Рішення № 105079572, 01.06.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2022
Номер справи
160/5128/22
Номер документу
105079572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2022 року Справа № 160/5128/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.04.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не включення ОСОБА_1 до страхового стажу періодів його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області зарахувати до страхового стажу періоди роботи ОСОБА_1 на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. і здійснити перерахунок суми призначеної ОСОБА_1 пенсії на день останнього перерахунку, тобто 14.09.2021р.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, призначену з 16.07.2013р., при цьому, при перерахунку пенсії позивача 14.09.2021р. відповідачем протиправно не враховано до страхового стажу позивача періоди його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р., у зв`язку із чим ОСОБА_1 14.09.2021р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про зарахування вказаних періодів роботи до його страхового стажу та про проведення відповідного перерахунку пенсії, однак, відповідач листом від 20.10.2021 за вих. №36975-29706/Т-01/8-0400/21 безпідставно відмовив у вчиненні цих дій, з посиланням на те, що за вказані періоди роботи позивача підприємство не здійснювало сплату страхових внесків. Однак, на думку позивача, вказана відмова відповідача є протиправною, оскільки, по-перше, спірні періоди роботи підтверджено відповідними записами трудової книжки ОСОБА_1 , який є застрахованою особою, а, по-друге, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків є підставою для притягнення останнього до відповідальності, однак, не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі виплачувалася заробітна плата з відрахуванням страхових внесків.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 року вказана позовна заява залишена без руху та позивачеві надано строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням в позовних вимогах конкретної дати, з якої позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, а також копій цієї уточненої позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.

На виконання вимог ухвали суду від 11.04.22 року, позивачем 27.04.2022р. було усунуто означені недоліки позовної заяви та подано уточнену позовну заяву.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.05.2022 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/5128/22 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з 18.05.2022 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вказаною ухвалою суду витребувано у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

23.05.2022 року до суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що 14 вересня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), згідно з якою якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. На підставі вказаної заяви позивача з 01.09.2021р. проведено перерахунок його пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, при цьому до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період його роботи з 01.07.2019р. по 31.08.2019р. за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Також видалося неможливим зарахувати до страхового стажу позивача період його роботи з 01.09.2017р. по 30.09.2018р. у зв`язку із тим, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу відсутня сплата страхових внесків за цей період по підприємству ПАТ «Дніпропетровський трубний завод». Отже, згідно з наданими документами загальний стаж позивача становить 48 років 3 місяці 27 днів (зарахований по 31.08.2019). Відповідно до відомостей щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які надходять від Державної податкової служби України в порядку обміну інформацією, по ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску, а з 28.12.2017 року зафіксовано (виділено) борг зі сплати платежу (штрафних санкцій, пені) у зв`язку із введенням мораторію про порушення провадження у справі про банкрутство №904/4592/15. Зафіксований (виділений) борг включає в себе несплату єдиного внеску за звітний період з серпня 2017 року по листопад 2017 року, включно. Враховуючи викладене, інформацію про сплату внесків по страхувальнику ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» приведено у відповідність для вірного відображення на центральному рівні. Відповідно до даних, що формуються на центральному рівні, по ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» наявна інформація про сплату внесків за періоди з 01.01.2004р. по 31.07.2017р. та з 01.12.2017р. по 31.08.2019р. Таким чином, для зарахування до страхового стажу позивача періодів з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. немає підстав, оскільки підприємством не сплачені страхові внески, позаяк ст.24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Крім того, 26.05.2022р. на виконання вимог ухвали суду від 02.05.2022р. через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшла копія пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 19.07.1979р. та по 20.08.2020р.р. працював на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» (старі назви Дніпропетровський трубопрокатний завод імені Леніна та ПАТ «Дніпропетровський трубний завод»), в тому числі і в періоди з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. на посаді провідного спеціаліста-електроника ділянки АСУТП електротехнічної лабораторії, що підтверджується записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , копія якої міститься в матеріалах справи.

Як слідує з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , копія якої долучена до матеріалів справи, позивачеві відповідно до протоколу №33507 від 27.07.2013р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 16.07.2013р., згідно з яким страховий стаж позивача становить - 42 роки 5 місяців 26 днів (до 30.06.2013 року), у зв`язку із чим останній перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

При цьому, як встановлено судом, після виходу на пенсію позивач продовжив працювати на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод».

З матеріалів пенсійної справи також встановлено, що попередній перерахунок пенсії позивача було здійснено 14.08.2019 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-IV з 01.08.2019р. на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.08.2019 року, за результатами якого страховий стаж позивача склав - 48 років 1 місяць 27 днів.

Судом також встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 14.09.2021 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проведено наступний перерахунок пенсії позивача з 01.09.2021р. відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, однак, при проведенні цього перерахунку до страхового стажу позивача не зараховано період його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р.

У зв`язку із наведеним, 14.09.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про зарахування до страхового стажу вищевказаних періодів роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» та здійснення відповідного перерахунку пенсії.

За результатами розгляду вищевказаної заяви позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 20.10.2021р. за №36975-29706/Т-01/8-0400/21 повідомило позивача про те, що при проведенні перерахунку його пенсії з 01.09.2021р. згідно з заявою від 14.09.2021р. відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано період його роботи з 01.07.2019р. по 31.08.2019р. за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. При цьому, оскільки відповідно до відомостей щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які надходять від Державної податкової служби України в порядку обміну інформацією, по ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску, а 28.12.2017р. зафіксовано (виділено) борг (зі сплати платежу, штрафних санкцій, пені) у зв`язку з введенням мораторію про порушення провадження у справі про банкрутство №904/4592/15; зафіксований (виділений) борг включає в себе несплату єдиного внеску за звітний період з серпня 2017 року по листопад 2017 року включно, то інформацію про сплату внесків по страхувальнику ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» було приведено у відповідність для вірного відображення на центральному рівні. Водночас, відповідно до даних, що формуються на центральному рівні, по ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» наявна інформація про сплату внесків за періоди: з 01.01.2004р. по 31.07.2017р. та з 01.12.2017р. по 31.08.2019р. Таким чином, зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. немає підстав, оскільки за ці періоди підприємством не сплачені страхові внески.

Незгода позивача з відмовою відповідача у зарахуванні вищевказаних періодів роботи до його страхового стажу та здійсненні відповідного перерахунку пенсії стала підставою для звернення позивача до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зважає на таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 вказаного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За змістом приписів абз.1-4 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно з абз.5 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Абзацом 6 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно зі статтею 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Частиною п`ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Абзацом 5 пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок №22-1), встановлено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абз.1 п.4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Абзацом 1 пункту 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Зважаючи на те, що позивач у даному випадку, як застрахована особа, після призначення йому пенсії продовжував працювати, останній має право на перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону №1058-IV з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Як встановлено судом, спір між сторонами виник щодо не зарахування відповідачем при перерахунку пенсії позивача з 01.09.2021р. до страхового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків підприємством.

Так, відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 вказаного Закону, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте, не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому, згідно з приписами статті 62 Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-XII (далі Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

За приписами пункту 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі Інструкція від 29.07.1993 №58), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993р. за №110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі Порядок №637).

Відповідно до п.1, п.2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз.1 п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

З аналізу наведених законодавчих приписів, зокрема, ст.62 Закону № 1788-XII та п.1 Порядку №637, слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Так, з трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , копія якої міститься в матеріалах справи, слідує, що ОСОБА_1 з 19.07.1979р. та по 20.08.2020р.р. працював на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» (старі назви Дніпропетровський трубопрокатний завод імені Леніна та ПАТ «Дніпропетровський трубний завод»), в тому числі і в періоди з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. на посаді провідного спеціаліста-електроника ділянки АСУТП електротехнічної лабораторії.

Відповідно до наявних в матеріалах справи Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), виданих ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 05.04.2022р. щодо ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), позивач у період з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. дійсно працював в юридичній особі - код ЄДРПОУ 05393122 (що відповідає коду ЄДРПОУ ПАТ «Дніпропетровський трубний завод») та отримував від цієї юридичної особи у спірний період заробітну плату щомісяця у вказаних в Індивідуальних відомостях про застраховану особу сумах, однак, нараховані на суму заробітної плати страхові внески (ЄСВ) роботодавцем (страхувальником) сплачені не були.

Оскільки з наявних у справі письмових доказів слідує, що в періоди з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. позивачеві була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку, в свою чергу, нараховувалися страхові внески, а протягом вказаного періоду ОСОБА_1 був включений до поданої ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача періоди його роботи з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» для перерахунку його пенсії, тим більше, що відповідними записами трудової книжки позивача підтверджено факт його роботи у ці періоди на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод», а несплата страхових внесків відбулася через вину роботодавця (страхувальника), у зв`язку із чим позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, зокрема єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а отже наявність заборгованості ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів його роботи, підтверджених даними трудової книжки.

При цьому, судом враховується, що за правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v. Georgia), №17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року). Європейський Суд наголошував на тому, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (рішення у справі «Формер Кінг Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-ХІІ).

Відповідний висновок щодо застосування норм права узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі №199/1852/15-а, які суд має враховувати при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин згідно з приписам частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, періоди роботи позивача з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» є періодами, які повинні бути зараховані до страхового стажу позивача, у зв`язку із чим, такий стаж збільшується, що, в свою чергу, у розумінні приписів ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, в контексті встановлених судом обставин є підставою для нового перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як застрахованої особи, яка після призначення пенсії продовжувала працювати, і після попереднього перерахунку пенсії якої (попередній перерахунок був з 01.08.2019р.) минуло 24 місяці, за які здобуто новий страховий стаж.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України.

Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області безпідставно не зарахувало до страхового стажу позивача періоди роботи ОСОБА_1 з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки, належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплата йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків з неї.

За вказаних обставин, позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періодів його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. і зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. та здійснити відповідний перерахунок призначеної йому пенсії з 01.09.2021р. на підставі його заяви від 14.09.2021р., бо як встановлено судом саме цієї дати ОСОБА_1 подано заяву про перерахунок пенсії, а тому, з урахуванням вищенаведених приписів ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії має бути проведений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії (з 01.09.2021р.), позаяк відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно (14.09.2021р.).

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 992,40грн., підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань відповідно до абз.1 ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) щодо не зарахування ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до страхового стажу періодів його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) періоди його роботи на ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» з 01.08.2017р. по 30.11.2017р. та з 01.09.2019р. по 20.08.2020р. та здійснити відповідний перерахунок призначеної йому пенсії з 01.09.2021р. на підставі заяви від 14.09.2021р.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 01.06.2022 року.

Суддя: О.М. Турова