Рішення № 1049251, 17.10.2007, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.10.2007
Номер справи
38/474-07
Номер документу
1049251
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11.10.07р.

Справа № 38/474-07

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Федерація тенісу", м.Дніпропетровськ

до Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ

про зобов'язання вчинення дій

Суддя Бишевська Н. А.

Представники:

Від позивача: Семенніков О.Ю., дов. в справі

Від відповідача: не з’явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до Відповідача з позовом зобов’язати Дніпропетровську міську раду передати в оренду земельну ділянку площею 2,7220 га за адресою м. Дніпропетровськ, площа Перемоги напроти будинків №32-38 (кадастровий номер 1210100000:03:305:0116 ) шляхом укладення договору оренди з Товариством з обмеженою відповідальністю «Федерація тенісу»для розміщення спортивно-оздоровчого комплексу (тенісні корти) згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані виконанням позивачем усіх дій, передбачених законодавством для укладення договору оренди земельної ділянки, на підтвердження чого позивач залучив до справу копії відповідних документів.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, відзив на позов не надав, про причини своєї неявки не повідомив, докази направлення відповідачу відповідних ухвал суду про час та дату судових слухань наявні в матеріалах справи.

Витребуваної від відповідача інформації стосовно кількості проведених засідань сесії міської ради за 2007 рік в матеріали справи не надано.

Судове засідання відкладалось з 02.10.2007 р. по 11.10.2007 р.

За клопотанням позивача від 11.10.07р. суд розглядає справу за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Дніпропетровської міської ради №41/16 від 31.03.04р. відповідачем погоджено місце розташування спортивно-оздоровчого комплексу (тенісні корти) у районі вул. Набережна Перемоги (напроти будинків 32-38) (Жовтневий район) Федерації тенісу Дніпропетровської області.

Проект відведення Федерації тенісу Дніпропетровської області земельної ділянки розроблений ТОВ фірмою «Геора».

На підставі листа-клопотання Федерації тенісу Дніпропетровської області від 20.09.02р. №09-02/02 Дніпропетровське міське управління земельних ресурсів 22.10.02р. за №5096.04 надало висновок щодо місця розташування спортивно-оздоровчого комплексу на земельній ділянці за адресою: м. Дніпропетровськ, площа Перемоги напроти будинків №32-38 разом з попереднім узгодженням розміщення об’єкта (реєстр №2294), що погоджений усіма необхідними установами та організаціями та отримано дозвіл Головного Архітектурного управління, управління Земельних ресурсів Дніпропетровської міської ради, Управління екології і природних ресурсів в Дніпропетровській області, міській санепідемстанції, ЗАТ «Зеленбуд», облводгоспу та інш.

Листом б/н від 08.06.06р. позивачем повідомлено відповідача про те, що між Федерацією тенісу Дніпропетровської області та ТОВ «Федерація тенісу»досягнуто домовленості про подальше оформлення відведення ділянки та оформлення всіх прав здійснювати на ТОВ «Федерація тенісу». Федерація тенісу Дніпропетровської області звернулася до відповідача з таким же листом із вх.№13/2573 від 21.06.06р.

З посиланням на лист Держкомзема України від 04.10.2004р. № 14-22-6/8507, Позивач вважає, що чинне земельне законодавство не містить обов’язковості отримання узгоджень щодо розміщення певного об’єкта та згоди на розроблення однієї і тієї ж самої земельної ділянки декілька разів, якщо ці питання вже були вирішені відповідно до законодавства для іншої юридичної особи.

Рішенням Дніпропетровської міської ради №205/32 від 23.12.05р. затверджено проект водоохоронної зони і прибережної захисної смуги р.Дніпро в районі вулиці Набережна Перемоги напроти буд.32-38 (Жовтневий район).

24.10.06р. Держкомітетом України по земельних ресурсах проведено державну землевпорядну експертизу, згідно висновків якої надані матеріали проекту відводу земельної ділянки відповідають вимогам законодавства за винятком встановлених недоліків. Визначені експертизою недоліки усунені відповідними організаціями у повному обсязі (пояснювальна записка ТОВ «Геора»до висновку від 24.10.06р.).

Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради рішенням №30 від 22.01.07р. погоджено проект рішення міської ради «Про передачу земельної ділянки по вул.Набережна Перемоги напроти будинків №№32-38 (Жовтневий район) в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Федерація тенісу», код ЄДРПОУ 34409108, для розміщення спортивно-оздоровчого комплексу (тенісні корти).

Представлення проекту рішення на засіданнях постійних комісій та сесії міської ради доручено голові комітету земельних відносин міської ради Распопову С.В.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Земельного кодексу України).

Частина 5 ст.123 ЗКУ встановлює місячний строк для розгляду міською радою цього питання та надання згоди на проект відведення земельної ділянки.

Згідно інформації, наданої відповідачем, станом на день подачі позову дане питання на сесії міської ради не виносилося, про причини його не розгляду позивача не повідомлено, відповідно до твердження позивача, в усній формі посадовими особами відповідача відмовлено у наданні зазначеної ділянки в оренду.

Суд задовольняє позов з наступних підстав.

Відповідно листа Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.10.2004 р. за № 14-22-6/8507, направленого Голові постійної комісії з питань містобудівництва, земельних відносин і охорони навколишнього середовища Дніпропетровської міської ради, зазначено, що згідно з вимогами ст. ст. 123, 151 Земельного кодексу України всі передбачені погодження та документи, що повинні бути оформленими, відносяться, насамперед, до об’єкта, який має бути розміщеним на певній земельній ділянці відповідно до вимог законодавства. І всі погодження, що отримуються як щодо погодження об’єкта, так і щодо погодження проектів відведення земельної ділянки, отримуються саме для розміщення певного об’єкта. При цьому, особа, на замовлення якої погоджується місце розміщення об’єкта і розробляється проект відведення земельної ділянки, у будь –який час може виявити своє бажання щодо відмови від оформлення права на земельну ділянку. Чинне земельне законодавство не містить обов’язковості отримання узгоджень щодо розміщення певного об’єкта та згоди на розроблення однієї і тієї ж самої земельної ділянки декілька разів, якщо ці питання вже були вирішені відповідно до законодавства для іншої юридичної та фізичної особи.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Ст. 193 Земельного кодексу України передбачає, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.

Згідно з п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України Відповідач зобов’язаний був в місячний строк після надання проекту відводу прийняти рішення про надання земельної ділянки. Відповідач в порушення положення п. 9 ст. 123 Земельного кодексу України не прийняв такого рішення при наявності рішення Виконкому № 30 від 22.01.2007 року та листа Позивача. Відповідачем також не надано і письмового рішення про відмову у наданні земельної ділянки, в той час як ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Постанові Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. “Про практику застосування судами земельного законодавства” зазначається, що спори пов’язані із земельним відносинами, розглядаються в порядку позовного провадження. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших передбачених законом способів. Зокрема, при оскарженні рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань, віднесених до їх компетенції (наприклад, про відмову в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщенні об'єкта), суд у разі задоволення позову визнає рішення цих органів недійсними і зобов'язує їх, залежно від характеру спору, виконати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає це право за позивачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України, укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовлені виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування”.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про оренду землі»( далі Закон ) спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності ( ст. 1 Закону ).

Згідно із ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України ( ст. 14 Закону ).

Ст.4 Закону України « Про оренду землі»передбачає, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах їх компетенції.

Цим Законом договір оренди землі визначено як угоду, за якою орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 16 Закону України «Про оренду землі»зазначає, що передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. Відтак, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно із ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язковим для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Ст. 187 ГК України передбачає, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Стаття 175 Господарського кодексу України встановлює, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов’язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов’язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку. Суб’єктами майново-господарських зобов’язань можуть бути суб’єкти господарювання, негосподарюючі суб’єкти —юридичні особи, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією. Якщо майново-господарське зобов’язання виникає між суб’єктами господарювання або між суб’єктами господарювання і негосподарюючими суб’єктами —юридичними особами, зобов’язаною та управненою сторонами зобов’язання є відповідно боржник і кредитор.

Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ч.3 ст.184 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства”.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу ( ст. 16 ЦК України ).

Виходячи з наведеного, господарський суд вважає позовні вимоги Позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки Відповідачем не були додержані вимоги зазначених правових норм, що призвело до порушення прав та охоронюваних законом інтересів Позивача у справі.

В процесі судового розгляду Відповідач не скористався можливістю надання обґрунтованих заперечень та викладення позиції по суті спору.

У зв’язку з вищевикладеним, суд задовольняє позовні вимоги Позивача, керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Зобов’язати Дніпропетровську міську раду ( 49000, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 75, р/р 25554100465004 в ДОД «Укрсоцбанка», МФО 305017, код ЄДРПОУ 26512514) передати в оренду земельну ділянку площею 2,7220 га за адресою м. Дніпропетровськ, площа Перемоги напроти будинків №32-38 (кадастровий номер 1210100000:03:305:0116 ) шляхом укладення договору оренди з Товариством з обмеженою відповідальністю «Федерація тенісу»(49000, м. Дніпропетровськ пров.Кибальчича, 32/2 Код ЄДРПОУ 34409108) для розміщення спортивно-оздоровчого комплексу (тенісні корти) згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Стягнути з Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Федерація тенісу» (м. Дніпропетровськ) - 85 грн. витрат по сплаті держмита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя Н.А. Бишевська

Рішення складене в повному обсязі 15.10.07р.