Рішення № 104773966, 15.06.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2022
Номер справи
380/430/21
Номер документу
104773966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/430/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2022 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/430/21 за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "МОРІОН+" про припинення права користування надрами ,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю Моріон + (82441, Львівська область, Стрийський район, с. Верчани, вул. 24 Серпня, 30-3,26; код ЄДРПОУ 35056303) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1581 від 05.07.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Товариства з обмеженою відповідальністю Моріон +" допущено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, оскільки, у встановлений строк не усунено порушення, зазначені у наказі №200 від 03.06.2020 №200 та в листі від 05.06.2020 №8463/01/07-20. Вказує, що не виконуючи вимоги наказу Держгеонард, надрокористувач допустив порушення норм чинного законодавтсва в сфері надрокористування, умов спеціального дозволу на користування надрами, умов угоди на користування надрами. Вказує, що відповідно до п.5 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разу, зокрема, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр. Законом, а саме ч.2 ст.26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пп. 4,5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. Вказаними діями відповідач порушує вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, що є підставою для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1581 від 05.07.2020.

Відповідач відзиву на позову заяву до суду не подав. Однак, до матеріалів справи відповідач долучив рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 року у справі № 380/5913/20 яке залишене без змін відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022, (Справа № 380/5913/20 пров. № А/857/18793/21) згідно з яким адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірною дію з направлення Державною екологічною інспекцією України Держгеонадра України листом від 26.03.2020 року №2320/2.10/6-20 подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року, наданого ТОВ «Моріон +», з метою видобування валунно-гравійно-піщаних порід Південно-Західної ділянки Верчанського родовища, розташованого у Львівській області. Визнано протиправним і скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 03.06.2020 року №200 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позивач вказує, що відповідачем порушено вимоги статті 9, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відтак існують всі підстави для припинення права надрокористування відповідачем на підставі статті 26 КУпН.

Ухвалою від 18 січня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 02 березня 2021 року зупинено провадження у справі № 380/430/21 до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №380/5913/20.

Ухвалою від 02 травня 2022 року поновлено провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Товариству з обмеженою відповідальністю «Моріон +» (далі ТзОВ «Моріон +») надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5181 від 05.07.2010, з метою видобування валунно гравійно піщаних порід, придатних для виробництва гравію та щебеню із валунів і гравію для використання у дорожньому будівництві та піщаної складової для благоустрою, рекультивації та планування.

Судом установлено, що на підставі листа Державної екологічної інспекції України від 26.03.2020 року №2320/2.10/6-20, листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 11.03.2020 року №02-1084, враховуючи рекомендації Робочої групи з питань надрокористування (протокол від 02.06.2020 року №4-РГ/2020), відповідно до пп. 3 п. 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615, Державною службою геології та надр України прийнято наказ від 03.06.2020 року №200, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року й надано позивачеві тридцятиденний строк для усунення виявлених порушень.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 року у справі № 380/5913/20, яке залишене без змін відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022, (Справа № 380/5913/20 пров. № А/857/18793/21) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Моріон +» до Державної екологічної інспекції у Львівській області, Державної екологічної інспекції України, Державної служби геології та надр України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Центру інженерних та науково-технічних послуг «АУМ» про визнання неправомірним (недійсним) листа, визнання неправомірною дії, визнання протиправним та скасування наказу задоволено частково. Визнано неправомірною дію з направлення Державною екологічною інспекцією України Держгеонадра України листом від 26.03.2020 року №2320/2.10/6-20 подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року, наданого ТОВ «Моріон +», з метою видобування валунно-гравійно-піщаних порід Південно-Західної ділянки Верчанського родовища, розташованого у Львівській області. Визнано протиправним і скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 03.06.2020 року №200 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1ст.4 Кодексу України про надра(зі змінами та доповненнями, далі - КУпН) надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

Згідно із ч.1 ст.13 КУпН користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра (тут та по тексту наводиться редакція нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на час спірних правовідносин), надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 24 Кодексу України про надра, права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід (у разі його необхідності) або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції. Будь-яка діяльність, пов`язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може здійснюватися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий. Така згода або відмова в її наданні має бути надана протягом двадцяти календарних днів після отримання відповідного письмового запиту. У разі ненадання жодної відповіді протягом зазначеного часу така згода вважається наданою.

