Рішення № 104898605, 22.06.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2022
Номер справи
380/3536/22
Номер документу
104898605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/3536/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2022 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді О.Желік розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Львівської міської ради, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати п. 2 рішення № 1009 Виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.11.2020 про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил - мешканцям м. Львова в частині відмови у наданні ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил - мешканцям м. Львова;

- зобов`язати Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_1 з міського бюджету м. Львова одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил - мешканцям м. Львова в розмірі 100000,00 грн.

Підставою позову зазначено протиправність оскаржуваного рішення, прийняття такого з підстав відсутності достатніх документів, які підтверджують фактичність проживання. Вважає, що позивачем надано достатні документи для призначення йому одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил - мешканцям м. Львова, відтак звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 15.02.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали від 15.02.2022 і позовної заяви з додатками відповідач отримав засобами електронного зв`язку 06.04.2022, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа. Станом на день розгляду справи відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, відтак суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Львівська міська рада ухвалою № 4520 від 23.04.2015 затвердила Програму забезпечення житлом учасників антитерористичної операції. Ця програма за рахунок коштів місцевого бюджету встановила додаткові соціальні гарантії для певних категорій львів`ян - учасників АТО. 20.10.2016, 06.04.2017, 29.06.2017, 07.12.2017 та 21.06.2018 до згаданої ухвали внесені зміни шляхом затвердження нової редакції додатку «Програма про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб». Ця програма врегулювала питання та умови надання додаткового соціального забезпечення (житлом, земельними ділянками та матеріальною допомогою) певних категорій осіб (військовослужбовців, учасників АТО та інших), що проживали на території Львівської міської ради станом на дату її запровадження.

Для надання послуг учасникам бойових дій, війни членам їх сімей та сімей загиблих учасників, що брали безпосередню участь в антитерористичній операції Львівська міська рада утворила Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (ухвала № 117 від 14.01.2016).

Для реалізації Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій утворено Громадську комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції (ухвала від 11.11.2016 № 1049), рішення якої є підставою для розгляду виконавчим комітетом Львівської міської ради питання про надання житла або матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб.

ОСОБА_1 відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_1 виданого 22.07.2015 безтерміново має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

17.12.2019 позивач звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Львівської міської ради із заявою про надання одноразової грошової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 100000,00 грн. Однак, як зазначає позивач, рішення щодо розгляду вказаної заяви позивач не отримав.

16.11.2021 позивач звернувся із заявою до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій з проханням надати рішення щодо розгляду його заяви від 17.12.2019.

Листом від 10.12.2021 № 01-06/843/21 Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій Львівської міської ради скерував на адресу позивача рішення від 06.11.2020 № 1009, у якому зазначено, що позивача включено у список учасників антитерористичної операції - м. Львова, яким відмовлено у наданні одноразової грошової допомоги на вирішення соціально побутових питань.

Враховуючи вказане, Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.11.2020 № 1009 (п. 2) відмовлено ОСОБА_1 у наданні матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил.

Підставою відмови стала невідповідність позивача вимогам п. 1.5.1.1 ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4520, у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують фактичність проживання.

Вважаючи висновки відповідача протиправними, а оскаржуване рішення незаконним та таким що порушує його права, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд виходив з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 4 ст. 2 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.

Підпунктом 1 пункту "а" частини 1 статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

23.04.2015 Львівська міська рада з метою належного забезпечення житлових умов учасників АТО та членів їх сімей, створення їм сприятливого суспільного середовища, відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" прийняла ухвалу № 4520, якою затвердила Програму про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб (застосовується редакція даної Програми на час звернення позивача з заявою та її розгляду - далі Програма).

Відповідно до п.1.4 дія цієї Програми поширюється на осіб, які сукупно відповідають таким вимогам:

Місце проживання/перебування таких осіб зареєстровано у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та/або смт. Брюховичі станом на такі календарні дні: на день прийняття ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520 "Про затвердження Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції"; на день подання звернення (заяви) відповідно до цієї Програми; на день розгляду Комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій та формування Комісією рекомендаційних списків щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; сумарний строк перебування учасників антитерористичної операції/операції об`єднаних сил безпосередньо у районах та у період проведення антитерористичної операції/операції об`єднаних сил та/або безпосередньо у районах та у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях становить не менше 45 днів.

Згідно п.1.5.1.1 Програми, як виняток, за рішенням Комісії, мають право на отримання матеріальної допомоги особи, які хоч і не відповідають вимогам, зазначеним у пункті 1.4.1 Програми, але проживають на території міста не пізніше, ніж з дня прийняття ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520 "Про затвердження Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції" - на підставі акта про фактичне проживання у м. Львові не пізніше 23.04.2015; довідки (-ок) з місця роботи та/або довідки (-ок) з місця навчання дітей, будь-яких інших документів, які підтверджують фактичність такого проживання у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та/або смт. Брюховичі, та акта обстеження матеріально-побутових умов проживання, складеного двома працівниками Центру за участю представників відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики (за територіальністю), відділу соціальної роботи Львівського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді (за територіальністю), ЛКП, ЖБК, ОСББ тощо.

Відповідно до п. 1.5 дія Програми не поширюється на осіб, які хоч і відповідають вимогам зазначеним у пункті 1.4 цієї Програми, проте щодо яких прийнято рішення про надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у порядку передбаченому чинним законодавством, або які вже були забезпечені житлом або отримали грошову компенсацію/адресну допомогу на придбання житла як учасники антитерористичної операції та/або члени їх сімей за рахунок коштів Державного бюджету України або місцевих бюджетів.

