Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2022 рокуСправа № 912/279/22 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/279/22
за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", вул. Соборна, 19А, м. Кропивницький, 25009
до відповідача Фізичної особи-підприємця Савчук Валентини Василівни, АДРЕСА_1
про стягнення 33 849,37 грн
від позивача - Слюсар О.В. , довіреність № 617/01/07-21 від 15.03.22 адвокат, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії КР №000285 від 11.02.2019;
від відповідача - участі не брав;
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до Фізичної особи-підприємця Савчук Валентини Василівни про стягнення 29 580,19 грн заборгованості, 1589,22 грн 3% річних, 2679,96 грн індексу інфляції, з покладенням на відповідача судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов`язань по Договору №1140 від 31.03.2015 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, в частині сплати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень.
Ухвалою суду від 14.02.2022 відкрито провадження у справі №912/279/22 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14.03.2022.
З огляду на введення в Україні воєнного стану та враховуючи рекомендації Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02.03.2022, господарським судом протокольною ухвалою від 14.03.2022, на підставі ст. 183 ГПК України, оголошено перерву в підготовчому засіданні по розгляду справи № 912/279/22 без визначення дати наступного засідання.
21.03.2022 від Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" засобами електронного зв`язку надійшло клопотання, за змістом якого позивач повідомив, що ним подано всі необхідні докази, додаткових доказів, пояснень чи заяв не має, та просить провести судовий розгляд справи № 912/279/22 без участі його представника.
Поряд з цим, за ч. 7 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами робота суду може бути припинена за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду.
Так як Господарський суд Кіровоградської області працює у штатному режимі, ухвалою суду від 03.05.2022 призначено підготовче засідання на 23.05.2022.
Ухвалою від 23.05.2022 господарський суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів. Закрив підготовче провадження у справі №912/279/22 та призначив справу до судового розгляду по суті на 20.06.2022.
20.06.2022 від позивача надійшло пояснення, у якому зазначено, що рахунок на суму 23 662,19 грн направлено відповідачу 06.03.2020 рекомендованим поштовим направленням № 2740602379885.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату та час проведення засідання суду, що підтверджується повідомленням № 2501275015039 про вручення 03.06.2022 відповідачу ухвали суду від 23.05.2022, однак, правом на участь в судовому засіданні не скористався.
Відзиву на позов відповідачем до суду не подано.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини одним із критеріїв розумного строку розгляду справ є належна поведінка заявника, яка не повинна становити умисного затягування розгляду справи у відповідній державі.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частиною 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
З огляду на викладене, господарський суд розглядає справу №912/279/22 в судовому засіданні 20.06.2022 за відсутності представника відповідача.
В судовому засіданні 20.06.2022 досліджено докази у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представника позивача, господарський суд встановив наступні обставини.
31.03.2015 року між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (Виконавець) та ФОП Савчук В.В. (Споживач) укладено договір №1140 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - Договір), відповідно до якого, Виконавець бере на себе зобов`язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого водопостачання та водовідведення в об`ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором (а.с. 8-13).
Згідно з Договором, Споживач зобов`язався, зокрема, оплачувати послуги та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених цим договором; забезпечити безперешкодний доступ представникам Виконавця, за пред`явленням службового посвідчення, до приладів обліку, обстеження мереж водопроводу та каналізації, а також до контрольних каналізаційних колодязів для відбору проб стічних вод на відповідність допустимим концентраціям забруднюючих речовин у стічних водах (пункт 3.3.).
Виконавець має право одержувати віл Споживача плату за надані послуги за встановленими та затвердженими тарифами (пункт 4.1.).
Кількість води, що постачається Виконавцем на об`єкти Споживача, визначається за показниками приладів обліку, встановлених на мережі Споживача (пункт 7.1.).
Кількість стічних вод, що надходять до каналізаційних мереж, визначається за обсягом води, використаної Споживачем з водопроводу Виконавця та інших джерел водопостачання згідно з показниками лічильників або згідно з показниками приладів обліку стічних вод (якщо такі встановлені), опломбованих і зареєстрованих Виконавцем (пункт 7.10.).
Скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснюється відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток № 3 до Договору), які визначені відповідно до місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації населених пунктів (пункт 7.20.).
Споживач самостійно на протязі п`яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиту питну воду шляхом оплати різниці між вартістю обсягу питної води, фактично спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів, сплачених у відповідності до абзацу 1 п.8.2. цього Договору (пункт 8.2.).
У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення згідно з наданими Виконавцем рахунком (із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно до "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Кіровоград", затверджених рішенням міськвиконкому") (пункт 8.4.).
Строк дії Договору з 31.03.2015 на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку коли сторони за місяць до припинення дії Договору не заявили про бажання його розірвати (пункт 12.1.).
Наведені вище та інші умови Договору погоджені між сторонами шляхом підписання Договору у формі єдиного документа та скріплення печатками.
До Договору між сторонами підписано додатки:
№ 1 Ліміт відпуску води та прийняття стоків на 2021 рік (а.с. 16);
№ 3 Допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів при скиді у систему централізованого водовідведення м. Знам`янка (а.с. 17);
Акт розмежування балансової належності водопровідних та/або каналізаційних мереж і споруд та експлуатаційної відповідальності по вул. Калініна, 126, м. Знам`янка (а.с. 18);
Схема розподілу експлуатаційної відповідальності по вул. Калініна, 126, м. Знам`янка (а.с. 19).
Представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об`єкті ФОП Савчук В.В. відібрано контрольні проби стічної води, про що складено наступні документи:
1. Акт № 44 відбору контрольної проби стічної води Споживача (далі - Акт №44), за змістом якого 21.01.2020 з 13:00 годин до 13:30 годин з каналізаційного випуску № 1 Кк контр. колодязь по вул. Калініна, 126 відібрано контрольну пробу стічної води (а.с. 20). Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача Зайцевої.
Згідно Акта № 44 приймання-передачі контрольної стічної води на лабораторне дослідження відібрану пробу передано на лабораторне дослідження 21.01.2020 о 15:00 год (а.с. 21).
Згідно з протоколом № 48 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 21.01.2020, за результатами вимірювань: стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК по азоту амонійному, фосфатам, БСК-5, ХСК, СПАР та жирам (а.с. 22-23)
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок № 44 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Знам`янка за період з 24.10.2019 по 21.01.2020, що становить 23 662,91 грн (а.с. 24-25).
27.01.2020 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направлено на адресу ФОП Савчук В.В. повідомлення № 238/23/07-21 про виявлене перевищення ДК забруднень з копією протоколу вимірювань (а.с. 26). Зазначене повідомлення вручено відповідачу 04.02.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 27).
05.03.2020 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" оформлено рахунок-фактуру № 1140/3 за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на суму 23 662,91 грн, який, як зазначає позивач, направлено на адресу ФОП Савчук В.В. згідно фіскального чеку № 2740602379885 (а.с. 29).
2. Акт № 514 відбору контрольної проби стічної води Споживача (далі - Акт №514), за змістом якого 13.08.2020 з 12:50 годин до 13:20 годин з каналізаційного випуску № 1 Кк контр. колодязь по вул. Калініна, 126 відібрано контрольну пробу стічної води (а.с. 32). Контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача Зайцевої.
Згідно Акта № 514 приймання-передачі контрольної стічної води на лабораторне дослідження відібрану пробу передано на лабораторне дослідження 13.08.2020 о 15:00 год (а.с. 33).
Згідно з протоколом № 496 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 13.08.2020, за результатами вимірювань: стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК по хлоридам, фосфатам, БСК-5, ХСК, СПАР (а.с. 34-35).
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок № 514 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Знам`янка за період з 16.05.2020 по 13.08.2020, що становить 5 917,28 грн (а.с. 36).
19.08.2020 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направлено на адресу ФОП Савчук В.В. повідомлення № 2421/23/07-21 про виявлене перевищення ДК забруднень з копією протоколу вимірювань (а.с. 37). Зазначене повідомлення вручено відповідачу 25.08.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 38).
