Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2884/10/2370 23.07.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мишенка В. В.,
при секретарі - Гришанові Д.Є.,
за участю: представника позивача Пасічник А.А. - за довіреністю, представника відповідача Головні С.Д. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина»про стягнення заборгованості в сумі 60209 грн. 42 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Звернувшись до суду Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі-позивач) просить стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина»(далі-відповідач) заборгованість в сумі 60209 грн. 42 коп., в тому числі адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2009 році в сумі 59127 грн. 28 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 1082 грн. 14 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у 2009 році у відповідача повинно було працювати вісім інвалідів. Позивачем встановлено, що чотири робочих місця інвалідами зайняті не були. Вартість одного робочого місця, за звітний період, на підприємстві становить 14781 грн. 82 коп. В звязку з чим, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 59127 грн. 28 коп. У встановлений Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»№ 875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі-Закон України № 875-ХІІ) термін, до 15 квітня 2010 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2009 році позивачу не сплатив. У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16.04.2010 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 1082 грн. 14 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити його повністю, стверджуючи, що відповідач не виконав норматив, не створив чотири робочих місця для працевлаштування інвалідів, а також не надав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, в звязку з чим повинен сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.
Представник відповідача з позовом не погодився та надав до суду письмові заперечення від 25.06.2010 року, в якому вказав на те, що відповідачем відповідно до вимог Закону України 875-ХІІ було створено вісім робочих місць для інвалідів, про що було направлено відповідні звіти до Чорнобаївської районної державної адміністрації Черкаської області, виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та до Чорнобаївського районного центру зайнятості.
Оцінивши докази у справі, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного.
Відповідач зареєстрований як юридична особа Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області 09.10.1992 року за № 10000066556, ідентифікаційний код 03793538.
Відповідно до ст. 19 Закону України № 875-XII, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Підприємства, установи, організації, як зазначено в ст. 20 Закону України № 875-ХІІ, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Частиною 4 ст. 20 Закону України № 875-ХІІ передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
У частині 3 ст. 19 Закону України № 875-ХІІ вказано, що підприємства самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону. Відповідно до ст. 18 вказаного Закону підприємства зобовязані: 1. виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; 2. надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів; 3. звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із розрахунку по сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Родина»про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по звіту № 10-ПІ становить 198 осіб, відповідно кількість інвалідів, які повинні працювати на вказаному підприємстві становить вісім осіб. Кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, становить чотири одиниці.
Аналіз правових норм про захист інвалідів дає підстави стверджувати, що обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати, шукати і працевлаштовувати інвалідів, а полягає в обовязку підприємства виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, про що також іде мова в узагальненні судової практики застосування ст.ст. 19, 20 Закону Вищим адміністративним судом України від 15.08.2007 року.
Відповідно до п. 4 ст. 29 Закону України «Про зайнятість населення»№ 803-ХІІ від 01.03.1991 року підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Згідно Наказу Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення»№ 420 від 19.12.2005 року підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання звіт форми 3-ПН подають центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків при наявності вакансій.
Як вбачається із листів Чорнобаївського районного центру зайнятості Черкаської області № 1600/4 від 08.07.2010 року та № 1688/04 від 16.07.2010 року та додатків до них, протягом 2009 року відповідач подав до Чорнобаївського районного центру зайнятості звіт про наявність вакансій форми 3-ПН лише один раз - 30.09.2009 року. Крім того, відповідач надав Чорнобаївському районному центру зайнятості інформацію про наявність вакансій в телефонному режимі.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила суду, що вона працює інспектором по кадрах СТОВ «Родина»і в коло її службових обовязків входить подача звітів про наявність вакансій форми 3-ПН до державної служби зайнятості. Протягом 2009 року нею до Чорнобаївського районного центру зайнятості подався звіт про наявність вакансій форми 3-ПН лише один раз - 30.09.2009 року, у всіх інших випадках вказана інформація направлялась нею до Чорнобаївського районного центру зайнятості в телефонному режимі. Про те, що звіт форми 3-ПН при наявності вакансій необхідно подавати до державної служби зайнятості щомісячно вона не знала. В подальшому зобовязується подавати звіти про наявність вакансій для інвалідів у формі звіту 3-ПН подавати щомісячно.
Таким чином, судом встановлено, що протягом 2009 року відповідач виділив та створив робочі місця для працевлаштування інвалідів в кількості восьми робочих місць, чотири з яких були інвалідами зайняті не були. Інформація про наявність вакансій для інвалідів направлялись відповідачем до Чорнобаївської районної державної адміністрації Черкаської області, виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та до Чорнобаївського районного центру зайнятості в телефонному режимі, а у вигляді звіту форми 3-ПН лише одного разу 30.09.2009 року.
Факт подачі відповідачем інформації про наявність вакансій для інвалідів до місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування не позбавляє відповідача від виконання обовязку щомісячної подачі звітів форми 3-ПН до органів державної служби зайнятості.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не виконано вимоги ст. 18 Закону України № 875-ХІІ та ст. 20 Закону України № 803-ХІІ, а саме не надано державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону України № 875-ХІІ передбачено, що порушення сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. При цьому до правовідносин із стягненням адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 Господарського кодексу України (один рік з дня порушення).
Вартість одного робочого місця, за звітний період, на підприємстві становить 14781 грн. 82 коп. В звязку з чим, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 59127 грн. 28 коп.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати»№ 223 від 15.05.2007 року, пеня обчислюється виходячи із 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16.04.2010 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 1082 грн. 14 коп.
Таким чином, станом на 14.06.2010 року заборгованість відповідача становить 60209 грн. 42 коп., в тому числі адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2009 році в сумі 59127 грн. 28 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 1082 грн. 14 коп.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, а вимоги позивача про відносно адміністративно-господарських санкцій до стягнення.
Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991, № 875-XII , ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина» задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родина»: 19900, Черкаська обл., смт. Чорнобай, вул. Крупської, 44 (ідентифікаційний код 03793538) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів: 18002, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50 (код ЄДРПОУ 21368023) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2009 році та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій на загальну суму 60209 (шістдесят тисяч двісті девять) грн. 42 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.В. Мишенко