Рішення № 105058082, 04.07.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2022
Номер справи
160/7795/22
Номер документу
105058082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2022 року Справа № 160/7795/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправними дії відповідача, Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ЄДРПОУ 21910427, щодо неврахування до страхового стажу позивачу ОСОБА_1 , періоду його участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року в кратному обчисленні на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці, та неврахуванні при розрахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 , середнього заробітку за період з 06.04.2014 по 27.03.2015 року, який зберігався за позивачем за основним місцем роботи в ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг»;

зобов`язати відповідача, Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ЄДРПОУ 21910427, зарахувати до страхового стажу позивача ОСОБА_1 , період його участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року, в кратному обчисленні на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці;

зобов`язати відповідача, Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ЄДРПОУ 21910427, врахувати при розрахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 , середній заробіток за основним місцем роботи в ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» за період з 06.04.2014 року по 27.03.2015 року;

зобов`язати відповідача, Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ЄДРПОУ 21910427, провести позивачу ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії з дня її призначення з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що Позивач є пенсіонером за віком і перебуває на обліку у відповідача з грудня 2021 року. З 30.07.2001 року по 14.08.2018 року позивач працював на Криворізькому Державному гірничо-металургійному комбінаті «Криворіжсталь» (надалі ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг»). Вважаючи, що йому неправильно визначено та нарахована пенсія, ОСОБА_1 звернувся із листом до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із вимогою: включити до страхового стажу ОСОБА_1 період участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року в кратному обчисленні в розрахунку один місяць за три місяці; врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 середній заробіток, який зберігався за ним по основному місцю роботи в ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» у період 06.04.2014 року по 27.03.2015 року. Відповідач, листом від 22.03.2022 року, відмовив ОСОБА_1 у задоволенні його вимог, посилаючись на те, що Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом...» не може бути застосована до пенсії призначених відповідно до Закону України № 1058, а також на відсутність даних про заробітну плату по ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» у період 06.04.2014 року по 27.03.2015 року. Позивач стверджує, що вказана відмова відповідача є протиправною та такою, що порушує його право на отримання належної пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, та надано відповідачам строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

09 червня 2022 року ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 червня 2022 року отримана відповідачами (а.с. 21).

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) з 05.12.2021.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 період участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року в кратному обчисленні в розрахунку один місяць за три місяці та врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 середній заробіток, який зберігався за ним по основному місцю роботи в ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» у період 06.04.2014 року по 27.03.2015 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 22 березня 2022 року повідомило позивача проте, що відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зокрема, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції. Цей порядок застосовується виключно при обчислені пенсії за нормам Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечень військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішні справ» (пункт 1 Постанови № 393). При призначенні пенсії відповідно до норм до Закону № 1058 час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 6 грудня 1991 року № 1932-ХІ «Про оборону України», зараховується до страхового стажу роботи в одинарному обчисленні.

Крім того, повідомили, що відповідно до статті 40 Закону N 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з Peєcтpу застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування дані про Вашу заробітну плату по ПАТ "АрселорМітта: Кривий Ріг" за період з червня 2014 по лютий 2015 включно відсутні і відповідне не враховані при розрахунку Вам пенсії за віком.

Позивача не погодившись із вказаними діями відповідача звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється, зокрема Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачені види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014р. № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Так, позивачем надана довідка Військової частини п/п НОМЕР_2 № 3631 від 08.12.2014р. з якої вбачається, що ОСОБА_1 дійсно в період з 01.06.2014р. по 04.11.2014р., брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (а.с. 11).

Отже, позивач має право на зарахування наведених періодів з розрахунку один місяць служби за три місяці під час проходження військової служби в особливий період з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року, а тому відмова відповідача у такому зарахуванні є протиправною. Тому слід зобов`язати відповідача здійснити відповідне зарахування.

Разом з тим, право на таке зарахування позивачка мала станом на час призначення їй пенсії. Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.12.2021 з урахуванням зарахування до страхового стажу періодів з з 01.06.2014р. по 04.11.2014р., з розрахунку один місяць служби за три, а також виплачених сум.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання врахувати при розрахунку пенсії позивачу середній заробіток за основним місцем роботи ПАТ "Арселор Міттал Кривий Ріг" за період з 06.04.2014 по 27.03.2015, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Пунктом 1 статті 41 вказаного Закону №1058 передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Абзацом шостим частини 1 ст. 40 Закону №1058, якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного пенсійного страхування відсутні відомості, необхідні військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Із матеріалів пенсійної справи вбачається, що під час призначення пенсії позивачу у грудні 2021 року заробітна плата за період червень 2014 року - лютий 2015 року не була врахована при розрахунку розміру пенсійних виплат у зв`язку з тим, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування дані про заробітну плату позивача у ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" за період з червня 2014 по лютий 2015 включно відсутні. Будь-яких інших документів про нараховану та отриману заробітну плату на дату звернення із заявою про призначення пенсії позивачем надано не було.

В той же час, після подальшого відпрацювання пред`явлених документів, розмір пенсії позивача 24 травня 2022 року перераховано та з матеріалів електронної пенсійної справи позивача вбачається, що при розрахунку розміру заробітної плати період з квітня 2014 по лютий 2015 заведено із показниками заробітної плати (04.2014 - 3888,79 грн, 05.2014 - 3447,43 грн, 06.2014 - 3540,22 грн, 07.2014 -8438,40 грн, 08.2014 - 10413,60 грн., 09.2014 - 8438,40, 10.2014 - 8672,00 грн., 6659,20 грн, 12.2014 - 3584,00 грн, 01.2015 - 3451,20 грн, 02.2015 -3451,20 грн, 03.2015 - 8568,67). Таким чином, при обчисленні індивідуального коефіцієнту заробітної плати для призначення пенсії позивачу органом Пенсійного фонду враховано відомості про нараховану та отриману заробітну плату позивачем за період з квітня 2014 року по лютий 2015 року на підставі іншого документа (довідки), а не за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу.

Таким чином, вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити при розрахунку середній заробіток за період роботи з 06.04.2014 по 27.03.2015 є безпідставною, а позовні вимоги такими що не підлягають задоволенню.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням вищенаведеного, беручи до уваги фактичні обставини у цій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Враховуючи, що позивач, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ-21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування до страхового стажу позивачу ОСОБА_1 , періоду його участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року в кратному обчисленні на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати до страхового стажу позивача ОСОБА_1 , період його участі в антитерористичній операції з 01.06.2014 року по 04.11.2014 року, в кратному обчисленні на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці та провести перерахунок з та виплату пенсії з дня її призначення з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев