Постанова № 10479073, 12.07.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2010
Номер справи
2а-4550/10/1270
Номер документу
10479073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 липня 2010 року Справа № 2а-4550/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Гончарової І.А.,

за участю секретаря: Лейбенко О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом прокурора Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Міського комунального підприємства «Луганськелектотранс» про стягнення штрафної санкції в сумі 5100 грн.,

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2010 року прокурор Жовтневого району м.Луганська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Міського комунального підприємства «Луганськелектотранс» про стягнення штрафу в сумі 5100 грн. В позовній заяві посилається на те, що у березні 2009 року позивачем було проведено перевірку МКП «Луганськелектротранс», за результатами якої відповідача було зобовязано вжити заходів щодо безпечного та раціонального використання тепловикористовуючого устаткування. Термін виконання квітень-травень 2009 року. У вересні 2009 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання відповідачем вимог припису Інспекції № 2/21-0151 від 27.03.2009 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. Протоколом № 2/21-0108 від 10.09.2009 року зафіксовано невиконання відповідачем п.1 припису Інспекції від 27.03.2009 року. У звязку із цим, постановою № 02/21-0108 від 21.09.2009 року на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100 грн. Копія постанови про накладення штрафу отримана 09.10.2009 року директором підприємства Лордпіканідзе І.М., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з Міського комунального підприємства «Луганськелектотранс» в дохід Державного бюджету України заборгованість зі сплати штрафу в сумі 5100 грн.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти стягнення з Міського комунального підприємства «Луганськелектотранс» в дохід Державного бюджету України суми штрафу у розмірі 5100 грн.

Вислухавши прокурора, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Статтею 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-5 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) (пункт 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929).

Згідно із пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до субєктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обовязковими для виконання керівниками та посадовими особами субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Пунктом 8 статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано, що припис обовязкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) субєкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо субєкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до субєкта господарювання згідно із законом.

Державний нагляд у сфері теплопостачання відповідно до статті 14 Закону України від 02 червня 2005 року № 2633-IV «Про теплопостачання» здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.

Державні інспектори мають право:

безперешкодно у будь-який час відвідувати обєкти теплопостачання для перевірки додержання нормативно-правових актів у сфері теплопостачання з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів;

надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

отримувати інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань;

надсилати приписи керівникам теплогенеруючих або теплопостачальних організацій про приведення засобів контролю, обліку та регулювання теплової енергії і теплоносія на обєктах теплопостачання у відповідність із нормами та стандартами у сфері теплопостачання;

надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації обєктів у сфері теплопостачання, якщо це створює загрозу життю та здоровю обслуговуючого персоналу та здоровю населення;

застосовувати в установленому законом порядку санкції до субєктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.

Відносини, що виникають у звязку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулює Закон України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику».

Згідно із статтею 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до частини 5 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику» мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та субєктів електроенергетики;

- отримувати від споживачів та субєктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та субєктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- надсилати власникам обєктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

- вимагати від споживачів та субєктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоровю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику» субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування обєднаної енергетичної системи України і споживання енергії,- штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій- штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції субєктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 31 пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України від 02 червня 2005 року № 2633-IV «Про теплопостачання» уповноважені органи застосовують до субєктів господарювання- юридичних осіб штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України- у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Справи про накладання штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються органами державного нагляду (інспекціями) та Національною комісією регулювання електроенергетики України в межах їх компетенції.

Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами уповноважених органів, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передаються посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.

Керівник чи заступник керівника уповноваженого органу розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів. Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою. Субєкт господарювання повинен сплатити штраф у пятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.

Відповідно до пунктів 7, 8 та 9 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки субєкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) субєкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу субєкту господарювання.

Субєкт господарювання згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання- у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

У судовому засіданні встановлено, що Міське комунальне підприємство «Луганськелектротранс» (ідентифікаційний код 03328058) має статус юридичної особи, знаходиться за адресою: м.Луганськ. вул.Фрунзе, буд.130 (арк. справи 9).

В результаті обстеження з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовуючих установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату, проведеного Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області, відповідачу було винесено припис № 2/21-0151 від 27.03.2009 року (арк. справи 8).

У вересні 2009 року позивачем було проведено перевірку МКП «Луганськелектротранс», про що було складено протокол № 02/21-0108 від 10.09.2009 року, в якому зафіксовано факт невиконання відповідачем п.1 припису від 27.03.2009 року №2/21-0151 у встановлені терміни, чим порушена ст.24 Закону України «Про теплопостачання» (арк. справи 7).

Постановою № 02/21-0108 від 21.09.2009 року на відповідача накладено штраф у розмірі 5100 грн., який підлягав сплаті у 15-денний термін з моменту прийняття постанови шляхом перерахування грошових коштів до Державного бюджету України. Субєкт господарської діяльності протягом пяти днів зобовязаний був подати підтвердження сплати штрафу в інспекцію Держенергонагляду в Луганській області.

Враховуючи те, що Міське комунальне підприємство «Луганськелектотранс» постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області № 02/21-0108 від 21 вересня 2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що за час судового розгляду справи відповідач у добровільному порядку не сплатив суму штрафу, у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що прокурор відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Міського комунального підприємства «Луганськелектотранс» про стягнення штрафних санкцій в сумі 5100 грн., задовольнити повністю.

Стягнути з Міського комунального підприємства «Луганськелектотранс» (ідентифікаційний код 03328058, місцезнаходження: 91055, м.Луганськ, вул..Фрунзе, буд.130) в дохід Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 5100 грн. (пять тисяч сто гривень).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

< Резолютивна частина >

< Текст >

СуддяГончарова І.А.