КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2009 року справа № 2-а-5272/09/1070 Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н. Д., при секретарі судового засідання Горбач А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»доБілоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській областіпроскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій представники:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС ЦЕНТР» (надалі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області (надалі - відповідач) про скасування рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000210235/1869 від 11.07.2008 р. на суму 7640, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на відсутність факту порушення ним пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95 (надалі Закон України № 265/95), оскільки розрахункова операція за надання послуги гри була проведена через реєстратор розрахункових операцій (надалі РРО) Марія 701, а перевіряючим видані розрахункові документи (чеки). Тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 000210235/1869 від 11.07.2008 р. є неправомірним та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, просив суд у задоволені позову відмовити, у звязку з тим, що з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, повинні бути переведені на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій». Однак, податковим органом в ході проведення перевірки встановлено факт надання позивачем послуг в сфері грального бізнесу з використанням 22 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані та не опломбовані, що є порушення вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На думку податкового органу, відповідно до статті 2 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95, гральні автомати, що застосовуються позивачем в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій автоматів з продажу товарів (послуг).
Оскільки, гральні автомати, які належать позивачу не обладнані пристроєм або програмно-технічним комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції (видача (надання) готівкових коштів), їх використання без фіскальної функції з 01.01.2007 року є порушенням приписів Закону України №265/95-ВР.
З метою забезпечення повного та обєктивного вирішення справи її розгляд неодноразово відкладався.
14 липня 2009 року та 23 липня 2009 року позивачем та відповідачем подані до суду письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Отже, суд вирішує справу на основі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали, беручи до уваги пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено в ході судового розгляду, 27 червня 2008 року посадовими особами державної податкової інспекції у Вінницькій області з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності була проведена перевірка філії позивача - залу гральних автоматів, яка розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 53а (надалі філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР»), про що складено акт від 27.06.2008 р. (надалі Акт перевірки).
За даними Акта перевірки посадовими особами податкового органу в ході проведення перевірки був встановлений факт надання філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» послуги гри в сфері грального бізнесу за готівку з використанням 20-ти гральних автоматів, які непереведені у фіскальний режим роботи, незареєстровані, неопломбовані та не працюють в режимі реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», субєкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, повинні перейти на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з 31 грудня 2006 року.
На думку податкового органу, гральні автомати, що застосовуються філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій автоматів з продажу товарів (послуг).
У звязку з цим, як стверджує відповідач, з 01.01.2007 р. позивач має застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною памяттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.
Водночас, відповідно до пояснень відповідача, послуги гри надаються філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» шляхом продажу електронних кредитів (прийняття ставок), які вводяться на гральних автоматах за допомогою електронного ключа. Розрахунки за купівлю-продаж кредитів для гри на всіх гральних автоматах здійснюються через один реєстратор розрахункових операцій електронний контрольно-касовий апарат моделі Марія 701.
За не проведення позивачем розрахункових операцій за надані послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, а також за використання при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованих, неопломбованих або опломбованих з порушенням встановленого порядку реєстраторів розрахункових операцій податковим органом на підставі Акта перевірки прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій 000210235/1869 від 11.07.2008 р., відповідно до якого позивачу нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 7640, 00 грн.
Проте, суд не приймає до уваги зазначені твердження відповідача та вважає їх необґрунтованими з огляду на таке.
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені Законом України № 265/95.
Обовязок суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосовувати РРО, передбачено статтею 3 Закону України № 265/95.
Згідно зі статтею 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 р. N 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.
Таким чином, з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.
Відповідно до статті 2 Закону України № 265/95, РРО - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
До реєстраторів розрахункових операцій відноситься, зокрема, автомат з продажу товарів (послуг), який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України № 265/95 зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Крім цього, пунктом 3 статті 3 Закону України № 265/95 встановлено, що зазначені суб'єкти підприємницької діяльності, зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій містить перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. № 131).
Отже, субєкти підприємницької діяльності у встановлених законодавством випадках, зобовязані у своїй господарській діяльності використовувати лише РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника (частина перша статті 12 Закону України № 265/95).
Судом встановлено, що філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» при здійсненні готівкових розрахунків за купівлю-продаж кредитів (прийняття ставок) для гри, а також видачі виграшу на усіх гральних автоматах, що знаходяться у залі застосовує РРО апарат Марія - 701, заводський номер ВЖ 5200001582, фіскальний номер 0228009061, реєстраційне посвідчення № 0228009061 від 27.12.2007 р., що не заперечувалось відповідачем.
