Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2022 року Справа № 160/7279/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
23.05.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
1) визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлену листом № 14196-9369/П-01/8-0400/22 від 10.05.2022, у проведенні:
- перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням 88% основного розміру пенсії;
- індексації базового ОСНП ОСОБА_1 з 88% суми грошового забезпечення - 17234,28 грн, вказаного у довідці про розмір грошового забезпечення №22/6-3951 від 27.07.2021;
- нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021;
- нарахування та виплати доплати (заборгованості), яка виникла з 01.12.2019 до 30.04.2022 з урахуванням пенсійних виплат 88% розміру грошового забезпечення, щомісячної доплати з 01.07.2021 в сумі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.04.2021 та індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 із розрахунку 15 166,17 грн (основний розмір пенсії)* 0,14 (коефіцієнт індексації) = 2 123,26 грн, яку проведено з 01.03.2022;
- невідкладної виплати ОСОБА_1 заборгованості, яка виникла з 01.12.2019 по день проведення перерахунку пенсії у сумі 262 501,80 грн;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- невідкладно здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-3951 від 27.07.2021, з урахуванням розміру пенсії 88% грошового забезпечення - 17 234,28 грн, який становить 15 166,17 грн;
- провести з 01.03.2022 індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 з суми 88% грошового забезпечення згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-3951 від 27.07.2021, із розрахунку 15 166,17 грн (основний розмір пенсії)* 14%/100 (коефіцієнт індексації) = 2 123,26 грн, та виплачувати з 01.03.2022 індексацію у сумі 2123,26 грн та проіндексовану пенсію в сумі 17 289,43 грн із розрахунку 15166,17 (основний розмір пенсії)+2123,26 (індексація) = 17 289,43;
- невідкладно нарахувати та здійснити виплату щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у сумі 2 000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021, починаючи з 01.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум, та виплачувати пенсію у сумі 19 289,43 грн із розрахунку 15166,17 (основний розмір пенсії) + 2 123,26 (індексація) + 2 000 (щомісячна доплата) = 19289,43;
- невідкладно здійснити обчислення, нарахування різниці (заборгованості) в пенсійному забезпеченні за період з 01.12.2019 по день проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-3951 від 27.07.2021, з урахуванням 88% розміру грошового забезпечення, основного розміру пенсії 15 166,17 грн, щомісячної доплати з 01.07.2021 у сумі 2 000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 та індексації у сумі 2 123,26 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, яку проведено з 01.03.2022 року, з розрахунку, наведеного позивачем у позовній заяві;
- невідкладно здійснити виплату різниці (заборгованості) у пенсійному забезпеченні в сумі 262 501,80 грн, яка виникла з 01.12.2019 до 30.04.2022 - день проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 160/17138/21 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-3951 від 27.07.2021;
3) проводити в подальшому перерахунок, нарахування та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 88% розміру грошового забезпечення, встановленого 08.02.2005 при призначенні пенсії, довічно (безстроково).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що пенсію йому призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 у розмірі 88% грошового забезпечення. При перерахунку його пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.03.2018 розмір пенсії було зменшено з 88% до 70% грошового забезпечення. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 у справі № 160/1962/20 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру його пенсії з 88% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення, визначених у довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області. На підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір його грошового забезпечення № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України. 27.01.2022 позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву про добровільне виконання рішення суду. 13.04.2022 він отримав відповідь песійного органу № 7920-2151/П-01/8-0400/22 від 24.03.2022 з доданими до неї протоколом перерахунку пенсії та розрахунком заборгованості, яка виникла з 01.12.2019. Після ознайомлення з отриманими документами позивачу стало відомо про те, що під час здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 відповідачем: протиправно зменшено відсотковий розмір пенсії позивача з 88% до 70% грошового забезпечення; скасовано щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021; з 01.03.2022 проведено індексацію базового ОСНП з 70% грошового забезпечення замість 88%; відмовлено позивачу у погашенні заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, нарахованих пенсійним органом з 01.12.2019 в сумі 146 046,79 грн з посиланням на відсутність бюджетних коштів на погашення заборгованості. Не погодившись з проведеним перерахунком пенсії, позивач 15.04.2022 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про: здійснення перерахунку та виплати різниці його пенсії у розмірі 88% суми грошового забезпечення з 01.12.2019; проведення індексації перерахованої пенсії у розмірі 88% суми грошового забезпечення з 01.03.2022; нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021; здійснення невідкладно перерахунку та виплати заборгованості, яка виникла з 01.12.2019, з урахуванням розміру пенсії - 88% грошового забезпечення в сумі 262 501,80 грн. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 14196-9369/П-01/8-0400/22 від 10.05.2022 протиправно, на думку позивача, відмовлено у поновленні його порушених прав, що стало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 25.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву з доказами його обґрунтування; витребувано від відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача, яку постановлено надати суду у строк для подання відзиву.
Відповідач отримав копію ухвали від 25.05.2022 з копією позовної заяви та доданими до неї документами 03.06.2022, що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи. Строк для подання відзиву тривав до 18.06.2022. Станом на 05.07.2022 від відповідача до суду відзив на позов та витребувані докази не надходили.
Суд звертає увагу, що станом на 05.07.2022 від відповідача повідомлень про неможливість подання до суду витребуваних ухвалою від 25.05.2022 доказів, а також заяв або клопотань не надходило.
Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами частини 9 статті 80 КАС України у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
Зважаючи на те, що відповідача було належним чином повідомлено про відкриття првадження у справі, своїм правом на подання відзиву відповідач не скористався, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
За правилами частини 6 статті 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Строк розгляду даної справи тривав до 24.06.2022. У зв`язку з перебуванням судді у щорічній відпустці з 20.06.2022 до 04.07.2022 справу розглянуто у перший робочий день 05.07.2022.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (31 рік вислуги), призначену з 08.02.2005 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Згідно з відомостями комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 у справі № 160/1962/20, яке набрало законної сили 25.04.2020, було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21, яке набрало законної сили 06.01.2022, було визнано протиправною відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, наданої Департаментом персоналу МВС України, викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010202-8/113536 від 27.08.2021; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01.12.2019 та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України № 22/6-3951 від 27.07.2021 «Про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 », з урахуванням раніше виплачених сум. Судом у рішенні від 06.12.2021 зазначено про передчасність позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 88% від грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії та відмовлено в цій частині позовних вимог.
На звернення ОСОБА_1 від 14.01.2022 з питання виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 7920-2151/П-01/8-0400/22 від 24.03.2022 повідомлено, зокрема, що рішення суду буде виконано в строки, передбачені законодавством, та зазначено, що копії розрахунку пенсії та розрахунку на доплату, проведених на виконання зазначеного рішення суду, позивач зможе отримати у будь-якому відділі обслуговування громадян (сервісному центрі) управління обслуговування громадян Головного управління.
15.04.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій висловив свою незгоду з проведеним відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 перерахунком пенсії та просив: здійснити перерахунок та виплату різниці його пенсії у розмірі 88% суми грошового забезпечення з 01.12.2019; провести індексацію перерахованої пенсії у розмірі 88% суми грошового забезпечення з 01.03.2022; не скасовувати нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн, яка виплачується йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021; невідкладно здійснити перерахунок та виплату заборгованості, яка виникла з 01.12.2019, з урахуванням розміру пенсії - 88% грошового забезпечення, в сумі 262 501,80 грн. Також позивач просив надати інформацію про розмір його пенсії після перерахунку за рішенням суду та суму заборгованості, яка виникла з 01.12.2019 після перерахунку пенсії, надати копії протоколів перерахунку пенсії з 01.12.2019 та розрахунок перерахунку по місяцям з відображенням доплати за кожен місяць.
На звернення ОСОБА_1 від 15.04.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано лист-відповідь № 14196-9369/П-01/8-0400/22 від 10.05.2022, яким повідомлено позивача, зокрема, що в порядку виконання постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист деяких категорій осіб» позивачу було проведено перерахунок пенсії та її розмір становив 7467,28 грн. Внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду сума збільшення пенсії під час її перегляду становила 1405,87 грн, тому щомісячна доплата, передбачена Постановою № 713, з 01.07.2021 була встановлена у сумі 594,13 грн, якої не вистачає до 2000,00 грн. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 17234,28 грн, зазначеного у довідці № 22/6-3951 від 27.07.2021 Департаменту персоналу МВС України. Доплата на виконання рішення суду становить 146046,79 грн. Також зазначено, що рішенням суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення, тому перерахунок пенсії проведено за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Доплату на виконання рішень суду буде здійснено після надходження відповідних бюджетних асигнувань. З 01.05.2022 виплата пенсії позивачу здійснюється у сумі 13752,96 грн, яку обчислено на виконання рішення суду та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку позивачу пенсії виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Згідно із пунктом 4 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Суд вважає відсутніми підстави для закриття провадження у цій справі на підставі пункту 2 частини першої статті 170 КАС України, оскільки у справі № 160/17138/21 позовні вимоги щодо відсоткового значення розміру пенсії не вирішувались судом по суті з огляду на їх передчасність.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу на підставі Закону № 2262-ХІІ призначено пенсію з 08.02.2005 у розмірі 88% грошового забезпечення (вислуга 31 рік).
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті йому пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням 88% основного розміру пенсії.
Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України. Однак основний розмір пенсії позивача при проведенні перерахунку було обчислено з розрахунку 70% сум грошового забезпечення. При цьому відповідач зазначив, що оскільки рішенням суду від 06.12.2021 у справі № 160/17138/21 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію позивачу виходячи з розміру 88% відповідних сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії проведено за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Суд звертає увагу, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019 відповідачем неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
За змістом Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років у розмірі 88% суми грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
Згідно з вказаним правилом «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.
Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 88% відповідних сум грошового забезпечення. Права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 88%, мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
Нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії виникло після набрання відповідними актами чинності.
При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17, від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17, від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17.
Право позивача на перерахунок пенсії відповідно до довідки № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, починаючи з 01.12.2019 вже захищено в судовому порядку рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21, яке набрало законної сили 06.01.2022.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Спір між сторонами виник щодо розміру пенсії позивача у відсотковому значенні відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, тобто з дати проведення перерахунку пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21.
З огляду на визнання судом протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 88% до 70% суми грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, під час її перерахунку з 01.12.2019 на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21, суд зобов`язує відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданій Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України.
Суд окремо зазначає, що відповідач відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» має враховувати при здійсненні такого перерахунку висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, які є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, що застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною відмови відповідача у проведенні індексації базового ОСНП ОСОБА_1 з 88% суми грошового забезпечення - 17234,28 грн, вказаного у довідці про розмір грошового забезпечення №22/6-3951 від 27.07.2021, та зобов`язання відповідача провести з 01.03.2022 індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 з суми 88% грошового забезпечення згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-3951 від 27.07.2021 суд зазначає наступне.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», яка набрала чинності з 01.03.2022, установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
З розрахунку пенсії за вислугу років у пенсійній справі N/A 27537 для ОСОБА_1 встановлено, що при перерахунку пенсії позивача її розмір підвищено на коефіцієнт збільшення 1,14. Індексація базового ОСНП була розрахована в сумі 1688,96 грн з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення 12064 (17234,28 грн * 70%). З урахуванням індексації основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 13752,96 грн (12064 + 1688,96).
Беручи до уваги, що відповідачем було протиправно зменшено розмір пенсії позивача з 88% до 70% суми грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, під час її перерахунку з 01.12.2019, а також враховуючи висновок суду про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 88% суми грошового забезпечення, індексація базового ОСНП відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 має обчислюватися з основного розміру пенсії позивача, встановленого під час її призначення.
Відтак підлягає задоволенню вимога позивача про зобов`язання відповідача провести з 01.03.2022 індексацію його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 з суми 88% грошового забезпечення, тобто з розміру пенсії позивача, встановленого при її призначенні.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною відмови відповідача у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 та зобов`язання відповідача нарахувати та здійснити виплату такої щомісячної доплати до пенсії позивачу, починаючи з 01.07.2021, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
У рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 у справі № 160/1962/20, яке набрало законної сили 25.04.2020, судом встановлено, що у квітні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 у зв`язку зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», а також на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, вказаного у довідці від 27.03.2018 № 83/27537, що надійшла від Ліквідаційної комісії ГУ МВС у Дніпропетровській області.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як зазначено у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 14196-9369/П-01/8-0400/22, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 у справі № 160/1962/20 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 88% від грошового забезпечення 7810,00 грн, вказаного у довідці, виданій ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». В порядку виконання постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист деяких категорій осіб» позивачу було проведено перерахунок пенсії та її розмір становив 7467,28 грн. Внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду сума збільшення пенсії під час її перегляду становила 1405,87 грн, тому щомісячна доплата, передбачена Постановою № 713, з 01.07.2021 була встановлена у сумі 594,13 грн, якої не вистачає до 2000,00 грн. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 17234,28 грн, зазначеного у довідці № 22/6-3951 від 27.07.2021 Департаменту персоналу МВС України.