Як визначено ст. 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов`язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 56 Кодексу України про надра встановлено, що у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №615).

Згідно з пунктом 21 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

4) наявності підстав, передбачених Законом України Про санкції;

5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Дія дозволу також може бути зупинена органом з питань надання дозволу за поданням Міндовкілля за зверненням до Міндовкілля Держекоінспекції та/або її територіальних органів щодо невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи, відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню надзвичайної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення дії та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.

Матеріали справи свідчать, що позивачем 03.06.2020 року зупинено дію дозволу на користування відповідачем надрами на підставі підпунктів 3, пункту 21 Порядку № 615 (в редакції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 124) у зв`язку з невиконанням в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища (лист Державної екологічної інспекції у Львівській області від 11.03.2020 « 02-1084) та враховуючи пропозиції Робочої групи з питань надрокористування (протокол від 02.06.2020 № 4-РГ/2020).

За змістом статті 26 Кодексу України про надра, визначено припинення права користування надрами. Право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806-IV від 06 вересня 2005 року дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме: здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

За змістом частини першої статті 64 Кодексу України про надра, спори з питань користування надрами розглядаються органом державного геологічного контролю, органом державного гірничого нагляду, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими радами або судом у порядку, встановленому законодавством України.

Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі № 21-164а11 та від 10.12.2013 у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі № 812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб`єкта владних повноважень із позовом до суду.

Суд вказує, що підставою звернення до суду позивач зазначив неусунення причин, що зумовили зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 05.07.2020 № 5181, які у свою чергу викладені, зокрема, в наказі Державної служби геології та надр України від 03.06.2020 № 200.

Однак, згідно з рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 року у справі № 380/5913/20, яке залишене без змін відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022, (Справа № 380/5913/20 пров. № А/857/18793/21) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Моріон +» до Державної екологічної інспекції у Львівській області, Державної екологічної інспекції України, Державної служби геології та надр України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Центру інженерних та науково-технічних послуг «АУМ» про визнання неправомірним (недійсним) листа, визнання неправомірною дії, визнання протиправним та скасування наказу задоволено частково. Визнано неправомірною дію з направлення Державною екологічною інспекцією України Держгеонадра України листом від 26.03.2020 року №2320/2.10/6-20 подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року, наданого ТОВ «Моріон +», з метою видобування валунно-гравійно-піщаних порід Південно-Західної ділянки Верчанського родовища, розташованого у Львівській області. Визнано протиправним і скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 03.06.2020 року №200 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5181 від 05.07.2010 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у даній справі відсутня така передумова для анулювання спеціального дозволу на користування надрами як зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами з підстав порушення та невиконання вимог розпорядчих документів, що є порушеннями вимог, передбачених спеціальним дозволом, у відповідності до ст. 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 614.

Зупинення дії дозволу не є ідентичним з припиненням користування надрами, водночас це не доводить того, що можливо припинити право користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами через невиконання припису і наявності наказу про зупинення відповідного дозволу, які оскаржені суб`єктом господарювання до суду та скасовані в судовому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.02.2022 у справі №817/871/16.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про недоведення позивачем наявності підстав для анулювання дії спеціального дозволу, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Моріон +», за рішенням суду, оскільки відсутні докази порушення позивачем пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра, як підстави для припинення дії спецдозволу.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами є необґрунтованими, відтак не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до положеньст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

У задоволенні позову Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю Моріон + (82441, Львівська область, Стрийський район, с. Верчани, вул. 24 Серпня, 30-3,26; код ЄДРПОУ 35056303) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна