Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
30 червня 2022 рокуСправа № 160/23682/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСидоренко Д.В. за участі секретаря судового засіданняШевченко І.Є. за участі: представника відповідача Лавренкова О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2022 року позов було задоволено частково. Визнано протиправною відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладену в листі Новомосковського районного відділу ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 03.09.2021 року №1235-1617/1235-21. Зобов`язано Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В задоволені інших вимог відмовлено.
06.06.2022 року судом було видано позивачу виконавчий лист по справі щодо зобов`язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
21.06.2022 року до суду від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшла заява, в якій представник просить суд: відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/23682/21 від 24.03.2022 року, до припинення воєнного стану.
В обґрунтування поданої заяви представник відповідача зазначає, що 23.02.2022 року Державною міграційною службою України, з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року між територіальними органами ДМС, було прийнято Наказ №41, відповідно до якого наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами. На виконання вимог вищевказаного наказу, Головним управлінням ДМС України в Дніпропетровській області передано до апарату ДМС бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року. Також, зауважує, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на території України було введено воєнний стан, дію якого продовжено, тому 22.03.2022 року Державною міграційною службою України прийнято Наказ №57, відповідно до п.1 якого зазначено передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУ ДМС у (західні регіони) залишки бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами. Отже, враховуючи, що на виконання вищевказаних наказів Державної міграційної служби України, бланки суворої звітності, а саме паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, були евакуйовані за межі Дніпропетровської області для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання, відповідач просить суд відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2022 року, до припинення ведення воєнного стану.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2022 року заяву було призначено до розгляду у судовому засіданні на 30.06.2022 року об 11:00 год.
У судове засідання з`явився представник Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області, подану заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі підтримав, просив суд відстрочити виконання рішення суду від 24.03.2022 року, до припинення воєнного стану.
Позивач до суду не прибула, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлена належним чином, що підтверджується матеріалами справи. 29.06.2022 року засобами електронного зв`язку та 04.07.2022 року до суду від ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення, в яких вона просить суд у задоволенні заяви Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення по справі №160/23682/21 від 24.03.2022 року до припинення воєнного стану - відмовити. В обґрунтування поданих заперечень позивач зазначає, що відстрочення виконання рішення передбачає невизначений строк, а саме до припинення воєнного стану. Зауважує, що Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, але в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч.2 ст.64 Конституції України. Наголошує, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України, та необхідний для вступу на навчання, працевлаштування, а також, в умовах воєнного стану відсутність в особи паспорта громадянина України є порушенням його громадянських прав. Позивач вважає, що у спірному випадку обставини неможливості виконання судового рішення є непропорційними з інтересами дитини, оскільки видача паспорта громадянина України має важливе значення для нього, як громадянина України.
вступу на навчання, працевлаштування, а також, в умовах воєнного стану відсутність в особи паспорта громадянина України є порушенням її громадянських прав. Позивач вважає, що у спірному випадку обставини неможливості виконання судового рішення є непропорційними з інтересами позивача, оскільки видача паспорта громадянина України має важливе значення для позивача, як громадянина України.Частиною 2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області, враховуючи письмові заперечення ОСОБА_1 , розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до ч.4 ст.378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Так, судом встановлено, що Наказом №41 Державної міграційної служби України від 23.02.2022 року "Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року на баланс апарату ДМС)", з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року між територіальними органами ДМС, відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 123 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 жовтня 2010 року №1202 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01 листопада 2010 року за №1019/18314, відповідно до підпункту 25 пункту 10 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 360, наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно з накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Згідно з п.1. Наказу Державної міграційної служби України №57 від 22.03.2022 року "Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУДМС у ............. області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів", наказано передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУДМС у ............. області залишки бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Відповідно до п.2. вищевказаного Наказу, начальникам ГУДМС, УДМС в областях, (крім ГУДМС України у Закарпатській області), ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області:
2.1. Забезпечити до 25.03.2022 в установленому законодавством порядку передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу підпорядкованого територіального органу ДМС на баланс ГУДМС в ............. області згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
2.2. До 25.03.2022 передати до ГУДМС у ............. області для зберігання на період воєнного стану наявні книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів відповідно до актів приймання-передачі.
2.3. Відрядити для передачі бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року матеріально відповідальну особу, яка має належним чином оформлений акт приймання-передачі/(накладну (вимогу).
2.4. Забезпечити в установленому законодавством порядку відображення господарських операцій з передачі бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року у відповідних регістрах бухгалтерського обліку, а також фінансовій та бюджетній звітностях.
Пунктом 4 Наказу №57, визнано таким, що втратив чинність нереалізований наказ ДМС від 23.02.2022 №41 «Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року на баланс апарату ДМС)».
Матеріалами справи підтверджується, що листом від 01.06.2022 року №1201.6/10434-22 Головне управління ДМС України в Дніпропетровській області звернулося до Голови Державної міграційної служби України, в якому повідомило, що "на сьогоднішній день кількість рішень судів про зобов`язання ГУ ДМС у Дніпропетровській області оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, які потребують виконання становить 58 рішень. Станом на 01.06.2022 року в Головному управлінні ДМС у Дніпропетровській області знаходяться 12 заяв громадян України, які звернулись із судовими рішеннями, що набрали законної сили до територіальних підрозділів ГУ ДМС у Дніпропетровській області. В свою чергу Головним управлінням ДМС у Дніпропетровській області проводиться робота з підготовки та подання заяв про відстрочення виконання зазначених судових рішень з метою недопущення відкриття виконавчих проваджень та стягнення виконавчого збору відповідно до статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII. Враховуючи зазначене, просимо Вас посприяти у вирішенні даного питання, щодо виконання судових рішень про зобов`язання оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року".
Суд зазначає, що з аналізу норм ст.378 КАС України слідує, що у виняткових випадках та за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення. Обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення, на переконання суду, є матеріальне становище, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд враховує, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Разом з тим, згідно відомостей з офіційної сторінки Головного управління ДМС у Дніпропетровській області (https://www.facebook.com/dp.dmsu) від 10.06.2022 року розміщена інформація, що на сьогоднішній день повністю відновлено роботу у наступних підрозділах міграційної служби Дніпропетровської області: Апарат ГУ ДМС: ВОД№1; ВОД№2; ВОМІРМП. Територіальні підрозділи: 1.Амур-Нижньодніпровський відділ у м.Дніпрі; 2.Шевченківський відділ у м.Дніпрі; 3.Соборний відділ у м.Дніпрі; 4.Індустріальний відділ у м.Дніпрі; 5.Центральний відділ у м.Дніпрі; 6.Чечелівський відділ у м.Дніпрі; 7.Новокодацький відділ у м.Дніпрі; 8.Самарський відділ у м.Дніпрі; 9.Слобожанський відділ; 10.Південний відділ у м.Кам`янському; 11.Заводський відділ у м.Кам`янському; 12.Покровський відділ у м.Кривому Розі; 13.Саксаганський відділ у м.Кривому Розі; 14.Тернівський відділ у м.Кривому Розі; 15.Центрально-міський відділ у м.Кривому Розі; 16.Довгінцевсько-металургійний відділ у м.Кривому Розі; 17.Криворізький відділ у м.Кривому Розі; 18.Нікопольський відділ; 19.Новомосковський відділ; 20.Павлоградський відділ; 21.Синельниківський відділ; 22.Томаківський сектор; 23.Петриківський сектор; 24.Першотравенський сектор; 25.Верхньодніпровський відділ; 26.Софіївський сектор; 27.Васильківський відділ; 28.Солонянський відділ; 29.Магдалинівський сектор; 30.Жовтоводський сектор; 31.Марганецький відділ; 32.Криничанський сектор; 33.Межівський сектор; 34.Вільногірський сектор; 35.Петропавлівський сектор; 36.Царічанський сектор; 37.Широківський сектор; 38.П`ятихатський сектор; 39.Тернівський відділ; 40.Дніпровський відділ у м.Кам`янське; 41.Апостолівський відділ; 42.Інгулецький відділ у м.Кривому Розі.
Частиною 1 ст.370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що на даний час повністю відновлено роботу ВОД№1 та ВОД№2 Головного управління ДМС у Дніпропетровській області, у зв`язку із чим відсутні обставини, що ускладнюють виконання рішення суду від 24.03.2022 року, або роблять його неможливим, тому суд вважає заяву представника відповідача необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Частиною 8 ст.378 КАС України передбачено, що ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.
Керуючись ст.ст.243, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволені заяви відповідача про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №160/23682/21.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в строки та порядку, передбачені статями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складений 05.07.2022 року.
Суддя Д.В. Сидоренко