Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
13 червня 2022 року № '320/6344/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Обухівської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Обухівської міської ради Київської області, у якому просить суд:
- визнати протиправним (незаконним) та скасувати рішення восьмої сесії восьмого скликання Обухівської міської ради Київської області від 30.03.2021 №243/52-8-VIII "Про затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Обухівську міську раду Київської області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 10.03.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , площею 2,0000 га, кадастровий номер 3223182002:02:011:0080, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні суду.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Обухівської міської ради Київської області від 30.03.2021 №243/52-8-VIII.
Зобов`язано Обухівську міську раду Київської області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 10.03.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 3223182002:02:011:0080, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати на суму 10908,00 грн. (десять тисяч дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Обухівської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 35161650, місцезнаходження: 08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 10).
26.05.2022 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява, у якій позивачка просить суд змінити спосіб виконання вищевказаного судового рішення в частині стягнення судових витрат з Обухівської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 судових витрат на суму 10908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, шляхом стягнення таких коштів з рахунків Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, що знаходяться на обслуговуванні в Управлінні державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області.
За результатами автоматизованого розподілу вказана заява була передана для розгляду судді Дудіну С.О.
27.05.2022 на адресу суду від Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області надійшли заперечення на заяву про зміну способу виконання судового рішення.
Суд зазначає, що у зв`язку із розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
У подальшому, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президентка України від 17.05.2022 №341/2022, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до рішення Ради Суддів України від 24.02.2022 "Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах припинення повноважень ВРП та воєнного стану у зв`язку зі збройною агресією Російської Федерації", рекомендовано, зокрема, особливості роботи суду визначати виходячи з поточної ситуації у відповідному регіоні; по можливості відкладати розгляд справ (за винятком не відкладних судових розглядів), зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя; справи, які не є невідкладними, розглядаються лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження; процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.
Враховуючи встановлення на території України воєнного стану та недопущення створення можливої небезпеки для життя учасників справи, суд дійшов висновку про необхідність розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення у порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відстрочення виконання судового рішення в даній адміністративній справі, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Обґрунтовуючи вказану заяву, позивач зазначив про те, що Управління державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області не здійснює казначейське обслуговування Обухівської міської ради Київської області, у той час як на такому обслуговуванні у органу казначейства перебуває Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області.
Позивач зауважив, що відсутність у Обухівської міської ради Київської області статусу розпорядника та одержувача бюджетних коштів фактично унеможливлює виконання даного судового рішення в частині стягнення на користь ОСОБА_1 судових витрат на суму 10908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Обухівської міської ради Київської області.
Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області, заперечуючи проти заяви про заміну способу виконання судового рішення, підтвердив, що казначейське обслуговування Обухівської міської ради Київської області в управлінні Казначейства не здійснюється, оскільки в управлінні Казначейства зареєстрований та знаходиться на обслуговування Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області.
Водночас Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області зауважив, що він є самостійною юридичною особою та не є стороною у справі №320/6344/21, внаслідок чого вважає, що підстави для задоволення заяви позивача про заміну способу виконання рішення суду відсутні.
З цього приводу суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Пунктом 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі-Порядок №845), передбачено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Згідно з пунктом 6 Порядку у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв`язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім`я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення); оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).
До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Згідно з підпунктом 4 пункту "а" статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 Порядку №845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли: боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень.
Управління державної казначейської служби України в Обухівському районі Київської області листом від 03-43-10/102 від 16.02.2022 повідомило, що в Управлінні не здійснюється казначейське обслуговування Обухівської міської ради Київської області.
Даний факт визнається учасниками процесу та не потребує доказуванню.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про те, що Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 04362680) є структурним підрозділом органу місцевого самоврядування, який має статус юридичної особи, що виконує функцію щодо здійснення розрахунків за виниклими фінансовими зобов`язаннями.
Отже, в силу вимог чинного законодавства саме Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області має статус розпорядника бюджетних коштів та має відкриті рахунки в органі казначейства, у той час як в Обухівської міської ради Київської області як у боржника відсутні відкриті в органі казначейства рахунки.
Суд вважає, що дані обставини унеможливлюють виконання рішення суду від 12.01.2022 в частині стягнення на користь ОСОБА_1 судових витрат на суму 10908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Обухівської міської ради Київської області, без зміни способу виконання судового рішення.
Суд вважає непереконливими посилання Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області на те, що він є окремою юридичною особою та не стороною по справі, оскільки в даному випадку зміна способу і порядку виконання судового рішення направлена на належне виконання судового рішення та на забезпечення реального і повного судового захисту прав та інтересів позивача, а зміна у такий спосіб процедури виконання судового рішення є по суті єдиною можливістю забезпечити отримання стягувачем присудженої судовим рішенням виплати.
Аналогічного правового висновку дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові від 24.05.2022 у справі №580/35/21.
У зв`язку з цим, суд вважає за необхідне змінити спосіб виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 у справі №320/6344/21 та стягнути на користь позивача судові витрати на суму 10908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 04362680).
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
2. Змінити спосіб виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 у справі №320/6344/21 в частині стягнення на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судових витрат на суму 10908,00 грн. (десять тисяч дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Обухівської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 35161650, місцезнаходження: 08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 10) шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судових витрат на суму 10908,00 грн. (десять тисяч дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 04362680, місцезнаходження: 08700, Київська обл., м.Обухів, вул. Київська, 10).
3. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Дудін С.О.