Постанова № 10482051, 16.07.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2010
Номер справи
2а-2213/10/2370
Номер документу
10482051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-2213/10/2370 16.07.2010 р. м. Черкаси

11од. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

при секретарі Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: Рябокінь З.Р. за довіреністю;

представника відповідача: Рудої О.А. за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до дочірнього підприємства «Інвест-Черкаси»закритого акціонерного товариства «Транснафтопереробка»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області звернулася до суду з адміністративним позовом до ДП «Інвест-Черкаси»ЗАТ «Транснафтопереробка» про стягнення 98959 грн. 70 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Позивач стверджує, що в ході проведеної перевірки відповідача встановлено факт проведення розрахункових операцій за продані товари в сумі 19791 грн. 94 коп. через РРО з роздрукуванням розрахункового документа невстановленої форми, а саме: в чекові не зазначено назву господарської одиниці. За результатами перевірки позивачем застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 98959 грн. 70 коп., які у встановлені чинним законодавством строки відповідачем не сплачені.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні, скасувати рішення, надала суду письмові заперечення, стверджуючи, що перевірка проведена з порушеннями вимог чинного законодавства щодо її проведення, жодного правопорушення відповідачем не скоєно, а в тому, що не зазначено назву господарської одиниці, вина іншої юридичної особи, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято з порушенням строків.

Крім того, на думку відповідача, ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", передбачає можливості застосування штрафних (фінансових) санкцій за невідповідність розрахункового документа вимогам щодо його форми та змісту лише на суму придбаних товарів, на які виявлено невідповідність.

Рішення позивача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.04.2010 року № 0000152303 оскаржено відповідачем до ДПА в Черкаській області та ДПА України, проте рішення від 08.04.2010 року № 0000152303 залишено без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Дочірнє підприємство «Інвест-Черкаси»закритого акціонерного товариства «Транснафтопереробка»зареєстроване як юридична особа 26.04.2002 року, про що державним реєстратором Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, ідентифікаційний код 31977394.

21.10.2009 року за результатами проведеної перевірки господарської одиниці відповідача, АЗК, що знаходиться за адресою: Черкаська область, с. Геронимівка, вул. Канівська, 1 складено акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки від 21.10.2009 року №001998.

В акті перевірки зазначено, що відповідач при проведенні розрахункових операцій видає розрахункові документи не встановленої форми, що є порушенням Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року (далі Положення про розрахунковий документ), а саме: в розрахункових документах відсутній обов'язковий реквізит - назва господарської одиниці.

Перевіркою на підставі Х-звіту за 21.10.2009 року встановлено, що загальна сума товарів, реалізованих без роздрукування розрахункових документів встановленої форми, склала 19791 грн. 94 коп.

На підставі акту перевірки № 001998 від 21.10.2009 року, за порушення п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та відповідно до п. 1 ст. 17 цього ж Закону, 08.04.2010 року позивачем винесено рішення №0000152303 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій на суму 98959 грн. 70 коп.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.

Відповідно до п. 2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Спеціальним Законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі «Закон № 265/95-ВР»).

Відповідно до ст. 16 Закону № 265/95-ВР контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Відповідач в свою чергу, зокрема є суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі.

У межах повноважень, визначених Законом №265/95-ВР органи державної податкової служби проводять за планами-графіками перевірки з метою контролю здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів, їх реалізації та рух грошових коштів.

Перевірка господарської одиниці відповідача проведена згідно плану перевірок на підставі направлень №007922, №007923 від 21.10.2009 року. Більше того, відповідачем в акті зазначено, що зауважень до перевіряючих немає, таким чином службові особи належним чином предявили направлення та службові посвідчення і відповідно були допущенні провести перевірку.

В силу п. 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти встановлені Положенням про розрахунковий документ.

Згідно п. 3.2. вказаного Положення касовий чек повинен містити такий обов'язковий реквізит як назву господарської одиниці.

Назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею), п. 1 Положенням розрахунковий документ.

Згідно свідоцтва на право власності, виданого виконавчим комітетом Геронімівської сільської ради, назвою господарської одиниці відповідача є «Автозаправочний комплекс».

Судом встановлено, що фіскальні чек, що виданий під час продажу палива, а також Х-звіт за 21.10.2009 року не містять назви господарської одиниці відповідача.

Під час перевірки податковими інспекторами виявлено на підставі Х-звіту, що відповідач здійснив продаж 21.10.2009 року пального на загальну суму 19791 грн. 94 коп.

Відповідно до Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року №614, X-звіт це денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам'яті. X-звіт означає сукупність X-звіту та будь-якого іншого звіту, де зазначені суми за цими операціями.

Крім того, продаж 21.10.2009 року пального на суму 19791 грн. 94 коп. підтверджується виявлено сумою готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

Також, з метою повного та всебічного зясування обставин в адміністративній справі суд зобовязав відповідача надати для огляду в судовому засіданні контрольну стрічку касового апарату за 21.10.2009 року, в той же час відповідно до пояснень, наданих представником відповідача, контрольні стрічки за 20,21,22 жовтня 2009 року відповідно до запиту були передані їй як представнику підприємства, проте разом з іншими особистими речами останні 15.07.2010 року викрадені, в звязку з чим надати їх до суду не можливо.

В свою чергу представник відповідача не надала суду доказ, який підтверджує факт передачі їй зазначених контрольних стрічок.

В такому разі суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що службові особи позивача, виявивши день вчинення порушення відповідачем встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, правомірно визначили обєм та суму реалізованого пального. Зворотне відповідачем не доведено.

Відповідно до п. 2.1. Положення про розрахунковий документ, у разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Суд звертає увагу, що обовязок друкувати та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції покладено в першу чергу на суб'єкта підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Тим самим спростовується твердження відповідача, що відповідати за відсутність назви господарської одиниці в розрахунковому документі повинна особа, яка здійснювала програмування реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 228 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Враховуючи, що між відповідачем та юридичною особою укладено договір на сервісне, технічне обслуговування та ремонт РРО, відповідач має право заявити до стягнення такі збитки з третіх осіб у порядку регресу.

Згідно статті 17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Отже, оскільки в розрахункових документах відповідача відсутній обовязковий реквізит щодо його форми та змісту, і наведене не дає змоги ідентифікувати господарську одиницю, що здійснює продаж товарів, то податковим органом правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію за нероздрукування відповідного розрахункового документа.

Відповідач штрафну (фінансову) санкцію не сплатив.

Таким чином, сума заборгованості на день розгляду справи по сплаті штрафних (фінансових) санкцій складає 98959 грн. 70 коп.

З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства службові особи позивача мали право на здійснення перевірки відповідача в межах їх повноважень, вірно оцінили встановлені перевіркою обставини та вірно визначили норми порушення Закону, а доводи, наведені відповідачем в обґрунтування незаконності спірного рішення, не спростовують встановлених перевіркою фактів та законодавством України не визначені як такі, що є достатньою підставою для його скасування. За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 17, 159, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з дочірнього підприємства «Інвест-Черкаси»закритого акціонерного товариства «Транснафтопереробка», (19601, Черкаська область, Черкаський район, с. Геронимівка, вул. Канівська, 1, ідентифікаційний код 31977394) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Черкаському районі Черкаської області, (18000, м. Черкаси, вул. Енгельса, 157, код ЄДРПОУ 34503239) штрафні (фінансові) санкції в розмірі 98959 (девяносто вісім тисяч девятсот пятдесят девять) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 липня 2010 року.

СуддяВ.В. Гаращенко