Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2022 року м. Черкаси справа № 925/1686/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., за участі представників сторін: позивача не з`явився, відповідача адвоката Залізняка І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради до Приватного орендного сільськогосподарського підприємства «Уманський тепличний комбінат» про стягнення 954607 грн. 94 коп.,
ВСТАНОВИВ:
09.12.2021 року позивач - Комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради, звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Приватного орендного сільськогосподарського підприємства «Уманський тепличний комбінат» (далі відповідач), в якому просив суд стягнути плату у розмірі 954607 грн. 94 коп. за скид у систему централізованого водовідведення міста Умань стічних вод з понаднормативними забрудненнями та відшкодувати судові витрати.
Позов мотивовано тим, що на підставі укладеного договору № 299 від 05.02.2018 року позивач надає за плату відповідачу послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення. Договором на підставі Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань за погодженням сторін передбачено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються відповідачем. Якісні показники стічних вод, які скидаються, не повинні перевищувати встановлених допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, у разі скидання стічних вод з перевищенням ДК, плата за них проводиться у підвищеному розмірі. 01.06.2021 року уповноваженими представниками позивача у присутності представника відповідача з метою контролю якості стічних вод відповідача проведено відбір проб стічних вод. В контрольній пробі виявлені перевищення ДК забруднюючих речовин ХСК, АПАР, БСКповне, що стало підставою для нарахування плати у заявленому розмірі.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 16.12.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/1686/21 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Відповідач в особі свого представника подав суду 13.01.2022 року відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову повністю з мотивів безпідставності і необґрунтованості позовних вимог (вх. № 485/22, а.с. 38-44), вказав, що донарахування позивачем додаткових витрат за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у пробах стічних вод відібраних 01.06.2021 року здійснено з порушенням умов договору з централізованого водопостачання та водовідведення №299 від 05.02.2018 року, положень Правил приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації м. Умань оскільки результати паралельних аналізів проб стічних вод мали суттєві розбіжності з результатами основного аналізу проведеного позивачем, а проведення арбітражного аналізу проб на вимогу відповідача позивач не здійснив.
Ухвалою суду від 07.02.2022 року підготовче провадження у справі № 925/1686/21 закрито, призначено розгляд справи по суті на 15.03.2022 року.
Представник позивача подав суду засобами електронного зв`язку 16.02.2022 року відповідь на відзив (вх. № 2655/22, а.с. 79-80), в якій спростовував доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву і наполягав на задоволенні позову із заявлених у ньому підстав.
Ухвалою суду від 15.03.2022 року відкладено розгляд справи по суті з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, Закону України № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", рекомендацій Ради суддів України 02.03.2022 року щодо роботи судів в умовах воєнного стану, запропоновано усім учасникам справи направити в суд і іншим учасникам справи свої пропозиції щодо дати призначення судового засідання та можливості їх участі у розгляді справи в режимі відеоконференції.
Представник відповідача подав суду через систему «Електронний суд»
26.04.2022 року клопотання (вх. № 4452/22, а.с. 94-95), в якому просив призначити справу №925/1686/21 до судового розгляду;
02.06.2022 року додаткові пояснення по справі (вх. №5887/22, а.с.116-118), в яких заперечив проти задоволення позовних вимог.
Ухвалами суду від 28.04.2022 року, 19.05.2022 року, 02.06.2022 року. задоволено клопотання відповідача, призначено розгляд справи по суті та в судових засіданнях 19.05.2022 року, 02.06.2022 року оголошено перерву до 07.06.2022 року.
Позивач в особі свого представника подав суду через систему «Електронний суд» 02.06.2022 року пояснення промову до дебатів (вх. № 5902/22, а.с. 120-122).
В судове засідання 07.06.2022 року позивач явку свого представника не забезпечив, направив суду засобами електронного зв`язку 06.06.2022 року клопотання (вх. № 6037/22, а.с. 141) про розгляд справи без участі його представника за наявними у справі доказами.