Програма регулює питання забезпечення житлом громадян, зазначених у розділі 2 цієї Програми, та надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань громадянам, зазначеним у розділі 3 цієї Програми.

Відповідно до п. 3.1 Програми розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань складає 100000, 00 грн. на одну особу, що має право на її отримання відповідно до цієї Програми: матеріальна допомога виплачується одноразово у повному обсязі. Згідно з п. 3.2 Програми надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань здійснюється з врахуванням розділу 1 цієї Програми та у такій черговості:

3.2.1. У першу чергу - члени сімей учасників антитерористичної операції, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і яким надано статус члена сім`ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; члени сімей учасників антитерористичної операції, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у яких відсутні правові підстави на надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (особи, зазначені у пункті 3.4 Програми); особи з інвалідністю внаслідок війни 1 та 2 групи, - на яких не поширюється дія розділу 2 цієї Програми; особи, зазначені у пунктах 2.1.1 - 2.1.4 розділу 2 цієї Програми, які відмовилися від отримання житла, передбаченого цією Програмою.

3.2.2. У другу чергу - особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи; учасники антитерористичної операції, які мають поранення, контузії чи каліцтва, одержані під час участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях без встановлення групи інвалідності; учасники антитерористичної операції, які мають на вихованні неповнолітніх дітей без матері (батька).

3.2.3. У третю чергу - учасники антитерористичної операції, у яких на вихованні є дитина з інвалідністю та/або троє і більше неповнолітніх дітей (рідних, усиновлених).

3.2.4. У четверту чергу - інші категорії учасників антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

17.12.2019 позивач звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із заявою на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на підставі ухвали № 4520 від 23.04.2015.

Заява позивача розглянута на засіданні Громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центру надання послуг учасникам бойових дій 10.12.2021.

Відповідно до п.3.1.3 Положення про Комісію, комісія формує рекомендаційні списки щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та не пізніше п`яти робочих днів передає їх до Центру для подання на розгляд і затвердження виконавчому комітету Львівської міської ради. Рішення комісії є підставою для підготовки проектів рішень виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Комісією вирішено включити позивача у список учасників антитерористичної операції - мешканців м. Львова, яким відмовлено у наданні одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У зв`язку з вказаною рекомендацією, винесене оскаржене рішення.

Оцінюючи оскаржене рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 1009 від 06.11.2020 в частині, що стосується інтересів позивача, суд враховує таке:

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (згідно ст. 3 Закону).

Терміни розгляду звернень громадян встановлені ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", відповідно до якої, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.

Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Судом встановлено з матеріалів справи, що позивачем до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій 17.12.2019 подано заяву на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Однак, всупереч ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", відповідачем не надано відповіді про стан розгляду заяви у визначені законом строки.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про звернення громадян" до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких:

- порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);

- створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;

- незаконно покладено на громадянина які-небудь обов`язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Щодо приписів п. 3.2.5.3 ухвали від 19.09.2019 № 5427, якою внесені зміни до Програми, суд вважає, що у даному випадку вони не можуть застосовуватися, оскільки оскаржене рішення ґрунтується на рекомендації (фактично - затверджує рекомендації) Громадської комісії, надані її в липні 2019 року, на підставі Програми в редакції, чинній до 19.09.2019;

Відповідач не надав суду будь-яких доказів, що підтверджували б невідповідність позивача усім умовам чинним на момент звернення, які дають йому право на отримання одноразової допомоги, а сам позивач заперечує такі обставини.

Суд зазначає, що позивачем на підтвердження факту проживання у місті Львові надано належні та допустимі докази, зокрема: акт обстеження від 16.12.2019, довідку про склад сім`ї з місця реєстрації, довідку з батальйону поліції особливого призначення ГУ НП у Львівській області, копію трудової книжки, копію витягу з медичних карток дружини позивача, позивача та синів позивача, довідки з закладу дошкільної освіти.

На думку суду, надані позивачем докази повністю підтверджують фактичність проживання позивача у м. Львові.

З огляду на викладені мотиви, суд дійшов висновку про протиправність спірного рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради в частині, що стосується відмови надати позивачу одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за результатами розгляду його заяви, поданої до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій 17.12.2019.

Суд враховує, що відповідач прийняв рішення, в якому вказана єдина підстава для відмови в задоволенні прохання позивача, і цій підставі суд дав належну оцінку.

Тому суд вважає, що належним та ефективним ефективним способом забезпечення законних інтересів позивача є зобов`язати відповідача надати позивачу передбачену ухвалою Львівської міської ради № 4520 від 23.04.2015 (зі змінами та доповненнями) одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 100000, 00 грн. на підставі заяви, від 17.12.2019 зареєстрованої в Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Суд зазначає, що відповідні критерії при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем не дотримані.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Питання про розподіл судових витрат за приписами ст. 139 КАС України суд не вирішує, оскільки позивач згідно з п. 13 ч. 1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення інших судових витрат.

Керуючись статтями 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п. 2 рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 1009 від 06.11.2020 про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил - мешканцям м. Львова в частині відмови у наданні ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об`єднаних сил - мешканцям м. Львова.

Зобов`язати Виконавчий комітет Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл.Ринок, 1; ЄДРПОУ 26256622) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) передбачену ухвалою Львівської міської ради № 4520 від 23.04.2015 (зі змінами та доповненнями) одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 100000,00 грн. на підставі заяви, від 17.12.2019 зареєстрованої у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.

Розподіл судових витрат не проводиться.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Желік О.М