Таким чином, з матеріалів справи встановлено, що пенсія позивача перераховувалася з 01.01.2016 на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 у справі № 160/1962/20.
Наступний перерахунок пенсії позивача було проведено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист деяких категорій осіб», внаслідок якого з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату в сумі 594,13 грн, якої не вистачало до 2000,00 грн.
Після проведення перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21, розмір пенсії позивача обчислюється без урахування щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.
Так, згідно з розрахунками пенсії за вислугу років позивача від 13.04.2022 розмір пенсії до перерахунку на підставі рішення суду від 06.12.2021 у справі №160/17138/21 становив 8232,70 грн (основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення 5467,28 грн, індексація 765,42 грн, щомісячна доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 2000 грн). Після перерахунку розмір пенсії становить 13752,96 грн (основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення 12064 грн, індексація 1688,96 грн).
Оскільки пенсія позивача була перерахована з 01.12.2019 на підставі рішення суду у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення та розмір пенсії внаслідок такого перерахунку збільшився на суму, що перевищує 2000 грн, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 грн, встановленої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.
При цьому суд відхиляє доводи позивача про те, що проведений на підставі рішення суду з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії перерахунок не може вважатись перерахунком пенсії в розумінні постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.
Предметом спору в адміністративній справі №160/17138/21 було право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки № 22/6-3951 від 27.07.2021 Департаменту персоналу МВС України про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.
За результатами судового розгляду вказаної справи відповідне право позивача підтверджено судом, встановлено наявність передбачених законодавством підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити дії, які він мав вчинити на підставі приписів чинного законодавства. Тобто судовим рішенням поновлено право, яке вже визначено чинним законодавством.
А тому перерахунок пенсії на підставі судового рішення є перерахунком аналогічним за правовою природою перерахункам, що здійснюються органами Пенсійного фонду України на підставі нормативно-правових актів.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 не містить будь-яких застережень та умов щодо того, у разі проведення з яких саме підстав перегляду (перерахунку) пенсії після 01 березня 2018 року щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим пункту 1 цієї Постанови, не виплачується.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем не порушено право позивача на отримання доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021, тому підстави для задоволення позовних вимог у цій частин відсутні.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача невідкладно здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.12.2019, у тому числі з урахуванням індексації з 01.03.2022, та здійснити виплату різниці (заборгованості) у пенсійному забезпеченні яка виникла з 01.12.2019 до 30.04.2022 - день проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі № 160/17138/21 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-3951 від 27.07.2021, у визначених позивачем грошових сумах на підставі наведених ним у позовній заяві розрахунках, суд зазначає наступне.
Перерахунок пенсії належить до компетенції органу Пенсійного фонду України. Оцінка розміру щомісячних виплат пенсії позивачу може бути зроблена лише після проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахунку пенсії в порядку виконання даного судового рішення.
Передчасне задоволення таких вимог фактично суперечить основним засадам адміністративного судочинства, оскільки судове рішення не може ставитись у залежність від настання або ненастання обставин, що можуть виникнути в майбутньому.
Також, у разі незгоди позивача з подальшими діями відповідача, останній не позбавлений права звернутися за захистом порушених прав з відповідним позовом до суду.
Отже дані позовні вимоги, на думку суду, є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки перерахунок пенсійної виплати наразі не проведено.
Кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Вимоги про зобов`язання відповідача проводити в подальшому перерахунок, нарахування та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 88% розміру грошового забезпечення, встановленого 08.02.2005 при призначенні пенсії, довічно (безстроково) заявлені на майбутнє, тому не підлягають задоволенню, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем за подання до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією № 116 від 20.05.2022.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.12.2019 з 88% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданій Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням раніше виплачених сум;
- провести з 01.03.2022 індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з урахуванням розміру пенсії - 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 22/6-3951 від 27.07.2021, виданій Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Повний текст рішення складено 05.07.2022.
Суддя В.В. Рянська