Рішення № 104696937, 09.06.2022, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.06.2022
Номер справи
755/2411/22
Номер документу
104696937
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 755/2411/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" червня 2022 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Виниченко Л.М.,

за участі секретаря Ганжа Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 755/2411/22 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Дніпровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 10.02.2022 року звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва із заявою у якій просить встановити факт народження її онука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Успенка, Лутугинського району, Луганської області.

Вимоги заяви обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її донька ОСОБА_2 народила сина ОСОБА_4 у смт. Успенка, Лутугинського району, Луганської області, що наразі являється тимчасово окупованою територією України.

З метою отримання свідоцтва про народження онука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вона звернулася до Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), проте в отриманні документа було відмовлено, оскільки подані документи не відповідали чинному законодавству України і дитина народилася на тимчасово окупованій території на якій не можливо отримати медичний документ який може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Також вказує, що встановлення вказаного факту народження дитини необхідно для державної реєстрації народження дитини та отримання відповідного свідоцтва про народження з метою реалізації правового статусу громадянина України новонародженою дитиною.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 08.06.2022 року відкрите провадження у справі у порядку спрощеного провадження з викликом учасників справи в судове засідання на 09.06.2022 року на 09 год. 10 хв.

В судове засідання заявник та заінтересовані особи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки заінтересованих осіб суд повідомлено не було.

Заявником ОСОБА_1 та заінтересованими особами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до суду подано заяви в яких просять провести розгляд справи у їх відсутності. В заявах зазначили, що вимоги заяви підтримують та просять задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Згідно наданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , заявник ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, народженої у м. Києві.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , який було зареєстровано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис № 3026.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила дитину - хлопчика ОСОБА_4 .

На підтвердження цього факту надано медичне свідоцтво про народження № 853 від 03.12.2021 року, видане медичним закладом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, у якому зазначено про те, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Як роз`яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини, серед іншого, є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.

Надане заявником медичне свідоцтво видане установою, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.

Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

ОСОБА_1 подавала заяву про державну реєстрацію народження її онука до Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), проте у реєстрації було відмовлено листом від 21.12.2021 року за № 2722/21.6-54 з посиланням на те, що надане заявником медичне свідоцтво про народження № 853 видане 03.12.2021 року Луганською клінічною лікарнею, тобто на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому підстави для здійснення реєстрації народження відсутні.

Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація народження онука заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати народження онука на підставі вищезазначеного медичного свідоцтва у заявника не має, так як воно видане на тимчасово окупованій території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Встановлення факту народження дитини заявнику необхідне для проведення державної реєстрації народження дитини ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Успенка, Лутугинського району, Луганської області.

З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 1-12, 76, 265, 212- 215, 256, 293, 315-319, 354-355 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Дніпровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , громадянина України, дата народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: селище міського типу Успенка, Лутугинського району, Луганської області у батьків: мати дитини - громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженка м. Київ, місце реєстрації АДРЕСА_1 ; батько дитини - громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженець с. Успенка, Лутугінського району, Луганської області, місце реєстрації АДРЕСА_2 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Заінтересована особа - ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Заінтересована особа - ОСОБА_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Заінтересована особа - Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місце знаходження: м. Київ, бул. Верховної Ради, 8/20, код ЄДРПОУ 26088676.

Повний текст рішення суду складено 09 червня 2022 року.

Суддя