При цьому, відповідачем не заперечувався також той факт, що РРО - апарат Марія -701, переведений у фіскальний режим роботи, опломбований та внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним грошовим обігом від 14.03.2005 року № 19 із визначенням сфери застосування - «Казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів».
Конструкція і програмне забезпечення зазначеного апарату відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника, відповідає вимогам щодо реалізації фіскальної функції, а отже, він є РРО в розумінні Закону України № 265/95.
Крім цього, як вбачається з наявного в матеріалах справи Акту перевірки, при здійсненні реалізації послуги на гральному автоматі філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» перевіряючими встановлений факт проведення розрахункової операції через переведений у фіскальний режим роботи та опломбований РРО з видачею відповідних розрахункових документів.
Відповідно до письмових пояснень відповідача, фактів проведення розрахункових операції на повну суму покупки (надання послуги) через не зареєстровані, не опломбовані у встановленому порядку та не переведені у фіскальний режим роботи РРО філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» з дати її державної реєстрації, не встановлено.
Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, встановлено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Місцем проведення розрахунків - є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону України № 265/95).
Згідно з пунктом 5 Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20.10.2003 р. N 494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2003 р. за N 1016/8337, придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.
Тобто, приписи зазначених Порядків передбачають необхідність реєстрації продажу товарів (оплати послуг) через РРО одночасно при здійсненні розрахункової операції.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 2 Закону України № 265/95 розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Як встановлено судом, філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР» для надання послуг гри використовує гральні автомати, які не приймають грошові кошти (фішки, жетони) безпосередньо від гравців, оскільки вони не обладнані купюроприймачами або монетоприймачами, а також не видають виграш в грошовому виразі. Дані автомати приймають ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення у поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок.
Внесення у поле кредиту грального автомату розміру придбаної споживачем ставки для гри не може вважатись розрахунковою операцією, оскільки в цей момент кошти, що становлять доход споживача чи продавця послуги не передаються.
За таких обставин, гральні автомати, що використовуються філією ТОВ «Ігросервіс - центр», не можуть розглядатись як РРО в розумінні Закону України № 265/95.
Саме тому, розрахунок між споживачем послуги гри і продавцем такої послуги здійснюється з використанням РРО - апарату Марія - 701, який і виконує фіскальну функцію та в якому зберігаються грошові кошти.
Встановлюючи обставини правомірності застосування до відповідача штрафних санкцій, суд також досліджував обґрунтованість встановлення її розміру.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи Акту перевірки в ході проведення перевірки перевірючими встановлено факт використання філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» 20-ти гральних автоматів, які, на думку відповідача, є реєстраторами розрахункових операцій, однак не оснащені фіскальною памяттю і не працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.
Приписами пункту 2 статті 17 Закону України № 265/95 встановлено, що у разі застосування суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до нього застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, розмір штрафних санкцій, в разі наявності підстав для їх застосування повинен був би складати 20х340 грн.=6800 грн.
Однак, позивачу відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000210235/1869 від 11.07.2008 р., нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 7640, 00 грн., що не відповідає обставин, встановленим в ході проведення перевірки.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто законодавець, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладає саме на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Проте, відповідачем не надано суду жодних належних та достатніх доказів, які б обґрунтовували твердження відповідача про зобовязання позивача щодо встановлення РРО або іншого фіскального пристрою на кожний гральний автомат, який не обладнаний купюроприймачами або монетоприймачами, як і доказів порушення терміну переведення філії ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» або її непереведення на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Зважаючи на викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області № 000852235/2070 від 19.09.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 8500 (вісім тисяч пятсот) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР» судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (п/р 2600601002174 ВАТ ВТБ Банк в м. Києві, МФО 321767, ЗКПО 34326294).
Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Д. Панченко
постанову виготовлено у повному обсязі 20.08.2009 р.
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
18 серпня 2009 року справа № 2-а-5272/09/1070 Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н. Д., при секретарі судового засідання Горбач А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»доБілоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській областіпроскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій представники:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області № 000852235/2070 від 19.09.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 8500 (вісім тисяч пятсот) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР» судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (п/р 2600601002174 ВАТ ВТБ Банк в м. Києві, МФО 321767, ЗКПО 34326294).
Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Д. Панченко