В судовому засіданні 07.06.2022 року представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог повністю, просив відмовити у їх задоволенні, представник позивача в судових засіданнях 19.05.2022 року, 02.06.2022 року позов з підстав і у розмірі, викладених у позовній заяві, підтримував і просив суд задовольнити його повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши позов, подані заяви по суті справи, письмові пояснення, наявні у справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд відмовляє у задоволенні позову повністю з таких підстав.
02.02.2018 року позивач - Комунальне підприємство Уманьводоканал Уманської міської ради, як виконавець, та відповідач - Приватне орендне сільськогосподарське підприємство «Уманський тепличний комбінат», як споживач, уклали договір з централізованого водопостачання та водовідведення №299 (далі Договір, а.с. 8-19) відповідно до п.2.2 якого, виконавець взяв на себе зобов`язання на умовах цього договору забезпечувати споживача питною водою (ДСанПін 2.2.4.-171-10) при наявності води в джерелах і приймати стічні води споживача.
У Договорі його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п. 3.1. виконавець надає споживачеві послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за тарифами, встановленими відповідно до законодавства України;
п. 4.6. - розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормовими забрудненнями (з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин) визначається "Правилами прийому стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань", "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", іншими нормативно правовими актами України з даного питання та умовами цього договору. Рахунки, виставлені за скид наднормативно забруднених стічних вод, є складовою частиною рахунків за поточне водовідведення та підлягають сплаті споживачем протягом 5-ти банківських днів з моменту отримання;
п. 5.1. - для споживача встановлені допустимі концентрації забруднюючих речовин у його стічних водах, зокрема визначено: ХСК не більше 400 мг/дм3; АПАР 5,0 мг/дм3, БСК 5 160 мг/дм3;
п. 5.2. - споживач один раз на місяць/квартал надає інформацію про якість стічних вод;
п. 7.4.4. - при виявленні працівником (працівниками) виконавця порушень умов договору та/або чинного законодавства складається акт. Акт скріплюється підписами працівника (працівників) виконавця, з однієї сторони, і представника (в т. ч. будь-якого працівника) обстежуваного споживача, а в разі їх відсутності іншого очевидця (свідка) виявленого порушення умов договору та/або чинного законодавства, з іншого боку. Якщо споживач (його представник або інший працівник) або інший очевидець (свідок) не підпишуть акт, акт підписується працівником (працівниками) виконавця, і в акті робиться відповідний запис про не підписання акту зі сторони споживача або очевидця (свідка). Оформлений зазначеними способами акт має повну юридичну силу належного доказу і є обов`язковим для виконання, а також є підставою для розрахунків за водокористування згідно з пунктом 3.3 "Правил користування". Споживач має право подати скаргу на дії працівника виконавця на адресу керівника виконавця, яка підлягає розгляду у відповідності з чинним законодавством;
п. 7.4.4. припиняти надання послуг у разі прострочення оплати споживачем за водопостачання і водовідведення та/або порушення умов, викладених у цьому договорі, у «Правилах користування» та в інших нормативно-правових актах України (до усунення споживачем порушення, за яке виконавець застосував визначену цим пунктом договору санкцію та оплати споживачем виконавцю витрат останнього на припинення та відновлення надання послуг за цим договором);
п.7.2.18 - споживач зобов`язаний скидати стічні води, якісні показники яких не повинні перевищувати встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин. У разі скидання споживачем стічних вод з перевищеннями ДК, плата за них проводиться у підвищеному розмірі, згідно «Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», даним договором;
п. 8.5. - кількість та якість стічних вод, що скидаються та умови їх приймання у каналізацію повинні відповідати "Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань"; "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» та даним договором. За скидання споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин стягується плата у підвищеному розмірі з моменту виявлення факту забруднення протягом періоду, визначеного ч.3 п. 4 Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань". Плата у підвищеному розмірі застосовується згідно з кратністю перевищення допустимих концентрацій згідно з "Правилами приймання стічних вод підприємств у міську систему каналізації міста Умань";
п. 14.1. договір укладається строком до 02.01.2021 року включно, застосовується відносин між виконавцем і споживачем, діє з дати його укладення, зазначеної на першій сторінці. Договір вважається щороку продовженим на один рік, якщо протягом місяця до закінчення терміну від однієї із сторін в адресу іншої сторони не надійде заяви про відмову від цього договору. Продовження договору можливе при умовах, що не закінчився термін дії індивідуальних питомих норм (розрахунку нормативного водоспоживання і водовідведення) для споживача, і не закінчився строк дії дозволу на скид стічних вод споживача.
Договір підписаний представниками сторін та посвідчений їх печатками.
Рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради №89 від 12.03.2020 року затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м.Умань.
01.06.2021 року працівниками позивача - Комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради: інженером Євдєєвим Д.В., лаборантом бак.аналізу, пробовідбірником КОС Синявською Н.В., юристом Пауковою І.М. на об`єкті відповідача - Приватного орендного сільськогосподарського підприємства «Уманський тепличний комбінат» за участі представника відповідача - головного механіка Добровольського Ю.П. об 11 год. 36 хв. з метою контролю якості стічних вод відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань проведено разовий ручний відбір проб, також відібрано паралельну пробу в тару споживача 1л скла, 1,5 л. - пластик, та відібрано арбітражну пробу, про що складено Акт № П056-21, який підписано представниками обох сторін (а.с. 20).
За результатами вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод відібраних 01.06.2021 року, проведених лабораторних досліджень Виробничою хіміко-бактеріологічною лабораторією контролю якості стічних вод позивача (а.с. 24) виявлено факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, а саме:
ХСК 600 мг/дм3, при допустимій концентрації - не більше 400 мг/дм3;
АПАР 51,36 мг/дм3, при допустимій концентрації - 5,0 мг/дм3;
БСК повне 330 мг/дм3, при допустимій концентрації - 160 мг/дм3.
На підставі даних відбору проб і їх лабораторного аналізу, у відповідності до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань, працівниками позивача проведено розрахунок визначення розміру плати, що справляється за понаднормові скиди відповідачем стічних вод до системи центрального водовідведення м. Умань за період з березня 2021 року по червень 2021 року, що зафіксовано в лабораторних вимірюваннях за результатами досліду проби відібраної 01.06.2021 року та Акті № П056-21 (а.с. 25-27). Розмір підвищеної плати склав 795506 грн. 62 коп. без ПДВ, 954607грн. 94 коп. з ПДВ.
Позивач листом № 775/08 від 08.06.2021 року направив відповідачу результати вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 01.06.2022 року та повідомив про проведення нарахувань за понаднормові скиди за визначеною методикою за завищеними показниками: ХСК, БСК повне, АПАР (а.с. 21, 26-27).
Відповідач з метою перевірки якості стічних вод відібраних 01.06.2021 року звернувся до ТОВ «НТЛЦ «ТРІМ ЕКО» та ТОВ «Нафтопромінвест» із зразками паралельних проб для проведення відповідних аналізів.
09.06.2021 року ТОВ «НТЛЦ «ТРІМ ЕКО» за результатами проведення вимірювання показників складу та властивостей стічних вод Приватного орендного сільськогосподарського підприємства «Уманський тепличний комбінат», які відібрані 01.06.2021 року складено протокол вимірювань показників складу та властивостей вод № 33 (а.с. 53-54), в якому зазначено виявлення наступних норм хімічних речовин: БСК повне - 51 мг/дм3 , ХСК - 133 мг/дм3, АПАР - 2,4 мг/дм3.
26.11.2022 року ТОВ «НТЛЦ «ТРІМ ЕКО» листом № 112/1 повідомило відповідача, на його запит, що лабораторні дослідження вимірювання показників складу та властивостей вод проведено товариством на підставі проби відібраної 01.06.2021 року дослідженої у період 02.06.2021 року -09.06.2021 року (а.с. 57).
ТОВ «Нафтопромінвест» за результатами проведення у період з 02.06.2021 року по 08.06.2021 року вимірювання показників складу та властивостей стічних вод Приватного орендного сільськогосподарського підприємства «Уманський тепличний комбінат», які відібрані 01.06.2021 року та отримані товариством 02.06.2021 року, складено протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 6/2 (а.с. 55-56,58), в якому зазначено виявлення наступних норм хімічних речовин: БСК повне - 129 мг/дм3 , ХСК - 313 мг/дм3.
11.06.2022 року відповідав у зв`язку з суттєвими розбіжностями результатів основного та паралельних аналізів проб стічних вод відібраних 01.06.2021 року, звернувся до позивача з листом №369 (а.с. 59-60) з вимогою проведення арбітражного аналізу проб, передбаченого пп 7 п. 11 Розділу VI Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Умань, запропонував доручити проведення експертизи Регіональному офісу водних ресурсів в Черкаській області.
Позивач лист відповідача отримав 14.06.2021 року, залишив без відповіді та виконання, зразків для проведення арбітражного аналізу проб не надав, 19.08.2022 року звернувся до позивача з претензією №1370/07, в якій вимагав сплатити грошові кошти в сумі 954 607 грн. 94 коп., які були нараховані відповідачу за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин виявлених у пробах стічних вод від 01.06.2021 року. До листа додано рахунок на оплату та визначення розміру плати, що справляється за понаднормові скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Умань (а.с.28-29, докази направлення 30-31).
Претензія позивача відповідачем залишена без задоволення, рахунок на суму 954607 грн. 94 коп. не оплачений, вимога про їх примусове стягнення в судовому порядку є предметом позову у справі, що розглядається.
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору з централізованого водопостачання та водовідведення № 299 від 05.02.2018 року та недотримання Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань, затверджених рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради № 89 від 12.03.2020 року.
Спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань послуг, загальні положення про послуги визначені главою 63, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 ГК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України. Крім того, спірні правовідносини перебувають у сфері регулювання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, Водного кодексу України, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року, Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань, затверджених рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради № 89 від 12.03.2020 року, які з урахуванням предмета спору є спеціальними.
Відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органами місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 ст. 11 ЦК України). Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (частина 3 статті 11 ЦК України).
Відповідно до статті 174 ГК України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з статтею 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Частинами 1, 3, 5 статті 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Договір, відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627, затверджені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України. Пунктами 1.1, 1.4 цих Правил встановлено, що вони є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. Приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508, затверджені Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі Правила). Цими Правилами встановлено, що:
на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (п. 4 розділу 1);
виробники повинні контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання, а споживачі повинні дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання (п.п. 3, 7 розділу 2);
у разі визначення ДК забруднюючої речовини в стічних водах за ДК у каналізаційній мережі приймають ДК, визначені місцевими правилами приймання, а за їх відсутності - відповідно до вимог до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення (п. 2 розділу 4);
виробники та споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідно до чинного законодавства України (п. 1 розділу 5);
споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються місцевими правилами приймання. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність". З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем. У місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо: 1) відбору проб стічних вод на аналіз; 2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування (п. 1, 4, 6, 9, 10 розділу VI).
На виконання норм і вимог нормативно-правових актів у сфері природоохорони і житлово-комунальних послуг, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 року, рішення виконавчого комітету Уманської міської ради №89 від 12.03.2020 року затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань (далі - Місцеві правила), якими визначено зокрема наступне:
Відповідно до п. 1 Розділу 1 Правил, їх розроблено з метою: захисту здоров`я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд; запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств; гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів; гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинить згубного впливу на навколишнє середовище; гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб.
п. 3 Розділу I - Правила приймання поширюються на суб`єкт господарювання Комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради, що надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробник), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік, як само зайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Умань або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі);
п.п 6,7 п. 1 Розділу II - виробник повинен відключати споживачів від системи централізованого водовідведення негайно, після усного попередження, у разі загрози виходу з ладу систем централізованого водовідведення, порушення технологічного режиму роботи КОС та у разі самовільного приєднання споживачем до систем централізованого водовідведення та/або самовільного скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Умань. При цьому за збитки таких споживачів виробник відповідальності не несе. Підключення до систем водовідведення здійснюється після усунення обставин, що спричинили відключення; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог Правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, та Правилами приймання;
п. 1 Розділу V - виробник та споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідно до чинного законодавства України;
п. 2 Розділу V - у разі невиконання споживачами Правил приймання щодо дотримання якості та режиму скиду стічних вод, об`єкт споживача може бути відключений від системи централізованого водовідведення після письмового попередження виробником не менше ніж за п`ять діб. Споживачі, які здійснюють виробничі процеси, визначені, згідно з додатком 1, та уклали з
виробником договір (або додаткову угоду) про приймання понаднормативно
забруднених стічних вод, що передбачає будівництво локальних очисних споруд, не можуть бути відключені від системи централізованого водовідведення з підстав відсутності у них очисних споруд протягом дії договору (або додаткової угоди) про приймання понаднормативно забруднених стічних вод за умови, що ці споживачі добросовісно та своєчасно виконують умови договору (або додаткової угоди) про приймання понаднормативно забруднених стічних вод;
п. 6 Розділу VI - з метою контролю якості стічних вод споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів, виконує уповноважений представник виробника, що фіксується в акті відбору проб стічних вод, згідно з додатком 6, який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис в акті, представник виробника зазначає про це в акті;
п. 8 Розділу VI - у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами приймання, виробник у строк не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу. У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів;
п. 9 Розділу VI - у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником;
п.п.3-9 п. 11 Розділу VI - відбір проб оформляється актом відбору проб стічних вод згідно з додатком 6, який підписується представниками виробника та споживача, які беруть участь у відборі проб з зазначенням посади та прізвища. Копія акта вручається представнику споживача, про що робиться відповідна відмітка в акті. Перший екземпляр акта залишається у представника виробника. У випадку відмови підписання акта представником споживача, він підписується представником виробника і робиться відповідний запис про таку відмову з зазначенням посади та прізвища представника споживача. Оформлений таким чином акт є обов`язковим для виконання, аналіз відібраних проб визнається дійсним. Контрольна проба може бути разовою або об`єднаною(усередненою). Ці проби характеризують склад та властивості стічних воді відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. За необхідності контрольну пробу поділяють на основну, паралельну та арбітражну для виконання відповідно основного, паралельного та арбітражного аналізів. Об`єм відібраної контрольної проби повинен бути достатнім для виконання основного, паралельного та арбітражного аналізів (згідно з методикою вимірювання інгредієнтів). Проба для паралельного аналізу відбирається у посуд споживача. Споживач заздалегідь повинен забезпечити комплект посуду, якщо має намір проводити паралельний аналіз. Паралельний аналіз виконує споживач у будь-якій лабораторії, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». В актах відбору проб згідно з додатком 6 робиться примітка про відбір проби для виконання паралельного та арбітражного аналізу. У разі розбіжностей результатів основного та паралельного аналізів у межах похибки методик вимірювання інгредієнтів приймається значення основного аналізу. Якщо розбіжності перевищують похибки, які зазначені у відповідних методиках, проводиться арбітражний аналіз проби. Арбітражний аналіз проводиться в лабораторії, яка не брала участі у виконанні основного та паралельного аналізів.
п.п.12 п. 11 Розділу VI - у разі проведення арбітражного аналізу після проведених основного та паралельного аналізів, то аналізування проводиться лише стосовно тих інгредієнтів, за якими виникли розбіжності. З цією метою:а) якщо зразок проби для арбітражного аналізу передбачається залишити на збереження, на нього оформлюється акт на збереження арбітражного зразка проби стічних вод згідно з додатком 11.
З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства суд вбачає, що 05.02.2018 року сторонами укладено договір з централізованого водопостачання та водовідведення № 299, який пролонговано та чинний на період виникнення спірних правовідносин. За умовами Договору позивач за плату надавав споживачеві послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за тарифами, встановленими відповідно до законодавства України; розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормовими забрудненнями (з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин) визначається зокрема Правилами прийому стічних вод підприємств у міську систему каналізації м.Умань.
В межах своїх повноважень позивачем з метою контролю якості стічних вод 01.06.2021 року об 11 год. 36 хв. проведено разовий відбір проб з колодязя підприємства відповідача, процес відбору проб, в тому числі паралельної та арбітражної, що зафіксовано в акті №П05-21.
Відповідно до акту відбору проб № П05-21 від 01.06.2021 року Виробничою хіміко-бактеріологічною лабораторією контролю якості стічних вод позивача - КП Уманьводоканал Уманської міської ради проведено вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод. За результатами вимірювання в пробах, відібраних 01.06.2021 року об 11 год. 36 хв., виявлено перевищення нормативних значень ГДК забруднюючих речовин у стічних водах за показниками вмісту ХСК, АПАР, БСК повне .
Разом з тим, відповідачем з урахуванням положень Договору, Правил прийому стічних вод підприємств у міську систему каналізації м.Умань передано на дослідження ТОВ «НТЛЦ «ТРІМ ЕКО», ТОВ «Нафтопромінвест» паралельні проби, стічних вод відібрані в той же день з колодязя відповідача.
Результати проведення вимірювання показників складу та властивостей стічних вод відповідача ТОВ «НТЛЦ «ТРІМ ЕКО» та ТОВ «Нафтопромінвест» не підтвердили наявність перевищень норм хімічних речовин, які за даними позивача виявлені у завищеному розмірі, про що складено відповідні протоколи вимірювань показників складу та властивостей вод: № 33, в якому зазначено виявлення наступних норм хімічних речовин: БСК повне - 51 мг/дм3 , ХСК - 133 мг/дм3, АПАР - 2,4 мг/дм3; № 6/2 в якому зазначено виявлення наступних норм хімічних речовин: БСК повне - 129 мг/дм3 , ХСК - 313 мг/дм3.
11.06.2021 року відповідач в листі № 369 відповідно до положень пп 7,8 п. 11 Розділу VІ Місцевих правил вимагав у позивача провести арбітражний аналіз проби. Разом з тим, позивач не погодив відповідачу проведення арбітражного аналізу проби відібраної 01.06.2021 року, про що вказано в акті відбору проб стічної води № П05-21, натомість 19.08.2021 року у зв`язку з виявленням перевищення нормативних значень ГДК забруднюючих речовин у стічних водах за кількома показниками, у відповідності з вимогами Правил і Місцевих правил провів розрахунок розміру плати і направив відповідачу рахунок № 6383 від 17.08.2021 року на суму 954607 грн. 94 коп. за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів.
У договорі з централізованого водопостачання та водовідведення №299 від 02.02.2018 року сторони визначили їх права, обов`язки і умови відповідальності, за змістом яких сторони погодили порядок надання послуг та їх використання з урахуванням вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг. Нормами Правил і Місцевих правил встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів водоканал здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.
Суд вважає, що позивач в порушення п. 9, пп. 7,8, 12 п. 11 Розділу VІ Місцевих правил, будучи належним чином повідомленим про розбіжності в показниках ГДК забруднюючих речовин у стічних водах відібраних 01.06.2021 року на підприємстві відповідача, а саме щодо виявлення норм хімічних речовин: БСК повне, ХСК, АПАР, не забезпечив збереження арбітражної проби для проведення відповідного альтернативного аналізу та не надав позивачу захистити свої права передбачені Договором та Місцевими правилами, безпідставно взяв за основу результати вимірювань проведеними за основною пробою та просить стягнути кошти в розмірі 954607 грн. 94 коп.
З огляду на зазначене, господарський суд не вбачає обґрунтованим та доведеним право позивача на стягнення заявленої до стягнення суми за скид у систему централізованого водовідведення міста Умань стічних вод з понаднормативними забрудненнями, тому у позові відмовляє повністю.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції та прийняття Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» у рішенні від 18.07.2006 та у справі «Трофимчук проти України» у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Нормами Господарського процесуального кодексу України також встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства, що врегульовують спірні правовідносини сторін, суд надає перевагу доводам відповідача, наведеним у його заявах по суті справи, надані ним докази в сукупності на підтвердження своїх доводів визнає більш вірогідними, ніж докази надані позивачем на підтвердження наведених ним обставин, тому позов визнає необґрунтованим і з підстав, заявлених у ньому, у його задоволенні позивачу відмовляє повністю.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 325, 255, 256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20.06.2022 року.
Суддя В.М. Грачов