Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 463/4155/22
Провадження № 2-а/463/88/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2022 року Личаківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Стрепка Н.Л.,
з участю секретаря судових засідань Онишкевича О.І.,
представника позивача Арендач М.В.,
перекладача Лозінської А.І.,
відповідача ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом про примусове видворення громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України; про затримання громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України на строк 6 (шість) місяців починаючи з часу та дати фактичного затримання, а саме до 21 год. 50 хв. 6 грудня 2022 року. Також просить в порядку п. 3 ч. 2 ст. 371 КАСУ постанову суду звернути до негайного виконання.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач пред`явив на паспортний контроль копію паспорта громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 3 травня 2018 року на ім`я ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в ході проведення перевірки документа встановлено, що документ, який особа пред`явила на паспортний контроль не дає право на перетинання державного кордону України, чим останній вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону, внаслідок чого 6 червня 2022 року о 21 год. 50 хв. був затриманий прикордонним нарядом «Старшим зміни прикордонних нарядів у пункті пропуску» від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) 7 прикордонного Карпатського загону. 7 червня 2022 року про затримання громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 проінформовано ДКС Міністерства закордонних справ України. 9 червня 2022 року Мостиським районним судом Львівської області відповідача було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення. В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України потрапив нелегально, відомості в базі даних щодо встановленого порядку в`їзду на територію України відсутні. Позивач вважає, що факт спроби незаконного перетинання державного кордону України з боку відповідача свідчить про відсутність у нього реального наміру проживання на території України, бажання незаконно потрапити до однієї з країн Європейського Співтовариства для подальшого проживання та уникнення від передбаченої законодавством України відповідальності. Вказує, що відповідач є нелегальним мігрантом, оскільки на територію України потрапив нелегальним шляхом та після незаконного перетину державного кордону невідкладно не звернувся до органів міграційної служби з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. 8 червня 2022 року начальником 7 прикордонного загону відносно відповідача прийнято рішення про примусове повернення з України, яке громадянин Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) не в змозі виконати у зв`язку із відсутністю достатніх коштів. Родинні зв`язки у вищевказаного громадянина на території України відсутні. Україну він розглядає як транзитну країну для подальшого незаконного потрапляння до країн західної Європи, з метою пошуку кращих умов проживання. Відповідач не має коштів необхідних для повернення до країни походження або третьої країни, українською мовою не володіє, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країни походження не має. Враховуючи вищевикладене позивач вважає, що відповідач самостійно територію України не залишить, має сталий намір потрапити до країн Західної Європи. У зв`язку з наведеним, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 9 червня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено таку до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з наведених вище мотивів, просила позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову не заперечив, вказав, що приїхав на територію України ще в січні до початку воєнних дій, а потім не зміг покинути таку.
Заслухавши доводи представника позивача, пояснення відповідача, з`ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги,суд приходить до наступного.
Згідно із ч. 1ст.2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За правилами ч. 7 ст.5 КАС Україниіноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що й громадяни та юридичні особи України.
Відповідно до ч. 4ст.46 КАС Українигромадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень, в тому числі в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземця або осіб без громадянства визначеністаттею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач пред`явив на паспортний контроль копію паспорта громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 3 травня 2018 року на ім`я ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак в ході проведення перевірки такого було встановлено, що такий не дає право на перетинання державного кордону України, чим останній вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону, внаслідок чого 6 червня 2022 року о 21 год. 50 хв. був затриманий прикордонним нарядом «Старшим зміни прикордонних нарядів у пункті пропуску» від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) 7 прикордонного Карпатського загону.
При цьому 7 червня 2022 року про затримання громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 проінформовано ДКС Міністерства закордонних справ України.
Постановою Мостиського районного суду Львівської області від 9 червня 2022 року ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення
8 червня 2022 року начальником 7 прикордонного загону прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому, як вбачається з вказаного рішення, таким відповідача зобов`язано покинути територію України у термін до 9 липня 2022 року.
Відтак представлені позивачем докази свідчать про те, що відповідач реалізуючи свої права та свободи міг у встановленому порядку іммігрувати до країн Європейського Союзу на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України, однак вибравши найбільш легкий але незаконний спосіб потрапити до країн Західної Європи, усвідомлюючи, що для досягнення цієї мети порушуватиме законодавство України, своїми діями грубо та свідомо порушив законодавство України та підтвердив своє небажання законно перебувати на території України.
Відповідно до положень ст. ст. 9, 29 Загальної декларації прав людини ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11 вересня 1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання недозволеному в`їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначаєтьсяЗаконом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 3ст.3ЗаконуУкраїни «Проправовий статусіноземців таосіб безгромадянства» іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Частиною 1 ст. 289 КАС України встановлено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства, зокрема, з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС Українистрок затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Беручи до уваги наведене вище, а також те, що відповідач вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України, на даний час підстав для законного перебування на території України не має, в нього відсутні грошові кошти та документ який надає право на перетинання державного кордону для залишення території України в добровільному порядку, а також відсутні родинні зв`язки на території України, а тому суд приходить до висновку, що даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Окрім того відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 29, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,ст.ст. 2, 6, 77, 246, 250, 289, 293, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
позов 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України задовольнити.
Затримати громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання 21 год. 50 хв. 6 червня 2022 року.
Примусово видворити громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Рішення суду в частині примусового видворення звернути до негайного виконання.
Рішення суду в частині звернення до негайного виконання набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено у загальному порядку.
Рішення суду в інших частинах набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.ст. 289, 297 КАС України.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: 7 прикордонний Карпатський загін Західного регіонального управління (військова частина 2144) Державної прикордонної служби України, місцезнаходження: м. Львів, вул. Личаківська, 74, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14321653.
Відповідач: громадянин Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: АДРЕСА_1 , ПТТ (з м.д.н.п. Мостиська) 7 прикордонного загону.
Суддя: Стрепко Н.Л.