Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2022 року Справа № 160/26343/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального закладу "Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Комунального закладу «Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради», в якому просить:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівель та споруд (господарча будівля літера М (дезкамера), склад матеріальних цінностей літера К-2) за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н., Перещепинська ТГ, село Панасівка, вулиця Північна, будинок 36 Комунального закладу "Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 03188300), до повного усунення порушень;
- встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію об`єктів, а саме: будівель та споруд (господарча будівля літера М (дезкамера), склад матеріальних цінностей літера К-2) за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н., Перещепинська ТГ, село Панасівка, вулиця Північна, будинок 36 Комунального закладу "Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 03188300), до повного усунення порушень.
Позовні вимоги обгрунтовані посиланням на встановлення під час планової первірки порушень Комунальним закладом «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2021 відкрито провадження у справі №160/26343/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
25.01.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Комунального закладу «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позовної заяви, вказуючи, що ним було вжито усі заходи, спрямовані на недопущення завдання шкоди життю і здоров"ю людей.
Відповідно до наказу КЗ «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» «Про виведення з експлуатації будівель» від 26.10.2021 №107 виведено з експлуатації складські будівлі 1,2,3 (літера Р) (позивачем помилково зазначено в Акті «Літера К-2»), господарські будівлі-дезкамера (літера М), у зв"язку з незадовільним станом протипожежної безпеки.
Відповідач зазначає, що повідомляв позивача про усунення виявлених порушень.
В період з 14.02.2022 по 25.03.2022 суддя знаходилась у відпустці.
Розгляд справи здійснюється після виходу судді з відпустки.
Судом встановлено наступні обставини справи:
Відповідно до п. 1 наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (з основної діяльності), наказано провести планові перевірки щодо додержання суб"єктами вимог законодавства у сфері цивільного захисту , техногенної та пожежної безпеки згідно з Переліком об"єктів, що підлягають плановій перевірці, що додається.
Зокрема, до вказаного Переліку включено Комунальний заклад «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» за адресою 51224, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Панасівка, вул. Північна, 36.
Повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) №516 від 20.09.2021 було вручено особисто під розписку директору Закладу.
За результатами проведення планового заходу державного (контролю) щодо дотримання Комунальним закладом «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки 18.10.2021 за №230 складено відповідний акт.
В акті зафіксовані наступні порушення забезпечення пожежної безпеки:
- в господарчій будівлі літера М (Дезкамера):
п.2.5. глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні (ППБУ): дерев"яні елементи горищних покритів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;
п. 1.8 глави 1 розділу ІV ППБУ: допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж;
п. 1.6. глави І розділу ІV ППБУ: з"єднання , відгалуження та оцінювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
п.1.15 глави І розділу V ППБУ: на ящиках для загального відключення силових та освітлювальних мереж приміщення відсутні пристосування для пломбування та замикання на замок;
п.1.7. глави І розділу ІV ППБУ: відгалужувальні та з"єднувальні коробки незакриті кришками з негорюючих або важкогорюючих матеріалів;
п. 1.21 глави І розділу ІV ППБУ не виконано захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
п. 1.2. глави 1 розділу V ППБУ будівля не обладнана системою пожежної сигналізації.
-на складі матеріальних цінностей літера К-2 :
п.2.5. глави 2 розділу ІІІ ППБУ: дерев"яні елементи горищних покритів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;
п. 1.8 глави 1 розділу ІV ППБУ: допускається улаштування та експлуатацця тимчасових електромереж;
п. 1.6. глави І розділу ІV ППБУ: з"єднання , відгалуження та оцінювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
п. 1.7 глави І розділу ІV ППБУ відгалужувальні та з"єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
п. 1.21 глави І розділу ІV ППБУ не виконано захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
п. 1.2. глави 1 розділу V ППБУ будівля не обладнана системою пожежної сигналізаці;.
п. 3.11 глави 3 розділу V ППБУ для розміщення первинних засобів пожежогасіння у складських приміщеннях, спеціальні пожежні щити (стенди) не встановлено.
Позивач вважає, що перелічені у акті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють реальну загрозу життю і здоров`ю людей, які працюють, перебувають на об`єкті.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного:
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) передбачені Законом України № 877-V від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (Закон № 877-V).
За визначенням у ст. 1 вказаного закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій.
Підпунктом 39 п. 4 Положення на Державну службу України з надзвичайних ситуацій покладено завдання організовувати і здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правлвих актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання.
За п. 7 Положення Державна служба України з надзвичайних ситуацій здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до ч.6 ст.7 Закону №877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначенням повноважень органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України (КЦЗ України).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Частиною 1 ст. 65 КЦЗ України встановлено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, здійснює державний нагляд (контроль) щодо, зокрема суб`єктів господарювання.
За ст. 66 КЦЗ України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до п.11, п. 12 ч. 1 ст. 67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Статтею 20 КЦЗ України визначено завдання і обов`язки суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту. Зокрема, до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (п. 21).
За ч. 2 ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом
Частиною 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України).
Суд вважає, що , всі порушення протипожежних норм наведені в акті позивача від 18.10.2021 №230 створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
При зберіганні таких умов для постояльців та працівників КЗ «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» існує реальна загроза життю, отримання травм, або шкоди їх здоров`ю.
Суд наголошує, що захід реагування у вигляді повного зупинення об`єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
За визначеннями у п.26 , 32,33 ч.1 ст.2 КЦЗ України
-пожежа - неконтрольований процес знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища;
-пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю;
-небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Отже, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Суд не може прийняти до уваги твердження відповідача про усунення виявлених порушень і повідомлення про них позивача, оскільки відповідачем не надано доказів про направлення на адресу позивача наказу КЗ «Панасівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» від 26.10.2021 №107, яким наказано вивести з експлуатації складські будівлі 1, 2, 3 (літера Р ( в акті помилково вказано літера К-2) ), господарських будівель -дезкамера (літера М), в зв"язку з незадовільним станом протипожежної безпеки.
Відповідач також окремо виділяє складські будівлі 1,2,3, в той же час як в акті, складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб"єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №230 від 18.10.2021 таке виділення будівель по номерам не вбачається.
За наданими документами у справі дослідити кількість будівель, які входять до складу матеріальних цінностей у суду не має можливості.
За правовим висноком Верховного Суду у постанові від 01.12.2021 у справі №1.380.2019.004026 Верховний Суд вказує, що поняття загроза життю та/або здоров`ю людини є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
Відповідно до ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи доказисуд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
За ч.2 ст. 139 КАС при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (вул. Короленка, 4, м.Дніпро, 49001, код ЄДРПОУ 38598371) до Комунального закладу "Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради» (вул. Північна, буд. 36, с. Панасівка, Новомосковський район, Дніпропетровська область, 51225, код ЄДРПОУ 03188300) про застосування заходів реагування -задовольнити.
Застосувати заходи реагування, шляхом зобов`язання Комунальний заклад "Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради» (вул. Північна, буд. 36, с. Панасівка, Новомосковський район, Дніпропетровська область, 51225, код ЄДРПОУ 03188300), зупинити експлуатацію об`єктів, а саме: будівель та споруд (господарча будівля літера М (дезкамера), склад матеріальних цінностей літера К-2) за адресою: Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н., Перещепинська ТГ, село Панасівка, вулиця Північна, будинок 36 Комунального закладу "Панасівський геріатричний пансіонат" Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 03188300), до повного усунення порушень.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона