Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 127/2718/22
Провадження № 2/127/342/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2022 рокумісто Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі головуючого судді Волошина С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Вінницького національного аграрного університету про визнання протиправним та скасування рішення відповідача прийнятого у формі наказу,
ВСТАНОВИВ:
В провадження Вінницького міського суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_3 , ОСОБА_2 до Вінницького національного аграрного університету про визнання протиправним та скасування рішення відповідача прийнятого у формі наказу, в якому позивачі просять визнати протиправним та скасувати наказ Технологічно-промислового фахового коледжу Вінницького Національного аграрного університету №40-А від 07.04.2020 року «Про переведення студента коледжу на повне державне утримання», яким ОСОБА_4 переведено на повне державне утримання.
Позов мотивований тим, що 10.12.2017 року рішенням Бершадського районного суду Вінницької області у справі №2-1710/2007 позбавлено ОСОБА_5 батьківських прав та передано ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на опікування органу опіки та піклування. 06.09.2018 року на підставі розпорядження Ямпільської районної державної адміністрації Вінницької області №362 «Про влаштування дітей на виховання та спільне проживання в дитячий будинок сімейного типу» неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та його брата ОСОБА_7 як дітей позбавлених батьківського піклування з 06.09.2018 року влаштовано на виховання та спільне проживання в дитячий будинок сімейного типу по АДРЕСА_1 , а позивачів призначено батьками-вихователями цих дітей. Позивачам виплачувалася державна соціальна допомога, а саме грошове забезпечення батькам-вихователям в розмірі 2102 грн щомісячно, та державна соціальна допомога дитині позбавленій батьківського піклування ОСОБА_4 в розмірі 2765,27 гривень щомісячно. 01.09.2018 року ОСОБА_4 розпочав навчання за денною державною формою навчання у Відокремленому структурному підрозділі «Технологічно-промисловий фаховий коледж Вінницького національного аграрного університету» по спеціальності «Харчові технології», період навчання з 01.09.2018 року по 31.01.2022 року. В червні 2021 року позивач ОСОБА_2 отримала довідку від відповідача, з якої їй стало відомо, що дитина ОСОБА_4 в період навчання з 01.04.2020 року по 30.06.2021 року був автоматично переведений на повне державне утримання як особа з числа дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування у зв`язку з досягненням повноліття відповідно до ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та п.п.12, 13 Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання,соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування». Підставою для переведення на повне державне утримання з поміж іншого стало також те, що ОСОБА_4 не було надано до навчального закладу підтверджуючих документів щодо його перебування у прийомній сім`ї чи у будинку дитячого типу, законодавством України не передбачено автоматичне переведення дитини на повне державне утримання після досягнення 18 років. Позивачі вважають, що посилання відповідача на те, що навчальному закладу не було відомо про перебування студента ОСОБА_4 у прийомній сім`ї та у дитячому будинку сімейного типу не відповідає дійсності, оскільки в довідці №46 від 7.02.2020 року, яку було надано навчальним закладом на ім`я начальника Служби у справах дітей Ямпільської РДА, відповідачеві було достеменно відомо, що студент ОСОБА_4 є дитиною-вихованцем дитячого будинку сімейного типу, на якого батьки вихователі отримують державну соціальну допомогу. При цьому відповідач не повідомляв ні позивачів як батьків-вихователів ні дитину-студента ОСОБА_4 про те, що останній автоматично був переведений на повне державне утримання. В жовтні 2021 року відповідач надав відповідь на лист Могилів-Подільської РДА від 23.09.2021 року за вих. №2179/02-02.07, до якої додав копію наказу №40-А від 07.04.2020 року «Про переведення студента коледжу на повне державне утримання», з якого вбачається, що у зв`язку з досягненням 18-річного віку перевести на повне державне утримання студента ІІ курсу 112-А групи технологічного відділення спеціальності «Харчові технології» ОСОБА_4 , котрий має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, підстава: подання заступника директора з виховної роботи ОСОБА_8 17.11.2021 року Могилів-Подільська РДА Вінницької області листом №26-У-467-2 по розгляду звернення щодо припинення виплати грошового забезпечення батькам-вихователям та державної соціальної допомоги на дитину сироту повідомила позивача ОСОБА_2 про переплату державної соціальної допомоги дитині-сироті ОСОБА_4 за період з 01.04.2020 року по 31.08.2021 року, всього в розмірі 49871,52 гривень та переплату грошового забезпечення із врахуванням стипендії та форми навчання дитини-сироти ОСОБА_4 з 01.04.2020 року, всього в розмірі 35560,00 гривень. Така переплата виникла у зв`язку з тим, що відповідач вчасно не повідомив уповноважений орган, позивачів як батьків-вихователів та дитину-студента ОСОБА_4 про автоматичне переведення останнього на повне державне утримання після досягнення 18-ти років. Позивачі вважають, що наказ Відокремленого структурного підрозділу «Технологічно-промисловий фаховий коледж Вінницького Національного аграрного університету» №40-А від 07.04.2020 року «Про переведення студента коледжу на повне державне утримання» є протиправним і підлягає скасуванню через недотримання відповідачем передбаченої законодавством України процедури, яка викладена в Постанові №223 Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування», згідно якої у разі досягнення студентом, який є прийомною дитиною чи дитиною-вихованцем дитячого будинку сімейного типу, повноліттям він за вибором може бути зарахований на повне державне утримання або йому продовжується виплата соціальної допомоги як дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування. Однак, таку згоду ОСОБА_4 відповідачеві не надавав, тому переведення його на повне державне утримання в автоматичному порядку є незаконним, наказ №40-А від 07.04.2020 року підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 01.02.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі, розгляд справи вирішено провести в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
10.06.2022 року від Технологічно-промисловогофахового коледжуВінницького Національногоаграрного університету надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить визнати наказ Відокремленого структурного підрозділу «Технологічно-промисловий фаховий коледж Вінницького Національного аграрного університету» №40-А від 07.04.2020 року «Про переведення студента коледжу на повне державне утримання» правомірним. Відзив мотивований тим, що, на думку відповідача, ОСОБА_4 після досягнення 18-річного віку мав прийняти рішення про продовження проживання в дитячому будинку сімейного типу, про що повідомити ВСП «ТПФК ВНАУ» (абзац 3 п.2 Положення «Про дитячий будинок сімейного типу»). Оскільки ОСОБА_4 не було надано до навчального закладу підтверджуючих документів щодо продовження його перебування у прийомній сім`ї чи у дитячому будинку сімейного типу, його, на підставі ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та п.13 Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання,соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» було переведено на повне державне утримання у зв`язку з досягненням 18-річного віку.
Інших заяв по суті спору матеріали справи не містять.
З огляду на викладене суд не вбачає перепон для розгляду справи та ухвалення рішення по суті спору за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, а також докази в їх сукупності, прийшов до наступного.
Відповідно до ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.2 ст.8 Конституції України, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до розпорядження Ямпільської районної державної адміністрації №362 від 06.09.2018 року влаштовано з 06.09.2018 року на виховання та спільне проживання в дитячий будинок сімейного типу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , неповнолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як дітей, що мають статус дитини, позбавленої батьківського піклування;…доручено фінансовому управлінню Ямпільської районної державної адміністрації здійснювати видатки, пов`язані з утриманням дітей в дитячому будинку сімейного типу та виплатою грошового забезпечення батькам-вихователям за рахунок субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетам (а.с.11-12).
Листом №46 від 07.02.2020 року директором Технологічно-промислового коледжу Вінницького Національного аграрного університету Будяком Р.В. начальника служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації повідомлено про те, що ОСОБА_4 навчається у коледжі на ІІ курсі на державній формі, не отримує академічну стипендію, на повному державному утриманні не перебуває як дитина-вихованець дитячого будинку сімейного типу, на якого батьки отримують державну соціальну допомогу (а.с.13).
Із цього листа вбачається, що навчальний заклад Технологічно-промисловий коледж Вінницького НАУ був обізнаний про те, що неповнолітній (на той час) студент ОСОБА_4 має статус дитини-вихованця дитячого будинку сімейного типу та на повному державному утриманні не перебуває.
Відповідно до наказу №40А від 07.04.2020 року Технологічно-промислового коледжу Вінницького Національного аграрного університету «Про переведення студента коледжу на повне державне утримання» студента ІІ курсу 112-А групи технологічного відділення спеціальності «Харчові технології» напрямку «Зберігання, консервування та переробка молока» ОСОБА_4 , який має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, переведено на повне державне утримання у зв`язку з досягненням вісімнадцятирічного віку на підставіслужбового поданнязаступника директораз виховноїроботи ОСОБА_8 (а.с.16).
Зі змісту вказаного (оспорюваного) наказу встановлено, що підставою для його винесення стало виключно службове подання заступника директора з виховної роботи ОСОБА_8 . Переведення на повне державне утримання пов`язувалось з настанням юридичного факту досягнення студентом ОСОБА_4 повноліття.
Як встановлено судом з листа Могилів-Подільської райдержадміністрації Вінницької області №2179/02-02.07 від 23.09.2021 року позивач ОСОБА_2 в червні 2021 року дізналася про те, що ОСОБА_4 (з 14.02.2020 повнолітній) з квітня 2020 року по червень 2021 року перебував на повному державному утриманні (а.с.14). Однак весь цей час позивачам як батькам-вихователям здійснювалася виплата грошового забезпечення з врахуванням стипендії та форми навчання дитини-сироти ОСОБА_4 з 01.04.2020 року, яка за період з квітня 2020 року по липень 2021 року склала 35560 гривень, переплата ОСОБА_4 виплати державної соціальної допомоги як дитині-сироті, за період з 01.04.2020 року по 31.08.2021 року склала 49871,52 гривень (а.с.17-18). Вказані суми мають правову природу «переплати» - як такі, що не підлягали виплаті у зв`язку з переведенням ОСОБА_4 на повне державне утримання та повинні бути повернуті державі позивачами. Позивачі вважають, що переведення ОСОБА_4 на повне державне утримання було здійснено без їх відома як батьків-вихователів, без відома та згоди самого ОСОБА_4 , який, відповідно до Закону, наділений правом вибору щодо переведення його на повне державне утримання.
Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» право наповне державнезабезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Відповідно до п.13 п.п 1 Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання,соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» (в редакції станом на 07.04.2020 року) дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків і перебували на повному державному утриманні в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, при вступі на навчання до професійно-технічних та вищих навчальних закладів видається безоплатно за рахунок коштів тих закладів, які вони закінчили, комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також грошова допомога в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Учні та студенти зазначеної категорії зараховуються на повне державне утримання в навчальних закладах, до яких вони вступили, і в період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів забезпечуються безоплатно продуктами харчування, одягом, взуттям і м`яким інвентарем за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів. Особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох соціальних стипендій для осіб зазначеної категорії. Виплата зазначеної допомоги провадиться протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах. У разі коли такий учень або студент є прийомною дитиною чи дитиною-вихованцем дитячого будинку сімейного типу, він за вибором може бути зарахований на повне державне утримання або йому продовжується виплата соціальної допомоги як дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування.
Відповідно до абзацу 3 п.2 Положення «Про дитячий будинок сімейного типу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. N 564 Вихованці проживають і виховуються у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку. Після досягнення18-річноговіку такі особи у разі продовження навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти можуть за їх вибором продовжити проживати і виховуватися у цьому дитячому будинку сімейного типу до закінчення відповідних закладів освіти.
З юридичних конструкції викладених в наведених підзаконних актах слідує, що процедура переведення студента, який є дитиною-вихованцем дитячого будинку сімейного типу, на повне державне утримання повинна відбуватися за вибором самої дитини (особи), тобто саме дитина має обрати або бути переведеним на повне державне утримання або продовжити отримувати виплати соціальної допомоги як дитині сироті/дитині позбавленого батьківського піклування. А ні закон, а ні наведені підзаконні акти не містять імперативних норм, згідно яких, дитина, позбавлена батьківського піклування, будучи студентом навчального закладу, при досягненні повноліття (18 річного віку) автоматично та безальтернативно має бути переведена на повне державне утримання.
Судом достеменно встановлено, що навчальний заклад (Відповідач), в якому навчається студент ( ОСОБА_4 ), який є одночасно дитиною-вихованцем дитячого будинку сімейного типу, був обізнаний з таким статусом дитини. По досягненню дитиною вісімнадцятого віку навчальний заклад мав би повідомити дитину про передбачену законодавством можливість переходу на повне державне утримання та отримати від ОСОБА_4 письмову згоду на перехід чи відмову від такого переходу. В цьому випадку було б повністю дотримано законодавчо встановлену норму про «право вибору» особою виду (форми) державного забезпечення. Однак Відповідач, не здійснивши жодних дій щодо встановлення волі особи - студента ОСОБА_4 щодо можливості переведення його на повне державне утримання, здійснив переведення ОСОБА_4 на таке утримання без належної на те правової підстави.
Заперечення Відповідача щодо того, що ОСОБА_4 не повідомив навчальний заклад щодо перебуванні його в дитячому будинку сімейного типу спростовуються матеріалами цивільної справи.
Таким чином суд констатує, що відповідач при винесенні оскаржуваного наказу діяв не на підставі закону та у спосіб що ним (законом) не передбачено.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що наказ Технологічно-промислового фахового коледжу Вінницького Національного аграрного університету №40-А від 07.04.2020 року «Про переведення студента коледжу на повне державне утримання», яким студента ОСОБА_4 переведено на повне державне утримання, слід визнати протиправним та скасувати.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
При подачі позову до суду позивачем ОСОБА_3 було сплачено судовий збір в розмірі 992,40 гривень, який, відповідно до ст.141 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача ОСОБА_3 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 76, 81, 89, 141, 178, 191, 223-225, 263-265, 279 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 та ОСОБА_2 доВінницького національногоаграрного університетупро визнанняпротиправним таскасування рішеннявідповідача прийнятогоу формінаказу задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Технологічно-промислового фахового коледжу Вінницького Національного аграрного університету №40-А від 07.04.2020 року «Про переведення студента коледжу ОСОБА_4 на повне державне утримання».
Стягнути з Вінницького Національногоаграрного університету на користь ОСОБА_3 , в рахунок компенсації сплаченого судового збору, кошти в розмірі 992,40 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення чи складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивачі:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Вінницький національний аграрний університет, ЄДРПОУ 00497236, місцезнаходження: м. Вінниця, просп. Юності, 8.
Суддя: