Рішення № 104833545, 20.06.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2022
Номер справи
400/1949/22
Номер документу
104833545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2022 р. № 400/1949/22 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:Фермерського господарства «РАЦИНА», Дорошівка,Вознесенський район, Миколаївська область,56570,

до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001, Державної податкової служби України, Львівська площа, 8,Київ 53,04053,

про:визнання протиправними та скасування рішень від 14.12.2021 року № 3519766/39494994, від 16.12.2021 року № 3534207/39494994; зобов`язання зареєструвати податкові накладні від 25.11.2021 року № 45, від 30.11.2021 року № 44,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Фермерське господарство «РАЦИНА», звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Миколаївській області від 16.12.2021 № 3534207/39494994 та зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну від 25.11.2021 №45 датою її подання, визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Миколаївській області від 14.12.2021 № 3519766/39494994 та зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну від 30.11.2021 №44 датою її подання.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в спірних рішеннях не зазначено, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких саме конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, оскільки позивачем були надані всі первинні документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції та правомірність складання податкової накладної.

Відповідачі відзив суду не надали. Ухвала від 24.02.2022 про відкриття провадження у справі була доставлена відповідачам через е-суд.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивачем був укладений контракт 1121/2021 від 23.11.2021 на поставку сільськогосподарської продукції із Товариством з обмеженою відповідальністю «ОЛСІЗ ГРУП Україна». Позивач поставив товар своєму контрагенту та за правилами першої події-поставка товару склав податкову накладну на суму 680878,99грн., у т.ч. ПДВ 83616,72грн.№ 45 від 25.11.2021, яку подав для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних 03.12.2021.

Позивачем отримано від відповідача квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, що відповідає п.1 Критерію ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем був укладений договір поставки №МИ22-24391 від 29.11.2021 із ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» на поставку сільськогосподарської продукції . Позивач поставив товар своєму контрагенту та за правилами першої події-поставка товару склав податкову накладну на суму 791999,95., у т.ч. ПДВ 97236,15грн. № 44 від 30.11.2021, яку подав для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних 02.12.2021.

Позивачем отримано від відповідача квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, що відповідає п.1 Критерію ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

12.12.2021 позивачем було надіслано повідомлення №19 та надано документи, які були у позивача в наявності по податковій накладній №45.

12.12.2021 позивачем було надіслано повідомлення №18 та надано документи, які були у позивача в наявності по податковій накладній №44.

Рішенням комісія Головного управління ДПС в Миколаївській області про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.12.2021 № 3534207/39494994 відмовила в реєстрації податкової накладної № 45 від 25.11.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, 14.12.2021 № 3519766/39494994 про відмову в реєстрації податкової накладної № 44 від 30.11.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, в зв`язку з тим, що не надано платником податку копій документів: розрахункових документів або банківських виписок з особових рахунках. Та у додатковій інформації було зазначено, що платником не надано копії розрахункових документів(платіжне доручення, виписка банку) на реалізацію.

03.01.2022 та 04.01.2022 позивач оскаржив ці рішення в адміністративному порядку.

27.01.2022 ДПС України були прийнятті рішення про відмову у задоволенні скарг платника податків.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.

Підставою для зупинення реєстрацію податкової накладної стало те, що позивач відповідає п.1 Критеріям ризиковості здійснення операції, якою передбачено, що відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних , у таблиці даних платника податку на додану вартість , як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі.

Запропоновано позивачу було надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.

Позивач направив відповідачу документи, які надані суду за переліком, але ці документи не містять документи: платіжні доручення банківські виписки, що підтверджують оплату товару контрагентами позивача за поставку товару, по податкових накладних №44,45.

У переліку документів, які позивач надав відповідачу для підтвердження реальності господарських операцій є посилання на банківські виписки, але по датах цих виписок та даті поставки товару контрагентам позивача ці банківські виписки не можуть підтверджувати оплату товару по договорах, укладеним з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОЛСІЗ ГРУП Україна», ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД».

У спірних рішеннях зазначено, що позивачем саме не надано платіжних документів, виписок банку про оплату товару на реалізацію.

При адміністративному оскарженні позивачем, крім інших документів, була надана виписка по рахунку за період з 25.11.2021-21.12.2021, які свідчать, що 26.11.2021 ТОВ«ОЛСІЗ ГРУП Україна» оплатила товар на суму 597262,27 грн., 01.12.2021 ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» оплатила товар на суму 694 736,80грн.

Але відповідач при розгляді скарги не прийняв ці документи до уваги та залишив скарги без задоволення. Стосовно того, що оплата контрагентами була здійснена не в повному обсязі поставленої продукції, то такий порядок розрахунків передбачений умовами договору/контракту, а залишок сплачується після реєстрації податкової накладної.

При адміністративному оскарженні позивачем були надані банківські виписки, що підтверджують оплату товару, який був реалізований, тому суд вважає за можливе спірні рішення від 16.12.2021 № 3534207/39494994 та від 14.12.2021 № 3519766/39494994 скасувати, але не визнавати протиправними, оскільки під час прийняття спірних рішень, які оскаржуються позивачем в судовому порядку позивачем не були надані банківські виписки про оплату реалізованого товару.

Ефективний захист прав є метою адміністративного судочинства. З огляду на це, вирішуючи кожен спір, адміністративні суди, з урахуванням вимог позовної заяви та позиції сторін, повинні застосовувати такі способи захисту, які будуть ефективними на практиці.

Ця мета кореспондується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення від 15.10.2009 у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України", п. 64).

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, тому позовні вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних : податкову накладну №44 від 30.11.2021, податкову накладну № 45 від 25.11.2021 належить задовольнити.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України. Позивач просить також стягнути з відповідачів на його користь витрати на правничу допомогу в сумі 14000 грн., але будь-яких доказів на понесення цих витрат, їх розрахунок суду не надав, крім договору на правничу допомогу, тому суд вважає за необхідне відмовити у стягненні витрат на правничу допомогу з відповідачів.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Фермерського господарства «РАЦИНА»(56570,Миколаївська область, Вознесенський район, с. Дорошівка,код 39494994) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393), Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) задовольнити частково.

2.Скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Миколаївській області про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування Фермерського господарства «РАЦИНА» (56570,Миколаївська область, Вознесенський район, с. Дорошівка, код 39494994) в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.12.2021 № 3534207/39494994 та від 14.12.2021 № 3519766/39494994

3.Зобов`язати Державну податкову службу України (м. Київ, Львівська пл,8, код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних : податкову накладну №45 від 25.11.2021, податкову накладну № 44 від 30.11.2021 Фермерського господарства «РАЦИНА»(56570,Миколаївська область, Вознесенський район, с. Дорошівка, код 39494994) датою їх подання.

4.У решті позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Фермерського господарства «РАЦИНА»(56570,Миколаївська область, Вознесенський район, с. Дорошівка,код 39494994) судовий збір у сумі 2481грн.( дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн.) сплачений платіжним дорученням № 03 від 12.01.2022.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) на користь Фермерського господарства «РАЦИНА»(56570,Миколаївська область, Вознесенський район, с. Дорошівка,код 39494994) судовий збір у сумі 1240,50 грн.( одна тисяча двісті сорок грн.50коп.) сплачений платіжним дорученням № 97 від 20.01.2022 .

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко