Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2022 року Справа № 160/25841/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16.12.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткової доплати до грошового забезпечення за період з лютого 2021 року по грудень 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни»;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області встановити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткову доплату до грошового забезпечення за період з лютого 2021 року по грудень 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем було зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на посаді інспектора групи реагування патрульної поліції Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області. Відповідно до положень посадової інструкції позивача передбачено безпосереднє виконання своїх обов`язків, що забезпечують життєдіяльність населення у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт. Інспектор групи реагування патрульно поліції, забезпечує виконання функцій з реалізації державної політики у сфері забезпечення публічної безпеки і порядку, захисту прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, надання поліцейських послуг на території обслуговування відділу (відділення) поліції. І як наслідок, додаткову доплату до заробітної плати, визначену Постановою КМУ №375, ОСОБА_1 отримував в період дії карантину до лютого 2021 року. З лютого 2021 року по теперішний час позивач не отримує доплату до заробітної плати (грошового забезпечення).
При цьому позивач акцентує увагу, що виконував аналогічні посадові обов`язки та здійснював аналогічну кількість добових чергувань за місяці, в яких йому було виплачено додаткову доплату, та місяці, за які не було виплачено відповідної допомоги.
Позивач вважає, що у Відповідача відсутні правові підстави для ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення, відповідно до Постанови № 375, у зв`язку з чим належним способом захисту порушеного права Позивача є визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо ненарахування та невиплати мені додаткової доплати до грошового забезпечення за період з лютого 2021 року по грудень 2021 року відповідно до Постанови № 375, та відповідно, зобов`язання Відповідача нарахувати та виплати Позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення за період з лютого 2021 року по грудень 2021 року відповідно до Постанови № 375.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); розгляд справи по суті вирішено розпочати з 20.01.2022; витребувано у відповідача додаткові докази та встановлено строк для їх подання до 19.01.2022; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копія ухвали засобами поштового зв`язку направлена на адреси учасників справи, відповідачу - разом з копією позовної заяви. Відповідно до наявних у матеріалах справи рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень копію ухвали отримано позивачем 06.01.2022, а відповідачем разом із копією адміністративного позову - 04.01.2022, тобто строк на подання відзиву до 19.01.2022.
19.01.2022 до суду надійшов відзив від Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що додаткова доплата не має обов`язкового характеру виплати, її встановлення залежить від наявності та розміру виділених на орган поліції бюджетних асигнувань за відповідною бюджетною програмою, та встановлюється керівником органу поліції у межах виділених асигнувань поліцейським, які залучались до виконання завдань із запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, покладених на Національну поліцію. Виплата додаткової доплати, визначеної Постановою № 375 - 2020, проводиться не за основною бюджетною програмою, передбаченою для виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції (бюджетна програма 1007020 "Забезпечення діяльності підрозділів, установ та закладів Національної поліції України"), а за окремими бюджетними програмами, визначеними Кабінетом Міністрів України, із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.
Відповідач вважає, що на підставі вимог статті 51 Бюджетного Кодексу України, пункту 5 Постанови 375 встановлення та виплата поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області додаткової доплати, визначеної Постановою 375, у 2021 році було можливо виключно у межах бюджетних асигнувань, виділених ГУНП в Дніпропетровській області за бюджетною програмою - КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками". Виділені на ГУНП в Дніпропетровській області бюджетні асигнування за програмою 1007070 "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" були витрачені у повному обсязі на встановлення та виплату поліцейським ГУНП відповідної додаткової доплати за період з 01 січня 2021 року по 17 лютого 2021 року, у тому числі інспектору сектору реагування патрульної поліції № 1 Дніпровського відділення поліції Кам`янського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 у липні 2021 року встановлено та виплачено додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ 375 - 2020 пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за період з 01 січня 2021 року по 17 лютого 2021 року у розмірах: - 50% грошового забезпечена за січень 2021 року (з урахуванням перебування з 12 по 31 січня 2021 року у відпустці) - 1 944,43 грн; - 50% грошового забезпечення за період з 1 по 17 лютого 2021 року (з урахуванням перебування з 1 по 11 лютого у відпустці та 15 лютого на навчанні) - 619,77 грн.
Відповідач посилається на те, що на поточний момент відсутні постанови Кабінету Міністрів України та будь-які інші нормативно-правові акти щодо виділення бюджетних асигнувань на встановлення поліцейським Національної поліції України додаткової доплати до грошового забезпечення за відповідними бюджетними програмами за період з 18 лютого 2021 року по теперішній час. Зміни до паспорту бюджетної програми КПКВ 1007070 щодо збільшення обсягу бюджетних призначень на 2021 рік не вносились.
Таким чином, на думку відповідача, бюджетні асигнування на виплату додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної постановою №375, за період з 18 лютого 2021 року по теперішній час до ГУНП в Дніпропетровській області не надходили, внаслідок чого, враховуючи норми пункту 5 Постанови 375 та статті 51 Бюджетного кодексу України, встановлення та виплата відповідної додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 18 лютого 2021 року по теперішній час жодному поліцейському ГУНП в Дніпропетровській області (у тому числі ОСОБА_1 ) не проводилось. Встановлення ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної постановою №375, за період після 18 лютого 2021, враховуючи відсутність виділених бюджетних асигнувань на виплату такої доплати за зазначений період тягне за собою порушення норм статті 51 Бюджетного кодексу України та пункту 5 Постанови 375.
28.01.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наголосивши, що відсутність коштів на рахунку Відповідача для виплати доплати на період дії карантину не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Крім того, у відповіді на відзив позивач просив стягнути з відповідача на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 5000,00 грн., додавши копію договору про надання правової допомоги; додатку 1 до Договору та копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
За правилами ст.262 КАС України адміністративна справа мала бути розглянута до 19.02.2022, проте оскільки 19-20.02.2022 були вихідними днями, а у період з 07.02.2022 по 21.02.2022 включно головуючий суддя Юхно І.В. перебувала у відпустці, суд з урахуванням ч.6 ст.120 КАС України розглядає адміністративну справу по суті в перший робочий день - 22.02.2022.
Станом на 22.02.2022 відповідач правом на подання заперечень у справі не скористався.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 з 07.11.2015 проходить службу в Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 08.02.2021 «45 о/с «По особовому складу» відповідно до п.2 ч.1 ст.65 Закону України «Про Національну поліцію» переміщено (у зв`язку з проведенням реорганізації) з 08.02.2021 старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0044891) на посаду інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 Кам`янського районного управління поліції (посадовий оклад - 2400 грн), звільнивши з посади інспектора сектору реагування патрульної поліції №1 Дніпровського відділення поліції Кам`янського відділу поліції.
Відповідно до наданої до матеріалів справи Довідки на інспектора СРПП ВП №1 Кам`янського РУП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 формування даних для встановлення додаткової доплати на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни поліцейським, які забезпечують правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах (при п`ятиденному робочому тижні з двома вихідними та/або нерівномірним графіком несення служби) за 12 місяців 2021 року від 13.01.2022 №441/12-291, виданої Відділенням поліції №1 Кам`янського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, позивач:
- січень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 4 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- лютий 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 5 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- березень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- квітень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- травень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- червень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- липень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 11 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- серпень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- вересень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 8 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- жовтень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- листопад 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%;
- грудень 2021 року - кількість днів/діб/змін протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням пропорційно часу в зазначених умовах: 10 - розмір доплати, з урахуванням показника пропорційності визначений керівником підрозділу: 50%.
Згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 17.01.2022 №768 ОСОБА_1 у липні 2021 року встановлено та виплачено додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ 375 пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за період з 01 січня 2021 року по 17 лютого 2021 року у розмірах:
- 50% грошового забезпечена за січень 2021 року (з урахуванням перебування з 12 по 31 січня 2021 року у відпустці) - 1 944,43 грн;
- 50% грошового забезпечення за період з 1 по 17 лютого 2021 року (з урахуванням перебування з 1 по 11 лютого у відпустці та 15 лютого на навчанні) - 619,77 грн.
Крім того, у вказаній довідці відповідачем зазначено, що бюджетні асигнування на виплату додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної постановою №375, за період з 18 лютого 2021 року по теперішній час до ГУНП в Дніпропетровській області не надходили, внаслідок чого, враховуючи норми пункту 5 Постанови 375 та статті 51 Бюджетного кодексу України, встановлення та виплата відповідної додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 18 лютого 2021 року по теперішній час жодному поліцейському ГУНП в Дніпропетровській області (у тому числі ОСОБА_1 ) не проводилось.
Не погоджуючись з ненарахуванням та невиплатою додаткової доплати до грошового забезпечення за період з лютого 2021 року по грудень 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, що є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (із наступними змінами) установлено карантин з 12 березня 2020 року на усій території України.
В подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з відповідними змінами, внесеними постанова КМУ) з 19 грудня 2020 року на території України встановлений карантин.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова №342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Згідно з пунктом 2 Постанови №342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.
За приписами п.п. 2-5 постанови КМУ №375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 року №485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок №485).
У пункті 1 Порядку №485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).
Згідно з пунктом 2 Порядку №485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку №485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 постанови №375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03.06.2020 року №431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину», установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Такі ж положення знайшли своє відображення й у дорученні ГУНП в Дніпропетровській області від 26.06.2020 року №4647/103/01-2020, адресовані в тому керівникам головних управліннях в областях, про формування персонального переліку поліцейських для визначення розміру додаткової доплати до грошового забезпечення.
В подальшому, 09.06.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №588 «Деякі питання здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я», у пункті 1 якої відповідно до статті 36 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" здійснено розподіл бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету за програмою 3511380 "Заходи, пов`язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками", шляхом передачі Міністерству внутрішніх справ частини бюджетних призначень у сумі 800000 тис. гривень та їх установлення, зокрема, Національній поліції у сумі 679261,3 тис. гривень (видатки споживання, з них оплата праці - 572520,2 тис. гривень) для здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Крім того, пунктом 2 вказаної постанови було затверджено Порядок використання коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я, що додається (далі - Порядок №588).
У підпункті 2 пункту 3 Постанови КМУ від 09.06.2021 №588 зазначено, що Міністерству фінансів необхідно забезпечити відкриття нових бюджетних програм та внесення відповідних змін до розпису державного бюджету.
Порядок №588 визначає механізм використання коштів державного бюджету (далі - бюджетні кошти) за програмами, в тому числі «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (п.1 Порядку №588).
Тобто, у пункті 1 Порядку № 588 визначено назву бюджетної програми для виплати додаткової доплати поліцейським: «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 липня 2021 року № 554 (https://mvs.gov.ua/uk/activity/byudzet-dlya-gromadyan/pasporti-byudzetnix-program/pasporti-byudzetnix-program-na-2021-rik) затверджено бюджетну програму на 2021 рік КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» у загальному розмірі 679 261,30 тис. грн.
Відповідно до частини 1 статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату (грошове забезпечення), затверджених для бюджетних установ у кошторисах.
Таким чином, суд погоджується із твердженнями відповідача, що враховуючи вимоги статті 51 Бюджетного кодексу України, пункту 5 Постанови №375, встановлення та виплата поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області додаткової доплати, визначеної Постановою №375, у 2021 році було можливо виключно у межах бюджетних асигнувань, виділених ГУНП в Дніпропетровській області за бюджетною програмою - КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками».
Як встановлено в ході судового розгляду справи, що виділені на ГУНП в Дніпропетровській області бюджетні асигнування за програмою 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" були витрачені у повному обсязі на встановлення та виплату поліцейським ГУНП відповідної додаткової доплати за період з 01 січня 2021 року по 17 лютого 2021 року, в тому числі інспектору сектору реагування патрульної поліції № 1 Дніпровського відділення поліції Кам`янського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 у липні 2021 року встановлено та виплачено додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ №375 пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за період з 01 січня 2021 року по 17 лютого 2021 року у розмірах: за січень 2021 року у сумі 1 944,43 грн; - за період з 1 по 17 лютого 2021 року у сумі 619,77 грн.
Доказів виділення додаткових бюджетних асигнувань на встановлення поліцейським Національної поліції України, в тому числі й ГУНП в Дніпропетровській області додаткової доплати до грошового забезпечення за відповідними бюджетними програмами за період з 18 лютого 2021 року по грудень 2021 року в ході судового розгляду судом не встановлено. Докази внесення змін до паспорту бюджетної програми КПКВ 1007070 щодо збільшення обсягу бюджетних призначень на 2021 рік у матеріалах справи також відстуні.
Посилання позивача на те, що відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для невиплати йому додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеного Постановою №375, суд вважає безпідставними, оскільки пунктом 5 вказаної Постанови було визначено, що доплати, визначені пунктами 2 і 3 Постанови №375, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Отже, в даному випадку не може йти мова про наявність у позивача «правомірних очікувань» («законних сподівань») на отримання додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеного Постановою №375 поза межами видатків бюджетних асигнувань, виділених ГУНП в Дніпропетровській області за бюджетною програмою - КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками».
За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Оскільки в силу п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, з урахуванням того, що в задоволенні позову було відмовлено, то судові витрати в сулу вимог ст.139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49101, м. Дніпро, площа Троїцька, буд. 20-А; код ЄДРПОУ 40108866) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Юхно