ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"18" жовтня 2007 р.
Справа № 18/166
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ТимошевськоїВ.В. при секретарі судового засідання Горловій М.С. розглянув у відкритому судовому засіданні 18.10.2007 р. о 11:30 год. адміністративну справу №18/166
за адміністративним позовом: Прокурора Новоукраїнського району в інтересах держави, в особі управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі, м. Новоукраїнка Кіровоградської області
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнський кар'єр", м. Новоукраїнка Кіровоградської області
про стягнення 61 666,59 грн.
Представників сторін:
від прокуратури - Ситник Г.М., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення № 444;
від позивача - Діденко Л.В., довіреність № б/н від 03.01.07 головний спеціаліст юрисконсульт;
від відповідача - Дмитрух Д.М., довіреність № 1 від 18.09.07,головний спеціаліст юрисконсульт.
Прокурором Новоукраїнського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі подано позовну заяву № 3274 від 16.08.2007 р. про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнський кар'єр" заборгованості по збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 61 666 грн. 59 коп.
Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представником відповідача подано заперечення на позовну заяву, відповідно до яких відповідач просить закрити провадження у справі у зв'язку з тим, що вирішення даної справи не відноситься до компетенції адміністративних судів.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 10.09. о 16:00 год. до 21.09. о 10:15 год.; з 21.09. до 04.10. о 10:35 год; з 04.10. до 18.10. о 11:30 год.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення сторін, які надані в обґрунтування позовних вимог і заперечень, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-ІV (далі по тексту - Закон).
Згідно статті 1 Закону страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
За вимогами частини 3 статті 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України. Платниками страхових внесків згідно зі статтею 14 та 15 Закону є страхувальники -роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які набувають статусу платників страхових внесків з дня їх взяття на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, є Пенсійний фонд, який, при цьому, є центральним органом виконавчої влади, що слідує з Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. №121/2001.
Виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та підвідомчі їй територіальні органи, які уповноважені стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків (ст.63, 64 Закону). З урахуванням частини 12 Прикінцевих Положень Закону України №1058-ІV функції виконавчої дирекції та її територіальних органів протягом п'яти років з дня набрання чинності цим Законом виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
Згідно частини 1 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески для роботодавця нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Обчислюються страхові внески виключно у грошовій формі та мають сплачуватись за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду та підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника (ст. 20 Закону).
Розміри страхових внесків встановлюються за ставками, визначеними Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р.
Відкрите акціонерне товариство "Новоукраїнський кар'єр" зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі, а тому є платником страхових внесків згідно із Законом (а.с.19).
Як слідує з розрахунків сум страхових внесків, відповідачем самостійно обчислено загальну суму страхових внесків, які підлягали сплаті до органу Пенсійного фонду за березень-травень 2007 р., у загальному розмірі 62 176,59 грн. (а.с. 28-36).
З урахуванням часткової сплати нарахованих за вказаний період страхових внесків, за відповідачем станом на 01.06.2007 р. утворився борг у розмірі 61 666, 59 грн. Вказаний розмір боргу вбачається з розрахунку позивача (а.с. 21), підтверджується даними картки особового рахунку платника (а.с.52-53) та не заперечується в акті звірки взаємних розрахунків від 07.09.2007 р. (а.с. 54).
Згідно із статтею 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого Правлінням ПФУ 19.12.2003 р. №21-1, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати страхових внесків органи Пенсійного фонду надсилають страхувальнику вимогу про сплату боргу (пункт 8.2.). Страхувальник протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми (пункт 8.4.). У разі незгоди з розрахунком суми вимог страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду, а у разі неузгодження має право на оскарження в судовому порядку (пункт 8.5.). Якщо страхувальник, який одержав вимогу, не сплатив зазначену у вимозі суму, або не узгодив і не оскаржив вимогу, або узгодив і не сплатив, орган Пенсійного фонду може звернутися до органів державної виконавчої служби для стягнення у встановленому законом порядку (пункт 8.8.). У зазначених випадках орган Пенсійного фонду має право також звернутися до суду з відповідним позовом (частина 3 статті 106 Закону).
З урахуванням зазначених норм, управлінням Пенсійного фонду в Новоукраїнському районі було сформовано та направлено відповідачу наступні вимоги: № Ю-4 від 14.03.2007 року на суму 7161,00 грн. (а.с. 58), № Ю-5 від 27.03.2207 року на суму 6353,00 грн. (а.с. 62), № Ю-7 від 07.05.2007 р. на суму недоїмки 40924,21 грн. (а.с. 65), № Ю-14 від 02.07.2007 року на суму 11367,18 грн. (а.с. 69).
Зазначені вимоги направлялись позивачем для примусового виконання до ДВС у Новоукраїнському районі та повернуті без виконання (а.с. 55, 59, 63, 66).
Під час розгляду справи відповідачем на вимогу суду доказів повної сплати страхових внесків за період з березня по травень 2007 р. не надано.
Заперечення відповідача щодо закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що дана справа не відноситься до компетенції адміністративних судів спростовується нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом четвертим частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень дається в пункті сьомому статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту першого Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, Пенсійний фонд України (далі - Фонд) є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (далі - Положення про Управління Фонду), управління Фонду у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту шостого пункту 2.2 Положення про Управління Фонду воно відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління, звертаючись до суду із позовом про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду діє як орган державної влади у здійсненні ним владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Пунктом 7 частини 1 статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надано право виконавчій дирекції Пенсійного фонду та її територіальним органам стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
За змістом статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" саме територіальним органам Фонду надано право звертатись до суду з позовом про сплату простроченої заборгованості із сплати страхових внесків.
Отже, спір за участю управління Пенсійного фонду та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме - органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження страхових внесків до фонду, та відповідає нормативному визначенню адміністративної справи.
Враховуючи викладене та з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем недоїмки по страховим внескам, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 71, ч. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. ст. 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнський кар'єр", (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. П. Мирного, 1, р/р 260057421 в ОД Райффайзен банк «Аваль, МФО 323538, код 01372867) на користь управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі (27100, кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 66/17, р/р 256023121218 в ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 323473, код 20650125) - 61 666 грн. 59 коп. заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Суддя
В.В.Тимошевська