодавства, державних стандартів, норм і правил та проектних рішень на об'єкті з реконструкції та будівництва водогону в с. Бабурка, Запорізького району, за результатами якої складено акт від 28.01.2010.
За результатами перевірки встановлено, що на замовлення Долинської сільської ради ТОВ «ПП Спеценергомонтаж» збудовано питний водогін по вулицям Дружна, Котляревського, Городська та інші в с. Бабурка, Запорізького району самовільно, без відповідної дозвільної документації, без отримання замовником будівництва відповідних технічних умов для підключення збудованого водогону до існуючих мереж. Крім того, будівельні роботи проведено без узгодженої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», під час будівництва об'єкта не здійснювався авторський та технічний нагляди, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», проект будівництва не підлягав державній експертизі, що є порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 «Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи», об'єкт експлуатується без прийняття його в експлуатацію, що є порушенням ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до ч. 1, 2, 11 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих робіт (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Контроль за виконанням будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про основи містобудування», забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до абз. 1, 2 пп. 1.1 п. 1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 № 273 дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів. Аналогічна норма міститься в Положенні про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області. Абзацом 3 вказаного підпункту виконання будівельних робіт без дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій».Відповідно до ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», забудова територій полягає в розміщенні та здійсненні будівництва нових об'єктів, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування існуючих об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення у сфері містобудування, в тому числі за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації встановлена в Законі України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування». Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 вищезазначеного закону підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика несуть відповідальність у вигляді штрафу за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» передбачено, що підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
01.02.2010 головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якого винним у допущених правопорушеннях встановлено ТОВ «ПП Спеценергомонтаж».
Згідно довідки про вартість виконаних підрядних робіт за листопад 2008 року вартість будівельно-монтажних робіт з початку року по звітний місяць, проведених без дозволу на їх виконання та без затвердженої проектної документації при будівництві водогону в с. Бабурка, Запорізького району Запорізької області становить 133 621,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 вищезазначеного Закону справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.
04.02.2010 начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області була винесена постанова № 6 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на Товариство з обмеженою відповідальністю «ПП Спеценергомонтаж» був накладений штраф у розмірі 50% вартості робіт, проведених без дозволу на їх виконання та без затвердженої проектної документації, що склало 66 810,50 грн. Вказана постанова направлена поштою та отримана директором ТОВ «ПП Спеценергомонтаж», про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 7 ст. З Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Судом встановлено, що на час розгляду справи штраф у розмірі 66 810,50 грн. відповідачем до державного бюджету не сплачено.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 66810,50 грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160- 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПП Спеценергомонтаж» на користь державного бюджету суму боргу в розмірі 66810 (шістдесят шість тисяч вісімсот десять) грн. 50 коп. штрафу за правопорушення у сфері містобудування на р/р 311101106700003, ГУДКУ в Запорізькій області, ЄДРПОУ 34677124, МФО 813015, код платежу 21081100, одержувач: Держбюджет Жовтневого району м. Запоріжжя.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 12.07.2010.
Суддя О.В. Конишева