Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2010 р. справа № 2а-9/10/0570
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Голуб В.А.
при секретаріПітель В.М.
за участю:
представника позивача Мельника О.В.,
представника відповідача Карявця Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Октябрь» до Державної податкової інспекції у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Відкрите акціонерне товариство «Октябрь» звернувся до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, підприємство має податковий борг у сумі 386261, 46 грн. Державною податковою інспекцією у Великоновосілківському районі Донецької області було складено Акт опису активів, на які поширюється право податкової застави від 25.05.2009 року № 6 на загальну суму 770318,64 грн. Зазначає, що активи, на які поширюється право податкової застави, зазначені у вищевказаному акті, становлять цілісний майновий комплекс. Їх продаж стане підставою для ліквідації останнього. Крім того, податковий орган здійснив опис активів, вартість яких перевищує податковий борг більш як у два рази, що є порушенням чинного законодавства. З огляду на вищезазначене, позивач вважає такі дії податкового органу протиправними.
У судовому засіданні представник позивача дав пояснення, аналогічні, викладеним у позовній заяві, позов підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи Державної влади, до яких належить відповідач (ДПІ) їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17 жовтня 2008 року підприємству ВАТ «Октябрь» була направлена 1 податкова вимога на суму 386261,46 грн. Опис активів платника податків шляхом складання Акту опису у податкову заставу є способом реалізації своїх владних управлінських функцій, передбачених, зокрема Законом України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із наступними змінами та доповненнями).
Підпунктом 8.1 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 1.17 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону.
Згідно з діючим підпунктом 8.9.1 пункту 8.9 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що за запитом платника податків, який має податковий борг, податковий орган може видати письмове повідомлення про звільнення окремих видів активів такого платника податків з-під податкової застави, якщо такий податковий орган визначає, що звичайна вартість інших активів, які залишаються у податковій заставі, більше суми податкового боргу, забезпеченого такою податковою заставою, у два чи більше разів, з урахуванням сум будь-яких інших прав дійсних вимог до активів такого платника податків, які мають пріоритет над таким правом податкової застави.
Конституційний Суд України Рішенням від 24.03.2005 N 2-рп/2005 у справі N 1 -9/2005 вирішив, що право податкової застави поширюється не на всі активи платника податків, а залежно від суми його податкового боргу.
У зв'язку з цим 06.07.2006 р. ДПА України видала наказ № 385 «Про затвердження податкового роз'яснення положень статті 8 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який зазначає, що у разі виникнення права податкової застави таке право може поширюватися на активи платника податків, розмір яких не є меншим двократного розміру суми податкового боргу платника податків на день виникнення права податкової застави, включаючи розстрочені (відстрочені) суми податкового боргу. Вартість активів, на які розповсюджується право податкової застави, визначається виходячи з їх балансової вартості за даними бухгалтерського обліку платника податків.
З огляду на наведене, просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач Відкрите акціонерне товариство «Октябрь» є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, присвоєно ідентифікаційний код № 00414552 (а.с.48).
24.11.2009 Донецькою філією державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України був виданий витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, згідно з яким до реєстру по реєстраційному номеру 9278318 було внесено запис про реєстрацію податкової застави на обєкт активи платника податків ВАТ «Октябрь». Правовою підставою обтяження зазначено абз. 4 п.п. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України «Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. 1.17 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону. У силу податкової застави орган стягнення має право в разі невиконання забезпеченого податковою заставою податкового зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами у порядку, встановленому законом. Пріоритет заставодержателя на задоволення вимог із заставленого майна встановлюється відповідно до закону.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Підпунктом 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 цього Закону передбачено, що право податкової застави виникає, у тому числі, у разі несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
Відповідно до п.п. 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 24 березня 2005 року № 2-рп/2005 визнав неконституційними положення підпункту 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу та зазначив, що розмір податкової застави виходячи із загальних принципів права повинен відповідати сумі податкового зобов'язання, що забезпечувало б конституційну вимогу справедливості та розмірності. Розмірність як елемент принципу справедливості передбачає встановлення публічно-правового обмеження розпорядження активами платника податків за несплату чи несвоєчасну сплату податкового зобов'язання та диференціювання такого обмеження залежно від розміру несплати платником податкового боргу.
У судовому засіданні представник відповідача не довів, що активи Відкритого акціонерного товариства «Октябрь», що передані у податкову заставу, відповідають розміру податкового боргу позивача перед бюджетом.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Конституційний Суд України у рішенні від 24 березня 2005 року № 2-рп/2005 акцентував увагу на те, що Конституція України передбачає право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності та право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Основний Закон України встановлює припис, що власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству (стаття 13). Положення Конституції України щодо власності кореспондуються зі статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, згідно з якою кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, що жодним чином не обмежує право держави вводити в дію такі закони, які є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Наведені положення Конституції України та Протоколу № 1 дістали свій подальший розвиток у Цивільному кодексі України. Зокрема, стаття 321 цього Кодексу закріплює непорушність права власності, відповідно до якої особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Виконання конституційного обов'язку, передбаченого статтею 67 Конституції України, реалізується сплатою кожним податків і зборів. Встановлення системи оподаткування, податків і зборів, їх розмірів та порядку сплати є виключно прерогативою закону. При унормуванні цих суспільних відносин держава має право визначати механізми, які забезпечують платником належну сплату податків і зборів. Одним із способів такого забезпечення є введений Законом № 2181 інститут податкової застави.
Таким чином, право податкової застави з огляду на основні принципи, закріплені у Конституції України, а також з урахуванням вищевказаного рішення Конституційного Суду України, може застосовуватися за умови непорушності права власності платника податків боржника, що, в свою чергу досягається шляхом надання платнику податків-боржнику права самостійно визначати перелік активів, на які розповсюджується право податкової застави і які в подальшому можуть бути реалізовані в рахунок погашення його податкового боргу в порядку, встановленому законодавством України.
Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на Наказ ДПА України від 06.07.2006 року за № 385, яким затверджено Податкове розяснення положень статті 8 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки згідно з п.п.п. „г” п.п. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта. У звязку з викладеним та з огляду на приписи ст. 9 КАС України вказаний вище Наказ ДПА України не може бути застосований судом у даному випадку.
Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Великоновосілківському районі Донецької області щодо опису майна ВАТ «Октябрь», на яке поширюється право податкової застави, суд зазначає, що відповідач має право на опис майна, на яке поширюється право податкової застави, проте сума активів повинна відповідати сумі податкового боргу. Тому у задоволенні цієї частини позову слід відмовити.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Октябрь» до Державної податкової інспекції у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Октябрь» до Державної податкової інспекції у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Великоновосілківському районі Донецької області звільнити з податкової застави активи Відкритого акціонерного товариства «Октябрь», що описані в акті № 6 від 25 травня 2009 року, за винятком активів платника податків, що відповідають сумі податкового боргу.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Октябрь» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1,70 (одна гривня сімдесят копійок).
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 18 березня 2010 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 23 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Голуб В. А.