Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 405/2123/22
Провадження №2-о/405/27/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2022 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого - судді Іванової Л.А.
при секретарі - Гаврилюк Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницький цивільну справу № 405/2123/22 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті фізичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення юридичного факту - факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області.
На обґрунтування заяви зазначила, що вона (заявник) з 1995 року проживала разом зі своїм чоловіком ОСОБА_3 в м. Маріуполь, матір`ю якого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка також проживала в м. Маріуполь та ІНФОРМАЦІЯ_2 померла, про що працівниками Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області було складено висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання. Зазначила, що у зв`язку з військовим вторгненням Російської Федерації на територію України, в березні 2022 року вона (заявник) зі своїми дітьми була вимушена виїхати за кордон для збереження життя та повернувшись назад в Україну вона ( ОСОБА_1 ) звернулася до Відділу державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецька область, Україна, але їй (заявнику) повідомили, що отримати свідоцтво про смерть можливо лише на підставі рішення суду, яким буде встановлено факт смерті останньої.
Таким чином, на теперішній час вона ( ОСОБА_1 ) не може здійснити державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області та отримати свідоцтво про смерть зразка, встановленого законодавством України, у зв`язку з чим вона ( ОСОБА_1 ) змушена звернутися до суду.
Ухвалою суду від 19 травня 2022 року відкрито окреме провадження у справі з викликом в судове засідання заявника та представника заінтересованої особи.
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Завгородня В.В. (діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги від 09.05.2022 року № 198) в судове засідання засобами електронної пошти направила заяву за вх. №2945 від 09.06.2022 року про розгляд заяви без її, як представника заявника участі, заяву підтримала та просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, при цьому, 02.06.2022 року електронною поштою направив заяву, яка зареєстрована судом за вх. № 2806 про розгляд заяви без участі представника заінтересованої особи, в якій також зазначив, що Відділом проведено перевірку наявності актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян згідно чинного законодавства актовий запис про смерть вказаної особи не виявлено.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи подані учасниками справи заяви та дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення, виходячи з наступного.
Зі змісту ст. 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.1 ст.316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
При цьому, з досліджених письмових доказів судом встановлено та підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 09 грудня 1997 року Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області на ім`я « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 », що ОСОБА_2 , 14.11.1961 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 , 1937 року народження.
Також, як вбачається з копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 29 березня 2001 року Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області на ім`я « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_4 », заявник ОСОБА_1 , 13.10.1985 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3.
Крім того, згідно з даними зазначеного паспорту, зареєстроване місце проживання заявника ОСОБА_1 з 03.03.1995 року значиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з довідкою від 06.04.2022 року № 3504-5000783741 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , являється внутрішньо-переміщеною особою та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом також встановлено, що 02 березня 2022 року за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 виявлено труп ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що, в період часу з «12» год. «49» хв. до «12» год. «55» хв. пом. ДОП СДОП Маріупольського РУП Бегіле А.С. в присутності ОСОБА_1 складено висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання.
Крім того, відповідно до письмових пояснень сусідки заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 та являється внутрішньо-переміщеною особою, про що свідчить довідка від 04.04.2022 року №509-5000703769 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, за змістом яких остання зазначила, що у зв`язку з обстрілами м.Маріуполь з 28.02.2022 року вона ( ОСОБА_5 ) проживала разом з мамою ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_4 та була свідком того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент своєї смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала у своєї невістки ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в період часу з 11.00 год. до 13.00 год. приїжджав наряд поліції та після 16.00 год. служба похоронних послуг «Скорбота», яка забрала тіло ОСОБА_2 в морг.
З викладеного вище, вбачається, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є невісткою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області, на території якого відбуваються бойові дії.
Згідно з положеннями ч.2 ст.49 ЦК України актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи та згідно з положеннями частини 3 і 4 зазначеної статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про смерть особи підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, зазначено, що суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Крім того, Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, Указами Президента України № 133/2022 від 14 березня 2022 року, № 259/2022 від 18 квітня 2022 року строк дії воєнного стану в Україні було продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб та з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб відповідно.
Наступним Указом Президента України № 341/2022 від 17 травня 2022 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Крім того, відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Окрім того, згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). До таких громад віднесено, в тому числі і Маріупольську міську територіальну громаду.
Судом об`єктивно встановлено, що дійсно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Маріуполь Донецької області, під час воєнних (бойових) дій.
Оскільки смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, а саме: встановлення факту смерті свекрухи заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документа, а саме: свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , згідно з вимогами чинного законодавства України.
У зв`язку з тим, що смерть ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , настала в м.Маріуполь Донецької області, на території якого відбуваються воєнні (бойові) дії, отримати лікарське свідоцтво про смерть встановленого зразка і виданого компетентними органами державної влади України, - не є можливим.
Тим самим, вказані вище обставини позбавляють заявника можливості звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану, на підставі чого, та, враховуючи викладене вище, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Оскільки на теперішній час видача лікарської довідки про смерть і реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті у м.Маріуполь Донецької області не можливі, тим самим заявник ОСОБА_1 позбавлена можливості в іншому, аніж у судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_2 на території, на якій ведуться воєнні (бойові) дії, а також надати для реєстрації смерті документ, передбачений законодавством України, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області, підтверджується наданими суду письмовими доказами, та з метою захисту прав та інтересів заявника, суд вважає необхідним встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявника ОСОБА_1 .
Поряд з цим, судом відзначається, що на час ухвалення судового рішення відсутні рішення Верховної Ради України та Ради національної безпеки і оборони України про визнання тимчасово окупованою територією Маріупольську міську територіальну громаду, на підставі чого підстав для допущення судового рішення до негайного виконання немає відповідно до приписів ст.ст.317, 430 ЦПК України.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 19, 76-80, 81, 89, 263-265, 268, ст.ст.315-319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті фізичної особи, - задовольнити.
Встановити юридичний факт - факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження: село Колибань, Гомельської області, Білорусь, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: місто Маріуполь, Донецька область, Україна.
Копію судового рішення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3 ст.354 ЦПК України.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова