ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2389/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання С.А. Даниловій,
за участю:
прокурора Шульга О.А., посвідчення № 80 від 10.07.2007
представника позивача Альохіна О.В., довіреність № 26/д від 14.05.2010
представника відповідача не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Бердянського міжрайонного прокурора Запорізької області в інтересах Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до: Відкритого акціонерного товариства «Бердянське автотранспортне підприємство 12306»
про: стягнення 17 000 грн. санкцій за порушення на ринку цінних паперів
ВСТАНОВИВ:
Бердянський міжрайонний прокурор Запорізької області звернувся із адміністративним позовом в інтересах Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» про стягнення 17 000 грн. санкцій за порушення на ринку цінних паперів.
Позов обґрунтовує вимогами ст. ст. 8, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та вказує, що постановою начальника теруправління ДКЦПФР від 09.12.2009 за невиконання розпорядження уповноваженої особи ДКЦПФР щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, на ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» накладено штраф у розмірі 17000 грн. Оскільки сума штрафу відповідачем у добровільному порядку не сплачена, просить суд стягнути з відповідача 17 000 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали вимоги з підстав, викладених вище, наполягають на задоволенні позову та стягненні 17000 грн. штрафу.
Представник відповідача в судовому засіданні 11.06.2010 проти позову заперечив та заявив клопотання про зупинення провадження у справі для надання додаткових доказів в обґрунтування заперечень. Однак, в судові засідання, призначені після поновлення провадження у справі, 02.07.2010 та 13.07.2010 представник відповідача не зявився, письмові заперечення та будь-які докази в їх обґрунтування не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996.
Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке є позивачем у справі, зазначене територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і реалізує в м. Запоріжжі і Запорізькій області завдання, покладені на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку у сфері забезпечення реалізації єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних відповідно до визначених повноважень.
Як вбачається із матеріалів справи, розпорядженням Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.12.2008 № 251-ЗП встановлено, що згідно даних, наведених у формі річного звіту ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» за 2007 рік «Інформація щодо вартості чистих активів емітента», вартість чистих активів станом на 31.12.2007 становила 393,2 тис. грн., а розмір зареєстрованого статутного капіталу товариства станом на 31.12.2007 складав 603,4 тис. грн. Тобто, розмір чистих активів відповідача на кінець звітного 2007 року був менший від розміру його зареєстрованого статутного капіталу на цю ж дату.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 155 ЦК України, товариство в такому випадку мало оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту, або, якщо це неможливо, ліквідуватися.
В розпорядженні від 10.12.2008 № 251-ЗП Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зобовязало ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» в термін до 01.11.2009 усунути порушення законодавства про цінні папери та до 06.11.2009 письмово проінформувати Запорізьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження.
В установлений строк, ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» не вжило відповідних заходів, передбачених чинним законодавством та не виконало вимоги розпорядження від 10.12.2008 № 251-ЗП.
З огляду на це, 11.11.2009 Запорізьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про порушення у відношенні ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
25.11.2009 Запорізьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 312-ЗП про правопорушення на ринку цінних паперів.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб...
Відповідно до ст. 11 цього Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються в судовому порядку.
Згідно з абз. 5 ст. 12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, яка направляється юридичній особі щодо якої застосовано штраф.
25.11.2009 начальник Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, розглянувши матеріали про правопорушення на ринку цінних паперів щодо ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» виніс постанову № 278-ЗП про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою на відповідача накладено штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 17 000 грн. Вищезазначена постанова була направлена на адресу відповідача супровідним листом. Докази направлення знаходяться в матеріалах справи.
Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 25.11.2009 № 278-ЗП в судовому порядку не оскаржив.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатись до суду та господарського суду з позовами у звязку з порушенням законодавства України про цінні папери.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені прокурором в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимоги про стягнення з ВАТ «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» 17 000 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів суд визнає обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими зібраними в справі доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160- 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Бердянське автотранспортне підприємство 12306» штраф за вчинене правопорушення на рику цінних паперів у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.. одержувач Державний бюджет м. Бердянськ Запорізької області, код ЄДРПОУ 34676953, р/р 31113106700011 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 16.07.2010.
Суддя О.В. Конишева