Ухвала суду № 105378075, 20.07.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2022
Номер справи
160/9738/21
Номер документу
105378075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

20 липня 2022 року Справа № 160/9738/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі клопотання представника позивача про зупинення розгляду справи № 160/9738/21 за позовною заявою Державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

16.06.2021 року Державне підприємство "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.05.2021 року № 0066410724 форма "Р" про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 78 693, 75 грн., із них: податкове зобов`язання 62 955, 00 грн., штрафна (фінансова) санкція (штраф) 17 738, 75 грн., прийняте ГУ ДПС у Дніпропетровській області; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.05.2021 року № 0066420724 про застосування штрафу в розмірі 39 798, 29 грн. за платежем податок на додану вартість, прийняте ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

18.06.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року вирішено подальший розгляд адміністративної справи № 160/9738/21 за позовною заявою Державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача 20.07.2022 року у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про зупинення розгляду справи, у зв`язку із введенням військового стану та території України.

Представник відповідача 20.07.2022 року у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

За приписами ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, а також належне повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути дане клопотання без участі сторін у письмовому провадженні.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення виходячи з наступного.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому дія воєнного стану неодноразово продовжувалась.

Останнім Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.

До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.

Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно зі ст.12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).

Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України визначено правові підстави зупинення провадження у справі.

Так згідно ч.1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі:1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб`єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника;2) необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного представника;3) об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду;4) звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні;5) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції;6) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді - до припинення врегулювання спору за участю судді.

За приписами ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі:1) захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання;2) знаходження учасника справи у довгостроковому відрядженні, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до повернення з відрядження;3) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі - до припинення перебування на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі;4) призначення судом експертизи - до одержання її результатів;5) перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції;6) направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення;7) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів;8) надходження заяви про відвід - до вирішення питання про відвід;9) розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі;10) постановлення ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом - до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів для дослідження судом.

Зазначений перелік підстав для зупинення провадження у справі є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Як вбачається зі змісту заявленого клопотання, представник позивача просить суд зупинити провадження у цій справі, але при цьому не зазначає, на підставі якого саме пункту та якої саме частини статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає перелік правових підстав для зупинення провадження в адміністративній справі, суд зобов`язаний, або має право зупинити провадженні у справі, зазначивши лише, що зупинення має бути здійснено у зв`язку з війським станом.

Однак, у статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України відсутня така підстава для зупинення провадження у справі, як введення у країні воєнного стану.

З огляду на зазначене, судом не вбачається підстав, визначених положеннями ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, для зупинення провадження по справі, а тому в задоволенні клопотання представника позивача слід відмовити.

При цьому, представник позивача неодноразово звертався до суду з клопотаннями про відкладення розгляду справи в судових засіданнях призначених на 23.02.2022 року (у зв`яку з відпусткою), на 13.04.2022 року, на 27.04.2022 року, на 25.05.2022 року та на 29.06.2022 року до закінчення воєнного стану.

При цьому, суд зауважує, що звернення сторони з клопотанням про відкладення розгляду справи у зв`язку з воєнним станом має бути обумовлене неможливістю забезпечення присутності представника в судовому засіданні, яка зумовлена введенням воєнного стану та ситуацією що склалась в окремих регіонах країни.

Однак, на теперішній час в матеріалах справи відсутні докази поважності неприбуття в судові засідання представників позивача, неможливості жодного представника позивача - Державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" прибути в судові засідання враховуючи введений в Україні воєнний стан, неможливості направлення в судове засідання будь-яких інших представників.

Суд також звертає увагу, що а ні позивач, а ні його представники не обмежені в їх правах в умовах воєнного стану, а отже мають право надати суду клопотання про розгляд справи письмовому провадженні, або без участі представника, мають право брати участь за відповідним клопотанням як в режимі відеоконференції в приміщенні іншого суду на території України, так і з використанням системи "EasyCon" за місцем перебування позивача або представника позивача.

Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне відкласти розгляд підготовчого засідання та зобов`язати позивача надати докази поважності причин неявки його представників в судові засідання.

Керуючись приписами ст.ст. 236, 241 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення розгляду справи № 160/9738/21 за позовною заявою Державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Розгляд адміністративної справи № 160/9738/21 за позовною заявою Державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відкласти.

Призначити підготовче засідання на 10.08.2021 року на 11:00 в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5, зала судових засідань №3.

Зобов`язати Державне підприємство "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№79)" надати докази поважності причин неявки в судові засідання, призначені на 23.02.2022 року, на 13.04.2022 року, на 27.04.2022 року, на 25.05.2022 року та на 29.06.2022 року.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя С.І. Озерянська