Рішення № 104898612, 14.06.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2022
Номер справи
380/14286/21
Номер документу
104898612
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 року справа №380/14286/21

провадження № П/380/14482/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Гавінської М.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області

про визнання незаконним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом у якому заявлено позовну вимогу: визнати незаконним та скасувати рішення Старояричівської сільської ради №2 від 25.03.2016 року «Про внесення змін до порядку залучення коштів на пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради».

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Рішенням Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016 «Про внесення змін до порядку залучення коштів на пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради» було затверджено порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради, яке має ознаки регуляторного акта і відповідно до відповіді на запит на інформацію від 25.05.2021 № 697 Новояричівської селищної ради, як правонаступника Старояричівської селищної ради згідно рішення № 15 від 07.12.2020 «Про реорганізацію Пикуловичівської сільської ради, Борщовицької сільської ради, Запитівської селищної ради, Банюнинської сільської ради, Великосілківської сільської ради, Дідилівської сільської ради, Неслухівської сільської ради, Старояричівської сільської ради, Убинівської сільської ради шляхом приєднання до Новояричівської селищної ради», вищезазначене рішення було оприлюднено на офіційному стенді Старояричівської сільської ради.

Позивач зазначає, що оскаржуване рішення, яке є регуляторним актом, було оприлюднено не у встановленому порядку, з порушенням права громадян на доступ до публічної інформації, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 12.10.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 18.11.2021.

Відповідач подав відзив на позовну заяву № 1694 від 11.11.2021 у якому зазначає, що рішення сесії Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016 оприлюднювалось у відповідності до ч.11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідач покликається на ч.1 ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно якої доступ до публічної інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом.

Відповідач повідомляє, що у Старояричівської сільської ради не було офіційного веб-сайту, тому рішення сесії Старояричівської сільської ради № 2 від 25.05.2016 оприлюднювалось на інформаційному стенді сільської ради, без публікації зазначеного рішення у засобах масової інформації.

Відповідач вказує, що Новояричівська селищна рада, як правонаступник Старояричівської сільської ради, не може достовірно володіти інформацією на підставі яких норм чинного законодавства посадовими особами Старояричівської сільської ради здійснено оприлюднення рішення сесії Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016.

Відповідач просить прийняти обґрунтоване рішення у справі.

18.11.2021 у підготовчому засіданні відкладено розгляд справи до 21.12.2021.

Відповідач на виконання вимог суду, опублікував оголошення про оскарження рішення Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016, а докази опублікування надав суду.

21.12.2021 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 01.02.2022.

01.02.2022 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду на 10.03.2022.

10.03.2022 відкладено розгляд справи на 21.04.2022.

21.04.2022 відкладено розгляд справи на 19.05.2022.

Позивач подав клопотання про завершення розгляду справи без його участі. Клопотання задоволено.

Відповідач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника. Клопотання суд задовольнив.

Дослідивши заяви по суті справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази суд встановив наступне.

Рішенням Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016 «Про внесення змін до порядку залучення коштів на пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради» було затверджено, зокрема порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради (додаток № 1).

Вказане рішення не було оприлюднено у засобах масової інформації, натомість згідно даних відповідача, таке рішення було опубліковано на інформаційному стенді сільської ради.

Новояричівська селищна рада є правонаступником Старояричівської селищної ради відповідно до рішення № 15 від 07.12.2020 «Про реорганізацію Пикуловичівської сільської ради, Борщовицької сільської ради, Запитівської селищної ради, Банюнинської сільської ради, Великосілківської сільської ради, Дідилівської сільської ради, Неслухівської сільської ради, Старояричівської сільської ради, Убинівської сільської ради шляхом приєднання до Новояричівської селищної ради».

Позивач звернувся до Новояричівської селищної ради з запитом від 19.05.2021 вх. № 910 щодо надання доказів оприлюднення рішення Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016, на який відповідач надав відповідь № 697 від 25.05.2021, якою повідомив позивача, що оскаржуване рішення було оприлюднено на інформаційному стенді Старояричівської сільської ради.

Позивач, покликаючись на порушення встановленого порядку оприлюднення оскаржуваного рішення, звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керується наступним.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ч.ч.1-3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 3038-VI) встановлено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Частиною дванадцятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

За приписами частини першої Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 1160) державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності - напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб`єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

Регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Статтею 12 Закону № 1160 передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання (абз.5 зазначеної статті).

Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно ст.21 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" від 23 вересня 1997 року № 539/97-ВР (далі по тексту Закон №539/97-ВР у редакції спірного періоду), діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження на умовах, визначених у договорах між цими органами і редакціями зазначених друкованих засобів масової інформації.

Згідно до ст. 22 Закону №539/97-ВР, Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Таким чином, на законодавчому рівні закріплена чітка процедура розроблення/затвердження органом місцевого самоврядування власних регуляторних актів, зокрема й обов`язок оприлюднення таких актів для їх виконання.

Рішенням Старояричівської сільської ради № 2 від 25.03.2016 «Про внесення змін до порядку залучення коштів на пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради» було затверджено, зокрема порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради (додаток № 1).

Зазначене рішення, яке є регуляторним нормативно-правовим актом, не було оприлюднено у засобах масової інформації, натомість згідно даних відповідача, таке рішення було опубліковано на інформаційному стенді сільської ради.

При цьому, суд критично ставиться до посилань представника відповідача на те, що рішення було розташоване на інформаційному стенді сільської ради відповідно до ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", з огляду на наступне.

Ст.5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI містить загальні способи доведенні розпорядниками інформації публічної інформації до відома. Але, не всі вказані способи у ст.5 цього Законі є формою оприлюднення регуляторного нормативно-правового акту.

Щодо регуляторних нормативно-правових актах є пряма вимога абз. 5 ст. 12 Закону №1160-IV щодо їх оприлюднення саме у друкованому засобі масової інформації.

До того ж, слід зауважити також, що розміщення нормативно-правового акту на інформаційному стенді (дошці оголошень) жодним чином не здатне чітко зафіксувати дату його офіційного оприлюднення.

Таким чином, доводи позивача про порушення порядку оприлюднення оскаржуваного рішення знайшли своє підтвердження при розгляді справи, зазначені фактичні дані визнаються відповідачем, а отже, позовні вимоги є документально обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання оскаржуваного рішення незаконним і нечинним.

Відповідно до ч.1 ст. 265 КАС України резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

Позивач при поданні позову сплатив судовий збір згідно квитанції № 227 від 26.08.2021, який слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 264, 265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним та нечинним рішення Старояричівської сільської ради №2 від 25.03.2016 року «Про внесення змін до порядку залучення коштів на пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Старояричівської сільської ради».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області (адреса: 80465, Львівська область, смт. Новий Яричів, пл. Єдності, 22) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Зобов`язати Новояричівську селищну раду Львівського району Львівської області (адреса: 80465, Львівська область, смт. Новий Яричів, пл. Єдності, 22) після набрання рішенням законної сили невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Крутько О.В.