Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/771/20
У Х В А Л А
з питань відстрочення і розстрочення виконання,
змін чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
07 червня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Марця В.В.,
представника позивача Ворошилової Н.В.,
представника відповідача (заявника) Андрушківа С.Є.,
розглянувши у судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до комунального підприємства Кам`янкаводоканал про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в :
11.05.2022 до Львівського окружного адміністративного суду звернулося комунальне підприємство Кам`янкаводоканал із заявою (вх. №33224) про відстрочення виконання постанови суду від 18.06.2020 у справі № 380/117/20 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до комунального підприємства Кам`янкаводоканал про стягнення податкового боргу, строком на один рік.
В обґрунтування заяви заявник посилається на скрутне фінансове становище, що значно утруднює виконання судового рішення та унеможливлює погасити борг одним платежем. Зазначає, що рішенням виконкому Кам`янка-Бузької міської ради від 30.06.2021 року № 136 затвердженні нові тарифи з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірах: - водопостачання -35,29 грн.; водовідведення - 18,95 грн. За розрахунками заявника, збільшення розміру тарифів в перспективі передбачало отримання прибутку в середньому на 44.8 %, а це у свою чергу мало спряти підприємству сплатити заборгованість по ПДВ в сумі 1754856.45 грн. і тим сами виконати вищезазначене судове рішення, яке ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року відстрочене терміном на один рік. Проте, підприємство протягом року надає послуги в умовах щомісячного здорожчання матеріалів, паливо-мастильних матеріалів, електроенергії та ростом мінімальної заробітної плати. Зазначає, що основною причиною збиткової діяльності підприємства є ріст собівартості послуг та їх невідповідність діючих тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення їх фактичній собівартості. Також, на погіршення фінансового стану підприємства у значній мірі вплинула військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 року, відповідно до Указу Президента України від 24.02.20222 року № 64/2022, оскільки після даних подій було припинено денне навчання в освітніх закладах м. Кам`янка-Бузька. частково припинена робота приватних підприємств, відбувся значний виїзд жителів міста за межі України та інші негативні процеси. Вказане сприяло спаду у першому кварталі 2022 року споживання води в середньому на 8,1% , та на 9,5%. Таким чином, у першому кварталі 2022 року доходи підприємства від господарської діяльності в порівнянні з аналогічним періодом 2021 року зменшились на 216,4 тис. грн. Дані обставини згідно довідки Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 року № 2024/02.0-7.1 є форс-мажорними обставинами. Також, вказує, що погашення заборгованості з ПДВ у 2021 році мало відбутись у грудні 2021 року в результаті проведення взаєморозрахунків за субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах на суму 3 681 526,07 грн. у відповідності до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплових організацій та підприємств центрального водопостачання та водовідведення» та п.27 ст. 14 Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік», що підтверджується Протоколом № 11 вКГ/10 засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах від 19.10.2021 року та Договором про організацію взаєморозрахунків № 13/05 від 23.12.2021 року, який укладений між Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації з однієї сторони та фінансовим відділом Кам`янка-Бузької міської ради. КП «Кам`янкаводоканал», з другої сторони. Проте, станом на сьогодні вищезазначені взаєморозрахунки з різниці в тарифах за рахунок субвенцій з державного бюджету не відбулись, однак дія даного договору неприпинена, оскільки такий діє до повного його виконання. Окрім того, вказав, що на підприємстві працює 64 працівники і основна частина коштів, які містяться на банківських рахунках, використовуються для виплати заробітної плати працівникам, нарахувань на зарплату, сплату загальнообов`язкових платежів до Державного бюджету України, щомісячний розрахунок з «Львівобленерго» за спожиту електроенергію використану підприємством для транспортування питної води та водовідведення, сплату інших обов`язкових платежів. З огляду на наведені обставини та приписи ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), комунальне підприємство Кам`янкаводоканал просить задовольнити заяву та відстрочити виконання рішення суду від 18.06.2020 у справі № 380/771/20 строком на один рік з дати постановлення судом ухвали про відстрочення виконання судового рішення.
Позивач у справі - Головне управління ДПС у Львівській області подало до суду заперечення на заяву про відстрочення виконання судового рішення. Зазначає, що заявником не надано належних та допустимих доказів, що обґрунтовують доцільність відстрочення виконання рішення суду та доказів на підтвердження обґрунтування факту перебування відповідача (заявника) у важкому фінансовому становищі. На думку представника позивача, зазначені у заяві про відстрочення виконання рішення обставини не дають підстав для висновку, що вони є такими, що ускладнюють виконання рішення.
Представник заявника у судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення підтримав.
Представник позивача у судовому засіданні заперечив щодо задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Судом замінено Головне управління ДПС у Львівській області (ЄЖРПОУ 43143039) на Головного управління ДПС у Львівській області (43968090).
При постановленні ухвали суд враховує наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 у справі №380/771/20 адміністративний позов задоволено повністю, а саме: стягнуто кошти з рахунків комунального підприємства Кам`янкаводоканал у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в сумі 1754856,45 грн.(один мільйон сімсот п`ятдесят чотири тисячі вісімсот п`ятдесят шість) грн. 45 коп.
Відповідно до ч. ч. 1, 3-5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Відстрочення чи розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.
Судом встановлено, що основним видом діяльності підприємства є забезпечення питною водою фізичних, юридичних осіб, установ та організацій, які розташовані на території м. Кам`янка-Бузька питною водою.
За надання даної послуги підприємство до 30.06.2021 року отримувало дохід відповідно до тарифу розрахованого станом на травень 2018 року та введених в дію з 01.09.2018 року, рішенням Кам`янка-Бузької міської ради № 139 від 23.07.2017 року. 30.06.2021 року рішенням виконкому Кам`янка-Бузької міської ради № 136 затвердженні нові тарифи з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірах: - водопостачання -35,29 грн.; водовідведення - 18,95 грн.
Проте, підприємство протягом року надає послуги в умовах щомісячного здорожчання матеріалів, палива, електроенергії, а також в зв`язку з ростом мінімальної заробітної плати підприємство від діяльності отримує збитки, що зумовлю? погіршення його фінансового стану, умов господарювання та зростання величини кредиторської заборгованості. За 2021 р. збитки від діяльності становили - 2 870,3 тис. гривень, в т. ч. за 1 кв. 499,1 тис.грн, збитки за 3 м-ці 2022 р. - 466,4 тис.гривень.
Станом на 01.04.2022 року підприємство має кредиторську заборгованість по сплаті податків в сумі - 6117,2 тис.гривень.
Заявник вказує, що основною причиною збиткової діяльності підприємства є ріст собівартості послуг та їх невідповідність діючих тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення їх фактичній собівартості.
Крім цього, заявник зазначає, що на погіршення фінансового стану підприємства у значній мірі вплинула військова агресія Російської Федерації проти України, що слугувало підставою для введення воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 року, відповідно до Указу Президента України від 24.02.20222 року № 64/2022, оскільки після даних подій було припинено денне навчання в освітніх закладах м. Кам`янка-Бузька, частково припинена робота приватних підприємств, відбувся значний виїзд жителів міста за межі України та інші негативні процеси.
Вказане спричинило спад у першому кварталі 2022 року споживання води в середньому на 8,1% , стоків на 9,5%, що підтверджується довідкою про діяльність підприємства за 2021 рік та перший квартал 2022 року. Таким чином, у першому кварталі 2022 року доходи підприємства від господарської діяльності в порівнянні з аналогічним періодом 2021 року зменшились на 216,4 тис. грн. Вказані обставини згідно з довідкою Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 року № 2024/02.0-7.1 є форс-мажорними обставинами.
Крім того, погашення заборгованості з ПДВ у 2021 році мало відбутись у грудні 2021 року в результаті проведення взаєморозрахунків за субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах на суму 3 681 526,07 грн. у відповідності до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплових організацій та підприємств центрального водопостачання та водовідведення» та п.27 ст. 14 Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік», що підтверджується Протоколом № 11 вКГ/10 засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах від 19.10.2021 року та Договором про організацію взаєморозрахунків № 13/05 від 23.12.2021 року, який укладений між Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації з однієї сторони та фінансовим відділом Кам`янка-Бузької міської ради. КП «Кам`янкаводоканал», з другої сторони.
Проте, станом на сьогоднішні день вказані взаєморозрахунки з різниці в тарифах за рахунок субвенцій з державного бюджету не відбулись.
На обґрунтування фінансового стану підприємства заявником надано: довідку діяльності КП «Кам`янкаводоканал» за 2021 р- 1 кв. 2022р; звіт про фінансовий стан підприємства на 31.03.2022; звіт про фінансові результати за І квартал 2022; Протокол №11ВКГ/10 Засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах утвореної керуючись пунктом 1 Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 №932; рух коштів по КП «Кам`янкаводоканал» з травня 2021 по травень 2022; лист Міністерства розвитку громад та територій України від 05.01.2022; розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надавались населенню по КП «Кам`янкаводоканал» станом на 01.04.2020.
Отже, з наведеного вище слідує, що на сьогодні підприємство не набуло відповідного фінансового показника прибутковості для можливості підтримувати виробничий процес, сплачувати поточні обов`язкові платежі і одночасно погашати суми податкового боргу за минулі періоди у великих розмірах.
Звернення рішення податковим органом до виконання, призведе до припинення виплат заробітної плати працівникам, відповідно в подальшому - до заборгованості зі заробітної плати, виникнення заборгованості з оплати по інших обов`язкових платежах та не можливості придбавати паливно-мастильні матеріали для транспорту, який задіяний у виробничій діяльності підприємства та придбання матеріалів для ліквідації аварій на водопровідно-каналізаційній мережі.
Вказані вище обставини суд вважає такими, що істотно ускладнюють виконання судового рішення, а відстрочення його виконання матиме важливе значення для відновлення господарської діяльності підприємства та надасть в подальшому можливість отримувати кошти для погашення суми податкового боргу.
За таких обставин, дослідивши долучені заявником докази, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями комунального підприємства Кам`янкаводоканал погасити борг, а також з огляду на те, що підприємство вживає заходи для відновлення своєї господарської діяльності, від виконання рішення не уникає, судом установлено існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, що з урахуванням факту введення в Україні воєнного стану дає підстави для висновку про наявність достатніх правових підстав для відстрочення виконання судового рішення.
З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення суду з дати набрання законної сили цією ухвалою, до 07.06.2023.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Заяву комунального підприємства Кам`янкаводоканал про відстрочення виконання судового рішення у справі №380/771/20 - задовольнити.
Відстрочити комунальному підприємству Кам`янкаводоканал виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 по справі № 380/771/20 до 07.06.2023.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 13.06.2022.
СуддяГрень Н.М.