Рішення № 104835839, 20.06.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2022
Номер справи
520/1078/22
Номер документу
104835839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2022 р. № 520/1078/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пларіум Юкрєйн» (м. Харків, пр. Науки, 27 Б, 8 пов.) до Державної податкової служби України (м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДПС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Пларіум Юкрєйн» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому позивач просив визнати дії Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Харківській області щодо включення ТОВ «Пларіум Юкрєйн» до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік протиправними. Зобов`язати Державну податкову службу України виключити ТОВ «Пларіум Юкрєйн» з Плану- графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що включення товариства до плану-графіку суперечить п.77.2 ст.77 ПК України.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 24.12.2021 позивачу стало відомо про включення ТОВ «Пларіум Юкрейн» до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік.

24.12.2021 на офіційному веб-сайті ДПС України опубліковано план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік.

З тексту плану-графіку вбачається, що ТОВ «Пларіум юкрейн» включено до розділу І «Документальні планові перевірки платників податків юридичних осіб», місяць проведення податкової перевірки лютий 2022 року.

Представником позивача направлено адвокатський запит від 30.12.2021 №20 до ДПС України та запит від 30.12.2021 № 21 до Головного управління ДПС у Харківській області про надання інформації щодо обґрунтованості підстав включення товариства до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік; конкретних критеріїв відбору платника податків та ступенів ризику несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Листом від 06.01.2022 ГУ ДПС у Харківській області повідомило представника позивача, що на виконання норм ПК України наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 07.09.2020 №548, затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. До плану графіка включаються платників податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів. ТОВ «Пларіум юкрейн» відповідно до Порядку встановлено наступні критерії ризику, а саме: високо ступеня ризику: ризик «рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначення об`єкта оподаткування»; ризик «Рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю»; ризик «інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності»; ризик «дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази»; ризик «наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків, які мають ознаки фіктивності; реєстрацію яких скасовано у судовому порядку; стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом дох податкових (звітних) періодів, які знаходяться в розшуку; які визнані банкрутами; щодо яких порушено кримінальні справи які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; середнього ступеня ризику: ризик «інші операційні витрати більші за інші операційні доходи»; ризик «нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відростків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності .

Листом від 10.01.2022 ДПС України повідомило позивача, що ТОВ «Пларіум Юкрейн» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік як платника податків, що має критерії ризику несплати податків високо ступеню.

Вважаючи свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За правилами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У силу вимог підпункту 75.1.2 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Отже, контролюючий орган уповноважений на проведення документальної планової перевірки відповідно до плану-графіка перевірок.

Пункт 77.1 статті 77 Податкового кодексу України визначає, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки.

Як визначає пункт 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524 (далі по тексту - Порядок №524).

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної податкової служби України (далі - територіальні органи ДПС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.

Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Пункт 3 розділу І Порядку №524 визначає, що проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДПС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДПС не пізніше 15 числа останнього місяця першого або другого кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

Як передбачає пункт 1 розділу ІІ Порядку №524, план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 1), коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 2), структура плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 3) складається з чотирьох розділів, зокрема розділ II Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №524 розділ IІ плану-графіка має п`ять груп, зокрема V група - постійні представництва та представництва нерезидентів.

До розділів I, II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження (пункт 1 розділу ІІІ Порядку №524).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №524 формування переліку платників податків до розділів I, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.

При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

Пункт 4 розділу ІІІ Порядку №524 визначає, що до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

Аналіз норм статті 77 Податкового кодексу України та Порядку №524 свідчить про те, що план-графік проведення перевірок на відповідний квартал має формуватися у визначені терміни та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику визначені у відповідності до вищевказаного Порядку, у тому числі за даними інформаційних систем ДПС.

Листом від 06.01.2022 ГУ ДПС у Харківській області повідомило представника позивача, що на виконання норм ПК України наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 07.09.2020 №548, затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. До плану графіка включаються платників податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів. ТОВ «Пларіум юкрейн» відповідно до Порядку встановлено наступні критерії ризику, а саме: високо ступеня ризику: ризик «рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначення об`єкта оподаткування»; ризик «Рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю»; ризик «інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності»; ризик «дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази»; ризик «наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків, які мають ознаки фіктивності; реєстрацію яких скасовано у судовому порядку; стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом дох податкових (звітних) періодів, які знаходяться в розшуку; які визнані банкрутами; щодо яких порушено кримінальні справи які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; середнього ступеня ризику: ризик «інші операційні витрати більші за інші операційні доходи»; ризик «нарахування та виплата доходів за ознакою 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), визначеною Довідником ознак доходів, у сумі понад 5 відростків загального обсягу доходу від будь-якої діяльності.

Листом від 10.01.2022 ДПС України повідомило позивача, що ТОВ «Пларіум Юкрейн» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік як платника податків, що має критерії ризику несплати податків високо ступеню.

Разом із тим, суд звертає увагу, що згідно з нормами розділу І Порядку №524 відповідач, як територіальний орган ДПС, складає лише проект плану-графіка документальних планових перевірок платників податків.

За правилами пункту 5 розділу І Порядку №524 план-графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).

Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Таким чином, формування проекту плану-графіка і відбір платників податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, здійснюється територіальними органами ДПС, а затвердження - Державною податковою службою України, і саме затверджений план-графік є обов`язковим до виконання підрозділами територіальних органів ДПС.

Суд встановив, що план-графік проведення документальних перевірок на 2022 рік оприлюднений на сайті Державної податкової служби України 24.12.2021.

Суд зазначає, що з моменту затвердження плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік дії відповідача по складанню проекту плану-графіка стають реалізованими, тобто не створюють правових наслідків для платника податків, включеного до такого проекта плану-графіка. У свою чергу ГУ ДПС у Харківській області після затвердження проекту плану-графіка Державною податковою службою України позбавлене можливості включати чи виключати до/з нього платників податків.

При цьому суд звертає увагу, що у межах цього спору позивач оскаржує дії Державної податкової служби України щодо затвердження плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік або інші рішення, прийняті на виконання такого плану-графіка.

Суд зазначає, що з наведених вище норм вбачається, що дії контролюючого органу щодо формування, у тому числі затвердження, плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків. І зазначені дії самі по собі не створюють для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов`язкових юридичних наслідків, і відповідно такий акт не порушує права останнього. В даному випадку, лише наказ надає контролюючому органу право на проведення документальної планової перевірки позивача та є юридично значимим, оскільки породжує для позивача певні обов`язки та наслідки.

Отже, суд вказує, що виключно результат реалізації повноваження податкового органу (саме - рішення контролюючого органу), а не процес реалізації його повноважень може бути об`єктом судового оскарження.

Таким чином, факт включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2022 рік не створює для суб`єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення його прав, що унеможливлює оскарження такого включення, на відміну від оскарження, наприклад наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки, який створює безпосередні правові наслідки та відповідно може бути оскаржений платником податку в судовому порядку.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом у постанові від 30.10.2018 року у справі № 826/6376/16.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, відповідно до ст. 139 КАС України не відшкодовуються.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Пларіум Юкрєйн» (м. Харків, пр. Науки, 27 Б, 8 пов.) до Державної податкової служби України (м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДПС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко