Постанова № 10481290, 15.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2010
Номер справи
2а-3673/10/0570
Номер документу
10481290
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2010 р. справа № 2а-3673/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Постановлена у нарадчій кімнаті

час прийняття постанови: 16:55

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Наумової К.Г.

при секретаріМельниковій І.І.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Донецьквантажтранс» (м. Донецьк)

до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (м. Донецьк)

про визнання недійсними повідомлень - рішень № 0003911500/0/1633 та № 0003901500/0/1634 від 03 лютого 2010 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 3459 грн. 18 коп.

за участю сторін

представник позивача: Чеверда В.М. за дов. № 38-09 від 09.03.2010, Дзима О.Г. за дов. № 36-10 від 11.03.2010

представник відповідача: Фролова Є.В. за дов. № 25/10 від 08.02.2010

Державне підприємство «Донецьквантажтранс», далі ДП «Донецьквантажтранс», звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, далі ДПІ, про визнання недійсними повідомлень - рішень № 0003911500/0/1633 та № 0003901500/0/1634 від 03 лютого 2010 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 3459 грн. 18 коп. на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовує наступним.

Податковим органом було складено акт невиїзної документальної перевірки № 742 від 02.02.10 р. з порушенням п. 10 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби відповідно до якого, факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства.

ДП «Донецьквантажтранс» 09.11.2009 р. в ДПІ було надано розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за девять місяців 2009 року, в якому було визначено до сплати збір у сумі 11600 грн., а в акті невиїзної документальної перевірки № 742 від 02.02.10 р. зазначена інша сума 11589 грн. 93 коп. та граничним терміном сплати зазначено 19.08.2009 р.

ДП «Донецьквантажтранс» 03.02.2010 р. в ДПІ було надано розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік, в якому було визначено до сплати збір у сумі 10657 грн. 01 коп., а в акті невиїзної документальної перевірки № 742 від 02.02.10 р. зазначена інша сума 11600 грн. 93 коп. та граничним терміном сплати зазначено 19.11.2009 р.

Внаслідок невірно зазначених відомостей в акті перевірки, неправомірно виписані повідомлення - рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли інші, передбачені Законом заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності шляхом продажу інших активів платника податків.

Ст. 7 зазначеного Закону визначаються джерела погашення податкового боргу за рішенням органу стягнення, відповідно до пп. 7.2.1 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь які активи платника податків.

П. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення. Тобто, усі платежі по податкам, здійснені платником податку, зараховуються першочергово на погашення податкового боргу.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецьквантажтранс» є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 34828840, обліковується як платник податків у Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька.

За наслідками невиїзної документальної перевірки термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 р., за 2009 рік, складено Акт № 742 від 02.02.2010р. «Про результати перевірки ДП «Донецьквантажтранс» Код ЄДРПОУ 34828840».

Під час проведення перевірки податковим органом було встановлено порушення позивачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме:

податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 р. у сумі 11589 грн. 93 коп., яке виникло згідно податкового розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища №70642 від 09.11.2009р., з граничним терміном сплати 19.08.2009р., було фактично сплачене підприємством 20.08.2009р., тобто з затримкою сплати 1 день;

податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік у сумі 11600 грн. 00 коп., яке виникло згідно податкового розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища № 70642 від 09.11.2009 р., з граничним терміном сплати 19.11.2009 р., було фактично сплачене підприємством 30.12.2009р., тобто з затримкою сплати на 41 день.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення від 02.03.2010 р.:

№ 0003911500/1633, яким до позивача на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосована фінансова санкція у сумі 1152 грн. 13 коп. за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 11521 грн. 30 коп. на 1 календарний день, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

№ 0003901500/0/1634, яким до позивача на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосована фінансова санкція у сумі 2307 грн. 05 коп. за затримку на 41 календарний день сплати узгодженої суми податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 11535 грн. 25 коп. у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Підпунктом 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Пунктом 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого відповідно до статті 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303, встановлено, що розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.

Згідно п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

П. 12 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17 березня 2001 р. N 110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 передбачено, що факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства.

Матеріалами справи встановлюється наступне.

Податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року позивачем поданий до ДПІ 09.11.2009 р. (вхідн. № 70642 від 09.11.2009 р.), сума збору, що підлягає сплаті до бюджету складає 11600 грн. 00 коп.

Податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік був поданий позивачем до ДПІ 03.02.2010 р. (вхідн. № 9002896000 від 03.02.2010 р.), сума збору, що підлягає сплаті до бюджету складає 10657 грн. 01 коп.

Платіжним дорученням № 4424 від 20.08.2009 р. позивач сплатив 11589 грн. 93 коп. із визначенням призначення платежу «перерахування збору за забруднення навколишнього природного середовища за другий квартал 2009 р.».

Платіжним дорученням № 5927 від 30.12.2009 р. позивачем було сплачено 11600 грн. 00 коп., із зазначенням платежу «Перерахування збору за забруднення навколишнього природного середовища за 3 квартал 2009 року, строк оплати 30.12.09»

Граничний термін сплати збору за 2009 рік у сумі 10657 грн. 01 коп. 19.02.2010 р.

Таким чином, спірні податкові повідомлення рішення прийняті на підставі обставин, які не відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи.

Крім цього суд звертає увагу на наступне.

Позивачем був поданий до ДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний податковий період півріччя 2010 року. (вхідн. № 49272 від 06.08.2009 р.) поданий позивачем до ДПІ 06 серпня 2009 року, сума збору визначена позивачем складає

Граничний термін подання зазначеного податкового розрахунку - 09.08.2009 р., а граничним терміном сплати цього зобовязання є 20.08.2009 р. оскільки граничний строк сплати зобовязання 19.08.2009 р. припадає на вихідний день.

П.п. 5.3.3. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.

Платіжним дорученням № 4424 від 20.08.2009 р. позивач сплатив 11589 грн. 93 коп. із визначенням призначення платежу «перерахування збору за забруднення навколишнього природного середовища за другий квартал 2009 р.».

Таким чином, податкове зобовязання зі збору за півріччя 2010 року у сумі 11589 грн. 93 коп. сплачено позивачем своєчасно.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, спірні податкові повідомлення-рішення не можуть вважатися обґрунтованими та законними та підлягають визнанню недійсними, відповідно позовні вимоги ДП «Донецьквантажтранс» про визнання недійсними податкових повідомлень рішень ДПІ № 0003911500/0/1633 та № 0003901500/0/1634 від 03 лютого 2010 року про застосування фінансових санкцій за порушення строків сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.

З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.

Враховуючи викладене та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123,

ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсними податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 03 лютого 2010 року:

№ 0003911500/1633, яким до Державного підприємства «Донецьквантажтранс» застосовані фінансові санкції у сумі 1152 грн. 13 коп.;

№ 0003901500/0/1634, яким до Державного підприємства Донецьквантажтранс» застосовані фінансові санкції у сумі 2307 грн. 05 коп.

Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Донецьквантажтранс» витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Заява та скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 червня 2010 р.

Суддя Наумова К.Г.