ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.05.10 Справа№ 14/2
За позовом : Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м.Львів
До відповідача : Кам»янка-Бузької міської ради, м.Кам»янка-Бузька Львівської області
Третя особа 1: Відкрите акціонерне товариство «Львівводбуд», м.Львів
Третя особа 2: Дочірнє підприємство «Житлово-комунальне підприємство ВАТ «Львівводбуд», м.Дубляни Львівської області
Про зобов»язання прийняти об»єкт права державної власності у комунальну власність територіальної громади м.Кам»янка-Бузька
Суддя Кітаєва С.Б.
при секретарі Хороз І.Б.
За участю представників:
від позивача – Дутка Ю.І. - представник
від відповідача –Карпій Р.М.- представник
від третьої особи 1 –не з’явився
від третьої особи 2 – не з»явився
Суть спору: Позовну заяву подано Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області, м.Львів до Кам»янка-Бузької міської ради, м.Кам»янка-Бузька, Львівська область, за участю третьої особи –1 на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору –відкрите акціонерне товариство “Львіводбуд”, м. Львів, за участю третьої особи –2 на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору –дочірнє підприємство “Житлово–комунальне підприємство ВАТ “Львіводбуд”, м. Дубляни, Львівська область про зобов’язання Кам»янка-Бузької міської ради прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади м. Кам»янка-Бузька гуртожиток за адресою: м.Кам»янка-Бузька Львівської області], вул.Богуна,4.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 31.12.2009 р. порушено провадження у справі та призначено розгляд на 27.01.2010 р. Розгляд справи неодноразово відкладався з мотивів, зазначених в ухвалах суду від 27.01.2010 р., 14.04.2010 р.,21.05.2010 року, за письмовою згодою представників сторін строки вирішення спору продовжувались Представникам сторін роз’яснено їх права згідно зі ст.ст.20,22 ГПК України.
У відповідності до ст. 75 ГПК України, справа слухається за наявними у ній матеріалами.
У судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві, поясненні від 20.05.10 р. Ствердив, зокрема, що гуртожиток у м. Кам»янка-Бузька Львівської області , вул.Богуна,4 не увійшов до статутного фонду ВАТ “Львіводбуд” в процесі приватизації і залишились в державній власності на балансі дочірнього підприємства “Житлово–комунальне підприємство ВАТ “Львіводбуд”.
Позивач на виконання норм Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” ініціював передачу вказаного гуртожитку в комунальну власність відповідача. 09.09.2004 року Кам»янка-Бузькою міською радою прийнято рішення №7 «Про створення комісії по прийняттю у комунальну власність гуртожитку по вул.І.Богуна,4 в м.Кам»янка-Бузька». На підставі рішення Кам»янка-Бузької міської ради від 09.09.2004 р №7 Регіональним відділенням видано наказ від 20.10.2004 року №1014 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м.Кам»янка-Бузька гуртожитку, що не увійшов під час приватизації до статутного фонду ВАТ «Львівводбуд»».
Не зважаючи на це та неодноразові звернення регіонального відділення до Кам»янка-Бузької міської ради, відповідач ухиляється від прийняття гуртожитку у комунальну власність територіальної громади м.Кам»янка-Бузька. Просить позов задоволити.
Представник відповідача позов заперечує з мотивів, зазначених у відзиві б/н від 15.02.2010 року. Вважає, зокрема, що позов не грунтується на вимогах Закону України «Про передачу об»єктів права державної та комунальної власності»від 03.03.1998 р №147/98 ( із змінами та доповненнями) та Положення про порядок передачі об»єктів права державної власності, затв.Постановою КМ України від 21.09.1998 року №1482 ( із змінами та доповненнями), а тому позивачу слід відмовити у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
: відповідно до пп. «г»п.2 Положення про порядок передачі об»єктів права державної власності, затв. Постановою КМ України від 21.09.1998 р №1482 (із змінами та доповненнями), об»єктами передачі є державне майно, що не увійшло до статутного фонду господарських товариств, створених у процесі приватизації, корпоратизації. У даному випадку таким об»єктом є гуртожиток ВАТ «Львівводбуд», який знаходиться за адресою : м.Кам»янка-Бузька, вул.Богуна,4. Згідно пп.»в»п.4 Положення про порядок передачі об»єктів права державної власності, передача об»єктів права державної власності здійснюється за рішенням засновника господарського товариства та органу, уповноваженого управляти державним майном, який приймає майно, за погодженням з Мінекономіки, Мінфіном і ФДМУ , щодо об»єктів , які не увійшли до статутного фонду господарських товариств, створених у процесі приватизації, корпоратизації. Вищевказаних погоджень, стверджує відповідач, від Мінекономіки, Мінфіну і ФДМ України відповідачу представлено не було.
:рішенням Х111 сесії Кам»янка-Бузької міської ради №14 від 27.04.2007 р створено комісію по прийняттю у комунальну власність територіальної громади трьохповерхового 10-ти квартирного гуртожитку, який не увійшов до статутного фонду ВАТ «Львівводбуд». Передача оформляється актом приймання-передачі . До акту приймання передачі об»єктів визначених пп. «г»п.2 Положення про порядок передачі об»єктів права державної власності, додаються документи визначені в п.10 вищевказаного Положення, а саме : витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень щодо об»єктів, права на які підлягають державній реєстрації; виписка з бухгалтерського балансу, складеного на останню звітну дату, про вартість об»єкта передачі. Відповідач покликається на те, що перелічені документи не були долучені до акту приймання-передачі, у зв»язку із чим вищевказаний акт не був підписаний зі сторони відповідача. На підставі наведеного, керуючись, зокрема, пунктами 2,4,10 Положення про порядок передачі об»єктів права державної власності, затв. Постановою КМ України від 21.09.1998 №1482 ( із змінам и та доповненнями), Кам»янка-Бузька міська рада просить прийняти рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Третя особа –1 вимог ухвал суду не виконала, пояснень по справі не надала, участь уповноважених осіб у судових засіданнях не забезпечила.
Третя особа –2 вимог ухвал суду не виконала, пояснень по справі не надала, участь уповноважених осіб у судових засіданнях не забезпечила ( ухвалу суду від 14.04.2010 року
про залучення її до участі у справі в якості третьої особи 2 на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору та відкладення розгляду справи на 21.05.10 р ДП «ЖКП ВАТ «Львівводбуд»отримало 11.05.10 року, що підтверджується повідомленням за №4738251 про вручення рекомендованої поштової кореспонденції).
Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Гуртожиток у м. Кам»янка-Бузька Львівської області, вул.Богуна,4 перебуває на балансі дочірнього підприємства “Житлово–комунальне підприємство ВАТ “Львіводбуд”, не увійшов до статутного фонду ВАТ “Львіводбуд” в процесі приватизації і залишився в державній власності, перебуває у сфері управління Регіонального відділення ФДМУ по Львівській області.
Зазначені обставини підтверджено, зокрема, судовим рішенням господарського суду Львівської області від 06.04.2007 року у справі №1/43-18/16А.
Відповідно до наказу Фонду державного майна від 09.06.1999 року №1077 «Про забезпечення збереження, контролю за використанням та реалізацією пропозицій інвентаризаційних комісій стосовно державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, але залишилось у них на балансі , регіональні відділення Фонду державного майна України організовують систематичний контроль за утриманням, зберіганням та використанням державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств.
Актом перевірки стану утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ «Львівводбуд»в процесі приватизації зафіксовано перебування вищевказаного гуртожитку на балансі ДП «ЖКП ВАТ «Львівводбуд»та задовільний стан майна. Акт складено за результатами перевірки, що здійснено 14.03.2007 року . Огляд проведено в присутності міського голови м.Кам»янка-Бузька та представників регіонального відділення, акт завірено печатками сторін; акт містить посилання на рішення Кам»янка-Бузької міської ради від 09.09.04 р №7 та наказ регіонального відділення від 20.10.04 р №1014. Зазначені обставини сторонами не заперечувались.
Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, яке перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 р №908/68, господарські товариства, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних фондів у процесі приватизації, несуть відповідальність за збереження такого майна відповідно до законодавства.
Зняття з балансу державного майна, що не увійшло до статутного капіталу,створеного у процесі приватизації господарського товариства , та подальша передача такого майна на баланс іншим господарським товариствам відбувається за обов»язкової наявності згоди органу уповноваженого управляти державним майном. Регіональне відділення не надавало згоди на передачу гуртожитку за адресою : м.Кам»янка-Бузька , вул.Богуна,4 на баланс іншим господарським товариствам. Таким чином, вказаний гуртожиток знаходиться на балансі ДП «ЖКП ВАТ «Львівводбуд».
Окрім того, Постановою від 06.04.2007 року у справі №1/43-18/16А , прийнятою господарським судом Львівської області, підтверджується належність об»єкту до державної власності та його перебування на балансі ДП ЖКП ВАТ «Львівводбуд». Зазначена Постанова не оскаржувалась і набрала законної сили.
В ході розгляду судової справи №1/43-18/16А господарським судом було встановлено наступні обставини.
30.12.1993 року регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Львівській області прийнято рішення про приватизацію підприємства «Львівводбуд»та видано наказ №449 «Про приватизацію».
Згідно з наказом регіонального відділення від 01.02.1994 року №2-А «Про проведення інвентаризації майна ДП «Львівводбуд»в зв»язку з приватизацією», створено робочі інвентаризаційні комісії для проведення інвентаризації майна даного підприємства.
За результатами інвентаризації майна державного підприємства станом на 01.02.1994 року визначено оціночну вартість майна ДП «Львівводбуд», про що складено акт оцінки, який затверджено наказом регіонального відділення ФДМ України по Львівській області від 20.05.1994 р №305.
16.06.1994 року регіональним відділенням видано наказ №404, згідно з яким створено відкрите акціонерне товариство «Львівводбуд», шляхом перетворення державного підприємства у акціонерне товариство.
26.07.1994 року проведено державну реєстрацію ВАТ «Львівводбуд»та видано свідоцтво про державну реєстрацію ВАТ «Львівводбуд»№01036916.
Згідно з переліком нерухомого майна, переданого у власність ВАТ «Львівводбуд», регіональне відділення ФДМУ по Львівській області передало ВАТ «Львівводбуд»296 об»єктів нерухомості, серед яких був відсутній гуртожиток, що знаходиться за адресою : Львівська область, м.Кам»янка-Бузька.,вул.Богуна,4. Відсутність у переліку нерухомого майна, переданого у власність господарського товариства об»єкта, свідчила про те, що він є об»єктом права державної власності, вказується у зазначеній вище постанові господарського суду.
Як вбачається, регіональне відділення на виконання вимог законодавства ініціювало передачу в комунальну власність територіальної громади м.Кам»янка-Бузька гуртожитку за адресою : м.Кам»янка-Бузька, вул.Богуна,4.
09.09.2004 року Кам»янка-Бузькою міською радою прийнято рішення №7 «Про створення комісії по прийняттю у комунальну власність гуртожитку по вул.І.Богуна, 4 в м.Кам»янка-Бузька». Як вбачається з преамбули рішення №7 від 09.09.2004 року підставою створення комісії по прийняттю у комунальну власність гуртожитку по вул.І.Богуна, 4 в м.Кам»янка-Бузька був лист РВ ФДМУ по Львівській області №13/9-2684 від 20.05.2004 року про прийняття у комунальну власність зазначеного гуртожитку. Таким чином, зазначеним рішенням відповідач виразив свою згоду на прийняття в комунальну власність Кам»янка-Бузької міської ради вказаного гуртожитку. Доказів скасування, визнання нечинним зазначеного рішення, суду не надано. Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Однак, як вбачається з матеріалів справи, вказане рішення виконане не було. Не зважаючи на неодноразові звернення регіонального відділення до Кам»янка-Бузької міської ради, станом як на час звернення з позовом до суду так і на даний час вказаний гуртожиток не переданий у комунальну власність територіальної громади м.Кам»янка -Бузька, хоча, як свідчать наявні у справі документи відповідач вживав заходи щодо прийняття вказаного гуртожитку у комунальну власність ( акт від 14.03.2007 р перевірки стану утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ «Львівводбуд»в процесі приватизації та перебуває на балансі ДП «ЖКП ВАТ «Львівводбуд»; рішення №14 від 27.04.07 р.»Про взяття у власність територіальної громади міста відомчого гуртожитку на вулиці І.Богуна,4»; протокол від 12.04.2010 року засідання комісії з питань прийняття об»єкта ( гуртожитку по вул..І.Богуна,4 у м. Кам»янка-Бузька) у комунальну власність; тощо.
На підставі рішення Кам»янка-Бузької міської ради від 09.09.2004 р №7 регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області видано наказ від 20.10.2004 р №1014 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади м.Кам»янка-Бузька гуртожитку, що не увійшов під час приватизації до статутного фонду ВАТ «Львівводбуд».
Наказ не скасовувався, недійсним не визнавався, сторонами не оспорювався, доказів зворотнього суду не надано.
Порядок передачі об»єктів права державної власності у комунальну регулюється положеннями Закону України «Про передачу об»єктів права державної та комунальної власності»та Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», що носять імперативний характер для даного виду правовідносин. Процедура передачі об»єктів права державної власності у комунальну передбачена Положенням про передачу об»єктів права державної та комунальної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року №1482 ( далі-Положення), розробленого на підставі Закону України «Про передачу об»єктів права державної та комунальної власності».
В обгрунтування заперечень щодо позову відповідач посилається на норми Положення, які не стосуються порядку передачі об»єкта, що є предметом розгляду у даній справі. Зазначений відповідачем порядок передачі стосується іншої групи об»єктів, а саме : об»єктів передачі визначеної підпунктом «ґ»пункту 2 Положення. Гуртожиток за адресою : м.Кам»янка-Бузька, вул.Богуна,4, що перебуває в сфері управління регіонального відділення , відноситься до групи об»єктів визначеної підпунктом «г»пункту 2 Положення (державне майно, що не увійшло до статутного фонду господарських товариств, створених у процесі приватизації, корпоратизації).
Посилання відповідача на ненадання балансоутримувачем виконавчої, технічної та іншої необхідної документації відповідачу, не заслуговують на увагу, як такі що не стосуються суті спору та не відповідають законодавству. Зокрема, протокол від 12.04.2010 року засідання комісії по питанню прийняття житлового фонду “Львівводбуд” на баланс комунальної власності не є правовим актом та не породжує прав чи обов’язків сторін. З вказаного протоколу не вбачається взагалі прийняття на нараді будь-яких рішень. З наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області №1014 від 20.10.2004 р та рішення Кам»янка-Бузької міської ради №7 від 09.09.2004р. не вбачається встановлення будь-яких умов для передачі зазначеного об’єкта. Згідно із п. 6 ст. 3 Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, держава виділяє місцевим бюджетам кошти на заходи, пов'язані з прийняттям у комунальну власність гуртожитків (їх цілісних майнових комплексів), а саме: на виготовлення необхідної технічної документації, проведення капітального ремонту тощо, за заявками місцевих рад, в обсягах та порядку, які визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний фінансовий рік. Законодавство не передбачає обов’язку балансоутримувача оплачувати кошти чи забезпечувати виготовлення зазначеної документації як умови для прийняття гуртожитку у власність територіальними громадами. У відповідності до ч. 2 ст. 4-2 Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності”, порядок залучення і використання коштів або інших матеріальних активів підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що спрямовуються на капітальний ремонт об'єктів соціальної інфраструктури, визначається лише в договорах, які укладаються між підприємствами, господарськими товариствами, створеними у процесі приватизації (корпоратизації), та відповідними органами місцевого самоврядування.
Згідно із п. п. 1- 3 ст. 3 Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів: всі гуртожитки, на які поширюється дія цього закону (зокрема, гуртожитки, які є об'єктами права державної чи комунальної власності, та гуртожитки, які перебувають у повному господарському віданні чи в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій з управління житловим фондом незалежно від форми власності, крім гуртожитків, що знаходяться на балансі військових частин, закладів, установ та організацій
Збройних Сил України та Міністерства внутрішніх справ України), підлягають передачі у власність територіальних громад у визначений цим законом трьохрічний строк; передача гуртожитків згідно із цим законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього закону.
Згідно із ст. 3, ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності”, ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування. Передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням, зокрема, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього закону. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Згідно із ч. 5 ст. 7 вказаного закону, передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Однак, доказів підписання такого акту суду не надано, хоча обов’язок створити відповідну комісію згідно із ст. 6 вказаного закону покладений саме на відповідача.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 32,33,34, 43, 49, 75, 82,84,85, 116 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобовязати Кам»янка-Бузьку міську раду прийняти з державної в комунальну власність територіальної громади м. Кам»янка-Бузька гуртожиток за адресою: м.Кам»янка-Бузька, вул.Богуна,4.
3. Стягнути з Кам»янка-Бузької міської ради (80400, Львівська область,Кам»янка-Бузький район, місто Кам»янка-Бузька, вул..Шевченка, будинок,2, код ЄДРПОУ 04056196) в дохід державного бюджету 85, 00 грн. державного мита та 236, 00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
Суддя