24.09.2020 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" оформлено рахунок-фактуру № 1140/3 за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на суму 5 917,28 грн, який, як зазначає позивач, вручено ФОП Савчук В.В. особисто, що підтверджується відміткою про отримання (а.с. 40).
На підставі викладеного та у зв`язку з відсутністю оплати, ОКВП "Дніпро-Кіровоград" звернулось з позовом у даній справі.
Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору. Згідно визначень, наведених у вказаному Законі, централізоване питне водопостачання - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; централізоване водовідведення - це господарська діяльність із відведення та очищення стічних вод за допомогою системи централізованого водовідведення (ст. 1 Закону).
Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року N 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Правила № 316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Порядок визначення розміру плати), які набрали чинності з 02.02.2018.
Відповідно до п. 2 розділу І Правил № 316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил № 316 виробники повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
Відповідно до підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил № 316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов`язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виробником (пункт 7 розділу І Правил № 316).
Контрольний колодязь, згідно визначення, наведеного у Правилах № 316, це колодязь на каналізаційному випуску споживача безпосередньо перед приєднанням до каналізаційного колектора виробника або в іншому місці за погодженням із виробником з вільним доступом виробника до такого колодязя.
Пунктом 4 розділу І Правил № 316 передбачено, що на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів.
Рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 затверджено правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (далі - Місцеві правила № 600).
Відповідно до пункту 1.3. Місцевих Правил №600, ці правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил.
Згідно пункту 1.5. Місцевих правил № 600, Споживач - це юридична особа, фізична оса-підприємець, фізична особа, яка проводить незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та уклали договір з надання послуг водовідведення.
Місцевими правилами № 600 передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 6.1.).
Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами. (пункт 6.3.).
Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 6.4.).
Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).
Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).
Споживачі повинні визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником (п.п. 7) пункту 2.2.).
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров`я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).
Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта. (пункт 8.12.).
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором (пункт 8.13.).
З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).
За приписами ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини 2 ст. 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством централізованого водовідведення, яке здійснює експлуатацію об`єктів/систем централізованого водовідведення та надає послуги з централізованого водовідведення, відведення та очищення стічних вод, у тому числі для міста Знам`янка.
Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Знам`янка, у відповідності до Правил № 316 та Місцевих правил № 600.
ФОП Савчук В.В, здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення та є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил № 600.
Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договору № 1140 від 31.03.2015, укладеного з ОКВП "Дніпро-Кіровоград".
Про виявлені перевищення ДК забруднень позивач повідомив відповідача шляхом надсилання відповідних повідомлень з копіями протоколів вимірювань.
Отже, позивач дотримався вимог п. 8 Правил №316 та пункту 9.8. Місцевих Правил № 600.
Суд враховує, що відповідно до пункту 9 правил № 316 у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.
Однак, відповідач зазначеним правом не скористався.
Як зазначено, згідно п. 9.1. Місцевих правил № 600, що відповідає пункту 6 Правил №316, виявлені в пробах стічних вод перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Матеріалами справи підтверджено, що внаслідок виявлених в пробах стічних вод, що відібрані на об`єктах відповідача, перевищень ДК забруднюючих речовин, позивачем нараховано плату за скид стоків з понаднормативним забрудненням в розмірі: за Актом 44 - 23 662,91 грн та за Актом № 514 - 5 917,28 грн, про що оформлено відповідні рахунки-фактури.
Здійснений позивачем розрахунок відповідачем не спростовано.
З підстав викладеного суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем плати за перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на розраховану позивачем суму в загальному розмірі 29 580,19 грн.
Згідно з пунктами 8.2., 8.4. Договору, у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення; Споживач самостійно на протязі п`яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги.
Тобто, плата за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах віднесена до плати за послуги водовідведення, щодо яких Договором встановлено строк остаточного розрахунку.
Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постановах по справах № 904/7776/17, № 911/2720/17 та № 920/730/16, Верховним Судом зазначено, що очищення понаднормативних забруднень стічної води є однією з послуг, яку виконавець надає споживачу і яку останній повинен оплачувати відповідно до умов договору та чинного законодавства.
Судом встановлено, що рахунок-фактура № 1140/3 від 24.09.2020 на загальну суму 5 917,28 грн отриманий нарочно відповідачем 25.09.2020 за супровідним листом від 25.09.2020 № 203/14/07-21.
Виходячи з положень п.п. 8.2., 8.4 Договору такий рахунок підлягав оплаті відповідачем протягом 5 операційних днів, тобто у строк до 02.10.2020 включно.
Рахунок-фактура № 1140/3 від 05.03.2020 на загальну суму 23 662,91 грн направлений відповідачу 06.03.2020 за супровідним листом від 05.03.2020 № 36/14/07-21 рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується фіскальним чеком та додатковими поясненнями позивача від 20.06.2022. Докази отримання вказаного листа відповідачем суду не надані.
Разом з цим, суд враховує, що відповідно до ч. 1 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень (затверджених наказом Міністерства Інфраструктури України від 28.11.13р. №958) ці Нормативи і нормативні строки розроблено відповідно до Закону України "Про поштовий зв`язок", актів Всесвітнього поштового союзу, Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270, та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері надання послуг поштового зв`язку.
Згідно ч. 1, 2 розділу 2 цих правил, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Таким чином, відповідач мав отримати рахунок від 05.03.2020, який направлений 06.03.2020 - 10.03.2020, а оплатити його до 17.03.2022 включно.
Таким чином, є доведеним пропуск відповідачем строку оплати відповідних нарахувань.
Оскільки, спірні правовідносини сторін є зобов`язальними, згідно з укладеним Договором та нормами чинного законодавства, то вимога позивача про стягнення інфляційних втрат і 3% річних на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України є обґрунтованою, однак з огляду на зазначені вище суми, нараховані за скид стоків з понаднормовим вмістом забруднень та зважаючи на положення п. 8.2., 8.4. договору щодо здійснення Споживачем остаточного розрахунку за спожиті послуги на протязі п`яти операційних днів після дати отримання рахунку, інфляційні та 3% річних з урахуванням меж зазначеного позивачем періоду нарахувань, мали бути нараховані за період:
на суму 23 662,91 грн 3% річних за період з 18.03.2020 по 04.02.2022 становлять 1338,50 грн, інфляційні втрати за період квітень 2020 - грудень 2021 становлять 3 479,95 грн;
на суму 5 917,28 грн 3% річних за період з 03.10.2020 по 04.02.2022 становлять 238,19 грн, інфляційні втрати за період жовтень 2020 року по грудень 2021 року включно становлять 803,15 грн.
Отже, сума 3 % річних складає 1 576,69 грн, а сума інфляційних страт складає 4 283,10 грн. Оскільки, сума інфляційних втрат встановлена судом, перевищує суму інфляційних втрат заявлених позивачем, підлягає задоволенню сума інфляційних втрат заявлених позивачем в сумі 2 679,96 грн.
З підстав вищевикладеного, позовні ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про стягнення з ФОП Савчук В.В. заборгованості підлягають частковому задоволенню в сумі 29 580,19 грн боргу, що є платою за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, та 1 576,69 грн 3% річних і 2 679,96 грн інфляційних втрат. У задоволенні позову в іншій частині суд відмовляє за наведених вище підстав.
Судові витрати.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем за подання судовий збір покладається на обох сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інших судових витрат позивач не заявляє.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Савчук Валентини Василівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19, ідентифікаційний код 03346822) 29 580,19 грн заборгованості, 1576,69 грн 3% річних та 2 679,96 грн інфляційних втрат, а також 2 478,52 грн судового збору.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу (електронною поштою zv@dnipro-kirovograd.com.ua), відповідачу (вул. Привокзальна, буд. 13, кв. 9, м. Знам`янка, Кіровоградська область, 27406).
Повне рішення складено 24.06.2022.
Суддя В.Г. Кабакова